Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 września 2010 r.
17:13
Edytuj ten wpis

Światowy Dzień Antykoncepcji. Polacy lubią seks bez zabezpieczeń

0 18 A A

Seks bez zabezpieczenia? Jasne! Z nowym partnerem? Oczywiście! Tak robi połowa młodych ludzi czytających ten tekst. Blisko połowa ich koleżanek i trochę mniej kolegów. Młode Polki idą na całość z nowymi partnerami i to bez żadnych zabezpieczeń najchętniej w Europie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niedziela jest Światowym Dniem Antykoncepcji. Na całym świecie prowadzone są dyskusje społeczne, które mają młodym ludziom zwrócić uwagę na odpowiedzialne życie seksualne. Z wyników badań przeprowadzonych w 25 krajach i opublikowanych właśnie przez autorów raportu "Antykoncepcja: Kto ponosi odpowiedzialność?” widać, że jest czym się martwić. I to bardzo.

Mój pierwszy raz

Dorota ma lat 15 i swój "pierwszy raz” jeszcze przed sobą. Jej o rok starsza siostra Patrycja Nowak nie jest już dziewicą. To nic oryginalnego. Młodzi ludzie z Europy i Ameryki Łacińskiej około 16 roku życia odbywają swój pierwszy stosunek płciowy. Ich koledzy i koleżanki z Azji i USA tracą dziewictwo rok później.

Dorota zna seks na razie z opowiadań kolegów i koleżanek siostry. I wie, że blisko połowa z tego grona nie stosuje żadnych metod antykoncepcji.

– Nigdy nie mamy żadnych środków pod ręką – tłumaczą się Patrycja i jej przyjaciele. I tak jest za każdym razem. Patrycja ląduje w łóżku z właśnie poznanym chłopakiem, ale nie pamięta o zabezpieczeniu się przed niechcianą ciążą czy HIV. On też.

W tym momencie akurat nie mam

Jak wynika z badań zachowanie przyjaciół Patrycji, samej Patrycji i jej chłopaków, to nic niezwykłego. We wszystkich europejskich krajach, jako główny powód nieużywania środków antykoncepcyjnych wymieniano: brak dostępu do nich w odpowiednim czasie. 37 proc. respondentów z naszego kraju nie miało przy sobie środków antykoncepcyjnych w momencie stosunku.

I o zgrozo Dorota pewnie będzie się zachowywać tak samo, bo liczba młodych ludzi uprawiających seks bez zabezpieczeń rośnie!
W tym roku około 45 proc. aktywnych seksualnie młodych ludzi (w wieku 16–24 lat) uczestniczących w badaniu przyznało się do uprawiania seksu z nowym partnerem bez stosowania antykoncepcji. I jest to o 25 proc. więcej przypadków seksu bez zabezpieczenia w porównaniu z danymi z ubiegłego roku.

Polski na pierwszym miejscu!

– Wyniki badań mnie nie dziwią. Nie mam innych spostrzeżeń, choć brakuje mi informacji ile konkretnie młodych Polek i Polaków brało udział w tym projekcie – mówi Krzysztof Bojar, lubelski seksuolog i ginekolog z wieloletnią praktyką. – Nie dziwi mnie niefrasobliwość ankietowanych. Ja mam głównie do czynienia z osobami będącymi w związkach – dłuższych lub krótszych: oni pytają o antykoncepcję. Ale wiem, że młodzi uprawiają seks przypadkowo, na imprezie, po alkoholu czy środkach odurzających.

Jeśli chodzi o Patrycję i jej rówieśników oraz starych kolegów i koleżanki te wyniki są jeszcze wyższe. W Polsce aż 49 proc. młodych kobiet i 43 proc. młodych mężczyzn poszło do łóżka z nowo poznanymi partnerami i nie pomyślało przy tej okazji by w jakikolwiek sposób się zabezpieczyć. Młode Polki są najbardziej niefrasobliwymi kobietami z wszystkich przebadanych mieszkanek krajów Europy. Między fatalnym wynikiem młodych Polek a wynikiem młodych Hiszpanek, Szwedek, Rosjanek, mieszkanek Norwegii i Słowenii jest 10 procentowa przepaść.

Brudne myśli, brudne ciało

I w ogóle nikomu nie przeszkadza, że niemal co drugi z ankietowanych spotkał się z przypadkami nieplanowanych ciąż wśród bliskich przyjaciół i rodziny. Młodzi Polacy mają takich doświadczeń najwięcej wśród ankietowanych europejczyków. Dla porównania: o nieplanowanej ciąży znajomej lub kuzynki wie, co piąty Szwed i Turek.

Autorzy badań zadali też sobie pytanie: co jest dla młodych ludzi najważniejsze przed randką?

O czym myśli Patrycja i jej koleżanki idąc na imprezę czy koncert gdzie pewnie spotkają kogoś interesującego z kim później będą uprawiać seks? Patrycja – jak bardzo duża grupa innych dziewczyn i młodych kobiet (84 proc.) – myśli o… higienie osobistej. O tym żeby się wykąpać, wydepilować, odświeżyć. Większość z myślących o higienie pań planujących życie intymne myśli o antykoncepcji (53 proc.).
I tu uwaga. Polki są najbardziej domytymi i najbardziej przestrzegającymi zasad higieny kobietami w Europie. Troszkę brudniejsze (ale tylko o 1 proc.) są Włoszki i Słowenki.

Prezerwatywa? A co to?

Na trzecim miejscu na liście problemów przed-randkowych (po kąpieli i środkach antykoncepcyjnych) jest… wygląd zewnętrzny. – Czy jestem fajnie uczesana, jak się umaluję. O, kurcze nie mam co na siebie fajnego włożyć – nad tym zastanawia się Patrycja, a razem z nią 84 proc. Polek.

Kamil Kowalski lat 19, ma inny problem niż Patrycja. Oprócz higieny (76 proc. chłopców i młodych mężczyzn o niej myśli przed randką) i antykoncepcji szykując się na imprezę, na której skutecznie poderwie dziewczynę, myśli o… pieniądzach.

Z opublikowanych badań wynika, że we Francji, Polsce, Włoszech, Słowenii i Turcji kobiety poświęcają więcej uwagi antykoncepcji niż mężczyźni. A najbardziej popularnymi środkami, jeśli w ogóle ktoś pamięta o ich stosowaniu są: prezerwatywy (90 proc. respondentów wie o ich istnieniu) i pigułki (88 proc. respondentów). Co ciekawe ponad połowa badanych młodych ludzi uważa, że jest bardzo dobrze poinformowana w zakresie antykoncepcji. Ale ci dobrze poinformowani badani to akurat nie Polacy. 58 proc. mężczyzn z Rosji i Polski oraz 54 proc. Turków nie czują się dobrze poinformowani lub wręcz uważają, że są zdezorientowani w kwestii dostępnych metod antykoncepcji. To samo dotyczy kobiet w Rosji (54 proc.) i Turcji (62 proc.).

Wiem wszystko. Z internetu

– Najwięcej o antykoncepcji powiedzieli mi i moim kolegom czy koleżankom rodzice. Dużo osób wie o bezpiecznym seksie od ginekologa, a ponad połowa od nauczycieli – mówi Kuba, lat 18. I dodaje: – Ale jednym z najważniejszych źródeł informacji o metodach antykoncepcji jest dla nas Internet.

I tu Kuba i ankietowani bardzo się różnią od respondentów z pozostałych 24 krajów. Tamci częściej ufają "żywym” nośnikom informacji.
– Internet jest coraz popularniejszym źródłem informacji dla pacjentów. Ale dobrze, że młodzi ludzie w ogóle szukają tam informacji. No, bo gdzie? – mówi Krzysztof Bojar. – W szkołach trudno mówić o edukacji seksualnej. Księdza maja pytać? Na dodatek Internet stwarza sytuacje absolutnej anonimowości. Do gabinetu przychodzą najczęściej pary. Czasami chłopak umawia dziewczynę. Oboje interesują się antykoncepcją. Ale jak wspominałem to ludzie w związkach, którzy myślą o przyszłości. Ale jak wynika z rozmów z nimi stosunek przerywany i prezerwatywa to najbardziej znane metody antykoncepcyjne.

Niepewne metody

– Badania pokazują znaczącą rozbieżność pomiędzy postawą młodych ludzi wobec powszechnej akceptacji i zrozumienia antykoncepcji, a ich codziennymi zachowaniami seksualnymi – komentują autorzy raportu. – Uświadamiają także, że niepewność i zawstydzenie różnymi rodzajami antykoncepcji są cały czas powszechne, zwłaszcza stosowanie niepewnych metod, takich jak stosunek przerywany, który przez wielu młodych ludzi jest postrzegany ciągle, jako skuteczny.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
po rozum do głowy / 16 maja 2016 o 14:20
0
ku***stwo kwitnie w tym katolickim kraju
wydaje mi się, że to właśnie przez taki duży nacisk religijny tak to wygląda teraz ze 16-latki zamiast maturą to się swoimi dziećmi zajmują na każdym kroku są artykuły  o antykoncepcji dodawanie linków zablokowanedodawanie linków zablokowanemojaowulacja.pl/metody-antykoncepcji/ a nawet poświęcone temu całe strony. Ale skoro ktoś kto przysięga nie mieć współżyci z kobietą mówi jak się zabepieczać przed dziećmi podczas seksu to nie ma co się dziwić...
Avatar
sid / 27 września 2010 o 12:52
0
[quote name='Tomasz' date='27 wrzesień 2010 - 12:04 ' timestamp='1285581891' post='353062']
To dobrze, większość Polaków urodziła się w wyniku stosowania metod natralnych, tak trzymać, nie będzie niżu demograficznego.
[/quote]
Jeżeli według przedmówcy metody naturalne polegają na nie stosowaniu żadnych metod to samo przez się mówi wszystko o poziomie tej dyskusji i już nie dziwi opinia o ich nieskuteczności.
[quote name='Tomasz' date='27 wrzesień 2010 - 12:04 ' timestamp='1285581891' post='353062']
To dobrze, większość Polaków urodziła się w wyniku stosowania metod natralnych, tak trzymać, nie będzie niżu demograficznego.
[/quote]
Jeżeli według przedmówcy metody naturalne polegają na nie stosowaniu żadnych metod to samo przez się mówi wszystko o poziomie tej dyskusji i już nie dziwi opinia o ich nieskuteczności. rozwiń
Avatar
ag / 27 września 2010 o 12:36
0
[quote name='Zuzka' date='27 wrzesień 2010 - 11:12 ' timestamp='1285578734' post='353035']
Tak trzymać. Co prawda ja z moim mężem jesteśmy dopiero 3 miesiące po ślubie, ale również stosujemy metody naturalne. Byliśmy również dla siebie pierwszymi partnerami seksualnymi i czekaliśmy z tym aż do ślubu. Metody naturalne nie są wcale takie trudne do nauczenia się i stosowania. Co do antykoncepci w pigułce czytałam wiele opinii na temat jej szkodliwości na organizm kobiety, nie mówiąc o zabijaniu we własnym ciele poczętych już zarodków (piszę tak specjalnie ponieważ życie powstaje w momencie połączenia się plemnika z komórką jajową) Podobnie ma się rzecz w przypadku używania spirali. Co więcej metody te nie mają 100% skuteczności. Słyszałam o takim przypadku, gdzie pani stosująca spiralę urodziła dziecko z tą spiralą w główce - dziecko zmarło a pani wylądowała w szpitalu psychiatrycznym.
Więc proszę o zastanowienie się przed zastosowaniem antykoncepcji.
[/quote]
tabletki antykoncepcyjne powodują, że nie występuje owulacja więc zastanawiam się gdzie to zabójstwo. A z tą spiralą w głowie to chyba takie "urban legend" czasami trzeba samemu pójść do lekarza, dowiedzieć się a nie powtarzać jakieś niesprawdzone informacje i oskarżać o morderstwa.
[quote name='Zuzka' date='27 wrzesień 2010 - 11:12 ' timestamp='1285578734' post='353035']
Tak trzymać. Co prawda ja z moim mężem jesteśmy dopiero 3 miesiące po ślubie, ale również stosujemy metody naturalne. Byliśmy również dla siebie pierwszymi partnerami seksualnymi i czekaliśmy z tym aż do ślubu. Metody naturalne nie są wcale takie trudne do nauczenia się i stosowania. Co do antykoncepci w pigułce czytałam wiele opinii na temat jej szkodliwości na organizm kobiety, nie mówiąc o zabijaniu we własnym c... rozwiń
Avatar
Tomasz / 27 września 2010 o 12:04
0
[quote name='Zuzka' date='27 wrzesień 2010 - 11:12 ' timestamp='1285578734' post='353035']
Tak trzymać. Co prawda ja z moim mężem jesteśmy dopiero 3 miesiące po ślubie, ale również stosujemy metody naturalne.
[/quote]

To dobrze, większość Polaków urodziła się w wyniku stosowania metod natralnych, tak trzymać, nie będzie niżu demograficznego.
Avatar
Zuzka / 27 września 2010 o 11:12
0
[quote name='Waldek' date='26 wrzesień 2010 - 22:20 ' timestamp='1285532420' post='352908']
My z Żoną od lat stosujemy metody naturalne. Gdy chcieliśmy poczekać z dziećmi nie było problemu, gdy się postaraliśmy o ciąży wiedzieliśmy zanim zrobiliśmy test ciążowy i przed wizytą u ginekologa. Żadnych chorób wenerycznych w ogóle nie braliśmy pod uwagę (byliśmy dla siebie pierwszymi). Nie wyobrażamy sobie seksu w "gumie", ani też faszerowania się chemią. Wbrew powszechnej opinii jest duża grupa małżeństw, która z powodzeniem stosuje te metody. Jak coś możemy się spotkać osobiście to pomożemy rozwiać wątpliwości. kontakt: wmitura@gmial.com
[/quote]


Tak trzymać. Co prawda ja z moim mężem jesteśmy dopiero 3 miesiące po ślubie, ale również stosujemy metody naturalne. Byliśmy również dla siebie pierwszymi partnerami seksualnymi i czekaliśmy z tym aż do ślubu. Metody naturalne nie są wcale takie trudne do nauczenia się i stosowania. Co do antykoncepci w pigułce czytałam wiele opinii na temat jej szkodliwości na organizm kobiety, nie mówiąc o zabijaniu we własnym ciele poczętych już zarodków (piszę tak specjalnie ponieważ życie powstaje w momencie połączenia się plemnika z komórką jajową) Podobnie ma się rzecz w przypadku używania spirali. Co więcej metody te nie mają 100% skuteczności. Słyszałam o takim przypadku, gdzie pani stosująca spiralę urodziła dziecko z tą spiralą w główce - dziecko zmarło a pani wylądowała w szpitalu psychiatrycznym.
Więc proszę o zastanowienie się przed zastosowaniem antykoncepcji.
[quote name='Waldek' date='26 wrzesień 2010 - 22:20 ' timestamp='1285532420' post='352908']
My z Żoną od lat stosujemy metody naturalne. Gdy chcieliśmy poczekać z dziećmi nie było problemu, gdy się postaraliśmy o ciąży wiedzieliśmy zanim zrobiliśmy test ciążowy i przed wizytą u ginekologa. Żadnych chorób wenerycznych w ogóle nie braliśmy pod uwagę (byliśmy dla siebie pierwszymi). Nie wyobrażamy sobie seksu w "gumie", ani też faszerowania się chemią. Wbrew powszechnej opinii jest duża grupa mał... rozwiń
Avatar
Zuza / 26 września 2010 o 22:25
0
Ja biorę tabletki od ponad 10 lat czuję się świetnie nic mi się nie dzieje, niektóre dolegliwości kobiece ustąpiły mam regularny cykl, wię jak padło pytanie jakie są skutki btania tabletek u mnie pozytywne, to jest badzo indywidualne, lekarz musi dobrać tabletki, nieraz trzeba dobierać do skutku, znam dużo dziewczyn i kobiet, matek które stosują taka antykoncepcję i jest wzysko ok. Pozdrawiam miłego łykania.
Avatar
Waldek / 26 września 2010 o 22:22
0
[quote name='Waldek' date='26 wrzesień 2010 - 22:20 ' timestamp='1285532420' post='352908']
My z Żoną od lat stosujemy metody naturalne. Gdy chcieliśmy poczekać z dziećmi nie było problemu, gdy się postaraliśmy o ciąży wiedzieliśmy zanim zrobiliśmy test ciążowy i przed wizytą u ginekologa. Żadnych chorób wenerycznych w ogóle nie braliśmy pod uwagę (byliśmy dla siebie pierwszymi). Nie wyobrażamy sobie seksu w "gumie", ani też faszerowania się chemią. Wbrew powszechnej opinii jest duża grupa małżeństw, która z powodzeniem stosuje te metody. Jak coś możemy się spotkać osobiście to pomożemy rozwiać wątpliwości. kontakt: wmitura@gmial.com
[/quote]
poprawka adresu: wmitura@gmail.com
[quote name='Waldek' date='26 wrzesień 2010 - 22:20 ' timestamp='1285532420' post='352908']
My z Żoną od lat stosujemy metody naturalne. Gdy chcieliśmy poczekać z dziećmi nie było problemu, gdy się postaraliśmy o ciąży wiedzieliśmy zanim zrobiliśmy test ciążowy i przed wizytą u ginekologa. Żadnych chorób wenerycznych w ogóle nie braliśmy pod uwagę (byliśmy dla siebie pierwszymi). Nie wyobrażamy sobie seksu w "gumie", ani też faszerowania się chemią. Wbrew powszechnej opinii jest duża grupa mał... rozwiń
Avatar
Waldek / 26 września 2010 o 22:20
0
My z Żoną od lat stosujemy metody naturalne. Gdy chcieliśmy poczekać z dziećmi nie było problemu, gdy się postaraliśmy o ciąży wiedzieliśmy zanim zrobiliśmy test ciążowy i przed wizytą u ginekologa. Żadnych chorób wenerycznych w ogóle nie braliśmy pod uwagę (byliśmy dla siebie pierwszymi). Nie wyobrażamy sobie seksu w "gumie", ani też faszerowania się chemią. Wbrew powszechnej opinii jest duża grupa małżeństw, która z powodzeniem stosuje te metody. Jak coś możemy się spotkać osobiście to pomożemy rozwiać wątpliwości. kontakt: wmitura@gmial.com
Avatar
gość / 26 września 2010 o 21:50
0
Zarówno działanie jak i konsekwencje brania tabletek antykoncepcyjnych są mniejsze od niechcianych ciąż oraz całego szeregu problemów z tym związanych.
Avatar
ona / 26 września 2010 o 21:32
0
A czy ktos z was się zastanawiał jak działaja takie tabletki? Jakie są konsekwencje ich brania?????
Avatar
po rozum do głowy / 16 maja 2016 o 14:20
0
ku***stwo kwitnie w tym katolickim kraju
wydaje mi się, że to właśnie przez taki duży nacisk religijny tak to wygląda teraz ze 16-latki zamiast maturą to się swoimi dziećmi zajmują na każdym kroku są artykuły  o antykoncepcji dodawanie linków zablokowanedodawanie linków zablokowanemojaowulacja.pl/metody-antykoncepcji/ a nawet poświęcone temu całe strony. Ale skoro ktoś kto przysięga nie mieć współżyci z kobietą mówi jak się zabepieczać przed dziećmi podczas seksu to nie ma co się dziwić...
Avatar
sid / 27 września 2010 o 12:52
0
[quote name='Tomasz' date='27 wrzesień 2010 - 12:04 ' timestamp='1285581891' post='353062']
To dobrze, większość Polaków urodziła się w wyniku stosowania metod natralnych, tak trzymać, nie będzie niżu demograficznego.
[/quote]
Jeżeli według przedmówcy metody naturalne polegają na nie stosowaniu żadnych metod to samo przez się mówi wszystko o poziomie tej dyskusji i już nie dziwi opinia o ich nieskuteczności.
[quote name='Tomasz' date='27 wrzesień 2010 - 12:04 ' timestamp='1285581891' post='353062']
To dobrze, większość Polaków urodziła się w wyniku stosowania metod natralnych, tak trzymać, nie będzie niżu demograficznego.
[/quote]
Jeżeli według przedmówcy metody naturalne polegają na nie stosowaniu żadnych metod to samo przez się mówi wszystko o poziomie tej dyskusji i już nie dziwi opinia o ich nieskuteczności. rozwiń
Avatar
ag / 27 września 2010 o 12:36
0
[quote name='Zuzka' date='27 wrzesień 2010 - 11:12 ' timestamp='1285578734' post='353035']
Tak trzymać. Co prawda ja z moim mężem jesteśmy dopiero 3 miesiące po ślubie, ale również stosujemy metody naturalne. Byliśmy również dla siebie pierwszymi partnerami seksualnymi i czekaliśmy z tym aż do ślubu. Metody naturalne nie są wcale takie trudne do nauczenia się i stosowania. Co do antykoncepci w pigułce czytałam wiele opinii na temat jej szkodliwości na organizm kobiety, nie mówiąc o zabijaniu we własnym ciele poczętych już zarodków (piszę tak specjalnie ponieważ życie powstaje w momencie połączenia się plemnika z komórką jajową) Podobnie ma się rzecz w przypadku używania spirali. Co więcej metody te nie mają 100% skuteczności. Słyszałam o takim przypadku, gdzie pani stosująca spiralę urodziła dziecko z tą spiralą w główce - dziecko zmarło a pani wylądowała w szpitalu psychiatrycznym.
Więc proszę o zastanowienie się przed zastosowaniem antykoncepcji.
[/quote]
tabletki antykoncepcyjne powodują, że nie występuje owulacja więc zastanawiam się gdzie to zabójstwo. A z tą spiralą w głowie to chyba takie "urban legend" czasami trzeba samemu pójść do lekarza, dowiedzieć się a nie powtarzać jakieś niesprawdzone informacje i oskarżać o morderstwa.
[quote name='Zuzka' date='27 wrzesień 2010 - 11:12 ' timestamp='1285578734' post='353035']
Tak trzymać. Co prawda ja z moim mężem jesteśmy dopiero 3 miesiące po ślubie, ale również stosujemy metody naturalne. Byliśmy również dla siebie pierwszymi partnerami seksualnymi i czekaliśmy z tym aż do ślubu. Metody naturalne nie są wcale takie trudne do nauczenia się i stosowania. Co do antykoncepci w pigułce czytałam wiele opinii na temat jej szkodliwości na organizm kobiety, nie mówiąc o zabijaniu we własnym c... rozwiń
Avatar
Tomasz / 27 września 2010 o 12:04
0
[quote name='Zuzka' date='27 wrzesień 2010 - 11:12 ' timestamp='1285578734' post='353035']
Tak trzymać. Co prawda ja z moim mężem jesteśmy dopiero 3 miesiące po ślubie, ale również stosujemy metody naturalne.
[/quote]

To dobrze, większość Polaków urodziła się w wyniku stosowania metod natralnych, tak trzymać, nie będzie niżu demograficznego.
Avatar
Zuzka / 27 września 2010 o 11:12
0
[quote name='Waldek' date='26 wrzesień 2010 - 22:20 ' timestamp='1285532420' post='352908']
My z Żoną od lat stosujemy metody naturalne. Gdy chcieliśmy poczekać z dziećmi nie było problemu, gdy się postaraliśmy o ciąży wiedzieliśmy zanim zrobiliśmy test ciążowy i przed wizytą u ginekologa. Żadnych chorób wenerycznych w ogóle nie braliśmy pod uwagę (byliśmy dla siebie pierwszymi). Nie wyobrażamy sobie seksu w "gumie", ani też faszerowania się chemią. Wbrew powszechnej opinii jest duża grupa małżeństw, która z powodzeniem stosuje te metody. Jak coś możemy się spotkać osobiście to pomożemy rozwiać wątpliwości. kontakt: wmitura@gmial.com
[/quote]


Tak trzymać. Co prawda ja z moim mężem jesteśmy dopiero 3 miesiące po ślubie, ale również stosujemy metody naturalne. Byliśmy również dla siebie pierwszymi partnerami seksualnymi i czekaliśmy z tym aż do ślubu. Metody naturalne nie są wcale takie trudne do nauczenia się i stosowania. Co do antykoncepci w pigułce czytałam wiele opinii na temat jej szkodliwości na organizm kobiety, nie mówiąc o zabijaniu we własnym ciele poczętych już zarodków (piszę tak specjalnie ponieważ życie powstaje w momencie połączenia się plemnika z komórką jajową) Podobnie ma się rzecz w przypadku używania spirali. Co więcej metody te nie mają 100% skuteczności. Słyszałam o takim przypadku, gdzie pani stosująca spiralę urodziła dziecko z tą spiralą w główce - dziecko zmarło a pani wylądowała w szpitalu psychiatrycznym.
Więc proszę o zastanowienie się przed zastosowaniem antykoncepcji.
[quote name='Waldek' date='26 wrzesień 2010 - 22:20 ' timestamp='1285532420' post='352908']
My z Żoną od lat stosujemy metody naturalne. Gdy chcieliśmy poczekać z dziećmi nie było problemu, gdy się postaraliśmy o ciąży wiedzieliśmy zanim zrobiliśmy test ciążowy i przed wizytą u ginekologa. Żadnych chorób wenerycznych w ogóle nie braliśmy pod uwagę (byliśmy dla siebie pierwszymi). Nie wyobrażamy sobie seksu w "gumie", ani też faszerowania się chemią. Wbrew powszechnej opinii jest duża grupa mał... rozwiń
Avatar
Zuza / 26 września 2010 o 22:25
0
Ja biorę tabletki od ponad 10 lat czuję się świetnie nic mi się nie dzieje, niektóre dolegliwości kobiece ustąpiły mam regularny cykl, wię jak padło pytanie jakie są skutki btania tabletek u mnie pozytywne, to jest badzo indywidualne, lekarz musi dobrać tabletki, nieraz trzeba dobierać do skutku, znam dużo dziewczyn i kobiet, matek które stosują taka antykoncepcję i jest wzysko ok. Pozdrawiam miłego łykania.
Avatar
Waldek / 26 września 2010 o 22:22
0
[quote name='Waldek' date='26 wrzesień 2010 - 22:20 ' timestamp='1285532420' post='352908']
My z Żoną od lat stosujemy metody naturalne. Gdy chcieliśmy poczekać z dziećmi nie było problemu, gdy się postaraliśmy o ciąży wiedzieliśmy zanim zrobiliśmy test ciążowy i przed wizytą u ginekologa. Żadnych chorób wenerycznych w ogóle nie braliśmy pod uwagę (byliśmy dla siebie pierwszymi). Nie wyobrażamy sobie seksu w "gumie", ani też faszerowania się chemią. Wbrew powszechnej opinii jest duża grupa małżeństw, która z powodzeniem stosuje te metody. Jak coś możemy się spotkać osobiście to pomożemy rozwiać wątpliwości. kontakt: wmitura@gmial.com
[/quote]
poprawka adresu: wmitura@gmail.com
[quote name='Waldek' date='26 wrzesień 2010 - 22:20 ' timestamp='1285532420' post='352908']
My z Żoną od lat stosujemy metody naturalne. Gdy chcieliśmy poczekać z dziećmi nie było problemu, gdy się postaraliśmy o ciąży wiedzieliśmy zanim zrobiliśmy test ciążowy i przed wizytą u ginekologa. Żadnych chorób wenerycznych w ogóle nie braliśmy pod uwagę (byliśmy dla siebie pierwszymi). Nie wyobrażamy sobie seksu w "gumie", ani też faszerowania się chemią. Wbrew powszechnej opinii jest duża grupa mał... rozwiń
Avatar
Waldek / 26 września 2010 o 22:20
0
My z Żoną od lat stosujemy metody naturalne. Gdy chcieliśmy poczekać z dziećmi nie było problemu, gdy się postaraliśmy o ciąży wiedzieliśmy zanim zrobiliśmy test ciążowy i przed wizytą u ginekologa. Żadnych chorób wenerycznych w ogóle nie braliśmy pod uwagę (byliśmy dla siebie pierwszymi). Nie wyobrażamy sobie seksu w "gumie", ani też faszerowania się chemią. Wbrew powszechnej opinii jest duża grupa małżeństw, która z powodzeniem stosuje te metody. Jak coś możemy się spotkać osobiście to pomożemy rozwiać wątpliwości. kontakt: wmitura@gmial.com
Avatar
gość / 26 września 2010 o 21:50
0
Zarówno działanie jak i konsekwencje brania tabletek antykoncepcyjnych są mniejsze od niechcianych ciąż oraz całego szeregu problemów z tym związanych.
Avatar
ona / 26 września 2010 o 21:32
0
A czy ktos z was się zastanawiał jak działaja takie tabletki? Jakie są konsekwencje ich brania?????
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 2 0

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 0 0

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 0 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 7 5

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 3 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 7 4

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 1 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 2 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 12 1

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 10 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 15 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

Lublin: Włamywacz wielobranżowy

Lublin: Włamywacz wielobranżowy 2 0

Kryminalni z Lublina zatrzymali seryjnego włamywacza. 27-latek okradł sklep ogrodniczy, salony kosmetyczne i studia tatuażu. Policjanci zatrzymali go w poniedziałek. Spowodowane przez niego straty zostały oszacowane na ponad 120 tys. zł.

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki 9 2

Jej łupem padły pieniądze, zegarek, biżuteria, portfel i dokumenty. Po zatrzymaniu złodziejka tłumaczyła, że musiała kraść by spłacić długi.

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym
26 września 2018, 19:00

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym 4 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 26 września o godz. 19 na scenie Teatru Starego (ul. Jezuicka) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Będzie to lubelska premiera koncertu Dylan Noblista.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!