Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 stycznia 2004 r.
11:29
Edytuj ten wpis

Przeszczepione życie

0 0 A A

26 stycznia każdego rogu obchodzimy Dzień Transplantologii. W ciągu 36 lat, od chwili kiedy świat zelektryzowała wiadomość o udanej transplantacji serca, medycyna zrobiła szalone postępy. Bo chorym ratuje życie także przeszczep nerki, wątroby, trzustki, a nawet płuca. Być może bardzo dociekliwy statystyk zliczyłby, ilu dziś jest takich ludzi, ale nie jest to takie pewne. W kolejce tylko do lubelskiej kliniki, w której dokonuje się transplantacji nerki, jest w tym roku ok. 100 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Bracia Kosma i Damian, którzy żyli w IV wieku naszej ery, byli lekarzami. Skazani na męczeńską śmierć zostali świętymi. Chyba dlatego, że – wg. przekazów – okazywali szczególną dobroć biednym i za leczenie nie brali pieniędzy...
Kosma i Damian zostali patronami lekarzy, a niektórzy nawet – na podstawie zachowanych wizerunków na polichromii – uważają, że usiłowali dokonać transplantacji. Dlaczego nie, skoro archeolodzy odkopali szkielet człowieka po udanej trepanacji czaszki z czasów prehistorycznych. I jak wykazały badania – człowiek ten jeszcze długo żył po tej wykonanej prymitywnie, ciężkiej operacji.
Nawet wtedy, kiedy chirurgia miała osiągnięcia, uważano, że chirurg, który dotknie bijącego serca, niechybnie naraża siebie i pacjenta na nieszczęścia. Serce uważane było przez wieki za centrum życia, przydawano mu metafizyczne znaczenie.
A przecież znalazł się odważny, który zszył dziurę w żyjącym sercu. Zrobił to z powodzeniem, ale dopiero w 1896 roku.
„Rehn każe sobie podać cienką igłę do zszywania jelit z jedwabną nicią. Serce rozszerza się. Szybkim ruchem wbija igłę. A może jednak nie mają racji ci wszyscy, którzy przepowiadają, że dotknięcie serca igłą spowoduje wstrzymanie jego akcji...?” – tak pisze o tej pierwszej udanej operacji Jurgen Thorwald w „Stuleciu chirurgów”.
Dziś serce nie tylko się zszywa, ale bierze od jednego człowieka, aby dać życie innemu.
Pierwsze transplantacje
Za pierwszy udany przeszczep serca uważa się operację, jakiej dokonał w RPA Christiaan Barnard w 1968 roku, chociaż 54 letni Louis Washkansky żył tylko 17 dni. Jednak świat uznał to wydarzenie za epokowe.
Rok później – właśnie w styczniu – pierwszej transplantacji serca w Polsce dokonał w Łodzi profesor Jan Moll. Ale najbardziej spektakularna była ta udana, jakiej podjął się w 1985 roku Zbigniew Religa w Zabrzu. Trzy lata później profesor Antoni Dziatkowiak zrobił to w Krakowie. Można powiedzieć, że w ten sposób wyłoniły się krajowe ośrodki, w których przeszczepiano serce.
W Polsce 1985 roku wykonano 2 transplantacje serca, w 2000 roku było ich 129.
Chirurgia transplantacyjna należy do najdroższych technik medycznych. A my pod względem operacji tego typu zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Europie. Każdego roku na przeszczep serca czeka w Polsce kilkaset osób. Ponad połowa umiera nie doczekawszy operacji. Jak oceniają transplantolodzy – gdyby tylko od połowy ofiar wypadków drogowych pobrano narządy, wystarczyłoby ich dla wszystkich potrzebujących.
Bariera lenistwa
Jak mówi chirurg jednej z lubelskich klinik, przyczyny należy szukać nie tylko w stosunku ofiar i ich rodzin do transplantacji. Winę ponoszą także lekarze, którzy po prostu nie chcą... obarczać się dodatkową pracą wynikającą ze zgłoszenia organu do transplantacji. Trzeba bowiem porozmawiać z rodziną, skontaktować się z centrum transplantologii, zawieźć pacjenta do szpitala, w którym można pobrać organy etc. Doktor mówi bez ogródek:
– Wielu kolegów uważa, ze prościej jest wypisać akt zgonu i zamknąć drzwi za sobą...
Tymczasem wiemy, że wiele osób żyje i pracuje dzięki transplantacjom. Wiele znanych osób. Ot, choćby Jose Carreras, sławny tenor, który po transplantacji szpiku wrócił na scenę. Były kanclerz Austrii Bruno Kreisky ma przeszczepioną nerkę. Być może sąsiadem z tego samego bloku lub koleżanką z pracy jest osoba z przeszczepioną nerką, wątrobą. Młode kobiety nieraz po transplantacji dochodzą do takiego zdrowia, że rodzą dzieci.
Akceptacja Kościoła
W naszej kulturze, obyczajowości i religii przywiązujemy wielką wagę do poszanowania ciała zmarłego. Ale dar życia, jaki ze szlachetnych pobudek możemy uczynić bliźniemu, nie umniejsza szacunku dla niego.
Dziś papież i Kościół katolicki akceptują przeszczepianie ludzkich organów (z wyjątkiem mózgu i narządów rodnych). Jan Paweł II powiedział kiedyś, że kto dla ratowania życia innym zgadza się ofiarować po śmierci cząstkę własnego ciała, daje świadectwo altruizmu i chrześcijańskiej miłości bliźniego.
Akademia Papieska za ostateczną śmierć człowieka także uznała śmierć pnia mózgu.
Jest coraz więcej osób, które wyrażają zgodę na przekazanie organu, ponieważ sądzą, że jakaś cząstka ich lub ich bliskich będzie żyła dalej. Jakakolwiek pobudka kierowałaby nimi, cel jest szlachetny.

Pozostałe informacje

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium