Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

7 sierpnia 2002 r.
17:53
Edytuj ten wpis

Czy strażacy ochotnicy nie chcą już lublinów?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A
Waldemar Pawlak nierzadko osobiście uczestniczył w ceremonii przekazywania lublinów do terenowych st
Waldemar Pawlak nierzadko osobiście uczestniczył w ceremonii przekazywania lublinów do terenowych st

ABS, EBD, TCS, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, prędkość nie mniejsza niż 135 km/h - tak Zarząd Główny Ochotniczej Straży Pożarnej sprecyzował warunki techniczne przetargu na lekki samochód strażacki przeznaczony dla jednostek w terenie. W ten sposób już
na starcie z rywalizacji o ten kontrakt wykluczono lubliny. Pojazdy produkowane przy Mełgiewskiej nie mogą spełnić tych wymogów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pracownicy WSW Andoria Zakład Produkcji Samochodów w Lublinie są zbulwersowani warunkami przetargu. - Tylko dodać śmigło i strażacy z OSP będą mieli helikoptery zamiast prostych i niezawodnych wozów bojowych - twierdzą pracownicy lubelskiej Andorii.
- Jesteśmy zadziwieni warunkami przetargu ogłoszonego przez ZG OSP w Warszawie - mówi Wiesław Puch, dyrektor Zakładu Produkcji Samochodów w Lublinie Andoria SA. - Nie wiemy czy przetarg nie został ustawiony pod konkretną markę? Po co strażakom ochotnikom tak luksusowe wyposażenie samochodów bojowych? Co z ochroną polskich producentów - to tylko niektóre pytania jakie głośno zadaje dyrektor Puch.
- Dotychczas Zarząd Główny OSP zakupił ponad 500 lublinów dla jednostek OSP. Do tej pory lubliny chwalono, teraz to się zmieniło - mówi z żalem dyrektor Puch.
Czas na zmianę warty
Wiesław Golański, dyrektor w Zarządzie Głównym OSP w Warszawie odpowiedzialny m.in. za zakupy samochodów, ma inną opinię w tej sprawie. - Jak przyszedłem do pracy w Warszawie postawiliśmy z prezesem Waldemarem Pawlakiem na lubliny - mówi dyrektor Golański. - Zaczęliśmy wymianę starych żuków i nys. W ciągu kilku ostatnich lat do jednostek OSP w terenie trafiło blisko 500 lublinów.
Przyszło jednak załamanie i upadłość Daewoo Motor Polska, producenta lublinów.
- Pod koniec ubiegłego roku zwróciliśmy się do syndyka z propozycją zakupu 50 lublinów dla strażaków z OSP - mówi dalej dyrektor Golański. - Otrzymaliśmy wówczas odpowiedź od syndyka Liszcza, że musimy zamówić minimum 500 sztuk samochodów. Kończył się rok, my mieliśmy środki do wykorzystania. Wybraliśmy nieco droższego, ale znacznie lepiej wyposażonego forda transita. Do całości dołożyła się sprawa wycofania się przez syndyka ze świadczeń gwarancyjnych, w kontekście wady fabrycznej układu kierowniczego wykrytej w lublinach. Jednostki OSP musiały usterkę usuwać na własny koszt.
Dyrektor Golański w rozmowie zapewniał nas, że koszt zakupu pojazdu produkcji zachodniej nie różni się aż tak znacznie od kosztu zakupu lublina. - Poza tym samochody specjalne, jakimi są także wozy OSP, po wejściu do unii będą musiały mieć znak bezpieczeństwa CE, czego lubliny nie mają i mieć w najbliższym czasie nie będą.
- Wejście Polski do unii jest jeszcze kwestią czasu i nie jest powiedziane, że lubliny nie będą spełniały tych i innych wymogów unijnych. Wydaje się, że jest to problem nie tylko lublina, ale i innych marek. Jest jeszcze czas na zmiany konstrukcyjne - mówi dyrektor Puch.
Skąd kasa na samochody strażackie
Dotychczas zakupy lekkich wozów dla OSP odbywały się ze środków Funduszu Ochrony Środowiska oraz budżet gmin, do których kierowane są nabyte auta.
W ubiegłym roku, do końca września - DMP sprzedała (za pośrednictwem Pol-Mot Trading) do OSP 100 lublinów, jednak w wyniku sytuacji związanej z upadłością lubelskiej fabryki zamiast 50 dalszych lublinów nabyto 23 fordy transity. Strażacki lublin kosztował wówczas 58 tysięcy złotych, transit 73 tysiące.
W tym roku Zarząd Wojewódzki OSP w Lublinie ogłosił przetarg na zakup 20 samochodów. Przetarg wygrała Andoria ZPS w Lublinie. W minionym tygodniu ZW OSP w Lublinie przyszedł faks z informacją o zmniejszeniu zamówienia z 20 do 10 sztuk lublinów. Staraliśmy się w tej sprawie skontaktować z Władysławem Oleszkiem, dyrektorem Zarządu Wojewódzkie OSP w Lublinie. Niestety, dyrektor był niedostępny.
Jednocześnie ZG OSP W Warszawie zwiększył liczbę samochodów ze 102 na 115 w ramach trwającego obecnie przetargu. - Czy dla ZG OSP jest bez znaczenia, że za te same pieniądze może kupić dużo więcej samochodów - może bez ABS, EBD i TCS, elektrycznie regulowanych szyb i lusterek - ale polskich - pyta retorycznie Wiesław Puch.
Przetarg rozstrzygnie się 12 sierpnia.

Pozostałe informacje

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

63-letnia pacjentka pomyślnie przeszła operację naprawy dwóch zastawek na pracującym sercu. Lekarze ze szpitala przy ul. Jaczewskiego zastosowali metodę jako pierwsi w województwie.

Puławska rodzina sokołów się powiększyła

Puławska rodzina sokołów się powiększyła

Nie tylko w Lublinie mamy sokolą rodzinę. Na kominie Zakładów Azotowych Puławy wykluły się 4 pisklęta.

Zwarcie Marty Wcisło z Michałem Moskalem. Poszło o kasę z Bogdanki
galeria

Zwarcie Marty Wcisło z Michałem Moskalem. Poszło o kasę z Bogdanki

Posłanka Marta Wcisło posądza były zarząd LW Bogdanka o "ciche" finansowanie kampanii wyborczej Michała Moskala z PiS. Nie odbywało się to bezpośrednio, ale poprzez szeroko płynące darowizny dla OSP, Kół Gospodyń Wiejskich, instytucji kultury z okręgu wyborczego Moskala. Te działania miały mu ułatwić uzyskanie mandatu w ostatnich wyborach do parlamentu. Moskal zaprzecza i życzy Marcie Wcisło, aby przekazywała strażakom-ochotnikom, gospodyniom wiejskim jeszcze większe kwoty, niż on w 2023 roku.

Gigainwestycja w Małaszewiczach. Więcej pytań niż odpowiedzi

Gigainwestycja w Małaszewiczach. Więcej pytań niż odpowiedzi

Nie wiadomo, kiedy ruszy rozbudowa portu przeładunkowego w Małaszewiczach. Jeszcze przed wyborami samorządowymi politycy PiS i PSL prześcigali się na deklaracje w sprawie tej epokowej inwestycji. Tymczasem, ministerstwo infrastruktury odpowiada, że harmonogram się opóźni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!