Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 lipca 2004 r.
11:10
Edytuj ten wpis

Trudna droga jaguarów

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Jaguar to niezbyt popularny samochód. Ale przyjmijmy, że kosztuje 300 tys. zł i wyobraźmy sobie jaguary ustawione zderzak w zderzak na drodze od Lublina do Józefowa Biłgorajskiego. Po co? Po to, aby uzmysłowić sobie majątek najbogatszego Polaka na liście Wprost. Majątek bogacza z setnego miejsca mógłby wystarczyć jedynie na jednokilometrową drogę zajętą przez jaguary. Taka droga nikomu do niczego nie jest potrzebna, ale dobrze pokazuje dystans między bogatymi.
Jak jednak zobrazować dystans dzielący ich od biedoty, a choćby i od średniaków? Nie wiadomo i nie warto. Bo wiadomo, że odległość ta będzie rosła. Już teraz jest znacznie większa niż jaguarowa droga z Warszawy do zapadłej wsi za Józefowem. Są jednak tacy, którzy dowodzą, że wartość tej wsi jest znacznie większa niż kilkuset jaguarów. Utrzymuje tak m.in. sir Julian Rose, angielski farmer i ekonomista, przewodzący Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi, składającej się z 41 organizacji z 21 krajów.
Sir Julian przestrzega przed pochopnymi zachwytami faktem, że zachodni przedsiębiorcy prześcigają się w wykupywaniu polskiego mleka, mięsa i innych produktów. Twierdzi, że to pozorny sukces. Rolnicy cieszą się jednak, bo niedawno słyszeli tylko tyle, że ich produkty nie spełniają norm unijnych i nie mają szansy, żeby trafić na półki europejskich supermarketów.
Nikt jednak chłopom nie mówił, że ludzie na Zachodzie próbują zrezygnować z żywności produkowanej systemem wielkoprzemysłowym. Globalne korporacje rozprowadzają je do sieci swoich supermarketów. Zdobywają majątki, które można przeliczyć na autostrady pełne jaguarów. Likwidują przy tym konkurencję według typowego scenariusza.
Chłopi z wiochy zabitej dechami pasą krowy na łąkach uprawianych bez oprysków, nawozów i modyfikacji genetycznych. Mleko sprzedają na ryneczku pobliskiego miasteczka. Ludzie lubią je pić, bo ma smak mleka, a nie pasteryzacji, promieniowania, antybiotyków przedłużających świeżość produktów spożywczych. Picie takiego mleka ogranicza wydatki na leczenie, bo jest nie tylko smaczniejsze, ale i zdrowsze. Chłopi słyszą więc, że powinni mieć więcej krów, bo więcej sprzedadzą. Bank chętnie skredytuje zwiększenie stada. Później potrzebny będzie kredyt na unowocześnienie upraw paszowych. A jeszcze lepiej kupić genetycznie modyfikowane pasze zwiększające wydajność.
Wtedy mleko nie jest już tak smaczne, ale klienci kupują je z przyzwyczajenia. Problem pojawia się, gdy w miasteczku powstaje supermarket oferujący tańsze mleko z wielkoprzemysłowej produkcji. Międzynarodowa korporacja może bowiem pozwolić sobie na znaczne obniżenie cen swoich produktów, przynajmniej na jakiś czas. Ma również fundusze reklamowe, pozwalające na wypromowanie swojej oferty, jako najlepszej i najzdrowszej. Klient w to wierzy i kupuje tańsze mleko.
Małe gospodarstwo nie jest w stanie obniżyć ceny swojego mleka, składającej się z kosztów pasz, utrzymania dojarek i chłodziarek, itd. Nie może więc sprzedać swojego mleka, a tym samym spłacić kredytów. Wypada zatem z rynku, bank przejmuje jego gospodarstwo, które może korzystnie odsprzedać, np. korporacji. Po wyeliminowaniu konkurencji, supermarket może podnieść ceny mleka. Podobnie jak mięsa, warzyw, itp.
Jak mówi sir Julian Rose w Anglii przez ostatnie kilka lat zniknęło w ten sposób ponad 15 tys. farm, których właściciele uwierzyli w szybki i łatwy zysk.
Jak widać wejście do grona właścicieli luksusowych aut jest karkołomnym przedsięwzięciem.

Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium