

Osady w Żmijowiskach i Kłodnicy za panowania Bolesława Chrobrego stanowiły ważne punkty na mapie wczesnopiastowskiej ekspansji na zachodnią Lubelszczyznę. Zaraz zaczną się tu szczegółowe badania i odwierty. - To będą kluczowe badania archeologiczne - zapowiadają badacze.

W czwartek i w piątek (22 i 23 maja) na terenie Muzeum Dawnych Słowian (oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym) i w jego bezpośrednim otoczeniu prowadzone będą kluczowe badania archeologiczne.
Projekt „Grody nad Chodelką – gdy powstawała Polska...” koncentruje się na analizie zespołów osadniczych z X i pierwszej połowy XI wieku w Żmijowiskach i Kłodnicy, które w czasach panowania Bolesława Chrobrego stanowiły ważne punkty na mapie wczesnopiastowskiej ekspansji na zachodnią Lubelszczyznę.
– W ramach zaplanowanych działań, w bezpośrednim zapleczu obszarów pomiędzy grodziskami w Żmijowiskach i Kłodnicy, prowadzone będą badania powierzchniowe i detektorystyczne. Warto podkreślić, że pierwsze tego typu badania już się odbyły, przynosząc cenne znaleziska. Odnalezione przedmioty zostały zabezpieczone i przekazane do specjalistycznych analiz laboratoryjnych, które pozwolą na ich datowanie i interpretację. Aktualne prace mają na celu dalsze rozpoznanie osadniczego kontekstu obu grodów i zbadanie wzajemnych relacji między tymi kluczowymi ośrodkami – komentuje Katarzyna Tajer z Muzeum Dawnych Słowian.
Równocześnie w Kłodnicy przeprowadzone zostaną odwierty „w punktach strategicznie wytypowanych na podstawie zaawansowanych badań teledetekcyjnych z 2024 roku”.
Tu celem prac jest – w dużym skrócie – weryfikacja dotychczasowych ustaleń i ewentualne zaplanowanie przyszłych badań wykopaliskowych.
– Dzięki odwiertom, Muzeum Nadwiślańskie wzbogaci swoje zbiory o nowe zabytki metalowe, które stanowią bezcenne źródło wiedzy o życiu codziennym i kulturze dawnych mieszkańców regionu – dodaje Danuta Smaga, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Realizowane badania są efektem owocnej współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, z którym Muzeum Nadwiślańskie podpisało umowę o współpracy w 2023 roku. Partnerstwo to gwarantuje wysoki poziom merytoryczny prowadzonych prac i wymianę eksperckiej wiedzy.

