Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 marca 2003 r.
18:18
Edytuj ten wpis

Nie bójmy się dobrobytu

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Panie premierze, czy będziemy liczącym się krajem w Unii Europejskiej? Od kogo i od czego to zależy?
– Formalnie rzecz biorąc, według decyzji szczytu w Nicei, zostaliśmy zaliczeni do grupy sześciu największych krajów europejskich, obok Francji, Niemiec, Anglii, Hiszpanii i Włoch. Ale nic nie jest zadekretowane raz na zawsze. To, jaką pozycję mieć będziemy w Unii Europejskiej, zależeć będzie od siły naszego państwa – jego wewnętrznej kondycji, stanu i konkurencyjności gospodarki, dynamiki eksportu i kapitału zagranicznego, który będzie się u nas lokował.
Ale dziś trzeba rozpocząć batalię nie tyle o akcesję w Unii, ile o wygranie członkostwa. Bo samo formalne wejście nie rozwiązuje wielu kwestii. Dlatego głoszę z całą stanowczością: wygrajmy członkostwo.
• A czy wszędzie, w krajach „piętnastki”, czekają na nas z otwartymi rękami?
– Powiedzmy otwarcie: w społeczeństwach niektórych krajów członkowskich jest pewien ładunek nieufności i niechęci wobec Polski. I wcale nie jest on taki mały, zwłaszcza w takich krajach, jak Austria, Francja, Holandia, Niemcy. Musi więc być z naszej strony wola działania wyjaśniającego na rzecz kształtowania wizerunku Polski (który czasem jest dość wykrzywiony), bo tak naprawdę stan wiedzy o Polsce i Polakach w krajach „Pietnastki” jest o wiele niższy niż nasza wiedza o nich. Np. ilekroć oglądam na Zachodzie jakiś materiał telewizyjny czy filmowy o Polsce, to symbolem polskiego rolnictwa jest zawsze koń i wóz drabiniasty oraz dom kryty strzechą. To tak, jakby się w Polsce nic nie zmieniło od dziesiątków lat czy od wieków. Śmiem nawet twierdzić, że w tamtych krajach nieprzypadkowo pokazuje się w ten, niekorzystny sposób, polskie rolnictwo. I dlatego powinniśmy kształtować nasz wizerunek poprzez wizyty, kontakty środowiskowe, spotkania instytucji, szkół itp. itd.
• Spójrzmy jednak obiektywnie na naszą sytuację wewnętrzną. Stoimy dziś przed problemem słabnącej siły nabywczej ludności (co nie sprzyja ożywieniu wzrostu), pogłębia się proces ubożenia społeczeństwa. Czy to nie osłabia naszej pozycji w jednoczącej się Europie?
– Oczywiście, że osłabia. A chociażby z tego względu, że to będzie jednolity, otwarty rynek i kraje członkowskie zniosą granice, jeszcze bardziej uwidocznią się różne poziomy już osiągniętego w krajach Unii dobrobytu i dostatku. Dość powiedzieć, że dochód narodowy na jednego mieszkańca w Polsce wynosi ok. 6,5 tys. dolarów rocznie, a średni dochód w państwach Unii 24 tys. dolarów. Już to pokazuje, jaka jest różnica w poziomie życia obywateli tam i u nas. Dlatego członkostwo w Unii jest szansą.
• W kręgach przedsiębiorców rodzą się obawy, czy po wejściu do Unii nie upadnie większość małych i średnich przedsiębiorstw?
– Nie, ale pierwsze dwa lata będą dla niektórych przedsiębiorców przykrym zdarzeniem, albowiem bardzo duży odsetek polskich małych i średnich firm (ponad 60 proc.) odpowiedział, że nie widzi u siebie potrzeby dokonywania jakichkolwiek zmian z powodu wejścia Polski do Unii Europejskiej. I te firmy mogą się rozczarować. Jeżeli polskie firmy nie będą się przygotowywać, żeby sprostać wymaganiom konkurencyjności i żeby utrzymać się na rynku, to niektóre upadną.
• Spora część społeczeństwa związana jest z rolnictwem. Sądzi pan, że wynegocjowaliśmy dla rolników tyle, ile było to możliwe?
– Dziś już trudno na ten temat dyskutować, ponieważ decyzje zapadły. Wiadomo natomiast, że chciałoby się więcej. I dlatego nie podzielam niektórych nieodpowiedzialnych opinii, głoszonych przez polityków europejskich, którzy mówili, że nie można polskim rolnikom dać więcej pieniędzy, bo się rozleniwią i przestaną zmieniać strukturalnie. Powiem więcej: to bardzo nieprzyjemna i nie uprawniona niczym opinia, gdyż poziom biedy na wsi i rozpiętość w parytecie dochodów między miastem a wsią wynosi jak 39 do 100, podczas gdy Unia u siebie doprowadziła, że jest to 98 do 100. A więc państwa unijne mają prawie wyrównany parytet dochodów. I opowiadanie o tym, że większe środki dla polskich rolników będą miały zły wpływ na ich aktywność, jest nieodpowiedzialne. Patrzę więc na te dopłaty i pieniądze, jak na coś, czego nie było, a co będzie. Do tej pory rolnik polski nie dostawał żadnych pieniędzy, a teraz będzie je otrzymywał. Rolnicy będą więc jedyną grupą społeczną, która dostanie żywą gotówkę do ręki. Natomiast zupełnie inną kwestią jest to, czy będą to duże, czy małe kwoty.
• A jednak, jak podała „Rzeczpospolita”, „Zasady wypłat dla rolników” nie znalazły się w projekcie traktatu akcesyjnego. Rząd i Komisja Europejska muszą dopiero opracować regulamin podziału pieniędzy. Jednym z jego elementów będzie właśnie ustalenie, jak rolnicy będą udowadniać, że to właśnie oni użytkują ziemię...
– Tak, to jest sprawa, która musi być wyjaśniona. To jest właśnie kwestia wypłacania pieniędzy według tytułu własności czy wedle rzeczywistego użytkowania ziemi. Inaczej ta sprawa może wywołać wiele konfliktów i nieporozumień. Ale Unia zna ten problem.
• Ale są też i inne problemy: jak przekazywać pieniądze, skoro w Polsce niewielu rolników ma konta w banku? W jaki sposób będą przeprowadzane kontrole wykorzystania gruntów? Co będzie musiał robić rolnik, aby jego ziemia została uznana za „użytki w dobrej kondycji”?
– Chętnie uchyliłbym się od odpowiedzi na to pytanie, bo nie pamiętam szczegółowych zapisów w tej sprawie. Ale z całą pewnością Unia ma to uporządkowane, jak powinno wyglądać użytkowanie ziemi, gdyż warunkiem uzyskania dopłat jest utrzymywanie gruntów we właściwym stanie. Tu jest jedynie taki problem, że myśmy przyjęli tzw. system uproszczono-mieszany, w którym np. przy produkcji zwierzęcej również wysokość dopłat liczy się od hektara. Tyle że od hektara łąk i pastwisk. I może się np. okazać, że dopłaty za produkcję zwierzęcą będzie otrzymywał rolnik, który... nie hoduje niczego, ponieważ będzie mu liczone od łąk i pastwisk, a nie od sztuk bydła czy trzody chlewnej w oborze.
• Czy małe gospodarstwa rolne nie zostaną wyparte przez silnych, europejskich konkurentów?
– Była rozpowszechniana taka opinia, że Unia likwiduje małe gospodarstwa. Ale to jest nieprawda. Dość przytoczyć, że u nas średnia wielkość gospodarstwa wynosi 8,5 ha, a w Unii 16 ha, czyli Unia nie wypiera małych gospodarstw.
• Czy nie obawia się pan, że, mimo znaczącego poparcia w sondażach, społeczeństwo zlekceważy referendum – nie pójdzie do urn, zmobilizują się przeciwnicy, a zwolennicy zostaną w domu?
– Jakoś mi się wydaje, że Polacy wyczuwają wagę tej sprawy i że jednak większość pójdzie do urn. Jeżeli jednak tej frekwencji by nie było, to w prawie o referendum (które leży w Senacie) jest przewidziane, że wówczas Sejm i Senat będą mogły podjąć decyzję.
• Czy napawa pana optymizmem stwierdzenie kardynała Józefa Glempa, który w wywiadzie powiedział m.in.: „Wierzę, że taka jest wola Boża, że Bóg chce, abyśmy weszli do Unii Europejskiej. Byłoby źle, gdyby tak się nie stało. Wierzę, że to jest Boży zamysł, żeby narody europejskie po doświadczeniach wojen, wreszcie zaczęły ze sobą współpracować”?
– Tego właśnie Europa potrzebuje. Projekt polityczny zjednoczonej Europy jest tą wspaniałą wizją, która powinna mieć dobre podłoże i dobre konotacje, bo przecież pomysł wspólnoty, wspólnej Europy narodził się w zachodniej części Europy w wyniku wstrząsów po wojnie, kiedy ludzie rozedrgani w sumieniach nie mogli pojąć, dlaczego ludzie ludziom zgotowali taki los i zaczęli myśleć, jak najlepiej żyć w przyszłości – spokojniej, bardziej normalnie... I doszli do wniosku, że lepiej żyć, jeśli się jest razem, we wspólnocie.
• Jak więc skutecznie przekonać społeczeństwo polskie do integracji z Unią Europejską, gdy czasu jest niewiele?
– Błędne byłoby przyjmowanie założenia, że trzeba pilnie nauczać ludzi Unii Europejskiej. Trzeba podjąć ruchy, które by wywołały odruch zamierzony, czyli takiej intuicyjnej zgody. Skoro tak wielu uważa, że to jest dobre dla Polski, to może każdy potencjalny obywatel będzie też tak uważał, że jeśli coś znalazło tylu zwolenników, to pewnie to jest właśnie słuszne.
W polskim społeczeństwie jest bardzo dużo podejrzliwości, lęku przed obcymi, lęku przed otwartością. Historia nas nie oszczędzała, przez Polskę przewalały się obce armie, niektóre dość długo tu stacjonowały. Polska nie miała swojej państwowości przez 120 lat. Doznawaliśmy różnych krzywd od sąsiadów, więc należy rozumieć tę wstrzemięźliwość w zespalaniu się z „obcymi”. Niektórzy uważają, że część lęków związana jest z tym, że dopiero co odzyskano niepodległość, a tu już część suwerenności będziemy przekazywać wspólnocie narodowej. Unia nie jest wspólnotą, która chce zawłaszczać państwa narodowe, ona powstaje z woli państw narodowych. I tylko to może robić, na co państwa narodowe jej we wspólnocie pozwalają. Czyli ona ma ponadnarodowy charakter, ale nie ma władztwa nad tymi państwami, poza prawem wykonawczym, które ma pierwszeństwo przed przepisami krajowymi.
• Jest pan delegatem do Konwentu Europejskiego. Jakie kompetencje ma Konwent?
– Konwent ma przygotować nowy traktat konstytucyjny dla Unii Europejskiej czyli nowy porządek rzeczy na XXI wiek po rozszerzeniu o 10 czy 12 krajów.
• Swego czasu niemiecki deputowany do Konwentu Peter Glotz i delegat francuski Hubert Haenel powiedzieli, że chcieliby mieć Polskę po swojej stronie, ale chyba ostatnio stosunki z Francją i Niemcami nie są najlepsze, zwłaszcza od momentu, gdy Polska udzieliła poparcia (łącznie z 8 innymi krajami) Stanom Zjednoczonym?
– Są pewne napięcia, jest krytycyzm publicznie wyrażany zwłaszcza przez prezydenta Chiraca, z którym się nie zgadzamy. Nie uważamy, żeby starannie dobrał słowa dla wyrażenia swojego niezadowolenia. Polska egzystuje w Europie i zabiega o dobre partnerstwo członkowskie w Unii Europejskiej. Ale bezpieczeństwo jest związane ze Stanami Zjednoczonymi, także Europy, nie tylko Polski. Europa już dawno jest pod parasolem ochronnym Stanów Zjednoczonych i nie ma nic zdrożnego w tym, że my chcemy mieć bardzo dobre stosunki sojusznicze z USA i bardzo dobre partnerstwo członkowskie w Unii Europejskiej. Natomiast część krajów UE, które bardzo lubią demonstrować dystans do Stanów Zjednoczonych, źle odbiera to, że Polska poparła Stany Zjednoczone. Przecież poparła nie wojnę, tylko poparła rolę Stanów Zjednoczonych. Bo wojny nikt nie chce. Wszyscy się zgadzają, ze trzeba rozbroić Sadamma Husajna. I Polska chce także, żeby to było poprzez decyzję Narodów Zjednoczonych. Natomiast nie uważamy, żeby zostawić sojusznika samego, kiedy on już podejmie decyzje.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kurów: Nowy wójt i radni zaprzysiężeni. Pierwszy raz głosowali elektronicznie [zdjęcia]
galeria

Kurów: Nowy wójt i radni zaprzysiężeni. Pierwszy raz głosowali elektronicznie [zdjęcia] 7 1

Pierwsza sesja nowej kadencji w powiecie puławskim odbyła się w Kurowie. We wtorek ślubowanie złożyli radni, a także nowy wójt Arkadiusz Małecki. Rada wybrała również swojego przewodniczącego. Po raz pierwszy zastosowano cyfrowy system liczenia głosów.

Zbigniew Ziobro nie zgodził się na kandydatkę do zarządu województwa lubelskiego? "Nominacja może być sporym zaskoczeniem"

Zbigniew Ziobro nie zgodził się na kandydatkę do zarządu województwa lubelskiego? "Nominacja może być sporym zaskoczeniem" 2 1

W środę radni sejmiku wybiorą nowy zarząd województwa. Niewiadomą pozostaje obsada stanowiska należnego Solidarnej Polsce. To miejsce miała zająć Bogna Bender-Motyka, ale – według naszych informacji – nie zgodził się na to Zbigniew Ziobro.

Lublin: Pijany kierowca spowodował stłuczkę i uciekł, złapali go kilkaset metrów dalej [zdjęcia]
galeria

Lublin: Pijany kierowca spowodował stłuczkę i uciekł, złapali go kilkaset metrów dalej [zdjęcia] 5 3

Do zdarzenia doszło po godz. 20 na skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Wodopojną.

Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn 26:17. Obrona na piątkę

Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn 26:17. Obrona na piątkę 1 2

W spotkaniu rozegranym awansem Azoty Puławy pokonały MMTS Kwidzyn 26:17. W drugiej połowie gospodarze stracili tylko pięć bramek, sami zdobywając 14

Sprawa molestowania lekarek w szpitalu w Lublinie. Skazany nie zgadza się z wyrokiem

Sprawa molestowania lekarek w szpitalu w Lublinie. Skazany nie zgadza się z wyrokiem 9 2

Sprawa molestowania młodych lekarek przez byłego już ordynatora oddziału gastroenterologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie znów trafi na wokandę. Pełnomocnik skazanego mężczyzny złożył apelację od wyroku skazującego lekarza.

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami 0 3

Były warsztaty z zakresu brandingu i reklamy zewnętrznej dla przedsiębiorców. Są efekty. Na kamienicy przy Lubartowskiej 74 pojawiły się szyldy semaforowe oraz płaskie. Robił je kowal artystyczny Kamil Słowik.

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem 0 1

We flocie Kom-Eko znalazły się ostatnio trzy nowe śmieciarki Scania, w tym dwie zasilane gazem CNG. Pięć kolejnych pojazdów CNG zostanie dostarczonych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Są to najczystsze pojazdy komunalne obsługujące Lublin i okolice.

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok
galeria

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok 0 1

W poniedziałek rano w miejscowości Czarnoziem (pow. krasnostawski) doszło do wypadku.

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim 0 0

Radzyńscy policjanci zatrzymali 31-latka, który włamał się do kiosku.

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany 11 6

Na 15 lat więzienia i blisko 160 tys. zł zadośćuczynienia skazał Sąd Okręgowy w Lublinie Jana W. Mężczyzna odpowiadał za zabicie swojej szkolnej koleżanki. 18-letnia Marlena zginęła rok temu. Wykrwawiła się po serii ciosów zadanych nożem.

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie 13 2

Policjant w dniu wolnym od służby, wchodząc do sklepu w miejscowości Dys rozpoznał poszukiwanego mężczyznę.

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie
31 marca 2019, 18:30

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek, Sylwia Grzeszczak, zawita do Lublina w ramach trasy na 10-lecie pracy artystycznej. Jedyny koncert odbędzie się 31 marca o godz. 18.30 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach 0 1

Po wyborach Henryk Karwan nowym starostą powiatu tomaszowskiego. Jego zastępcą będzie Jarosław Korzeń.

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę 81 15

31-letnia Marta Herda z woj. lubelskiego, tytułowana przez irlandzkie media jako „Ice Queen Killer” (Zimna Królowa Zabójczyni – red.) i odsiadująca dożywocie w tamtejszym więzieniu o zaostrzonym rygorze, prosi o pomoc Europejski Trybunał Praw Człowieka. To jej ostatnia szansa na obronę w sprawie morderstwa, którego – jak twierdzi – nie popełniła.

Awaria ciepłownicza, utrudnienia na al. Partyzantów w Puławach
galeria

Awaria ciepłownicza, utrudnienia na al. Partyzantów w Puławach 26 8

Uwaga na prace prowadzone obecnie na al. Partyzantów w Puławach. W okolicy PIWET-u wykop ma już ponad metr głębokości. Ciężki sprzęt zablokował dwa pasy ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.