Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

7 stycznia 2019 r.
8:44

Awarie i usterki kolektorów słonecznych. Gmina ma coraz więcej zgłoszeń

Autor: Zdjęcie autora aa
0 26 A A

Uszkodzony zawór, wyciek zasobnika wody czy brak szczelności instalacji – to niektóre z usterek zgłaszanych przez posiadaczy instalacji solarnych w gminie Jastków (powiat lubelski). W jednym z domów pękł jeden z zaworów. W konsekwencji doszło do zalania piwnicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kolektory słoneczne zostały u nas zamontowane jakieś pół roku temu – opowiada jeden z mieszkańców gminy Jastków.

Dzięki unijnemu projektowi mieszkańcy tej gminy, ale też wielu innych, mogli liczyć na spore dofinansowanie do zakupu i montażu tych instalacji. Na przykład w przypadku instalacji, której koszt, zgodnie z kalkulacją kosztów, wynosił ponad 8 tys. zł z VAT, ponad 6 tys. stanowiło dofinansowanie. Koszt po stronie mieszkańca to ponad 2 tys. zł.

– W ramach projektów „Eko-energia w Gminie Jastków – I” i „Eko-energia w Gminie Jastków – III” od czerwca 2018 roku do grudnia 2018 roku zamontowano i odebrano 377 instalacji – informuje Andrzej Dec, zastępca wójta gminy Jastków.

– Bardzo się cieszymy z tego, że te kolektory są bo jest szansa, że będzie tańsza ciepła woda – przyznaje nasz rozmówca.

Tyle, że w międzyczasie niestety pojawił się problem. – Kiedy mieliśmy zakładaną instalację, już wtedy monterzy zwracali nam uwagę, że niektóre części budzą ich wątpliwości – mówi mieszkaniec gminy, który przekonał się o tym osobiście. – Jeden z zaworów pękł i to na gwincie. Woda zaczęła się lać i zalała nam piwnicę. U nas ciśnienie było tak duże, że woda lała się na sufit. Nie wiemy, czy strat z tym związanych nie będzie więc jeszcze więcej. Czy nie zaczną odpadać płytki, albo czy na ścianie nie pojawi się grzyb. Na szczęście, dom mamy ubezpieczony.

To nie pierwsza tego typu sytuacja na terenie gminy. – Wiemy, że podobną awarię mieli też sąsiedzi – mówi nasz rozmówca.

Urząd Gminy Jastków przyznaje, że otrzymuje zgłoszenia dotyczące awarii i usterek związanych z kolektorami słonecznymi.

– Od początku rozpoczęcia montaży interwencje podjęto u 22 użytkowników – wylicza Andrzej Dec, zastępca wójta gminy Jastków.

Powody interwencji to: wyciek glikolu, zaparowany zegar, przebicie sieci elektrycznej, uszkodzony zawór, wyciek zasobnika wody, brak szczelności instalacji jak też te dotyczące montażu jak również wadliwych komponentów producenta.

Zastępca wójt gminy Jastków wyjaśnia, że zamontowane urządzenia są na gwarancji. – Obejmuje ona okres 5 lat od daty odbioru końcowego – podaje Andrzej Dec. I dodaje: Wykonawca, zgodnie z umową, zobowiązany jest do wykonania okresowego przeglądu gwarancyjnego.

Były też pożary

W lutym 2017 roku pisaliśmy, o tym, że tanie chińskie instalacje solarne, które sprowadzono do Polski nie tylko się psują, ale potrafią się również zapalić. Pożary dotyczyły najczęściej tzw. wymienników ciepła i łatwopalnych izolacji. Do pożarów kolektorów słonecznych doszło m.in. w Biłgoraju, Lubartowie, Tomaszowie Lubelskim i Kamionce.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 stycznia 2019 r. o 08:51
+32
Najtańszy szajs zamontowano to będzie się psuło.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2019 r. o 09:00
+31
To jeszcze proszę na zdjęciu pokazać kolektory słoneczne a nie panele fotowoltaiczne bo później taki wejdzie i powie że to badziewie bo tak pisali...
Avatar
PZP.. / 7 stycznia 2019 r. o 10:24
+21
Według mnie to głównym problemem nie jest montaż przez osoby zza wschodniej granicy, a samo prawo zamówień publicznych. Odpowiedzcie sobie sami czy najtańszy produkt może być dobry jakościowo. Gdyby nie to kryterium o ile lepszy standard mielibyśmy w Polsce (a jeśli nie ma kasy to się nie buduje dziadostwa, w które później trzeba dokładać kolejne środki) . Wszędzie szuka się oszczędności, w budownictwie na etapie wykończeń już nie ma kasy i idzie najtańszy chłam, aby żeby zabarwić ścianę albo zatkać otwór drzwiami z marketu.. Jakby mogli to by wodą malowali, a zamiast drzwi wieszali koraliki lub firankę. Smutna prawda.. 
Według mnie to głównym problemem nie jest montaż przez osoby zza wschodniej granicy, a samo prawo zamówień publicznych. Odpowiedzcie sobie sami czy najtańszy produkt może być dobry jakościowo. Gdyby nie to kryterium o ile lepszy standard mielibyśmy w Polsce (a jeśli nie ma kasy to się nie buduje dziadostwa, w które później trzeba dokładać kolejne środki) . Wszędzie szuka się oszczędności, w budownictwie na etapie wykończeń już nie ma kasy i idzie najtańszy chłam, aby żeby zabarwić ścianę albo zatkać otwór drzwiami z marketu.. Jakby mogli to ... rozwiń
Avatar
Znafca / 7 stycznia 2019 r. o 08:57
+19
Jeszcze 5 lat i będziecie te solary na plecach nosić na złomowisko bo nie będzie się opłacać tego remontować. Trzeba pamiętać, że nikt za półdarmo nic dobrego nie da a klimat mamy taki, że szybko się z tym upora.
Avatar
xxx / 7 stycznia 2019 r. o 09:25
+16
Kto to dał takie zdjęcie to przecież fotowoltaika. Podobnie było z bobrem a zdjecie z nutrii
Avatar
Gość / 7 stycznia 2019 r. o 09:29
+15
wielu z ZSL kupiło sobie tym zlomem wybory, no ale skoro montaż robili ludzie łapanki i ukraincy, to co się dziwić
Avatar
Gość / 7 stycznia 2019 r. o 09:26
+15
Obecnie montują w wielkim pospiechu w gminie Mełgiew! Może ktoś ma jakieś informacje na temat jakości materiałów i wykonania bo jestem na liście rezerwowej i nie wiem czy nie wycofać się z tego cyrku.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2019 r. o 09:17
+12
Ci co zakładali to mówili, że dwa trzy lata i można powoli zacząć zdejmować bo będą problemy. Wy myśleliście, że to będzie na 40 lat jak suszarka z prl-u?
Avatar
solar / 7 stycznia 2019 r. o 09:36
+8
Obecnie montują w wielkim pospiechu w gminie Mełgiew! Może ktoś ma jakieś informacje na temat jakości materiałów i wykonania bo jestem na liście rezerwowej i nie wiem czy nie wycofać się z tego cyrku.
  najwazniejszy jest fachowy montaż - usłyszysz ukrainski, to podziekuj i wyproś za drzwi...  sprawdź uprawnienia monterów, panele montuj w łatwo dostepnym miejscu, np na stojaku, instalacja musi byc tak wpięta do istniejącego układu, żeby w momencie awarii mozna bylo skorzystać z innej opcji na ogrzewanie CWU - koniecznie ubezpiecz instalacje i dom od zalania
  najwazniejszy jest fachowy montaż - usłyszysz ukrainski, to podziekuj i wyproś za drzwi...  sprawdź uprawnienia monterów, panele montuj w łatwo dostepnym miejscu, np na stojaku, instalacja musi byc tak wpięta do istniejącego układu, żeby w momencie awarii mozna bylo skorzystać z innej opcji na ogrzewanie CWU - koniecznie ubezpiecz instalacje i dom od zalania rozwiń
Avatar
Gościu / 7 stycznia 2019 r. o 09:28
+7
Nie znam konstrukcji ,ale jak to jest że jest takie ciśnienie które rozwala instalację.Czy nie ma zaworów bezpieczeństwa i zbiorników wyrównawczych?Coś chyba nie tak z eksploatacją.
Avatar
Michał / 14 stycznia 2020 r. o 15:02
0
Gmina w powiecie chełm zrobiła projekt na solary po cichu, także dowiedziałem się po zamknięci listy ,nowego nie przewidują , więc chyba za zaoszczędzoną kasę kupię na lato parę ton ruskiego węgla .Pozdrawiam
Avatar
Gość / 11 stycznia 2019 r. o 09:27
-1
To nie montaż stanowi problem tylko jakość. Od lat producenci mają 2 linie produkcyjne jedną do sklepu drugą na przetargi. A że kryterium wyboru przy przetargach jest ceną to dają najtańszy szajs. Wygrywa biuro które szuka najniższych cen na komponenty a monter musi pracować na szansie. Potem biuro się zwija a gmina zostaje z problemem. I tak w kółko.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2019 r. o 20:07
0
Wcale najtańsze to nie było! Instalacje fotowoltaiczne montowane w Zamojskim w programie wychodziły drożej o jakieś 20% niż montowane prywatnie o porównywalnej mocy, bez dopłaty z gminy nikt by w tej cenie nie sprzedał instalacji, monterzy oczywiście mieszanka pol- ukr. I montaż jak najtaniej aby na płasko na dachu, w żadnym wypadku na cyrklach obtócone w stronę nasłonecznioną - miało być super a z perspektywy widać, że trzeba było przeforsowac inny montaż bo 1/3 słonecznego dnia w cieniu!
Avatar
arek / 7 stycznia 2019 r. o 17:51
0
Prawo zamówień publicznych nie nakłada obligatoryjnego obowiązku wyboru najtańszej oferty.Zamawiający bojąc się ewentualnych oskarżeń bez skrupułów stosują zasade wyboru najtańszego oferenta. /zwykly dupochron/.A można ustalić kryteria wyboru takie  że cena stanowi tylko pewien procent całości analizowanej oferty .Można i trzeba oceniać wiarygodność firmy jej moce przerobowe doświadczenie rodzaj zastosowanych urządzeń i materiałów itd itd.Wójtowie burmistrzowie idą na łatwiznę .Inna sprawa to potencjał wykonawczy w Polsce w tej branży .W jednym czasie Urzędy marszałkowskie bezmyślnie wypuściły zbyt duży strumień pieniądza na konkursy i brakuje sprawdzonych firm wykonawczych.A co będzie jak po wykonaniu roboty firma oglosi upadłość .Kto będzie usuwał w ramach gwarancji usterki. Teoretycznie jest  zdeponowana gwarancja bądz ubezpieczenie wykonanych prac ale są znane już w lubelskim przypadki  gmin które na własny koszt/czyli nasz/ usuwają usterki bo firmy nie ma a gwarancja była zbyt niska i kwota dawno się skończyła
Prawo zamówień publicznych nie nakłada obligatoryjnego obowiązku wyboru najtańszej oferty.Zamawiający bojąc się ewentualnych oskarżeń bez skrupułów stosują zasade wyboru najtańszego oferenta. /zwykly dupochron/.A można ustalić kryteria wyboru takie  że cena stanowi tylko pewien procent całości analizowanej oferty .Można i trzeba oceniać wiarygodność firmy jej moce przerobowe doświadczenie rodzaj zastosowanych urządzeń i materiałów itd itd.Wójtowie burmistrzowie idą na łatwiznę .Inna sprawa to potencjał wykonawczy w Polsce w tej branży .W jed... rozwiń
Avatar
kurierlubelski / 7 stycznia 2019 r. o 16:20
0
Niesamowity news, brawo dziennik wschodni kolejny rewelacyjny wiele wnoszący artykuł.
Avatar
u mnie też / 7 stycznia 2019 r. o 13:44
+2
No cóż, najtańsze zestawy, montowane przez najtańszych pracowników. U mnie (gmina Konopnica) montował człowiek który wprost powiedział że on do tej pory to w biurze pracował i pisał projekty pod dotacje UE. Rozumiem że można się uczyć ale nie 2 tygodnie i nie u mnie. Pierwszą awarię miałem po 2 miesiącach, cieknący zawór "przecwiskażeniowy". Powód awarii - zamarznięcie, dodam że w domu, docieplonym, gdzie średnia utrzymywana temperatura dobowa to 22 stopnie. Po awanturze w gminie naprawa na koszt firmy montującej. Chcieli na mnie zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych za nowy zawór. U teściów (gmina Jastków) mieli już ten sam zawór i zalaną piwnicę, wyciek glikolu i awarię czujnika temperatury (w piątek) - kazali im zakryć panele i czekać do poniedziałku i uważać żeby nie wybuchło.
No cóż, najtańsze zestawy, montowane przez najtańszych pracowników. U mnie (gmina Konopnica) montował człowiek który wprost powiedział że on do tej pory to w biurze pracował i pisał projekty pod dotacje UE. Rozumiem że można się uczyć ale nie 2 tygodnie i nie u mnie. Pierwszą awarię miałem po 2 miesiącach, cieknący zawór "przecwiskażeniowy". Powód awarii - zamarznięcie, dodam że w domu, docieplonym, gdzie średnia utrzymywana temperatura dobowa to 22 stopnie. Po awanturze w gminie naprawa na koszt firmy montującej. Chcieli na mnie z... rozwiń
Avatar
Gość / 7 stycznia 2019 r. o 13:31
+2
Juz pare lat temu montarzysta mowil mi ze jakosc tego dziadostwa jest taka jakby pomalowany na czarno grzejnik ustawic na dachu. Jak chcecie miec dobre to trzeba zaplacic z wlasnej kady i kupic nie dobre tylko najlepsze na rynku. Wtedy nie ma problemu.
Avatar
antygłupek / 7 stycznia 2019 r. o 13:12
+3
wielu z ZSL kupiło sobie tym zlomem wybory, no ale skoro montaż robili ludzie łapanki i ukraincy, to co się dziwić
 Ale całe szczęście odchodzimy od tego i powracamy do naturalnych naszych zasobów - węgla !!
Avatar
Gość / 7 stycznia 2019 r. o 12:45
+1
"Obecnie montują w wielkim pospiechu w gminie Mełgiew! Może ktoś ma jakieś informacje na temat jakości materiałów i wykonania bo jestem na liście rezerwowej i nie wiem czy nie wycofać się z tego cyrku" Z tego co słyszałam od znajomych będzie jeszcze gorzej niż w Jastkowie. Tam jest totalne zamieszanie.
Avatar
Robert / 7 stycznia 2019 r. o 12:06
+2
Grzeję gazem. na ciepłą wodę idzie około 1000 zł/rok. Oszczedności jakbym miał kolektor mogą osiągnąć 50% vo kolektor też zużywa prąd i serwis. Czyli 500 zł/rok to się zwróci po 4 latach. Po 4 latach koszt eksploatacji ciepłej wody będzie połowę mniejszy. Tylko jak to się po gwarancji popsuje to juz kompletnie opłacalność tego skończy. A ile z tym dodatkowych ceregieli i szpetota budynku.
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin wyłącza sygnalizacje świetlne i przyciski przy przejściach dla pieszych. Ale nie wszędzie

Lublin wyłącza sygnalizacje świetlne i przyciski przy przejściach dla pieszych. Ale nie wszędzie

Od jutra, ze względu na mały ruch pojazdów, na blisko 30 skrzyżowaniach wyłączona będzie sygnalizacja świetlna. Także od jutra, z obawy przed szerzeniem się koronawirusa, przy kilkudziesięciu przejściach przez jezdnię wyłączone będą przyciski, bez których dotknięcia nie zapalało się zielone światło

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć wydajność laboratoriów. "Mamy potencjał, by móc wykonać 15-20 tys. testów na dobę"

Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć wydajność laboratoriów. "Mamy potencjał, by móc wykonać 15-20 tys. testów na dobę"

- Pracujemy nad zwiększeniem wydajności laboratoriów już przeprowadzających testy na koronawirusa i nad uruchomieniem kolejnych; dziś jest robionych około 5 tys. testów dziennie, ale wydaje się, że mamy potencjał, by móc dojść do 15-20 tys. testów na dobę - stwierdził wiceszef Ministerstwa Zdrowia Sławomir Gadomski.

Rywal MKS Perły się zbroi, Joanna Drabik w Zagłębiu

Rywal MKS Perły się zbroi, Joanna Drabik w Zagłębiu

Metraco Zagłębie Lubin buduje skład na przyszły sezon. Miedziowe chcą zdetronizować MKS Perła Lublin.

Znamy Szkołę Roku 2020 w Lublinie. Wyniki mogą być zaskakujące

Znamy Szkołę Roku 2020 w Lublinie. Wyniki mogą być zaskakujące

Technikum Drzewne wygrało konkurs na Szkołę Roku 2020. Za nim uplasowało się XXIV Liceum Ogólnokształcące, a na trzecim miejscu znalazło się XXVII Liceum im. Zesłańców Sybiru. Wyniki zaskakują?

Mołdawianie chcieli przedotać się na Ukrainę. W okolicy Dorohuska przyłapała ich Straż Graniczna

Mołdawianie chcieli przedotać się na Ukrainę. W okolicy Dorohuska przyłapała ich Straż Graniczna

Nietypową próbę pokonania polskiej granicy odnotowali wczoraj funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Nietypową, bo zwykle strażnicy wyłapują ludzi, którzy chcą się do Polski nielegalnie dostać. Tym razem dwóch młodych Mołdawian chciało pokonać granicę w odwrotnym kierunku - z Polski na Ukrainę.

Międzyrzec Podlaski: Szkoła wypożyczyła drukarki 3D do produkcji przyłbic

Międzyrzec Podlaski: Szkoła wypożyczyła drukarki 3D do produkcji przyłbic

Ponad podziałami drukują przyłbice ochronne dla medyków. Tak dzieje się w Międzyrzecu Podlaskim. W akcję włączyły się szkoły i firmy.

Lublin: Skąd wziąć laptopy dla uczniów? Udostępnią je miejskie szkoły

Lublin: Skąd wziąć laptopy dla uczniów? Udostępnią je miejskie szkoły

Miejskie szkoły będą mogły udostępniać laptopy uczniom, którzy nie mają takich urządzeń niezbędnych do uczestnictwa w zdalnej nauce.

Buty damskie na sezon wiosenny

Buty damskie na sezon wiosenny

Kobiety kochają buty i to jest fakt, który można potwierdzić po ilości par w garderobie każdej z nas. Oczywiście są też takie, które stronią od zakupów i ograniczają się do zakupów tylko, gdzie poprzednie egzemplarze się zużyją. Jednak większość z nas kocha buty, szczególnie nowości wypuszczane na wiosnę. Czym tym razem powinnyśmy się zainteresować? Co przygotowali dla nas producenci w nowym sezonie? Czego nie może zabraknąć w naszej garderobie? Sprawdzamy!

Lublin: Zakupy na nowych zasadach. Mieszkańcy czekają cierpliwie na swoją kolej [zdjęcia]
galeria

Lublin: Zakupy na nowych zasadach. Mieszkańcy czekają cierpliwie na swoją kolej [zdjęcia]

Od dzisiaj obowiązują nowe obostrzenia przy robieniu zakupów. Mieszkańcy Lublina dostosowują się do tych zasad. Na wejście do sklepu muszą niekiedy czekać w długich kolejkach. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Próbna matura w internecie. Uczniowie nie będą musieli do niej przystępować

Próbna matura w internecie. Uczniowie nie będą musieli do niej przystępować

Jutro o godz. 9.00 rozpoczyna się próbna matura. Aż do następnej środy uczniowie kończący naukę w technikach i liceach będą mogli mierzyć się dwa razy dziennie z arkuszami egzaminacyjnymi ze wszystkich przedmiotów. Będą mogli, ale nie będą musieli, bo egzamin jest nieobowiązkowy.

World of Tanks rozdaje kody zaproszeniowe

World of Tanks rozdaje kody zaproszeniowe

World of Tanks jest zdecydowanie najpopularniejszą grą online w czasie epidemii koronawirusa zarówno w Polsce jak i na świecie. Codziennie gra w nią kilkanaście milionów osób. Teraz Ty też możesz dołączyć do gry wykorzystując kody lub bonusy zaproszeniowe ze strony kody.pl

Radzyń Podlaski: Sąd stanął po stronie pani Marii, która walczyła o mieszkanie komunalne

Radzyń Podlaski: Sąd stanął po stronie pani Marii, która walczyła o mieszkanie komunalne

Miasto przegrało sprawę w sądzie z Marią Kosidło. Kobieta od ponad trzech lat toczyła spór z władzami Radzynia Podlaskiego o mieszkanie komunalne. W ubiegłym roku interweniowała nawet kancelaria prezydenta.

Nauczyciele z puławskiej "Dziesiątki" tęsknią za swoimi uczniami

Nauczyciele z puławskiej "Dziesiątki" tęsknią za swoimi uczniami

Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 10 im. Adama Mickiewicza w Puławach wpadli na oryginalny pomysł dodania otuchy swoim uczniom. Wysłali im pozdrowienia przez internet wykonując kolaż ze swoich zdjęć tworzących razem serdeczną wiadomość dla dzieci.

1753 srebrne denary rzymskich cesarzy znalezione na polu. "To największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie"

1753 srebrne denary rzymskich cesarzy znalezione na polu. "To największy skarb z okresu rzymskiego na Lubelszczyźnie"

To jedno z największych wydarzeń w dziejach naszego muzeum! Tak placówka określa 1753 srebrne denary, które trafiły do muzealników dzięki decyzji prywatnego znalazcy. – Cała moja teoria o „pierwszej bitwie o Kotlinę Hrubieszowską” znalazła kolejny mocny argument. Szok, niedowierzanie, radość – komentuje prof. Andrzej Kokowski, odkrywca Gotów w Kotlinie Hrubieszowskiej

Warsztaty Kultury online: harmonogram na najbliższe dni
1 kwietnia 2020, 12:00

Warsztaty Kultury online: harmonogram na najbliższe dni

Warsztaty Kultury zapraszają na swoją stronę internetową oraz kanały społecznościowe imprez powiązanych z instytucją - Jarmarku Jagiellońskiego czy Festiwalu Inne Brzmienia, gdzie można znaleźć ofertę zajęć online oraz inne atrakcje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.