Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

9 marca 2020 r.
9:18

"Małpki" rozpijają Polaków, więc wzrośnie akcyza. Producenci wódki atakują producentów piwa [zdjęcia]

97 40 A A

Lubelska fabryka Stock Polska rezygnuje z inwestycji wartych 30 mln euro i zatrudniania nowych pracowników. Powód? Rządowy plan podniesienia akcyzy na „małpki”, czyli wódkę sprzedawaną w małych butelkach. Przedstawiciele branży spirytusowej protestują przeciwko zmianom w prawie i odbijają piłeczkę w stronę browarników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka tygodni temu rząd poinformował, że zamierza podnieść akcyzę na wódkę sprzedawaną w butelkach do 300 ml, czyli tzw. „małpkach”. Dodatkowe opłaty mogą zostać nałożone już 1 kwietnia. Wszystko po to, by Polacy zaczęli mniej pić. Ustawodawcy powołują się przy tym dane firmy badawczej Synergion z których wynika, że w całym kraju każdego dnia sprzedawanych jest nawet 3 miliony „małpek”, z czego milion – tylko do południa.

Odpowiedzią branży spirytusowej jest m.in. ruszająca właśnie akcja „Pij odpowiedzialnie”, w ramach której będzie można zobaczyć bilbordy z informacją, że w 30 ml kieliszku wódki, 100 ml kieliszku wina i 250 ml kuflu piwa znajduje się ta sama ilość czystego alkoholu – 10 g. Przedstawiciele sektora organizują też konferencje, na których przedstawiają „Prawdziwe dane na temat konsumpcji alkoholu w Polsce”. W piątek w siedzibie Stock Polska w Lublinie przekonywali, że wzrost spożycia alkoholu to efekt „bezzasadnego uprzywilejowania branży piwowarskiej”, a podniesienie akcyzy to „kolejny atak na branżę spirytusową”.

– Na podstawie fałszywych informacji wykreowanych w mediach przez branżę piwowarską, rząd podejmuje błędne decyzje dotyczące rynku alkoholi – przekonuje Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. – Nierzetelny raport, który powstał na zlecenie producentów piwa wykreował w społeczeństwie fałszywe przekonanie, że to „małpki” rozpijają Polaków. Z liczb wynika jednak coś zupełnie innego: Polacy wypijają najwięcej alkoholu etylowego właśnie w piwie – twierdzi Włodarczyk.

Producenci mocniejszych trunków apelują o rezygnację z wprowadzenia opłaty za „małpki” i wycofanie się z uprzywilejowanego traktowania branży piwowarskiej m.in. przez umożliwienie jej reklamowania się.

W odpowiedzi browarnicy zarzucają konkurencji posługiwanie się zmanipulowanymi statystykami i dobieranie liczb do swojej wizji rozwoju rynku alkoholowego.

– Żonglowanie danymi sprzedażowymi, czyli porównywanie liczb bezwzględnych to manipulacja dość oczywista, bo każdy dorosły człowiek dostrzega i rozumie różnicę pomiędzy pół litra wódki, a pół litra piwa. Ale porównanie milionów z miliardami wygląda efektownie – ripostuje Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie. – Co się za tym jednak kryje? Przecież nie tylko ilość wypijanego płynu ma znaczenie, ale przede wszystkim sposób, w jaki konsumuje się piwo i wódkę. Są to zupełnie dwa różne modele konsumpcji. Według badań, wódka jest tym trunkiem, którym konsumenci najczęściej się upijają – dodaje Morzycki i tłumaczy, że podczas gdy konsumpcja piwa od ośmiu lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie, sprzedaż wódki w ostatnich latach solidnie rośnie. Spada natomiast zainteresowanie piwami mocnymi.

Przedstawiciele branży spirytusowej przekonują natomiast, że ze względu na plany rządu mogą być zmuszeni do rezygnacji z planowanych inwestycji. – Otrzymałem już aprobatę na wydanie 25-30 mln euro na budowę bardziej wydajnej destylarni w Lublinie. Wiązałoby się to z zatrudnieniem kilkudziesięciu nowych osób – dodaje Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska. – Po informacjach o podniesieniu akcyzy rada nadzorcza wstrzymała się z inwestycją, aby poczekać na rozwój sytuacji. Biznes musi się przecież zwracać.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium