Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

5 czerwca 2002 r.
17:28
Edytuj ten wpis

Na wakacje i resztę roku

0 0 A A
Dynamiczna sylwetka sportowego kombi 206 (peugeot)
Dynamiczna sylwetka sportowego kombi 206 (peugeot)

W okolicach Soreze i Castres, pomiędzy Pirenejami i Masywem Centralnym, miałem już okazję testować najnowszą odmianę peugeota 206 SW, która potocznie określana jest mianem kombi. Francuzi zastrzegają, że nie jest to wariant nadwoziowy typu kombi. To coś innego i mają rację, o czym przekonałem się po testach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dla mnie to oznaczenie oznacza raczej sportowe kombi. Skłania mnie do takiego wniosku zachowanie się auta na górskich krętych, wąskich, idealnych drogach na odcinki specjalne, miejscami śliskie po nocnych opadach i porannych mgłach. Na takich trasach zwłaszcza wersje z silnikami 2-litrowymi - tak benzynowym S16 o mocy 138 KM jak i wysokoprężnym HDi o mocy 90 KM, dowiodły, że doświadczenia ze startów Peugeota w rajdach nie poszły na marne. 206 SW dosłownie śmigały po pustych drogach, pięknie dając się wprowadzać w zakręty, i co ważniejsze, bezpiecznie z nich wychodząc przy prędkościach uznawanych za "znaczne”. Nie jest bowiem sztuką uzyskanie na autostradzie ponad 200 km/h, na co pozwala 138 koni pod maską. Ważniejsze jest zachowanie auta na normalnych drogach. Skoro więc przy wymuszaniu ekstremalnych zachowań auto sprawuje się bardziej niż prawidłowo, to co dopiero w codziennej eksploatacji? Wymuszenie owych zachowań wynikało stąd, że chciałem sprawdzić na ile będzie odczuwalne wydłużenie o 19 cm nadwozia SW, w stosunku do hatchbacka. Efekt idących wraz z nowym nadwoziem zmian okazał się znakomity. Zawieszenie tylne zostało usztywnione przez dwa drążki łączące wahacze ze środkiem tylnej belki. To jedyna w zasadzie różnica między SW i pozostałymi 206. Przy okazji zmieniono charakterystykę zawieszeń w całej gamie małego "lewka”. Przede wszystkim usztywniono je i wzmocniono
Po złożeniu tylnej kanapy długość płaskiej podłogi to prawie 140 cm, a jeżeli położymy jeszcze oparcie przedniego siedzenia pasażera to możemy tam zapakować przedmioty długości 2 m 40 cm! Jeszcze za mało? Otwieramy okno w tylnej klapie, która ma dzieloną konstrukcję i długi przedmiot może sobie wystawać poza auto. Możemy też wykorzystać relingi dachowe (w standardzie), na których dopuszczalne jest przewożenie ładunku do 75 kg.
Pasażerowie tylnych siedzeń mają dużo miejsca pomiędzy sobą, ze względu na poszerzenie nadwozia w stosunku do hatchbacka, który na wysokości tylnych drzwi zaczyna się zwężać, a dach obniżać.
Biorąc pod uwagę możliwości ładunkowe jak też obserwacji świata przez wielkie powierzchnie przeszklone (a te z tyłu dają ogromną ilość światła do wnętrza), może to być idealny pojazd także dla starszych miłośników dalekiej i bliskiej turystyki samochodowej, jak też dla wszystkich do jazd miejskich ze względu na zwrotność i funkcjonalność wnętrza. Niepotrzebny jest wówczas mocny silnik. Wystarczy dynamiczny i elastyczny 1,1 litra (60 KM), najmniejszy w gamie Peugeota. Trochę się bałem, czy poradzi sobie ze stromymi podjazdami pod wzniesienia, ale przy trzech osobach "na pokładzie” i z bagażem szedł jak burza dzięki bardzo dobrze dobranym skróconym przełożeniom w skrzyni biegów. Jest miły pod względem odgłosów pracy i jeszcze sympatyczniejszy w kwestii zużycia paliwa. Niektórzy twierdzą też, że jasna tapicerka w tym modelu i proste tkaniny są nawet przyjemniejsze od skóry w odmianach "topowych”... Ten model może się cieszyć największym wzięciem także ze względu na cenę, która w Polsce ma wynosić ok. 41 tys. złotych. Dane te potwierdził odpowiedzialny w Automobiles Peugeot za rynki Europy Środkowej Sebastien Romefort, podając jako punkt odniesienia, że we Francji wersja SW będzie droższa od swoich odpowiedników w wersji hatchback o 750 euro. Kiedy ten model będzie w Polsce? Jako pierwsi podajemy dokładną datę: 21 czerwca, czyli za dwa tygodnie. Szykuje się kolejny rynkowy hit. A przecież 206 i tak był w ub. roku najlepiej sprzedającym się autem w Europie i ta tendencja utrzymuje się nadal. Od początku jego produkcji znalazł już 2,7 mln nabywców z których 110 tys. zdecydowało się na inną, idealną na lato odmianę: 206 CC (coupe cabriolet).

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium