Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

23 lipca 2020 r.
17:41

Włodawa. Na czyją stronę przeciągną Czworobok?

Autor: Zdjęcie autora kask
43 2 A A
Obecny widok na włodawski Czworobok oraz jedna z wizualizacji placu po przebudowie<br />
Obecny widok na włodawski Czworobok oraz jedna z wizualizacji placu po przebudowie
(fot. Edyta Gałan)

– Jesienią rozpoczną się prace przy rewitalizacji Czworoboku – zapowiada burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. – Tylko jak będzie wyglądał? I dlaczego zajmuje się nim ktoś, kto projektował wcześniej kanapy? – pytają miejscy aktywiści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za projekt odpowiada już nie warszawska pracownia Polandscape Marzeny Bronisz, która ma w swym portfolio współpracę z ponad 50 samorządami w całej Polsce, tylko włodawianin Marcin Marciocha. To on ma przygotować dokumentację techniczną.

– Jestem dyplomowanym architektem krajobrazu, niebojącym się wyzwań wizjonerem, kreatorem otoczenia. Aktywnym przedsiębiorcą i designerem – pisze o sobie Marciocha, odsyłając czytelników do swej strony na Facebooku, gdzie znajdziemy gównie wersalki, kanapy i narożniki.

– Nowego wykonawcę zmienionego projektu architektury krajobrazu czyli terenów zielonych wokół tzw. Czworoboku, wyłoniono w trybie zapytania ofertowego. Na ten cel przeznaczono 20 tys. zł – napisał odpowiadając na nasze pytanie w imieniu burmistrza Włodawy Krzysztof Popko. – Firma Polandscape wygrała postępowanie, jednak później stwierdziła, że nie jest w stanie zrealizować zakresu wskazanego w zamówieniu za przeznaczoną na ten cel przez miasto kwotę 40 tys. zł.

Taką sumę w listopadzie 2019 na zmiany w projekcie uchwalili radni Włodawy. Ale Marcin Marciocha dostanie połowę tej sumy. 

Dlaczego z realizacji Czworoboku wycofała się firma Polandscape? Architekt Marzena Bronisz powodów wymienia kilka. – Zwiększenie zakresu moich prac o prawie 100 proc., brak zgody ze strony urzędu na zapisy w umowie zabezpieczające interes mojej pracowni, tj. zmiany w zakresie praw autorskich, poufności, sposobu wypłaty wynagrodzenia i możliwości odstąpienia przeze mnie od umowy w przypadku zaniedbań po stronie urzędu z uwagi na opóźnienia w dostarczaniu dokumentów czy płatności – wymienia Bronisz. – I co ważne, Urząd nie zgadza się na wpisanie do umowy, jakie obowiązki mają ciążyć na zamawiającym. Umowa w takim kształcie zobowiązuje moją pracownię do wykonania czegoś innego niż umawiałam się z panem burmistrzem i daje podstawy do egzekwowania tego większego zakresu włącznie z nakładaniem na mnie kar umownych – tłumaczy.

 

Pozostaje jeszcze kwestia samego projektu, do których lokalny aktywista Konrad Smoliński i Inicjatywa Między Drzewami ma wiele uwag. - Pierwsza to niezgodność rysunków koncepcji z przedstawionymi wizualizacjami, trudno w takim razie ocenić, która wersja jest obowiązująca. Na pasach zieleni obok fontanny widoczne są drzewa, których nie ma na rysunku koncepcyjnym, nie zgadzają się również liczby drzew istniejących, chociażby w południowo-zachodniej części przy budynku Czworoboku – wymienia.  – Na wizualizacjach nie zostały pokazane nasadzenia z krzewów i bylin. Błąd występuje również w oznaczeniu drzew przesadzonych. Nie ma również mowy o zagospodarowaniu dziedzińca, na wizualizacjach widać coś na kształt sceny, nie ma jednak opisu tego rozwiązania.

– Nie doszłoby do tego, gdy burmistrz Muszyński korzystał z pomocy fachowców – dowodzą ekolodzy.

– Warto walczyć o ten projekt, bo tak będzie wyglądała Włodawa przez następne pół wieku – zaznacza Konrad Smoliński.

Ale urzędników to nie przekonuje. – Przedmiotem konsultacji jest wyłącznie projekt zmienny gospodarki zielenią znajdujący się w obszarze opracowania – tłumaczą. – Wizualizacje nie są częścią projektu technicznego tylko dodatkową grafiką, która umożliwia wyobrażenie sobie późniejszego wyglądu rynku z każdej strony.

– Wątpliwości niektórych osób wynikają z niedokładnego lub nieumiejętnego odczytania prostych rysunków technicznych – czytamy z kolei w komunikacie napisanym w imieniu burmistrza Muszyńskiego.

(fot. Marcin Marciocha)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów

Bomby jadą na poligon. Mieszkańcy mogą wrócić do domów

Saperzy zakończyli prace przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Ewakuowani mieszkańcy mogą wrócić do domów.

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Kolejne protesty w regionie. Tym razem rolnicy strajkują w 4 powiatach w regionie

Protesty trwają na terenie powiatów chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego i zamojskiego. Tam można spodziewać się utrudnień w ruchu.

Słoneczna prognoza pogody
Pogoda na weekend
film

Słoneczna prognoza pogody

Jak co weekend przedstawiamy prognozę pogody dla Lubelszczyzny. Tradycyjnie przygotowali ją meteorolodzy z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje Gabriela Szewczyk.

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty na Konwiktorską

Walczący wciąż o miejsce w strefie barażowej Górnik Łęczna w niedzielny wieczór (godz. 18) zagra na wyjeździe z Polonią Warszawa. Jeśli zielono-czarni nadal marzą o PKO BP Ekstraklasie, to muszą ze stolicy przywieźć komplet punktów.

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Zgłosili wypadek, bo chcieli podwózkę radiowozem do domu

Na pomysł wpadli dwaj mieszkańcy gminy Niedźwiada. Upili się, położyli się na jezdni i pozorowali potrącenie, bo chcieli mieć podwózkę do domu radiowozem.

Jak wybrać, wymienić i dbać o wentyle rowerowe?

Jak wybrać, wymienić i dbać o wentyle rowerowe?

Wentyle w rowerze to nie tylko małe metalowe czy plastikowe elementy. Są one niezbędne do utrzymania odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach, co bezpośrednio wpływa na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy.

Surowsza kara dla Anny K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Surowsza kara dla Anny K. za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Nie 8, ale 12 lat powinna spędzić w więzieniu Anna K., która będąc pijana spowodowała śmiertelny wypadek w Krasnymstawie – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie, zaostrzając zaskarżony wyrok z pierwszej instancji. Postanowienie wydane w czwartek jest już prawomocne.

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

Wielkie ściganie na PGE Narodowym, pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystartuje w Grand Prix

W najbliższy weekend nie odbędą się mecze w PGE Ekstralidze. Jednak kibice speedwaya nie będą mieli prawa narzekać, bo na PGE Stadionie Narodowym zostanie rozegrany kolejny ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland.

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala
galeria

Jedna osoba zginęła, dwie zostały przetransportowane do szpitala

W piątek rano doszło do wypadku w powiecie łukowskim. Zderzyły się dwa samochody osobowe.

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie
NASZ PATRONAT

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie

O tym jak powstaje ser i produkty mleczarskie, będzie można dowiedzieć się w najbliższą niedzielę.

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

11 maja na boisku piłkarskim przy ul. Wacława Moritza odbędzie III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizowany przez Fundację Grupy Aliplast. Celem tegorocznej edycji będzie zebranie funduszy na wsparcie dzieci  z niepełnosprawnościami ruchowymi

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”
Dzień Wschodzi
film

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zorganizował dla młodych specjalistów i lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii „Trauma Days”. To pierwszy z tego typu dni, ale z pewnością nie ostatni.

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Trzy mecze do końca i obecnie tylko punkt straty do miejsca w strefie barażowej. Motor Lublin podobnie, jak przed rokiem nadal liczy się w walce o awans. Już w piątek podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają u siebie ze Zniczem Pruszków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium