Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

5 grudnia 2017 r.
20:01

Prywatni przewoźnicy nie chcieli tu jeździć. Gmina założyła komunikację wiejską

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 8 A A
(fot. UG Karczmiska)

Mieszkańcy Chodlika i innych małych miejscowości w gminie mogą autobusem dojechać do Karczmisk. Gmina Karczmiska jako pierwsza w Polsce uruchomiła własną komunikację wiejską.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wójt gminy przyznaje, że nie była to łatwa sprawa.

– Przygotowania do uruchomienia gminnej komunikacji autobusowej trwały prawie trzy lata – mówi Janusz Gliszek, wójt gminy Karczmiska. – Tyle czasu zajęło nam uzyskanie wszystkich pozwoleń oraz podjęcie stosownych uchwał. Powód był jeden: prywatni przewoźnicy nie chcieli obsługiwać małych miejscowości w naszej gminie. Było to bardzo uciążliwe dla mieszkańców, szczególnie dla osób starszych – tłumaczy.

Sprawą organizacji gminnej komunikacji autobusowej zajął się Zakład Gospodarki Komunalnej.

– Osiem autobusów obsługuje cztery linie. Na każdej linii mamy dwa kursy poranne, jeden przedpołudniowy i trzy popołudniowe. Ostatni autobus odjeżdża z Karczmisk o 15.30. Tak, aby ludzie mogli z pracy wrócić do domu – mówi Zbigniew Zabroń, szef ZGK w Karczmiskach.

Te same autobusy pełnią też funkcję gimbusów – dowożą dzieci do szkoły.

– W autobusach są kasy fiskalne. Koszt przejazdu naszą komunikacją są symboliczne. Na przykład bilet na linii Chodlik–Karczmiska kosztuje 2 zł. Bilet miesięczny to 80 zł – dodaje prezes ZGK.

Z komunikacji korzystają głównie mieszkańcy okolicznych wsi, którzy pracują w Karczmiskach. Ale nie tylko.

– Także osoby starsze mają łatwiejsze życie. Łatwiej mogą dojechać do ośrodka zdrowia, z dziećmi do przedszkola czy zrobić zakupy. Przeciętnie z każdego kursu, poza uczniami, korzysta od 8 do 10 osób – dodaje Zbigniew Zabroń.

– Szacujemy, że w skali roku dotacja do transportu wyniesie 200 tys. zł. To jest i tak mniej, jakbyśmy dopłacali tylko do gimbusów. Urząd Marszałkowski dopłaca bowiem do biletów miesięcznych dla młodzieży dojeżdżającej do szkoły – dodaje wójt.

Zobacz także: Bezpieczne przejście dla pieszych w Wąwolnicy

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pin / 5 grudnia 2017 o 21:14
+1
Szok! Da się?
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 21:01
+1
Wójt Janusz Gliszek powinien zostać człowiekiem roku!!!! Brawo, brawo Panie Wójcie. Pomysł i realizacja zasługuje na szacunek i uznanie!!!!!!!
Avatar
Wykrywacz kłamstw / 4 stycznia 2018 o 19:47
0
Właśnie chodzi o to, że pomysł jest dobry bo z PSL się wywodzi. Przypominam, że ta sama władza wydaje wasze pieniądze na szkodliwe szczepionki na HPV
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 o 12:49
0
Pomysł byłby dobry ale ma jedną wadę. Wójt jest z PSL. Gdyby był z PiS to byłoby godne uznania.
Avatar
Wykrywacz kłamstw / 1 stycznia 2018 o 16:30
0
Jeżeli przewoźnicy nie chcieli tam jeździć tzn że nie opłacało się. Jak wójt zrobi żeby gminie się opłacało a przynajmniej, żeby nie tracić na tym może i sensownym pomysłem, lecz niegospodarnym. Tak to jest na urzędzie, że cudzymi pieniędzmi można szastać, aby żeby ponownie wybrali.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 21:14
0
Można? Można! Pytanie tylko, dlaczego busiarze dostają trasy do obsługi bez zobowiązań? Masz jedną dobrą linię,,ale musisz też obsłużyć nierentowne połączenia. PeKaeSy musiały będąc podgryzane przez prywatę. Wójt powinien otrzymać teraz rentowną trasę w nagrodę za użycie mózgu. Oby więcej takich ludzi. Ja bym dorzucił pomysł, ktory funkcjonuje w Niemczech. Ta są nawet połączenia nocne. Wystarczy pół godziny wcześniej zatelefonować i potwierdzić przybycie na przystanek. Fajna sprawa, bo autobus nie jeździ pusty, a zawsze mogłem dostać się w nocy do wioski.
Można? Można! Pytanie tylko, dlaczego busiarze dostają trasy do obsługi bez zobowiązań? Masz jedną dobrą linię,,ale musisz też obsłużyć nierentowne połączenia. PeKaeSy musiały będąc podgryzane przez prywatę. Wójt powinien otrzymać teraz rentowną trasę w nagrodę za użycie mózgu. Oby więcej takich ludzi. Ja bym dorzucił pomysł, ktory funkcjonuje w Niemczech. Ta są nawet połączenia nocne. Wystarczy pół godziny wcześniej zatelefonować i potwierdzić przybycie na przystanek. Fajna sprawa, bo autobus nie jeździ pusty, a zawsze mogłem dostać się w n... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 06:36
0
Najpierw busiarze wozac ludzi na stolkach przyczynilisiedo upadku molocha pks opole lub - ktory i tak wymagal zmian, a teraz budiarze chca obskakiwac tylko lukratywne trasy, ktore niegdys obslugiwal pks opole lub- tak nie bedzie busiarze! Nie bedzie tak, ze wy tylko kursy do lublina i warszawy a reszte macie gdzies
Avatar
Rob / 6 grudnia 2017 o 05:54
0
Brawo, brawo! Oby tak dalej. Najwyższy czas rozpie.....ć busiarzy szmaciarzy. 
Avatar
Wykrywacz kłamstw / 4 stycznia 2018 o 19:47
0
Właśnie chodzi o to, że pomysł jest dobry bo z PSL się wywodzi. Przypominam, że ta sama władza wydaje wasze pieniądze na szkodliwe szczepionki na HPV
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 o 12:49
0
Pomysł byłby dobry ale ma jedną wadę. Wójt jest z PSL. Gdyby był z PiS to byłoby godne uznania.
Avatar
Wykrywacz kłamstw / 1 stycznia 2018 o 16:30
0
Jeżeli przewoźnicy nie chcieli tam jeździć tzn że nie opłacało się. Jak wójt zrobi żeby gminie się opłacało a przynajmniej, żeby nie tracić na tym może i sensownym pomysłem, lecz niegospodarnym. Tak to jest na urzędzie, że cudzymi pieniędzmi można szastać, aby żeby ponownie wybrali.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 21:14
0
Można? Można! Pytanie tylko, dlaczego busiarze dostają trasy do obsługi bez zobowiązań? Masz jedną dobrą linię,,ale musisz też obsłużyć nierentowne połączenia. PeKaeSy musiały będąc podgryzane przez prywatę. Wójt powinien otrzymać teraz rentowną trasę w nagrodę za użycie mózgu. Oby więcej takich ludzi. Ja bym dorzucił pomysł, ktory funkcjonuje w Niemczech. Ta są nawet połączenia nocne. Wystarczy pół godziny wcześniej zatelefonować i potwierdzić przybycie na przystanek. Fajna sprawa, bo autobus nie jeździ pusty, a zawsze mogłem dostać się w nocy do wioski.
Można? Można! Pytanie tylko, dlaczego busiarze dostają trasy do obsługi bez zobowiązań? Masz jedną dobrą linię,,ale musisz też obsłużyć nierentowne połączenia. PeKaeSy musiały będąc podgryzane przez prywatę. Wójt powinien otrzymać teraz rentowną trasę w nagrodę za użycie mózgu. Oby więcej takich ludzi. Ja bym dorzucił pomysł, ktory funkcjonuje w Niemczech. Ta są nawet połączenia nocne. Wystarczy pół godziny wcześniej zatelefonować i potwierdzić przybycie na przystanek. Fajna sprawa, bo autobus nie jeździ pusty, a zawsze mogłem dostać się w n... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 06:36
0
Najpierw busiarze wozac ludzi na stolkach przyczynilisiedo upadku molocha pks opole lub - ktory i tak wymagal zmian, a teraz budiarze chca obskakiwac tylko lukratywne trasy, ktore niegdys obslugiwal pks opole lub- tak nie bedzie busiarze! Nie bedzie tak, ze wy tylko kursy do lublina i warszawy a reszte macie gdzies
Avatar
Rob / 6 grudnia 2017 o 05:54
0
Brawo, brawo! Oby tak dalej. Najwyższy czas rozpie.....ć busiarzy szmaciarzy. 
Avatar
pin / 5 grudnia 2017 o 21:14
+1
Szok! Da się?
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 21:01
+1
Wójt Janusz Gliszek powinien zostać człowiekiem roku!!!! Brawo, brawo Panie Wójcie. Pomysł i realizacja zasługuje na szacunek i uznanie!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego 0 0

FC Barcelona w pierwszym meczu tegorocznej edycji nie dała żadnych szans PSV Eindhoven i zwyciężyła 4:0, a trzy bramki zapisał na swoim koncie Argentyńczyk. Z kolei w najciekawszym wtorkowym meczu Liverpool wygrał po świetnym widowisku z Paris Saint Germain 3:2 zdobywając decydującą bramkę w doliczonym czasie gry

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin
26 października 2018, 10:00

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Modele pojazdów militarnych z całej Polski, repliki samolotów, pokazy broni i sprzętu wojskowego - to wszystko i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających Targi Lublin (ul. Dworcowa 11) w dniach 26-28 października podczas III edycji projektu Militaria XX wieku – Wystawa historyczna.

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie 0 0

Polscy siatkarze zakończyli pierwszą fazę Mistrzostw Świata z kompletem zwycięstw. Podopieczni Vitala Heynena nie dali się Bułgarom, z którymi wygrali 3:1. Było to jednak niezwykle wymagające spotkanie.

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta 1 0

Wybory samorządowe 2018 Zamość. Oto zarejestrowane listy kandydatów do Rady Miasta.

700 badaczy przyjechało do Lublina na Ogólnopolski Kongres Politologii [zdjęcia]
galeria

700 badaczy przyjechało do Lublina na Ogólnopolski Kongres Politologii [zdjęcia] 0 0

Z okazji IV Ogólnopolskiego Kongresu Politologii przyjechało ponad 700 badaczy z polskich oraz zagranicznych ośrodków naukowych. W programie ponad setka różnorodnych spotkań panelowych. Wydarzenie potrwa do czwartku.

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary 8 3

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych autach.

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia”

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia” 2 2

Starosta puławski, Witold Popiołek (PSL) w październiku dostanie statuetkę z tytułem „Samorządowca XX-lecia”. To nagroda przyznawana przez Zarząd Związku Powiatów Polskich, organizację tworzoną przez innych starostów z całego kraju. W jego zarządzie dominują działacze PSL-u.

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej 3 0

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwrócił się do władz miasta o wymianę tablicy informacyjnej na cmentarzu jeńców włoskich. Samorząd chce to naprawić, ale nie w tym roku.

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców 1 2

Mieszkańcy Kraśnika mogą wypowiedzieć się na temat proponowanych nazw dla nienazwanych jeszcze ulic i placu miejskiego.

Świdnik: Kandydaci już znani

Świdnik: Kandydaci już znani 1 4

79 kandydatów na radnych gmin na terenie powiatu świdnickiego i do Rady Powiatu Świdnickiego zgłosił Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Swoich kandydatów do Rady Miasta Świdnik przedstawił też burmistrz Waldemar Jakson, który będzie walczyć o kolejną kadencję w Ratuszu.

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie
22 września 2018, 19:30

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie 0 0

W sobotę, 22 września o godz. 19.30 w nałęczowskiej Kawiarni Lipowej odbędzie się koncert artystki z USA - Moriah Woods.

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc 93 6

Potrzeba 10 tysięcy złotych, by 8-letnia Maja Kot ze Świdnika mogła wyjechać na konsultację lekarską do Wielkiej Brytanii. Dziewczynka cierpi na szereg poważnych chorób. Jej rodzice chcą znaleźć przyczynę, by móc skutecznie leczyć swoje dziecko. W pomoc Mai włączyła się już szkoła, w której uczy się trzecioklasistka

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina 1 20

– Dzisiaj poznaliśmy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Lublin. Według nas te listy to zwyczajna kpina z mieszkańców Lublina – komentuje Michał Krawczyk, kandydujący na radnego z komitetu Krzysztofa Żuka. – Dla nas to nie do zaakceptowania.

"Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle" w Teatrze Starym w Lublinie
5 października 2018, 19:00

"Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle" w Teatrze Starym w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. 5 października o godz. 19 w Teatrze Starym zaprezentowany zostanie spektakl Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle, który cieszył się w Lublinie olbrzymią popularnością... ponad 150 lat temu. Teraz zobaczymy go ponownie, w nowej interpretacji i zupełnie za darmo. W kasie teatru dostępne są bezpłatne wejściówki.

Miasto powinno odkupić górki czechowskie? Propozycja kandydatki

Miasto powinno odkupić górki czechowskie? Propozycja kandydatki 3 27

Odkupienie przez miasto górek czechowskich od obecnego właściciela proponuje komitet „Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!