Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 stycznia 2024 r.
8:57

"Modlimy się do tego samego Boga". Dzień Judaizmu Archidiecezji Lubelskiej

Autor: Zdjęcie autora pm
0 A A

Po raz 27. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obchodzono Dzień Judaizmu Archidiecezji Lubelskiej. Hasłem tegorocznego spotkania było" Pokój mój daję wam". Uroczystość rozpoczęła pieśń „Shema Israel” – „Słuchaj, Izraelu” – pochodząca z Księgi Powtórzonego Prawa, jedna z dwóch najważniejszych modlitw w judaizmie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 - Cieszymy się, że możemy się spotkać z naszymi starszymi braćmi w wierze. By zrozumieć naszą wiarę, musimy poznać judaizm. Otwieramy się na wszystkie wyznania, bo wszyscy są dziećmi jednego Boga. Modlimy się do tego samego Boga o ten sam pokój na świecie - mówił metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik.  Jak podkreślał duchowny, celem Dnia Judaizmu jest możliwość poznania braci starszych w wierze, ponieważ chrześcijanin nie może zrozumieć wiary chrześcijańskiej ani Jezusa Chrystusa, jeżeli zapomina, gdzie się narodził, jaki był jego język ojczysty oraz jakie było otoczenie, do którego przemawiał. 

 - Dni Judaizmu są najpiękniejszymi w roku. To jest dla nas święto. Ktoś chce poznać naszą tradycję, zbliżyć się do niej. Bo okazuje się, że nasza tradycja jest częścią jego tradycji, więc co może być piękniejszego. Jest taki mądry cytat z Talmudu, że nikt nie jest zobligowany do zakończenia swego dzieła za życia, ale nikt nie jest zwolniony, żeby tej pracy nie rozpocząć. Więc stosujmy to. To najważniejsze - mówił obecny na uroczystości kantor Symcha Keller. 

 Rabin Keller nawiązał też do toczących się konfliktów na świecie. Zaznaczył, że wszystkie wojny wynikają przede wszystkim z nienawiści, która rośnie często przez pokolenia. Mówił o chorej ambicji liderów, którzy usiłują być kolejnymi fuhrerami czy cesarzami, co jest chorobą ludzkości od jej początków. Wskazał, że jako obywatele dokonujemy wyboru i mamy zasadniczy wpływ na to, czy będą nami rządzić politycy z prowojenną narracją. 

 - Homo sapiens ma to w swoich genach - tłumaczył kantor Keller. I dodał: - Musimy umieć przebaczać. I to już jest chrześcijańska cecha, ale żydowska też powinna być. Pokój trzeba przede wszystkim zbudować w samym sobie. Jeżeli w sobie nie mamy pokoju, jeśli będziemy się ścierać w swoim najbliższym otoczeniu, konfliktować, to będziemy przenosić to na arenę kraju i międzynarodową. Nienawiść pojawia się najpierw w człowieku, później przenosi się na innych - podsumował Keller. 

 Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. 

 Organizatorami wydarzenia było Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego oraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im Abrahama J. Heschela.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty