Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 grudnia 2018 r.
15:39

Miliardy idą w „Czyste Powietrze”

0 12 A A
(fot. archiwum)

Program „Czyste Powietrze” wzbudza duże emocje i nadzieje. Rząd na ten program, w całym kraju, zamierza wydać 103 miliardy złotych do 2029 roku. O co najczęściej pytają dzwoniący na infolinię programu?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez osoby zainteresowane programem „Czyste Powietrze”

• Do kogo kierowany jest program?
- Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku jednorodzinnego.

• Do kiedy trwa składanie wniosków o dofinasowanie z Programu Czyste Powietrze?
- Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie do 30 czerwca 2027 roku, do godziny 24.

• Gdzie składać wniosek?
- Wnioski należy składać w Sekretariacie (I piętro)Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Lublinie, ul. Spokojna 7, 20-074 Lublin. Można również składać wnioski drogą elektroniczną zakładając konto w Portalu Beneficjenta znajdującym się na stronie internetowej WFOŚiGW w Lublinie: www.wfos.lublin.pl.

• Czy warunkiem skorzystania z programu jest wymiana pieca tzw. kopciucha na inny, czy też można złożyć wniosek wyłącznie np. na kolektory słoneczne?
- Podstawowym celem programu jest zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery, których źródłem są nieefektywne ekologicznie piece. Warunkiem skorzystania z programu jest wymiana pieca, jeśli nie spełnia on wymagań programu.

• Czy kwota miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie to kwota netto (na rękę), czy brutto?
- Za dochód uznaje się, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób, przychody podlegające opodatkowaniu pomniejszone o: koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu, składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Szczegółowa metodyka wyliczenia rocznego dochodu członka gospodarstwa domowego zawarta jest w Instrukcji wypełniania wniosku, która jest dostępna na stronie internetowej www.wfos.lublin.pl. Zatem chodzi o dochód netto.

• Dom ma 50 lat. W tej chwili ogrzewanie podłączone do sieci miejskiej ciepłowniczej. Czy można składać wniosek tylko o docieplenie i wymianę stolarki okiennej lub solary?
- Wrzypadku domu, który ma 50 lat i ogrzewanie podłączone do sieci ciepłowniczej (pozwolenie na budowę wydane do 15.12.2002 r.) można składać wniosek na wszystkie elementy termomodernizacji budynku oraz na przedsięwzięcia związane z instalacją odnawialnych źródeł energii.

• Czy istnieje kryterium wiekowe, od którego nie udziela się dofinasowania?
- W programie nie zostały przewidziane wymogi wiekowe dla wnioskodawców ubiegających się o wsparcie. 

• Czy można w ramach programu „Czyste Powietrze” wymienić stary kocioł gazowy na nowy?
- W ramach programu nie ma możliwości wymiany kotła gazowego na nowy. W ramach programu „Czyste Powietrze” można wymienić wyeksploatowane kotły zasilane paliwem stałym, niespełniające określonych wymagań.

• Jaki jest maksymalny okres realizacji zadania, od którego momentu liczymy początek realizacji zadania?
- Na realizację zadania mamy 24 miesiące od momentu podpisania z WFOŚiGW umowy dofinansowania.

• Czy można dostać dofinasowanie na zakupiony i zamontowany już piec odpowiadający wymogom programu?
- W ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze” kwalifikowane są koszty ponoszone w okresie od 01.01.2018 r. do 30.06.2029 r., z zastrzeżeniem, że przedsięwzięcie nie zostało zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Rozpoczęcie przedsięwzięcia może nastąpić od 01.01.2018 lecz nie wcześniej, niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

• Ile można wymienić źródeł i przyłączy ciepła w jednym domu?
- Można wymienić dwa źródła ciepła: pierwsze podstawowe oraz drugie dodatkowe.

• Czy wszystkie osoby zameldowane w zgłoszonym domu wliczamy do gospodarstwa domowego wnioskodawcy?
- Do gospodarstwa domowego wliczamy zespół osób gospodarujących i zamieszkujących wspólnie z osobą ubiegającą się o dofinansowanie, bez względu czy te osoby są zameldowane pod adresem inwestycji czy też nie. Definicja gospodarstwa domowego opiera się na definicji rodziny z ustawy z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i zakłada, że: przez gospodarstwo domowe rozumie się zespół osób gospodarujących i zamieszkujących wspólnie z osobą ubiegającą się o dofinansowanie, do których oprócz osoby ubiegającej się o dofinansowanie zaliczają się: małżonek osoby ubiegającej się o dofinansowanie, rodzice oraz dziadkowie osoby ubiegającej się o dofinansowanie oraz jego małżonka, dzieci i wnuki osoby ubiegającej się o dofinansowanie, do ukończenia 25. roku życia, dzieci i wnuki osoby ubiegającej się o dofinansowanie, które ukończyły 25. rok życia, legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, osoby niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie gospodarujące z osoba ubiegającą się o dofinansowanie.
Za dziecko lub wnuka wchodzące w skład gospodarstwa domowego uznaje się również dziecko małżonka, dziecko przysposobione oraz dziecko, w sprawie którego toczy się postępowanie o przysposobienie, lub dziecko znajdujące się pod opieką prawną.

• Czy jest możliwa zmiana zakresu zadania po złożeniu wniosku lub podpisaniu umowy?
- Po złożeniu wniosku nie ma możliwości zmiany zakresu rzeczowego przedsięwzięcia. Możliwa jest jednak zmiana zakresu rzeczowego na etapie realizacji zadania poprzez aneksowanie umowy o dofinansowania po uzyskaniu wcześniejszej zgody WFOŚiGW.

Więcej informacji na stronie www Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie: www.wfos.lublin.pl

Poradnik powstał przy współpracy Andrzeja Szarlipa, rzecznika prasowego WFOSiGW w Lublinie

Pozostałe informacje

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium