Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

31 grudnia 2018 r.
16:29

Będą zmiany w cenie paliwa? Od 1 stycznia nowy podatek

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 44 A A

Czy 1 stycznia o 10 groszy podrożeje paliwo? Takie pytanie zadają kierowcy, bo jutro zaczyna obowiązywać opłata emisyjna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Opłata emisyjna to nowy podatek w wysokości 10 groszy za każdy litr paliwa. Ta regulacja uchwalona głosami posłów PiS ma wpłynąć na popularyzację elektromobilności i przynieść fundusze na walkę ze smogiem.

– Jak zwykle politycy, bez względu na barwy, szukają pieniędzy w kieszeniach kierowców. Tak jest od lat. Nie jest tajemnicą, że ponad połowa ceny litra paliwa to podatki – akcyza, VAT. Teraz dołożą kolejny – mówi Jan Kozak, kierowca z Lublina.

15 proc. nowej daniny zasili stworzony ustawą Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który będzie się zajmował realizacją projektów związanych z rozwojem sieci ładowania samochodów elektrycznych i popularyzacją elektromobilności.

Pozostałe 85 procent trafi do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma wydać te pieniądze na walkę ze smogiem i poprawę jakości powietrza w całej Polsce. 

Szacuje się, że dzięki opłacie emisyjnej w 2019 roku rząd może zebrać 1,7 mld zł więcej do budżetu, z czego 340 mln zł trafi do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. W ciągu kolejnych 10 lat wpływy na fundusz mogą wynieść aż 6,75 mld zł.

Polskie koncerny paliwowe, Orlen i Lotos, zapewniają, że podwyżki wezmą na swoje barki. Warto jednak zauważyć, że protesty „żółtych kamizelek” we Francji wybuchły po zapowiedzi podwyższenia podatku od paliwa.

– Rząd ma szczęście, że pod koniec roku ceny paliw znaczenie spadły, są najniższe w tym roku. Popularna benzyna 95 niebawem zejdzie do 4,5 zł za litr. Co jednak będzie, gdy ceny pójdą w górę i przekroczą barierę 5 złotych za litr? Czy wówczas także te 10 groszy koncerny wezmą na siebie, czy przerzucą na kierowców? – pyta Jan Kozak. – Konia z rzędem temu, kto przewidzi dalszy scenariusz rozwoju sytuacji na stacjach paliw – dodaje.

Rosną kary za brak OC

Od nowego roku wzrasta płaca minimalna z 2100 do 2220 zł, z którą powiązane są kary za brak OC. Dlatego te również wzrosną. Dziś właściciel samochodu osobowego za brak OC powyżej 14 dni płaci 4200 zł, w 2019 roku będzie to już 4440 zł. Kara dla właściciela ciężarówki wyniesie 6660 zł.

Warto przypomnieć, że wyszukiwaniem pojazdów bez OC zajmuje się „wirtualny policjant”, czyli program korzystający z baz danych ubezpieczycieli. Można wpaść nawet wtedy, gdy auto od miesięcy czy lat stoi w garażu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pav / 31 grudnia 2018 r. o 16:46
+69
PiS nie podnosi podatków! PiS wprowadza nowe.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2018 r. o 16:45
+65
Wstaliśmy z kolan. W końcu europa patrzy na nas jak można wspaniale żyć. Wolska naszych marzeń ! A ty Polaku zapier... za miskę ryżu.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2018 r. o 16:48
+64
dojna zmiana powolutku wykańcza Polaków
Avatar
abc / 31 grudnia 2018 r. o 16:47
+52
Znajdzie się może ktoś, kto połamie ręce tym naszym "kochanym" posłom, tak ochoczo wciskającym guzik "za" podczas głosowań? Pamiętajcie mendy, że niedługo odejdziecie od tego koryta i sami będziecie kupować tę benzynę z lichych pensyjek.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2018 r. o 17:08
+42
W końcu trzeba skądś wziąć na 500 plus dla patologii co narobia po 10 dzieciaków a my to wszystko utrzymujemy bo mamusia z tatusiem nie skalaja się praca bo po 1 wzrósł by przychód na jednego członka rodziny a po 2 straciliby wszystko co darmowe i jak tu *** iść do uczciwej pracy i za***ać od świtu do nocy jak prezes da za darmo to my na prezesunia znowu zaglosujem
Avatar
niepropagandowy troll / 31 grudnia 2018 r. o 16:51
+35
Znów funkcjonariusz Sztandaru Ludu podburza społeczeństwo głupawym artykułem. Ceny paliw we Francji wzrosły w 2018 roku o 10 % a u nas spadły o 10%. Zapowiedziane na 2019r podwyżki we Francji o 23% a u nas w najgorszym przypadku 2%.
 Yhy yhy. Zestawmy w takim razie zarobki Francuzów z naszymi i wtedy wyjdzie jaki u nas dobrobyt.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2018 r. o 16:51
+32
Koncerny ten podatek już z nawiązką wkalkulowały w cenę paiwa. Średnia cena ON e detalu w X.2018 roku ok 5,1 zł/litr w XII. 2018 podobnie 5,1 zl litr, natomiast ON ceny hurtowe Na podstawie cen PKN: 4254 zł/m3 netto w X.2018 i 3860 zł/m3 w XII.2018. Czyli paliwo w hurcie staniało o ok 400 zł/m3, co nie przelozyło sie na spadek cen detalicznych. A teraz przed wyborami nasluchamy od rządzacych jacy to oni szczodrzy i ile robia aby nam suwerenowi pomóc.
Avatar
On / 31 grudnia 2018 r. o 17:21
+27
Hehehe... Qrwa przecież mozna znieść akcyzę na paliwo... Na prąd obnizyli to i na paliwo mogo w ciagu kilku godzin... Do konca roku jeszcze jest troche czasu moe im sie uda. A tak na poważnie... Sqrwesyny i złodzieje Cała Polska z was sie śmieje.... I niech Wam w tym nowym nadchodzącym roku wasze baby z murzynami sie PUŚCIŁY.... HAPPY NEW YER.
Avatar
te premie im się po prostu należą / 31 grudnia 2018 r. o 17:00
+24
--->>>   31 XII 1942 Niemcy (dziś Liderzy Unii Europejskiej) ogłosili,że do tego dnia ZRABOWALI mienie Państwa Polskiego i jego obywateli na sumę : 300 000 000 marek
 I dlatego PiS wprowadził nowy podatek? Ehhh, jak nie wina Tuska to Niemiec...
Avatar
niepropagandowy troll / 31 grudnia 2018 r. o 17:29
+12
Za PO benzyna była po 6 zł i znacznie niższe zarobki. Ktoś z faktami podyskutuje?
 A ile wtedy kosztowała baryłka? Centrala ci pewnie tego nie podała.
Avatar
:-) / 5 stycznia 2019 r. o 17:08
+1
Nie pomyślał żyd morawiecki że jak obniży podatki to każdy sam będzie walczył ze smogiem bo kupi lepszy opał, albo wymieni piec. Pieprzony socializm pcha ten kraj do upadku
 Kodziarz i antysemita w jednym ? Ho ho ho. Zgłaszam to do ośrodka monitorowania faszyzmu.i ksenofobii
Avatar
Gość / 5 stycznia 2019 r. o 12:05
+1
No super jeszcze tego nie było.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2019 r. o 13:13
+1
Nie pomyślał żyd morawiecki że jak obniży podatki to każdy sam będzie walczył ze smogiem bo kupi lepszy opał, albo wymieni piec. Pieprzony socializm pcha ten kraj do upadku
Avatar
Gość / 2 stycznia 2019 r. o 08:04
+1
Banda idiotycznych złodziei, obiecują c***e Polakom zmiany na lepsze A zamiast tego utrudniają coraz bardziej. Niech się wezmą za patologie i darmo zjazdów co Polacy ich z podatków utrzymuja, 500+ itp. Patologia sama za siebie niech odpowiada za swoje błędy życiowe A nie nasi rodacy. W tej naszej posranej Polsce pełnej gnoju politycznego nigdy nie będzie ładu ani składu. Lepiej się żyje zagranica. Bynajmniej człowiek chodzi z uśmiechem na twarzy i nie musi się drapak po głowie, bo zagranica system polityczny funkcjonuje 100x lepiej niż te nasze świnie urzedowe
Avatar
zz / 1 stycznia 2019 r. o 18:18
+1
za oceanem galon 2$ t j prawie 4 litry paliwa
Avatar
Gość / 1 stycznia 2019 r. o 15:25
+1
Nie ma to jak walka z urojonym smogiem hehehe ekoterroryści wyciągną z was każdy grosz, czas pokaże.
Avatar
RKM / 1 stycznia 2019 r. o 14:39
+1
Znajdzie się może ktoś, kto połamie ręce tym naszym "kochanym" posłom, tak ochoczo wciskającym guzik "za" podczas głosowań? Pamiętajcie mendy, że niedługo odejdziecie od tego koryta i sami będziecie kupować tę benzynę z lichych pensyjek.
 Nie bój nie bój. Już oni pomyśleli o swojej przyszłości i zapewnili sobie takie utrzymanie że  benzyna po dychu im nie zaszkodzi.
Avatar
lux / 1 stycznia 2019 r. o 13:35
+1
Ch..e na kaczych łapach
Avatar
Gość / 1 stycznia 2019 r. o 12:33
+1
" wyszukiwaniem pojazdów bez OC zajmuje się „wirtualny policjant”, czyli program korzystający z baz danych ubezpieczycieli. Można wpaść nawet wtedy, gdy auto od miesięcy czy lat stoi w garażu." W wolnych krajach mozna wyrejestrować auto. Czy OC za samochód, który nie jeździ i stoi w garażu to nie jest złodziejstwo? Oczywiscie, że jest, sankcjonowane kryminogennym prawem uchwalanym w bantustanie.
Avatar
Nafta / 1 stycznia 2019 r. o 11:48
+1
Kiedy w końcu was szlag trafi politycy dojnej zmiany ? ..... oby jak najszybciej, tego życzę wam z okazji nowego roku i nie tylko z tej okazji.
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

COVID-19 na fermie norek w Polsce. 25 tys. zwierząt

COVID-19 na fermie norek w Polsce. 25 tys. zwierząt

Trzecie ognisko SARS-CoV-2 u norek w Polsce, stwierdzono w gospodarstwie w powiecie nakielskim (województwo kujawsko-pomorskie), w którym znajdowało się ok. 25 tys. norek - poinformował w środę Główny Lekarz Weterynarii.

Nawet 2 lata więzienia za postrącane krzyże w okolicach Ryk
zdjęcia
galeria

Nawet 2 lata więzienia za postrącane krzyże w okolicach Ryk

Policja ujęła mężczyznę, który zniszczył kilka przydrożnych kapliczek. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Protest antyłowiecki w Lublinie. Niemal równo rok temu myśliwy zastrzelił 16-latka
zdjęcia
galeria

Protest antyłowiecki w Lublinie. Niemal równo rok temu myśliwy zastrzelił 16-latka

„Wariaci z gnatami biegają lasami” albo „Pomyliłem z dzikiem”. Z takimi hasłami na transparentach ulicami Lublina przeszedł antyłowiecki marsz. Na tydzień przed kolejną rozprawą byłego już myśliwego, który zastrzelił nastolatka.

Jak wybrać laptopa w 2021 roku? - Doradzamy przed zakupem!

Jak wybrać laptopa w 2021 roku? - Doradzamy przed zakupem!

W dzisiejszych czasach laptop jest nieodłącznym elementem naszego życia. Swoje zastosowanie znajduje w pracy, jak i w zwykłej codzienności. Dzięki mobilności pozwala na pracę w podróży, nie obciążając zbytnio naszego bagażu. Wybór sprzętu dla wielu jest nie lada wyzwaniem. Sklepy oferują naprawdę szeroką gammę produktów i osoba nieznająca się na sprzęcie może dostać zawrotu głowy. Nie wiesz jaki laptop będzie odpowiedni do pracy? Chcesz się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę? Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Czytaj dalej!

Więzienie nic go nie nauczyło. Dusił, kopał i przystawiał nóż do szyi

Więzienie nic go nie nauczyło. Dusił, kopał i przystawiał nóż do szyi

Na dwa miesiące do aresztu trafił 63-letni mieszkaniec gminy Nałęczów, który rzucił się z nożem na dwie kobiety. Obydwie straszył pozbawieniem życia, a jedną z nich dusił i kopał, powodując obrażenia ciała. Recydywiście grozi powrót do więzienia.

465 mln zł dla lubelskich emerytów i rencistów

465 mln zł dla lubelskich emerytów i rencistów

ZUS policzył, ile wydał na tzw. 14-tki, czyli dodatkowe emerytury i renty. W województwie lubelskim wyszedł spory rachunek.

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat. Decyzja za kilka dni

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat. Decyzja za kilka dni

27 złotych od osoby za miesiąc. Taką nową stawkę „podstawową” za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zaproponował Urzędu Miasta Kraśnik. Jeśli na podwyżkę zgodzą się radni, to wyższa od 10 zł od obecnej stawka, zacznie ona obowiązywać od stycznia 2022 roku

Mikołajki w VIVO! Lublin
4 grudnia 2021, 12:00

Mikołajki w VIVO! Lublin

4 i 6 grudnia VIVO! Lublin odwiedzi Święty Mikołaj wraz z elfimi pomocnikami. Wszystkie mikołajkowe atrakcje zaplanowano w godz. 12.00-18.00.

Lublin. Najlepiej wyszedł deweloper. A co z pieniędzmi na stadion?

Lublin. Najlepiej wyszedł deweloper. A co z pieniędzmi na stadion?

Niemal 6,6 mln zł zarobiło miasto sprzedając jednemu z deweloperów działkę przy al. Długosza. Pieniądze z transakcji miały zostać przeznaczone na remont stadionu Lublinianki. Większość pieniędzy została już wydana. Czy na stadion?

Sukces Szymona Szymonowicza na zawodach zapaśniczych w Iranie

Sukces Szymona Szymonowicza na zawodach zapaśniczych w Iranie

Szymon Szymonowicz z Cementu-Gryfa Chełm wywalczył srebrny medal podczas rozegranych w Iranie wojskowych mistrzostwach świata

World of Tanks: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta (wideo)
film

World of Tanks: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta (wideo)

Rok temu był Chuck Norris, teraz będzie Arnold Schwarzenegger. Nadchodzą Operacje Świąteczne w grze World of Tanks na PC.

Ile kosztują psy popularnych ras? Pomerianian, york, labrador?

Ile kosztują psy popularnych ras? Pomerianian, york, labrador?

Rodowodowe szczeniaki czystej krwi potrafią kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ich cena zależna jest od renomy danej hodowli, a także od unikalności i elitarności konkretnej rasy.

Kobieta musiała uciekać do sąsiadki. Mąż rzucił się na nią z nożem

Kobieta musiała uciekać do sąsiadki. Mąż rzucił się na nią z nożem

Policjanci zatrzymali 61-latka, który z nożem rzucił się na żonę. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

W jaki sposób można znaleźć szybko nową pracę?

W jaki sposób można znaleźć szybko nową pracę?

Szukanie nowej pracy często zajmuje dużo czasu. Czasami to wręcz bezsensowne przekopywanie kolejnych ofert i brak odpowiedzi na wysyłane listy motywacyjne i życiorysy. Warto zatem wiedzieć jak sprytnie szukać pracy, za pomocą specjalnych technik i narzędzi. Dowiedz się z naszego tekstu jak zdobywać nową pracę w bardzo krótki okres!

Teufel Real Blue i Real Blue NC: Nowe wersje słuchawek

Teufel Real Blue i Real Blue NC: Nowe wersje słuchawek

799 i 1099 złotych – tyle kosztują nowe słuchawki niemieckiego producenta, czyli Teufel Real Blue i Real Blue NC. Co dostaniemy za takie pieniądze?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!