Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 września 2022 r.
16:37

Marsz Równości przeszedł ulicami Lublina. "Chyba zwiększyła się akceptacja"

Blisko tysiąc osób przeszło ulicami Lublina w tegorocznym Marszu Równości. Wydarzenie przebiegło spokojnie, w trakcie przemarszu nie zanotowano poważniejszych incydentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Marsz Równości w Lublinie odbył się po raz czwarty. Olbrzymie emocje towarzyszyły zwłaszcza dwóm pierwszym edycjom. W 2018 i 2019 roku w obawie o względy bezpieczeństwa prezydent miasta zakazywał organizacji wydarzenia. W obu przypadkach decyzje uchylał Sąd Apelacyjny, a podczas samych przemarszów dochodziło do zamieszek wywoływanych przez przeciwników środowisk LGBT.

Przed rokiem Ratusz kolorowej manifestacji nie zakazał, a w jej trakcie było spokojnie. Na podobny przebieg pochodu organizatorzy liczyli w tym roku.

– W tym czasie zmieniło się wiele. Choćby to, że możemy tu spokojnie stać i rozmawiać. To już jest bardzo dużo – mówiła dziennikarzom przed rozpoczęciem wydarzenia Honorata Sadurska ze stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie. – Wydaje nam się też, że zmieniły się nastroje wśród mieszkańców Lublina. Już nie spotykamy się z takim hejtem, jak przy organizacji pierwszego marszu. Z roku na rok jest coraz lepiej.

W pochodzie, choć już jako uczestnik, wziął udział m.in. Bart Staszewski, który organizował pierwsze lubelskie marsze. – Nadal się tym wszystkim stresuję. Wciąż jest we mnie trauma po tym, co widziałem podczas naszych dwóch pierwszych wydarzeń, czy na marszu w Białymstoku. W trakcie drugiego marszu w Lublinie była próba wysadzenia nas w powietrze, która na szczęście została udaremniona przez policję. Wiem, że i teraz coś się może wydarzyć i to jest coś, co towarzyszy chyba każdemu uczestnikowi – mówił Staszewski, choć też zauważył zmiany, do jakich doszło od pierwszego Marszu Równości. – Chyba zwiększyła się akceptacja, jest mniej protestów i chuligańskich incydentów. Marsz Równości powoli wpisuje się w pejzaż Lublina – podkreślił.

Marsz Równości w Lublinie 2022

Na trasie marszu ustawili się jego przeciwnicy. Na skrzyżowaniu Al. Racławickich, Krakowskiego Przedmieścia i ul. Lipowej odbyły się dwie kontrmanifestacje pod hasłami: "stop pedofilii – stop aborcji". Uczestniczyło w nich po kilka osób z transparentami i płynącymi z głośników komunikatami.

– Chcemy zwrócić uwagę na skutki takiego stylu życia. Chcemy o tym powiedzieć, bo nikt o tym nie mówi, a debata publiczna na ten temat wydaje się być zbrodnią przeciwko ludzkości – tłumaczył Adrian Majcher z Fundacji Pro-Prawo do Życia.

Na barwny pochód reagowali przypadkowi przechodnie. – Czy mam coś przeciwko? Absolutnie nie, jest wesoło i pozytywnie. Tylko szkoda, że jest tyle policji. Widocznie ktoś im zagraża, bo oni nie wyglądają, jakby stwarzali zagrożenie dla kogoś – mówiła mieszkanka Lublina napotkania na Al. Racławickich.

Kilkaset metrów dalej, obok sklepu przy ul. Narutowicza o zbliżającym się marszu rozmawiało kilka kobiet.

– A może pójdziemy razem z nimi? – zapytała jedna z nich.

– W pewnym wieku już nie wypada – odpowiedziała jej koleżanka.

Uczestnicy marszu – w każdym wieku – przeszli spod Centrum Spotkania Kultur ulicami Lipową, Narutowicza, Głęboką, Sowińskiego i Poniatowskiego pod Galerię Labirynt przy ul. Popiełuszki. Tam wielu z nich zostało na organizowanym przez Marsz Równości pikniku i afterparty.

– W trakcie przemarszu nie doszło do zakłócania porządku. Było spokojnie i obyło się bez poważniejszych interwencji – podsumowuje nadinsp. Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Marsz Równości 2022 w Lublinie

Wideo: TVN 24/x-news

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych filarów pielęgnacji skóry, szczególnie w sezonie letnim. Promieniowanie UV, nawet przy zachmurzeniu, oddziałuje na skórę codziennie, prowadząc do fotostarzenia, przebarwień, a w dłuższej perspektywie – uszkodzeń komórkowych. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF latem to nie wybór, a konieczność.

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?
galeria

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?

Ponad dekadę temu mieszkańcy zbierali podpisy pod projektem zakładającym odnowienie pływalni na lubelskich Tatarach. Radni wtedy jednogłośnie poparli pomysł. Co z tymi planami dzieje się po ponad 10 latach?

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Nowym zawodnikiem Chełmianki został Damian Urban

Damian Urban i Maciej Jabłoński to nowi zawodnicy III-ligowej Chełmianki

23-letni lewy wahadłowy Damian Urban Chełm i 19 letni pomocnik Maciej Jabłoński zasilili kadrę Chełmianki Chełm

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Od kilkunastu dni nazwisko Jana Urbana w polskich mediach wymieniane jest przez wszystkie przypadki w kontekście objęcia przez niego reprezentacji narodowej. W czwartek Polski Związek Piłki Nożnej planował oficjalne zaprezentowanie nowego selekcjonera. W środę Cezarego Kuleszę ubiegł… Michał Probierz, który publicznie złożył gratulacje Urbanowi

Wypadek na S17. Droga zablokowana
ZDJĘCIA

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut osobowych na trasie Piaski-Zamość. Jedna osoba jest ranna.

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski
Dzień Wschodzi
film

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski

Zdaniem generała brygady Artura Jakubczyka, Polska już teraz znajduje się w pierwszym etapie nowoczesnej wojny hybrydowej. – Mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi, cyberatakami i próbami destabilizacji społecznej. A służby specjalne? Są kompletnie nieprzygotowane – ostrzega były zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i szef strategii wywiadu NATO.

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Wątroba to cichy bohater organizmu – codziennie filtruje krew, wspiera trawienie i neutralizuje toksyny1. Choć rzadko daje o sobie znać, jej kondycja w dużej mierze zależy od Twoich codziennych wyborów. Dowiedz się, co możesz zrobić, by ją odciążyć i wspierać jej pracę na co dzień.

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak
SONDA

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak

Czy religia powinna ustąpić miejsca matematyce, informatyce albo... po prostu dłuższemu spaniu? Z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Polaków popiera ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty