Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 czerwca 2010 r.
13:03
Edytuj ten wpis

Szpitale prywatne, nie oznacza, że płatne

Kilka razy korzystałam z tego szpitala i za każdym razem byłam bardzo zadowolona. Opieka lekarska jest fachowa, a personel bardzo miły. Poza tym w poradni kardiologicznej jest bardzo nowoczesny sprzęt – mówi Krystyna Kamińska, emerytka z Leopoldowa. Gdzie tak jest? W niepublicznym szpitalu w Rykach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 2005 roku starosta rycki – by ratować szpital – zaproponował oddanie placówki w dzierżawę. Radni powiatu najpierw przystali na ten pomysł, ale później wycofali swoje poparcie, obawiając się m.in. zwolnień pracowników. W końcu ponownie zgodzili się na oddanie szpitala w prywatne ręce.

Na przetarg wpłynęły dwie oferty: od firmy EMC Instytut Medyczny z Wrocławia i NZOZ Klinika z Nałęczowa, której współwłaścicielem jest znany lubelski chirurg prof. Jerzy Karski. To właśnie klinika wygrała przetarg.

Zmiany na lepsze

– Zmieniła się jakość świadczonych usług, ale również zwiększyła się liczba leczonych pacjentów – mówi prof. Jerzy Karski, założyciel NZOZ Klinika. – Teraz zbieramy żniwo pozytywnej opinii o szpitalu. Leczymy nie tylko pacjentów z powiatu ryckiego, ale z całego województwa, a nawet z innych części kraju czy z zagranicy.

Prof. Karski ściągnął do Ryk wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

– Dzięki temu, że nie musieliśmy ogłaszać przetargów, w ciągu zaledwie kilkunastu dni udało się uruchomić nowoczesną pracownię kardiologiczną. Teraz pacjenci trafiający do nas mają w ciągu jednego dnia wykonywaną próbę wysiłkową i inne badania – mówi Andrzej Kania, kardiolog.
– Wcześniej była tu pustynia, jeśli chodzi o specjalistów – dodaje Andrzej Karski, dyrektor ds. medycznych szpitala.

Mało tego. Powstały nowe poradnie: urologiczna, ortopedyczna oraz chirurgii naczyniowej i jeszcze gabinet akupunktury i medycyny wschodniej.

Prywatny, ale za darmo (z ubezpieczeniem)

Zmieniła się nie tylko jakość, ale i wygląd. Choć z zewnątrz szpital nie wygląda "nowocześnie”, to już za drzwiami jest zupełnie inaczej. Oddziały są wyremontowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt. – Tak jak teraz szpital wygląda z zewnątrz, jeszcze kilka lat temu wyglądał i w środku – podkreśla Leszek Filipek, starosta rycki.

– Choć jesteśmy prywatnym szpitalem, koszty nie grają dla nas roli. Do leczenia nie wybieramy pacjentów, którzy są dla nas wygodni; dochodowi. Leczymy wszystkich. To jest właściwie normalny szpital, z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia, który dodatkowo może leczyć prywatnie, za opłatą. Jednak tych drugich pacjentów mamy zdecydowanie mniej – mówi prof. Karski. I przywołuje przypadek pacjenta, który trafił do placówki z odmrożonymi stopami.

– Prawdopodobnie od kilku tygodni nie zdejmował gumowców z nóg. Ropa wylewała się już z obuwia. Leczyliśmy go ponad miesiąc. Kończyny nadawały się do amputacji, pacjent nie wyrażał jednak na to zgody. W tym przypadku fundusz nie płacił nam za całe jego leczenie. Mimo to zapewniliśmy mu bardzo dobrą, specjalistyczną opiekę.

Albo dzierżawa, albo likwidacja

Dlaczego się w ogóle zdecydowaliśmy na wydzierżawienie szpitala? W naszej klinice w Nałęczowie wykonywaliśmy planowe zabiegi, tutaj dbamy o wszystkich pacjentów. Z planowymi zabiegami nie było problemu, pojawiał się z doraźną opieką. Ale udowodniliśmy, że można prowadzić dział leczniczy zgodnie z potrzebami środowiska – wyjaśnia Karski.

Ponad pięć lat temu, kiedy szpital był jeszcze pod zarządem powiatu, groziła mu likwidacja. Generował ponad 2,5 mln zł długu rocznie. Powiat musiał dodatkowo dokładać do niego ponad 4 mln zł. – Od kiedy wydzierżawiliśmy budynki, starostwu płacimy czynsz. Z tych pieniędzy spłacany jest dług, który powstał przez lata działalności szpitala powiatowego – dodaje prof. Karski.

Ze zmian zadowolony jest także starosta rycki. – Jakość usług wzrosła, zatrudnieni są tam teraz wysokiej klasy specjaliści. A wcześniej był z tym problem – mówi Filipek. – W takich małych miejscowościach jak Ryki nie ma problemu ze średnim personelem; z pielęgniarkami czy salowymi. Ale lekarze nie chcieli tutaj pracować, bo nie mogliśmy im zapewnić takich wynagrodzeń, jakich oczekiwali.



To dobre posunięcie

Budynki szpitalne zostały wydzierżawione spółce. Starostwo nadal pozostało ich właścicielem. Umowa zakłada, że we wnętrzu szpitala inwestuje i modernizuje NZOZ Klinika, a o zewnętrzną część szpitala, czyli elewację, otoczenie dba starostwo.

– Taka umowa daje nam poczucie bezpieczeństwa, że gdyby szpital nie działał dobrze, ewentualnie zagrożone byłoby bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, w każdej chwili możemy umowę dzierżawy wypowiedzieć. Wtedy albo wrócilibyśmy do "starego” układu z SPZOZ, albo ogłosilibyśmy kolejny przetarg i wydzierżawilibyśmy budynki innej spółce – wyjaśnia starosta.

Co by się stało, gdyby szpital nie został wydzierżawiony? – Mam duże wątpliwości czy by przetrwał. Lekarze odchodzili, nie było pieniędzy, żeby ściągnąć specjalistów. Powiatu nie stać by było utrzymywać dalej szpitala, który był zadłużony, a jego zobowiązania dalej się pogłębiały – wyjaśnia Filipek. – Dlatego uważam, że było to bardzo dobre posunięcie.

Wszyscy mogą być zadowoleni

Starosta dodaje, że jest przeciwny prywatyzacji w znaczeniu sprzedaży szpitali w prywatne ręce. – Ale gdyby wszędzie odbywało się to tak jak u nas, to wszyscy byliby zadowoleni.
Tak jak pacjenci ryckiego szpitala.

– Kilka razy korzystałam z tego szpitala i za każdym razem byłam bardzo zadowolona – mówi Krystyna Kamińska, emerytka z Leopoldowa. – Opieka lekarska jest fachowa, a personel bardzo miły. Poza tym w poradni kardiologicznej jest bardzo nowoczesny sprzęt.

– Bardzo dobre warunki. Choć nie mam porównania, to widzę, że tutaj nie dość, że opieka jest bardzo dobra, to dodatkowo można zostać z dzieckiem na noc – przyznaje Edyta Kujawska, której dwójka dzieci – 2-miesięczny chłopiec i 3-letnia dziewczynka – leżą na oddziale.
Joanna Mucha, posłanka PO i członek sejmowej Komisji Zdrowia:

Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że prywatyzacja jest zła lub dobra. Wszystko zależy od właściciela, który daną placówką zarządza. Z całą pewnością przekształcenie placówki w spółkę prawa handlowego wymusza wprowadzenie pewnych pozytywnych procedur. W spółce powołuje się radę nadzorczą i zarząd, w oparciu o jasne, merytoryczne kryteria. W tej chwili natomiast decyzje o składzie zarządu podejmuje starosta lub marszałek. I są to często decyzje polityczne.

Ponadto w spółce prawa handlowego mamy jasne procedury dotyczące zarządzania finansami. Placówka nie może się zadłużać w nieskończoność. Po przekroczeniu ustalonego poziomu zadłużenia trzeba poinformować wierzycieli o sytuacji spółki i negocjować spłatę długu. Taka forma prawna gwarantuje efektywniejsze działanie i większą stabilność. Sprywatyzowane szpitale działają w oparciu o kontrakt z NFZ

i w związku z tym pacjenci nie muszą płacić za leczenie.

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium