Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 sierpnia 2014 r.
18:45
Edytuj ten wpis

Tajemnice bazyliki w Chełmie. Co kryje krypta?

W Bazylice Narodzenia NMP pod posadzką nawy głównej archeolodzy odnaleźli nietkniętą kryptę. Spoczywa tam prawdopodobnie ksiądz wschodniego obrządku. Mają nadzieję, że natkną się na grób samego Daniela Romanowicza, króla Rusi, który zmarł w Chełmie w 1264 roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według archeologów nietknięta krypta pochodzi z XVI wieku. Dzięki znalezionej jeszcze w ubiegłym roku płycie epitafijnej mają podstawy przypuszczać, że pochowany w niej został Teodor Seliwonow z Chełma. Jego ciało zostało złożone w trumnie po mistrzowsku wykonanej bez użycia gwoździ.

- Krypta została wybudowana w obrębie wejścia do dawnej świątyni - mówi Stanisław Gołub, chełmski archeolog i kierownik ekspedycji. - W tamtych czasach takie miejsca były szczególnie pożądane na pochówek. Były też bardzo kosztowne. Rodzina zmarłego musiała dużo zapłacić, aby akurat w tym eksponowanym miejscu pochować swojego bliskiego.

Przed rokiem archeolodzy odkryli zachodnią część jednej z czterech świątyń wzniesionych przez Daniela Romanowicza, króla Rusi, który zmarł w Chełmie w 1264 roku. Odnaleziony portal zachował się w stanie pozwalającym na jego rekonstrukcję.

Znaleziona w sąsiedztwie krypta ze szczątkami duchownego - zdaniem Gołuba - nigdy nie była obrabowana ani zniszczona. Dlatego też najpierw należało ją przewietrzyć i gruntownie odkazić. Znajdujące się w niej grzyby i pleśnie mogłyby być dla naukowców zabójcze.
- Potrzebowaliśmy dwóch dni, aby bezpieczne wejść do krypty - mówi Beata Borowska z Katedry Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Archeolodzy i antropolodzy wydobyli z krypty nie tylko ludzkie szczątki, ale też zachowane szaty i znalezione przy zwłokach przedmioty.

- Charakter szat jednoznacznie wskazuje, że pochowany w krypcie mężczyzna był księdzem obrządku wschodniego - wyjaśnia Borowska. - Pod głową miał poduszkę wypchaną ziołami. Poddamy je analizie. Znaleźliśmy również stułę z naszytymi na nią aksamitnymi krzyżykami, bogate zdobienia stroju i czapkę z wyhaftowanym na niej prawosławnym krzyżem. Przy zwłokach wypatrzyliśmy też oczko z pierścienia, jakie nosili księża. A jeśli chodzi o sam szkielet, to zachował się w komplecie, ale w nie najlepszym stanie.

Szaty i pozostałe artefakty trafią do konserwacji w najlepszych polskich pracowniach, po czym będą eksponowane w miejscowym muzeum. Szczątki ludzkie z całym ceremoniałem zostaną natomiast ponownie pochowane tam, skąd zostały zabrane, czyli wrócą na swoje miejsce.
Czy jest nadzieja, że badacze natkną się w Bazylice na grób samego Daniela Romanowicza?
- Taka nadzieja nam przyświeca - mówi Jerzy Łukomski, architekt ze Lwowa. - Ukraińcy nie znają swojej historii. Nasze zabytki zostały zniszczone, albo zapomniane. Dlatego badania w Chełmie mają dla nas tak ważne znaczenie.

Uczestnicy polsko-ukraińskiej ekspedycji wytypowali jeszcze inne miejsca w Bazylice, które chcą zbadać. Między innymi planują zdjąć fragment posadzki w środkowej części nawy. To jedyna okazja, gdyż niedługo w całej świątyni ma być wymieniana posadzka. W ubiegłym roku w ciągu sześciu miesięcy pracy zdążyli przebadać ponad 30 pochówków datowanych od XIII do XVII wieku.

- Ta świątynia kryje jeszcze tyle tajemnic, że pracę będę miał zapewnioną do emerytury - śmieje się Gołub. Przygotowuje się do kolejnych odkrywek w obrębie bazyliki i wiele sobie po nich obiecuje. Zadanie ma o tyle ułatwione, że na podstawie danych z georadaru, naukowcy wykonali ponad 100 odwiertów w posadzce, które teraz podpowiadają, gdzie jest szansa na najciekawsze znaleziska.

Poza kryptą pozwoliły już zlokalizować pochówek prawie dwumetrowego mężczyzny. Ciało zostało złożone w narożniku świątyni, co wskazuje, że pochowany był kimś znacznym - wojem lub duchownym.
Równie interesujące były również dwa ziemne pochówki szkieletowe z XIII wieku. Jeden z pochowanych musiał być kimś ważnym, skoro spoczął pod specjalnie zbudowaną konstrukcją architektoniczną.

Rozpoczęte w ubiegłym roku prace w chełmskiej Bazylice Narodzena NMP zostały rozłożone na pięć lat. Patronuje im Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, Politechnika Lwowska oraz Ogólnoukraińska Dobroczynna Organizacja "Fundusz Dobroczynny Petra Poroszenki”.

Pozostałe informacje

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium