Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

26 maja 2021 r.
13:03

Noc Kultury 2021. Znamy program, a w nim Mały Książę, Picasso i odgrzane ryby

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Bartek Wójtowicz/archiwum)

Znamy już atrakcje tegorocznej Nocy Kultury. Będzie nietypowa, bo ma trwać od 4 czerwca aż do 21 lipca. W tym czasie na Starym Mieście zobaczymy różne instalacje artystyczne. Niektóre zostaną na dłużej, inne nie będą zbyt długo czekać na widzów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bez koncertów, bez wystaw, bez kolejek do wejść – tak ma wyglądać tegoroczna Noc Kultury rozciągnięta na niemal siedem tygodni. Nie będzie żadnych zapisów, godzin rozpoczęcia i zamknięcia ani wejściówek. Będą wyłącznie spacery, zadzieranie głowy oraz zaglądanie do bram i zaułków.

Przestrzeń miasta mają wypełniać instalacje artystyczne, które można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to nowe prace, przygotowane specjalnie na tę edycję. Druga to powtórki z poprzednich edycji. Trzecią grupą będą instalacje, których nie udało się pokazać widzom w zeszłym roku z powodu odwołania wydarzenia.

Tegoroczne atrakcje można podzielić jeszcze Można również narysować inną linię podziału: na te atrakcje, które zostaną z nami przez siedem tygodni, oraz te, które będą pokazywane znacznie krócej.

W środę poznaliśmy część atrakcji. – To na pewno nie jest większość. Będzie jeszcze wiele do odkrycia – obiecuje nam Joanna Wawiórka-Kamieniecka, która zawiaduje Nocą Kultury.

Przez cały czas towarzyszyć mają nam dwie powtórki zawieszone nad ul. Bramową, czyli między Bramą Krakowską a Rynkiem. Organizatorzy postanowili odgrzać jedną ze świecących ryb Jarosława Koziary, które „latały” nad Starym Miastem w 2018 r. oraz jedną z papierowo-wiklinowych ryb wykonanych przez dwoje artystów z Francji na Noc Kultury z 2017 r.

Amatorzy ryb mogą również obejrzeć Bramę Rybną (Rynek 5). Za pomocą światła Bartłomiej Polak pokaże przechodniom (a tym starszym przypomni) zdobiącą niegdyś ten budynek dekorację malarską Władysława Filipiaka. Warto pamiętać, że „Rybaka z Rybnej” będzie można zobaczyć tylko od 4 do 9 czerwca.

Rybak na kamienicy to jedna z tych atrakcji, które od zeszłego roku czekały na widzów. W tej kategorii można wymienić także „żyrandole” z tysięcy piłek pingpongowych. Taka praca zawisła tylko na krótko, tuż przed odwołaniem poprzedniej Nocy Kultury, na ul. Szambelańskiej. W tym roku na żyrandole można będzie się wybrać do bram przy Grodzkiej 3, Grodzkiej 5 i Grodzkiej 7, ale tylko między 4 a 16 czerwca.

Aby dowiedzieć się, czego nie zobaczyliśmy podczas zeszłorocznej Nocy Kultury, można też zajrzeć do bramy przy ul. Archidiakońskiej 1. Tu zobaczymy wydzierganą z włóczki scenę z „Małego Księcia”, który uciekł ze swej planety, wykorzystując zapewne odlot wędrownych ptaków. Scenę wzięła na warsztat ekipa Bombardowania Włóczką, a jej praca będzie widoczna od 4 do 10 czerwca.

Inną pracą pokazywaną po roku będzie wielka fotografia elementów scenograficznych układających się w „Guernicę”, czyli słynny obraz Picassa. Jeśli ktoś nie zna tego obrazu, to warto wyjaśnić, że przedstawia on pole bitwy i najeżony jest, jak to u Picassa, elementami ludzi i zwierząt. Wielkoformatowa praca ma być dostępna od 4 czerwca do 21 lipca na dziedzińcu Zamku.

Z zeszłorocznego do tegorocznego programu przeszczepiono również „Planetę Lublin”, czyli inspirowaną globusem instalację, której autorzy potraktowali miasto jako samodzielną planetę. Tę wizję będzie można oglądać przez cały czas trwania Nocy Kultury, czyli od 4 czerwca do 21 lipca.

Równie dużo czasu będziemy mieli na oglądanie nietoperzy zawieszonych nad ul. Dominikańską.

Do kontaktu z kolejną atrakcją Nocy Kultury konieczne będzie pobranie aplikacji Artivive, dzięki której ożyją grafiki rozmieszczone na terenie Starego Miasta. Grafiki mają się ułożyć w film pokazujący przemyślenia młodych ludzi, którzy zostali zmuszeni do zdalnej nauki. Grafiki będą wisieć przez całą Noc Kultury.

Podobną tematykę odcięcia od rówieśników porusza w swym fotoreportażu Anny Hernik, pokazując swoje dzieci zamknięte w domu z powodu epidemii. Jej zdjęcia będzie można oglądać na ul. Ku Farze od 4 do 16 czerwca. Z kolei od 4 do 18 czerwca niedaleko wejścia do Warsztatów Kultury wisieć będzie fotograficzna Jakuba Orzechowskiego i Ignacego Tokarczyka z polską i litewską nocą kultury z 2019 r.

Ogłoszony dzisiaj program na razie nie przewiduje wielkiej, przyciągającej tłumy instalacji artystycznej nad ul. Grodzką. – Naszym założeniem nie jest kontynuacja robienia tego, co wcześniej, tylko zapraszanie do miejsc, których się nie widzi – mówi Wawiórka-Kamieniecka. – Chcemy zapraszać do zadzierania głowy tam, gdzie się jej wcześniej nie zadzierało.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia