Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

21 września 2022 r.
8:07

Powiat lubelski. Co się dzieje wokół popularnego źródełka? Czuć było odór fekaliów

72 2 A A
Anna Pogoda wczoraj przyjechała po wodę ze źródełka. – Smakuje dużo lepiej niż kranówka czy też woda ze studni. Bardzo dobra jest zwłaszcza po przegotowaniu – przyznaje
Anna Pogoda wczoraj przyjechała po wodę ze źródełka. – Smakuje dużo lepiej niż kranówka czy też woda ze studni. Bardzo dobra jest zwłaszcza po przegotowaniu – przyznaje (fot. Krzysztof Wiejak)

Po wodę ze źródełka w podlubelskim Motyczu przychodzą nie tylko okoliczni mieszkańcy. Z baniakami i butelkami przyjeżdżają tutaj też m.in. mieszkańcy Lublina. Jednak po incydencie z niedzieli zainteresowanie ujęciem „Motyczanka” jest nieco słabsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chyba to źródełko jest najbardziej znanym miejscem w Motyczu, obok góry zamkowej – przypuszcza Ewa Żydek, przewodnicząca Rady Gminy Konopnica, sołtyska Motycza. – Woda ze źródełka jest zimna i smaczna. Kiedyś został przebadany jej skład chemiczny. Wyniki potwierdziły, że parametry są lepsze niż niejednej butelkowanej wody mineralnej.

Sygnał od mieszkańca

– Pod wodę ze źródła przyjeżdżam od niedawna, od ok. 1,5 miesiąca – przyznaje Anna Pogoda, która na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych, ale od kilku miesięcy jest w Polsce, bo opiekuje się swoją mamą, która mieszka w Motyczu. – Używam jej do przygotowania herbaty, kawy, gotuje też na niej zupy. Smakuje dużo lepiej niż kranówka czy też woda ze studni. Bardzo dobra jest zwłaszcza po przegotowaniu.

Pani Anna także wczoraj przyjechała do źródła w Motyczu z dwoma 10-litowymi słojami. Od nas dowiedziała się o niepokojących informacjach, które podał Urząd Gminy Konopnica.

– Do końca nie wiemy, co tak naprawdę się wydarzyło. Sytuację, która miała miejsce w niedzielę, znamy z relacji jego z naszych mieszkańców, który tego dnia wybrał się po wodę do źródełka – mówi Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica. – Mężczyzna poczuł odór przypominający fekalia. Jego zdaniem nieczystości mogły płynąć rzeką Motyczanką, która bezpośrednio przylega do naszego słynnego źródełka. Niewykluczone, że taki zrzut nieczystości z czyjegoś szamba rzeczywiście miał miejsce.

Mieszkaniec zaalarmował Urząd Gminy za pośrednictwem Facebooka. Autor wiadomości sugerował, że kiedy był przy źródełku (już po zmroku) ktoś wylewał szambo prosto do rzeki. Relacjonował, że czuć było wtedy intensywny fetor.

W związku z zaistniałą sytuacją wójt zarządził kontrolę. Pracownicy Urzędu Gminy będą sprawdzać, w jaki sposób mieszkańcy posesji sąsiadujących z rzeką pozbywają się ciekłych nieczystości.

– Interesuje nas, czy przypadki wylewania szamba bezpośrednio do rzeki lub pośrednio przez swoją działkę do rzeki mają miejsce w rejonie źródełka – tłumaczy wójt. – Tam nie ma wielu domów, więc wytypowanie takich posesji do kontroli nie jest trudne. Do tych mieszkańców zostały już skierowane pisma z prośbą o okazanie umów na odbiór nieczystości.

Jest bezpiecznie, ale lepiej teraz nie pić

Źródło w Motyczu jest bardzo popularne. – Zwykle jest kolejka – przyznaje pani Anna, która była po wodę i wczoraj, i w sobotę. – wtedy było sporo samochodów i ludzi.

– Źródełko jest dostępne od wielu lat. Mój dziadek, który przeżył blisko 90 lat, także chodził tam po wodę. Ja i moja rodzina również z niej korzystamy. To źródło jest słynne od lat. My tę wodę rozpropagowaliśmy przy okazji pewnej nocy świętojańskiej. Zapewne skąd taka popularność – dodaje wójt.

Choć nie jest to źródło należące do majątku gminy, urząd co jakiś czas (co najmniej raz w roku) zleca badania wody. – To źródło się na szczęście nie zanieczyszcza – dodaje Mirosław Żydek. – Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Kilkanaście lat temu mieszkańcy w czynie społecznym wybudowali w tym miejscu dość mocne cembrowiny. Są dość głęboko wciśnięte w grunt i uszczelnione. Poza tym od góry założony jest dekiel, który także jest uszczelniony. Jest też metalowa rurka, za pośrednictwem której woda jest wyprowadzana ze źródełka i wylewa się bezpośrednio do rzeki. W związku z tym różnica wysokości między źródłem a rzeką liczy kilkadziesiąt centymetrów. I raczej nie ma tam możliwości bezpośredniego zanieczyszczenia.

Niemniej w poniedziałek próbki wody ze źródełka zostały pobrane i przekazane do laboratorium. Wstępne wyniki mają być znane w środę, zaś szczegółowe w piątek. – A być może już dzień wcześniej – przypuszcza wójt. – Informacja o wynikach badań zostanie zamieszczona na stronie internetowej gminy.

Do tego czasu wójt odradza czerpanie wody ze źródełka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium