Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

22 sierpnia 2024 r.
14:02

SMAL w Garbowie: Konfrontacja, wspólnota i duchowa przygoda

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A

894 młodych ludzi bierze udział w corocznym Spotkaniu Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie. Jak podkreślają uczestnicy to doskonała okazja do spojrzenia w głąb siebie, zatrzymania się, poszukiwania relacji międzyludzkich, przyjaźni, miłości, posłuchania świadectw i wspólnej integracji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Tegoroczna, już 12. edycja odbywa się pod hasłem KONFRONTACJA, czyli spojrzenie sobie w oczy, dostrzeżenie w sobie własnych zalet i wielu talentów. SMAL to rekolekcje, "współczesny event chrześcijański". Młodzi ludzie mogą na nim doświadczyć żywego Boga, radości kościoła, wspólnej integracji, czy wziąć udział w warsztatach.

– SMAL to wydarzenie chrześcijańskie, które od 12 lat gromadzi setki młodych osób, gdzie doświadczają żywego Boga, a zarazem dynamicznego, pełnego radości, uśmiechu, pogody ducha, roztańczonego Kościoła – mówi ks. Emil Mazur, koordynator SMAL -Młodzi mierzą się ze współczesnym światem, u wielu z nich występuje duży kryzys tożsamości związany z dorastaniem, wchodzeniem w świat dorosłych, pojawia się wiele pytań dotyczących samego siebie – dodał. 
 
Gabrysia jest na spotkaniu młodych pierwszy raz, na pytanie dlaczego tu przyjechała, odpowiedziała, że na myśl o SMAL-u przychodzą jej do głowy dwie rzeczy. Pierwsza to przygoda, czyli coś nowego, mieszkanie pod namiotem i warsztaty na łonie natury, a druga to relacje z innymi młodymi ludźmi, gdyż poczucie wspólnoty wśród młodych osób to teraz bardzo rzadkie zjawisko.
 
- Przyjeżdżam na SMAL od wielu lat, dlatego, że jest to spotkanie z młodymi ludźmi, którzy myślą tak samo jak ja. Mają bardzo zbliżone poglądy do moich, a jednocześnie mają swoje zdanie, czyli po prostu mogą się dogadywać tak naprawdę z osobami po przeciwnych biegunach i dochodzić do konsensusu.  Konsensusem jest Pan Bóg i to nas bardzo zbliża. Od pierwszego SMAL-u, w którym uczestniczyłam, bardzo mi odpowiada atmosfera, to co tutaj robimy, jak wszystko się odbywa. Jestem pod ogromnym wrażeniem organizacji i tego, ile osób po prostu wkłada w to serce, to się po prostu czuje. Dlatego chce się być w tym wszystkim, chce się być częścią tej społeczności. Pamiętam powrót z pierwszego SMAL-u. Pierwsza myśl to nigdy w życiu nie spotkałam aż tylu wspaniałych ludzi w jednym miejscu, w tak krótkim czasie. Co najlepsze, te znajomości się utrzymały, są pielęgnowane. Kiedy się wraca do Garbowa, widzi się tych ludzi, to wszystko odżywa, to jest żywe cały rok podczas spotkań - mówiła Wiktoria, uczestniczka wydarzenia.

– By poradzić sobie we wspólnocie, najpierw trzeba poradzić sobie ze sobą. Trzeba odkryć, kim jestem , do czego się nadaje i jakie mam predyspozycje. W Kościele powiedzielibyśmy- co Pan Bóg chce mi przez to powiedzieć. Dlatego najpierw ja sam muszę odkryć kim jestem, a w tym pomaga wspólnota. Dzięki niej, w relacji właśnie z drugim człowiekiem, mogę odkryć kim jestem, do czego się nadaję, jakie są moje predyspozycje i to chcemy zrobić na SMAL-u - mówił ks. Przemysław Ruszniak.
 
– Przewodnikiem duchowym tegorocznego spotkania jest brat Szymon Janowski. Na co dzień kapucyn, jest odpowiedzialny także za inny event chrześcijański - Golgota Młodych. Oprócz tego pojawią się wyjątkowi goście, którzy z konfrontacji uczynili trochę styl życia, bo najpierw odwiedzą nas Maciek Kozłowski. Jest to znany influencer, który odwiedza rozmaite kraje na świecie- ostatnio był w Ameryce Południowej - i dzieli się właśnie swoją wiarą z napotkanymi ludźmi, oraz alpiniści i himalaiści, którzy konfrontują się z własnymi słabościami, ale także z wielką górą - mowa o Magdzie Gąbce i jej koledze Marku. Opowiedzą młodym, jak to jest  skonfrontować się ze swoimi słabościami tam wysoko. Teraz między innymi idą na Mont Everest- opowiadał ks. Ruszniak.
 
Wyzwania dla młodych
 
– Życie młodego chrześcijanina to jest ciągła droga, gdzie kroczymy ku niebu, czasami nastaje moment w życiu, że trzeba poczekać, zobaczyć co się dzieje.  Wtedy często dochodzimy do tego, żeby zacząć pracować nad sobą.  Bo trening czyni mistrz. Ja też pracuję nad sobą, każdy człowiek pracuje, dopiero po śmierci będę mógł powiedzieć, że przepracowałem to co miałem przepracować- mówił Mikołaj, uczestnik spotkania. 

Na oficjalnym rozpoczęciu Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej był obecny przyjaciel młodzieży ks. biskup Adam Bab, który wyraził radość z coraz większej liczby uczestników wydarzenia.
 
– To nie duchowni organizują to spotkanie, powstał na przestrzeni lat sztab młodych ludzi, którzy z pasją się w to angażują i pracują nad tym cały rok. To w nich jest pragnienie czynienia dobra dla kogoś innego, dla swojego rówieśnika. Zaangażowanie oznacza także dobre przyjrzenie się życiu, tak by ta historia nie została zmarnowana, poważnie potraktowana. Jest tu dużo radości, śmiechu, rozrywki i gdzieś w tle są sprawy najistotniejsze. Super, że młodzi z młodymi się z tym dzielą.

Ks.biskup Bab podkreślił, że ważnym wyzwaniem dla młodych ludzi w dzisiejszych czasach są relacje i więzi z drugim człowiekiem a przede wszystkim z rówieśnikami. Większość młodych ma je jedynie w Internecie, często są one niepełne, niekompletne i nieprawdziwe. SMAL jest okazją by stały się kompletne, wartościowe, prawdziwe a przede wszystkim ludzkie.

Wydarzenie od 2013 roku organizuje Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. SMAL potrwa do 25 sierpnia.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium