
W Teatrze Starym wręczono Laury Konserwatorskie. To nagrody, którymi od lat docenia sie najlepsze realizacje konserwatorskie w województwie lubelskim.

W poniedziałek, 26 maja, w Lublinie wręczono „Laury Konserwatorskie”. To jedne z najważniejszych nagród w regionie w dziedzinie ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego. A była to już 26. edycja Wojewódzkiego Otwartego Konkursu, który od lat wyróżnia najlepsze realizacje konserwatorskie w województwie lubelskim.
W wydarzeniu udział wziął wicewojewoda lubelski Andrzej Maj, który pogratulował laureatom nie tylko dbałości o zabytki, ale i wkładu w pielęgnowanie tożsamości kulturowej regionu.
Zabytek zabytkowi nierówny: nagrodzono różnorodne projekty
W tegorocznej edycji konkursu doceniono cztery inwestycje:
-
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej – za prace konserwatorskie i restauratorskie przy tzw. „Domu Ksieni”. Ten barokowy obiekt, będący niegdyś częścią zespołu klasztornego, odzyskał swój dawny blask dzięki staraniom szkoły i zaangażowaniu specjalistów
-
Gmina Miejska Zamość – za kompleksowy remont i konserwację Bramy Lwowskiej, jednej z wizytówek miasta idealnego. Zamość po raz kolejny udowodnił, że nie bez powodu nazywany jest „perłą renesansu”
-
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim – za szeroko zakrojone prace przy kościele parafialnym, bramie-dzwonnicy oraz kaplicy objawienia z rzeźbą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Inwestycja, która nie tylko przywróciła piękno architekturze sakralnej, ale i zintegrowała lokalną społeczność wokół wspólnego dziedzictwa
- Gmina i Miasto Międzyrzec Podlaski - za kompleksowy remont pałacu Potockich. Podczas II wojny światowej modernistyczny pałac został zdewastowany przez niemieckie i rosyjskie wojska. Przez lata budynek pełnił różne funkcje tj. dom dziecka, filia KUL, dom opieki społecznej. Od kilku lat był nieużytkowany
Wzór dla innych
Konkurs odbywa się pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków, Wojewody Lubelskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego. Jego głównym celem jest promowanie dobrych praktyk w dziedzinie konserwacji zabytków oraz uhonorowanie tych, którzy swoją pracą i determinacją chronią materialne świadectwa naszej przeszłości.
