Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 maja 2023 r.
7:33

Powstaje Noc Kultury 2023. Ta instalacja ma szansę być najchętniej odwiedzaną

Autor: Zdjęcie autora agdy
Ola Artyszuk z elementem ze "Światła"
Ola Artyszuk z elementem ze "Światła"

Rok temu jej burzowa i chmurna instalacja zgromadziła w Bramie Rybnej tłumy. Teraz Ola Artyszuk zamienia setki butelek po napojach w wielki żyrandol. Tegoroczna Noc Kultury będzie pełna roślin i światła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z 3 na 4 czerwca kolejna edycja Nocy Kultury. Zanim tysiące osób przyjdą zobaczyć instalacje inspirowane światem przyrody, spektakle, pokazy aerialowe, barwne murale i mapping z przesłaniem – trwają próby i przygotowania.

W niewielkiej pracowni przy ul. Bernardyńskiej powstaje konstrukcja wielkiego żyrandola. Jest nawet obawa czy gotowe elementy uda się wynieść na zewnątrz i przetransportować na ul. Jezuicką. Autorka pracy zgodziła się na rozmowę i zrobienie zdjęcia pod warunkiem, że to nie pozbawi widzów elementu zaskoczenia i efektu wow!

- Mam nadzieję, że „Światło” będzie równie interesujące jak zeszłoroczna instalacja. Chmury, które wówczas przygotowałam z zespołem, bo sama bym sobie nie dała rady, były moim pierwszym projektem na większą skalę. Nie spodziewałam się, że praca w Bramie Rybnej będzie aż tak popularna. Gdy ludzie podczas rozmowy dowiadywali się, że ja robiłam chmury twierdzili, że to była super praca, że „Burza” zrobiła na nich największe wrażenie. To bardzo buduje, mobilizuje i jest dla twórcy największym docenieniem. I napędza do dalszego działania. Połknęłam bakcyla i jak tylko ogłoszono nabór projektów do Nocy Kultury 2023 zgłosiłam się do Warsztatów Kultury z pomysłem – mówi Ola Artyszuk.

Z wykształcenia jest grafikiem, absolwentką WA UMCS. Zawodowo zajmowała się robieniem filmów dla firm i organizacji. Potem jej zainteresowania ewoluowały w stronę mobile video i teraz organizuje szkolenia ucząc jak nagrywać telefonem filmy. Sama ma problem by jednoznacznie określić swoje działania gdzieś na pograniczu mix mediów, sztuk wizualnych, kreowania, bycia makerem.

- Żyrandol będzie wykonany z kilkuset butelek i innych plastikowych elementów. Butelki zbierali różni ludzie, bo sama bym nie była w stanie tylu wygenerować. Jedni je przynosili do mnie, zostawiali w Warsztatach Kultury albo w Hej. Do innych sama jeździłam po odbiór i szłam przez pół miasta z ogromnymi siatami. Zawsze w swoich pracach staram się przekazać coś jeszcze, żeby było drugie dno. Plastikowe butelki, które miały iść na śmietnik, które były odpadkiem, czymś zbędnym stały się dziełem sztuki. Pięknymi kolorowymi kwiatami, które świecą w ciemności. Na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać, że to są butelki.  Chciałam nawiązać tym do nas, do ludzi. Czasem czujemy się bezużyteczni, nic niewarci. Mamy kompleksy czy niskie poczucie własnej wartości. Chcę dać sygnał, że czasem może wystarczy „oddać się w dobre ręce”, zmienić środowisko,  znaleźć się w innym czasie, w innym miejscu, które jest dla nas odpowiednie. Tam możemy rozkwitnąć, pokazać nasz potencjał – mówi pomysłodawczyni, której „Światło” zobaczymy w baszcie przy ul. Jezuickiej.

"światło" detal

Lokalizacja jest sugestią pracowników Warsztatów Kultury, którzy przygotowują Noc Kultury. Autorka, której w realizacji instalacji pomaga Mikołaj Majda uważa, że staromiejska budowla jest bardzo odpowiednim miejscem, stworzy klimat do ekspozycji żyrandola. A ten ma na widzach robić wrażenie i być atrakcyjny wizualnie do zdjęć.

- Fajne w tym procesie jest to, że choć mam ogólną wizję, wiele rzeczy powstaje w trakcie. Butelki podgrzewam i deformuję. Popatrzyłam na jedną z nich i pomyślałam, że wygląda jak grzyb, więc zrobiłam muchomory – dodaje Ola Artyszuk, która uznała, że jeden z ośmiu muchomorów może być elementem pokazanym przed oficjalną prezentacją instalacji.

 Powstawanie instalacji jest bardzo pracochłonne i czasochłonne, ale autorka przyznaje, że wynagradzający jest efekt finalny, gdy gotowa praca wisi, uczestnicy festiwalu robią zdjęcia, patrzą i się cieszą.

- W przypadku „Burzy” dotykali ścian, zastanawiali się z czego to jest zrobione. Fajnie jest być twórcą, wtopić się w tłum i patrzeć na reakcje. Przecież nikt mnie nie zna, więc widzowie czują się swobodnie. To było dużo pozytywnych doświadczeń i emocji – wspomina.

Michał Stachyra tworzy mural "Zarastanie"

W tym roku w Bramie Rybnej będzie mural „Zarastanie” który realizuje Michał Stachyra. Artysta, aktywista, społecznik, kurator, performer, autor instalacji, obiektów, filmów wideo, fresków, muzyk, perkusista w jednej osobie już realizuje swój projekt, który ma się odwoływać do fresków z Piwnicy pod Fortuną. Na ścianie widać pierwsze elementy roślinnych motywów.

W Bramie Rybnej oprócz Michała Stachyry pracować będą osoby z Puław, Kazimierza Dolnego i Lublina.  

Efekt finalny może zobligować służby konserwatorskie do zlecenia badań sondażowych i odkrywkowych reszty malowideł...

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty