Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

5 czerwca 2002 r.
17:26
Edytuj ten wpis

Kiedy gwarancja, kiedy rękojmia?

Autor: Zdjęcie autora (w)
0 0 A A

Co mogą zrobić klienci salonów czy komisów samochodowych, którzy po zakupieniu pojazdów odkrywają w nich jakieś wady. W kodeksie cywilnym ujęto dwa rodzaje praw klienta zabezpieczające go przed taki zdarzeniami. Jest to gwarancja i rękojmia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pomiędzy nimi jest dużo różnic. Główne dotyczą przestrzeni czasowej ich trwania i zakresu uprawnień przewidzianych dla klienta, który w jakikolwiek sposób czuje się przez sprzedawcę oszukany. Istotne zmiany wprowadził do tych pojęć kodeks cywilny z roku 1996, który pozwolił korzystać równocześnie z uprawnień zawartych w gwarancji, jak i rękojmi. Wcześniej w pierwszym terminie wykorzystywano warunki wynikające z gwarancji, w dalszej kolejności z rękojmi. Po nowelizacji kodeksu należnych praw można dochodzić jednocześnie z obydwu instytucji, ale prawa te tym samym szybciej wygasają. Istotna różnica pomiędzy gwarancją a rękojmią jest taka, że udzielenie tej pierwszej jest dobrowolne. Rękojmia zaś wynika z zapisu kodeksu cywilnego, czyli jest obowiązkowa. Gwarancji udziela sprzedawca lub producent. Gwarant ustala czas jej trwania i zakres własnej odpowiedzialności. Najczęściej gwarancja dotyczy wad fizycznych pojazdu powstałych w fazie jego produkcji, a sprzedawca zobowiązuje się do usunięcia zauważonych usterek lub wymiany na nowy pojazd wolny od wad. Przy czym żeby pojazd mógł być wymieniony na nowy, wada musi być istotna, a przede wszystkim niemożliwa do usunięcia.
W przypadku wymiany wadliwego elementu czas gwarancji liczy się od momentu wymiany, ale dotyczy tylko tego elementu. Inaczej rzecz ma się z wymianą części istotnej (np. nadwozie czy silnik) gwarancja mechaniczna na pojazd liczy się od początku. Przy naprawach trwających dłuższy czas, gwarancja powinna być przedłużona o okres przebywania pojazdu w serwisie. Przy korzystaniu z gwarancji trzeba pamiętać o tym, że to sprzedawca decyduje o zakresie, czasie i sposobie rozwiązania problemu.
Szersze uprawnienia kupującemu samochody daje rękojmia, ponieważ dotyczy nie tylko wad fizycznych, ale również wad prawnych (np. zastaw bankowy, współwłasność). W przypadku wad fizycznych możemy powołać się na rękojmię gdy pojazd posiada wadę, która nie pozwala go eksploatować zgodnie z przeznaczeniem lub wpływa na spadek jego jakości. Oczywiście sprzedawca nie odpowiada za wady, gdy poinformował o nich kupującego przed zawarciem umowy kupna-sprzedaży. Nie obejmuje to wad ukrytych, istniejących wcześniej, a wynikłych w czasie późniejszej eksploatacji. Kupujący decydując się na rękojmię ma do wyboru różne rozwiązania. Może odstąpić od podpisanej umowy i po oddaniu wadliwego pojazdu domagać się zwrotu wpłaconych za niego pieniędzy, doliczając dodatkowo współczynnik dla realnego wzrostu inflacji. Chyba że gwarant dokona natychmiastowej i skutecznej naprawy zepsutego elementu lub wymieni na pojazd inny, wolny od wad. W przypadku napraw i to należy podkreślić, muszą być one nieskuteczne, to znaczy nie usuwać zgłaszanego problemu, a jest on istotny np. dla bezpiecznego użytkowania pojazdu. Gdy nie zależy nabywcy na wymianie pojazdu, może on wystąpić o obniżenie ceny pojazdu adekwatnie do stopnia kosztów koniecznej naprawy lub utraty wartości pojazdu na rynku w stosunku do takiego samego, wolnego od wad. W wielu wypadkach, co jest ważne w rękojmi, to klient wyznacza termin w jakim wada powinna być przez serwis usunięta.
Czas trwania gwarancji ustala strona ją wydająca, natomiast rękojmia za wady fizyczne trwa rok licząc od dnia zawarcia umowy. Obowiązkiem reklamującego jest zawiadomienie drugiej strony o wykrytej wadzie w czasie nie przekraczającym jednego miesiąca od dnia jej zauważenia. Natomiast gwarant ma 14 dni na załatwienia reklamacji. Nieudzielenie odpowiedzi na nasze zarzuty w ciągu ustawowych 14 dni, jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na nasze żądania. Dlatego najlepiej jest złożyć zawiadomienie o usterkach na piśmie, koniecznie za pokwitowaniem odbioru z datą przyjęcia przez serwis. Przede wszystkim dopilnujmy, aby wszelkie naprawy w okresie trwania gwarancji i rękojmi były wpisywane do książki gwarancyjnej pojazdu.
Dla osób, które chciałyby osobiście zapoznać się z przysługującymi im prawami w sporze z gwarantami, odsyłamy do kodeksu cywilnego (art. 556, 560, 561, 568, 577).

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium