Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

23 lutego 2023 r.
13:29

Lubelskie. Poroże pilnie poszukiwane. „Niestety często dochodzi do patologii”

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Podpis pod fot: W myśl ustawy o ochronie przyrody zrzuty są traktowane jak każdy inny element runa i stanowią własność znalazcy z wyjątkiem znalezienia całego wieńca czyli poroża wraz z czaszką, bo o takim znalezisku trzeba powiadomić administrację Lasów Państwowych lub lokalne koło łowieckie<br />
<br />
Podpis pod fot: W myśl ustawy o ochronie przyrody zrzuty są traktowane jak każdy inny element runa i stanowią własność znalazcy z wyjątkiem znalezienia całego wieńca czyli poroża wraz z czaszką, bo o takim znalezisku trzeba powiadomić administrację Lasów Państwowych lub lokalne koło łowieckie

(fot. Andrzej Brzeziecki)

Jesienią grzyby, wiosną zrzuty – rozpoczął się sezon poszukiwania poroża. Dla niektórych jest to niezły interes, bo za kilogram poroża można dostać od kilkudziesięciu do 100-130 złotych. Niestety, zdarzają się patologiczni zbieracze, którzy umyślnie płoszą zwierzęta aby szybciej zrzuciły poroże.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozpoczął się okres poszukiwania zrzutów, głównie byków jelenia szlachetnego.

– Poszukiwacze intensywnie przeczesują kompleksy leśne w poszukiwaniu poroża (czyli tworów kostnych wyrastających u samców jeleniowatych. U poszczególnych gatunków mają rozmaite kształty. Poroże jest corocznie zrzucane - red.). Cenione są także łopaty łosia. Zrzuty są poszukiwane przez kolekcjonerów oraz ludzi, którzy chcą na tym po prostu zarobić – Maciej Wójcik, kierownik Zespołu ds. Gospodarki Łowieckiej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Poszukiwacze zrzutów doskonale orientują się w terenie, znają miejsca dziennego odpoczynku, tropią chmary po śladach, przeszukują młodniki, w których jelenie najczęściej w sposób naturalny, zahaczając o gałęzie, gubią poroże.

– W ostatnich latach obserwujemy znacznie zwiększone zainteresowanie pozyskiwaniem zrzutów. Niestety często dochodzi do patologii. Zbieracze celowo płoszą zwierzynę z dziennych miejsc odpoczynku, aby byki podczas ucieczki zgubiły poroże – dodaje Maciej Wójcik.

Taki proceder ma negatywny wpływ na zdrowie dzikiej zwierzyny.

– Obecnie łanie są już w zaawansowanej ciąży, a nadmierny stres może mieć negatywny wpływ na jej przebieg. Na przednówku w lasach nie ma zbyt dużo karmy. Dzikie zwierzęta do minimum ograniczają ruch, aby zmniejszyć wydatek energetyczny. Na skutek stresu i nadmiernego wysiłku są zmuszone do uzupełnienia zbędnie utraconych kalorii, co bezpośrednio przyczynia się do wzrostu szkód wyrządzanych w drzewostanach - wyjaśnia Maciej Wójcik.

Prawo zakazuje zbierania zrzutów w parkach narodowych, rezerwatach przyrody oraz obejmuje stałym zakazem wstępu uprawy leśne do 4 metrów wysokości, ostoje zwierzyny, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne, źródlisk rzek i potoków a także obszary zagrożone erozją. Niestety te zakazy są często łamane.

Zbieranie zrzutów to niezły interes. Skupy płacą, w zależności od masy i jakości poroża, do 80 do 100-130 złotych. Wysoko ceniona jest para, za okazały wieniec można dostać nawet od 1000 złotych i więcej.

Z poroża wytwarza są przedmioty użytkowe – rękojeści do noży, breloki, żyrandole czy niezwykle twarde gryzaki dla psów. Okazałe wieńce mogą trafić na ścianę jako trofea. Do ich preparowania używa się czaszek ze sztucznego tworzywa.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!