Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 marca 2023 r.
11:46

Nowa klinika w Kraśniku. Zaczęło się od bólu, na który alkohol nie pomagał

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
(fot. Piotr Michalski)

Karol Rej, dr Marek Jankiewicz i Mateusz Kozłowski – trójka zapaleńców postawiła w Kraśniku prywatną klinikę kardiologiczną 4Cardia. Historia zaczyna się na Karaibach, między Barbadosem a St. Vincent. Dziś druga w regionie prywatna kardiologia, po nałęczowskiej Ikardii, zapewnia bezpieczeństwo blisko 200 tysiącom ludzi z południa naszego regionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaczęło się na wakacjach, gdzieś pomiędzy Barbadosem a St. Vincent. – Na wakacjach poczułem ostry ból pleców. Rum i wino nie pomagały. Po powrocie do Kraśnika szybko się zgłosiłem się do znajomej doktor po pomoc. Po wykonaniu EKG ból pleców okazał się rozległym zawałem – opowiada Karol Rej.

Porozumienie trzech

– Tak zaczęła się moja „przygoda” z kardiologią i droga do uruchomienia szpitala 4Cardia. Miałem szczęście, bo spotkałem wielu wspaniałych lekarzy i życzliwych ludzi – dodaje Karol Rej.

Dziś klinika w Kraśniku jest gotowa przyjąć 20 pacjentów jednocześnie, a w hybrydowej sali operacyjnej działa sprzęt, którego nie powstydzono by się w Aninie, Wiedniu czy Berlinie.

Każdy pacjent kardiologiczny, zresztą tak jak z innymi przewlekłymi schorzeniami, żyje – w pewnym sensie – w cieniu choroby. Od nieuleczalnych dolegliwości nie można się uwolnić, nie ma cudownego panaceum. Pozostaje profilaktyka, leczenie i ciągła diagnostyka.

– Tak spotkałem doktora Marka Jankiewicza. Po kolejnej koronarografii zaczęliśmy rozmawiać, zaprzyjaźniliśmy się i tak, po pewnym czasie, podczas kolejnego spotkania, urodził się pomysł zbudowania 4Cardii w Kraśniku – opowiada Karol Rej. Ideę całym sercem poparł Mateusz Kozłowski, ściśle związany z firmą Erkado, znanym w Polsce i Europie producentem drzwi. Tak trzej panowie zawiązali spółkę medyczną.

IOWISZ prawdę powie, czyli „biała plama”

IOWISZ nie jest ukrytym wróżem, który z kart postawi kabałę czy odczyta przyszłość. Jest to system teleinformatyczny, czyli Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia.

– IOWISZ pozwala wypełnić wniosek o wydanie opinii o celowości inwestycji. Jednocześnie jest on wykorzystywany przez ministra zdrowia oraz wojewodów do oceny wniosków i wydawania opinii o celowości inwestycji po zasięgnięciu stanowiska odpowiednio prezesa albo dyrektorów Narodowego Funduszu Zdrowia – tak brzmi sucha definicja. W rzeczywistości ten dokument to grube na kilkanaście centymetrów tomiszcze.

– Nie ma w nim miejsca na finezyjne opisy celowości inwestycji. IOWISZ składa się z setek analiz, danych, wykresów, liczb. Słowem jest twarda, czysta statystyka – dodaje Karol Rej.

IOWISZ dla 4Cardii otrzymał o wiele więcej niezbędnych punktów, niż wymagają tego przepisy. Z tego dokumentu wypływał przerażający wniosek. – Powiat kraśnicki, janowski i część opolskiego, to kardiologiczna „biała plama”, w której żyje ok. 200 tysięcy ludzi – dodaje Karol Rej.

Diagnostyka ratuje życie

Przed uruchomieniem 4Cardii pacjenci kardiologiczni z tych rejonów nie mieli wyboru. Najbliższym ośrodkiem kardiologii inwazyjnej był Lublin.

– W przypadkach zawałów czas ma kapitalne znacznie – podkreśla dr Marek Jankiewicz, szef szpitala.

Nowoczesna kardiologia inwazyjna jest w stanie bardzo skutecznie leczyć zawały, ale pod warunkiem szybkiej pomocy.

Pacjent w Kraśniku trafia do nowoczesnej hybrydowej sali operacyjnej na zabieg koronarografii. Kardiolog interwencyjny, ubrany w fartuch z wkładką z ołowiu, wprowadza cewnik naczyniowy przez niewielkie nacięcie w nadgarstku. Tętnicą dociera do serca. I tu zaczyna się magia, czyli połączenie nowoczesnej diagnostyki radiologicznej z wiedzą i umiejętnościami lekarza.

– Na potężnym monitorze, z możliwością podziału na 8 sekcji, uwidocznione zostają naczynia w sercu. Można nałożyć poprzednie badania na stan obecny i zdiagnozować postęp choroby oraz wybrać optymalną procedurę leczenia. W razie potrzeby od razu implantowany jest stent lub są podejmowane inne, niezbędne procedury – dr Marek Jankiewicz.

Kto już ma za sobą koronarografię, to wie, że ta konieczna diagnostyka ratuje życie.

– Poza koronarografią, wszczepianiem stentów, w 4Cardii realizujemy inne procedury medyczne ratujące zdrowie i życie: angioplastykę wieńcową, wszczepianie stymulatorów i defibrylatorów, ablację w zaburzeniach rytmu serca – wymienia dr Marek Jankiewicz. – Te wpływają na redukcję objawów i poprawę jakości życia, umożliwiają powrót do normalnych, codziennych obowiązków.

Naczynia w planach

Kardiologia to nie ostatnie słowo 4Cardii. W planach jest również chirurgia wewnątrznaczyniowa, czyli mało inwazyjne leczenie chorób naczyń krwionośnych, nie tylko tętnic, ale i żył.

– Na liście planowanych zabiegów znajduje się zabieg embolizacji mięśniaków macicy podczas, którego zamykane będą naczynia zaopatrujące mięśniaki w krew, co prowadzi do zmniejszenia mięśniaków, a macica nie jest usuwana podczas zabiegu operacyjnego. To najmniej inwazyjna metoda spośród wszystkich metod leczenia tej kobiecej dolegliwości – mówi prof. dr hab. Radosław Pietura.

4Cardia dysponuje zaawansowaną, hybrydową salą operacyjną umożliwiającą przeprowadzanie skutecznych zabiegów udrażniania (angioplastyki) tętnic kończyn dolnych czy szyjnych. Te procedury mogą być przeprowadzona dzięki rozwojowi technologii wytwarzania ultra cienkich cewników.

– Dzięki nim możemy dotrzeć do zmian chorobowych, zamknąć lub otworzyć naczynia. Szczególnie interesujące jest wytworzenie i naprawa przetok dializacyjnych. Jest to niezbędne u osób z niewydolnością nerek, to tzw. linia łącząca ich z życiem. W naszym regionie osoby takie oczekują wiele tygodni na zabieg, który w 4Cardiii wykonywany będzie w ramach medycyny jednego dnia – dodaje prof. Radosław Pietura. – W Kraśniku chcemy stworzyć też ogólnopolskie centrum leczenia malformacji naczyniowych dla chorych, którzy błąkają się bez pomocy pomiędzy różnymi jednostkami służby zdrowia.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium