Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

3 września 2003 r.
19:11
Edytuj ten wpis

Miejski wojownik rodem z Tych

0 0 A A
 (Fiat)
(Fiat)

Nowego fiata pandę, swoje najmłodsze dziecko, włoski koncern zaprezentował na ulicach zatłoczonej do absurdu Lizbony. Wybór miejsca prezentacji był nieprzypadkowy, wszak panda to przecież auto typowo miejskie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początku miało być gingo

Podczas pierwszej statycznej prezentacji, która miała miejsce na targach motoryzacyjnych w Poznaniu, Fiat anonsował nowy model pod nazwą gingo. Był to jednak marketingowy niewypał (zresztą kolejny). Specjaliści od promocji gruntownie przemyśleli nazwę nowego modelu i doszli do wniosku, że lepiej pozostać przy sprawdzonym nazewnictwie. Stąd nazwa panda, doskonale znana polskim zwolennikom samochodów Fiata.

Kompaktowe auto do miasta

Nowa panda jest produkowana w Tychach. Tym razem Fiat nie zdecydował się na radykalne rozwiązania - tak, jak ma to miejsce w przypadku stilo. Stylizacja pandy jest spokojna. Zaprojektowano ją w rodzinnym stylu. Dość wysokie nadwozie - 154 cm "wzrostu” - zostało bardzo ciepło przyjęte przez liczne grono dziennikarzy z całej Europy, biorących udział w portugalskiej premierze. Żurnaliści zwracali uwagę na ładnie zaprojektowaną atrapę chłodnicy i cały pas przedni, z dużymi lampami o gładkich szkłach. Z tyłu elementem dominującym są duże, zespolone światła zapewniające innym użytkownikom drogi doskonałą czytelność wysyłanych przez pandę sygnałów.
Bardzo sprytnym pomysłem było osadzenie dość wysoko przednich i tylnych lamp. Zapobiega to stłuczeniu kloszy podczas drobnych kolizji czy delikatnego przesuwania po aucie zderzakiem innych samochodów - zjawiska charakterystycznego dla kierowców z dużych miast. Pomocna w tym też jest listwa ochronna zamontowana na każdym zderzaku.
Pięciodrzwiowe nadwozie zapewnia duży komfort użytkowania. Pasażerowie mają łatwy dostęp do foteli oraz do przestrzeni bagażowej.

Funkcjonalne wnętrze

Po raz pierwszy z pandą spotkaliśmy się na wiosnę tego roku, podczas premiery nowego silnika wysokoprężnego 1,3 multijet. Zaprezentowano wówczas dziennikarzom auto prototypowe, z zasłoniętymi elementami wykończenia wnętrza. W Lizbonie poznaliśmy szczegóły.
Trzeba przyznać, że środek nowego fiata może się podobać. Brak tu, oczywiście, fajerwerków w postaci drewna czy skóry, ale w tego rodzaju aucie nie o to chodzi. Deska rozdzielcza to wzór ergonomii. Czytelnie rozlokowane przełączniki ułatwiają życie kierowcy. Na panelu środkowym ulokowano sterowanie wszystkimi funkcjami podwyższa- jącymi komfort kierowania i podróżowania tym samochodem. Nawiewy, sterowanie szybami i klimatyzacja oraz system audio - są pod ręką. Gruba, masywna kierownica dobrze leży w ręku. Jak wspomnieliśmy, panda jest autem miejskim, doskonale zatem zdaje egzamin system podwójnego wspomagania układu kierowniczego dual drive.
Na konsoli środkowej umieszczono też dźwignię zmiany biegów, która bardzo dobrze leży w ręce. Pomysł ten, od dawna realizowany w innych modelach koncernu Fiat, doskonale zdaje egzamin w pandzie.
Niestety, ten sielankowy obraz trzeba nieco zmącić, a to za sprawą regulacji siedziska kierowcy. Nie zastosowano klasycznej regulacji pionowej, a jedynie samego siedziska, i to w dość ograniczonej skali. Kierowcy powyżej 180 cm wzrostu mogą czuć dyskomfort podczas jazdy tym samochodem. Osobom wyższym trudno jest idealnie dopasować położenie siedziska. Mówiąc wprost - siedzi się wysoko, jak na koźle dorożkarskim.
Wnętrze nowej pandy można dowolnie modelować. Tylna kanapa jest dzielona 50:50, a każdą część można dowolnie składać. Po złożeniu obu części mamy do dyspozycji bardzo dużą powierzchnię o dość regularnych kształtach.

Jak się jeździ?

Test drive pandy odbywał się, jak wspomnieliśmy, po ulicach Lizbony. Były więc odcinki zatłoczone, ale mieliśmy także sposobność jazdy po obwodnicach stolicy Portugalii. Auto testowe było wyposażone w silnik 1,2 litra, "średni” z trzech proponowanych w tym modelu.
Pierwsze wrażenie z jazdy pandą - to sporo miejsca z przodu. Drugie wrażenie - trochę zbyt mało mocy, szczególnie w odniesieniu do silnika 1,1, który pozwala tylko na spokojną jazdę po mieście. O większym szaleństwie na autostradzie nie ma co nawet myśleć. Pozostaje tylko prawy pas i łagodna jazda do przodu.
Lepiej jest w przypadku silnika 1,2 l. Niewielka różnica w pojemności, ale auto jest odczuwalnie żwawsze. Wyraźnie czuć różnicę podczas startu spod świateł, a na autostradzie nie trzeba już trzymać się kurczowo prawego pasa.
Oczywiście, królem w gamie silników fiata panda jest diesel 1,3 multijet, lecz takim samochodem w Lizbonie nie jeździliśmy.
Nową pandę prowadzi się doskonale. Jest może trochę zbyt miękka, ale układ kierowniczy działa niezwykle precyzyjnie. Niewielkie gabaryty w połączeniu z systemem dual drive pozwalają doskonale manewrować w gęstym ruchu miejskim. Już po pierwszych kilku kilometrach jechaliśmy pandą jak rodowici mieszkańcy Lizbony, znani raczej z temperamentu niż z przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Bardzo szybko i sprawnie zmienia się pandą pasy ruchu. Doskonała widoczność przez dużą szybę przednią ułatwia prowadzenie. Niestety, nie można precyzyjnie ustawić prawego lusterka. Jego ramka obudowy zasłania nieco pole widoczności.

Mały, ale bezpieczny

Na polski rynek panda standardowo będzie wyposażona w poduszkę powietrzną dla kierowcy. Za dopłatą można mieć drugą poduszkę oraz kurtyny boczne chroniące pasażerów na przednich i tylnych siedzeniach przed skutkami bocznego zderzenia. W pakiecie dodatkowym proponowane są także systemy kontroli hamowania, trakcji oraz stabilności samochodu.
Handlowa premiera pandy ma mieć miejsce już we wrześniu. Cena auta wynosić ma 26 900 zlotych za model podstawowy - z jedną poduszką i podgrzewaną tylną szybą, ale bez wspomagania kierownicy.

Panda w liczbach

Silnik 1,1fire 1,2 fire 1,3 multijet
Moc w KM 54 60 70

Max moment obrotowy w Nm
88 102 145
Max V 150 155 160
Przyspieszenie od 0 do 100 kmh w s 15 14 13
Zużycie paliwa na 100 km w litrach:
cykl miejski 7,2 7,1 5,4
cykl mieszany 5,7 5,6 4,3

Pozostałe informacje

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium