Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

11 maja 2020 r.
15:44

Jeszcze większe zwolnienia w PZL-Świdnik. Związkowcy nie kryją rozgoryczenia politycznymi obietnicami

221 9 A A

Ponad 200 pracowników PZL-Świdnik traci pracę - alarmują związkowcy i proszą o pomoc lubelskich parlamentarzystów. Tłumaczą, że w dobie pandemii tylko państwowe zlecenia mogą uratować firmę przed upadkiem. Jeszcze w tym tygodniu posłowie mają o tym rozmawiać z rządem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jak się pojawia nowy model śmigłowca do rozdania to przyjeżdża pan prezydent i do kolekcji otrzymuje model. Nic poza tym – mówi Piotr Sadowski, przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników w PZL-Świdnik. – Za tym nie idą żadne zamówienia. Nie dajmy się okłamywać.

Związkowcy ze Świdnika nie kryją rozgoryczenia. Tłumaczą, że zakład najprawdopodobniej nie dostanie państwowego kontraktu na modernizację 30 Sokołów dla wojska. Nie ma bowiem decyzji o zakupie przez państwo fabryki silników lotniczych (dawne WSK Rzeszów). To stawia pod znakiem zapytania realizację całego przedsięwzięcia. W czasie kryzysu, fiasko kontraktu wartego 1,5 mld zł to dla firmy fatalna wiadomość.

– Sytuacja w PZL-Świdnik z dnia na dzień staje się coraz bardziej tragiczna – ocenia Piotr Sadowski. – Jeszcze miesiąc temu nikt nie prognozował, że za chwilę będzie gwałtowne zmniejszanie zatrudnienia, co w tej chwili się dzieje. Początkowo zakładano zwolnienie 90 osób, zatrudnionych na umowy czasowe oraz tych z uprawnieniami emerytalnymi. Teraz dostaliśmy informację o zwolnieniu kolejnych 120 osób, z różnych działów. Dodatkowo mamy znacznie obniżone pobory i czas pracy. Za rok, na 70-lecie zakładu grozi nam upadek firmy.

Związkowcy poprosili o pomoc polityków. W poniedziałek przedstawiciele wszystkich związków zawodowych z PZL-Świdnik z spotkali się z przedstawicielami Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego. Zrzesza on parlamentarzystów opozycji. W spotkaniu uczestniczył również Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

– Dzisiaj PZL-Świdnik realizuje kontrakt wart 650 mln zł na śmigłowce morskie AW-101. Jest realizowany kontrakt na modernizację czterech śmigłowców W-3. Rozmawialiśmy o propozycji modernizacji pozostałych Sokołów, która musi być na nowo przemyślana – mówi Artur Soboń.

Lepiej żebyśmy mówili jednym głosem, ale trzeba pamietać, że gdyby dzisiaj rządziła koalicja PO-PSL to nie mówilibyśmy o PZL-Świdnik. Decyzja o zakupie Caracali oznaczałaby bowiem likwidację zakładu. Rozumiem, że przyszła refleksja i działamy wspólnie – mówi Artur Soboń (PiS) (fot. Jacek Szydłowski)

Związkowcy zwracają uwagę, że obecne zlecenia mają dla firmy raczej wymiar symboliczny.

– AW-101 to śmigłowiec produkowany w Wielkiej Brytanii. Produkcja nie będzie przeniesiona do Polski dla czterech sztuk – mówi Piotr Sadowski. – My z tego tytułu nie zyskaliśmy żadnych dodatkowych miejsc pracy. PZL jest tylko dystrybutorem w Polsce. Jedyne co dostaliśmy to kontrakt na najprostszą modernizację 4 Sokołów, podpisany w ubiegłym roku przed wyborami.

– Od kilku lat składane są kolejne obietnice wobec PZL-Świdnik, które następnie nie są realizowane – dodaje poseł Michał Krawczyk, przewodniczący LZP. – Ma to miejsce szczególnie w trakcie kampanii wyborczych. Kapitał polityczny budowany jest na obietnicach. Zostawiając jednak politykę, chcielibyśmy wspólnie, jak najmocniej zaangażować się w rozwiązanie problemów PZL-Świdnik.

– Cieszę się, że będę miał wsparcie także w kolegach z opozycji – komentuje Artur Soboń. – Lepiej żebyśmy mówili jednym głosem, ale trzeba pamietać, że gdyby dzisiaj rządziła koalicja PO-PSL to nie mówilibyśmy o PZL-Świdnik. Decyzja o zakupie Caracali oznaczałaby bowiem likwidację zakładu. Rozumiem, że przyszła refleksja i działamy wspólnie.

W piątek lubelscy parlamentarzyści mają rozmawiać o problemach fabryki ze stroną rządową. Związkowcy wskazują, że zakład mógłby wyprodukować kilka śmigłowców dla straży pożarnej oraz na potrzeby ratowników górskich. Do tego konieczne jest jednak rządowe zlecenie.

Już we wtorek przed południem posłowie będą rozmawiać z prezes zarządu PZL-Świdnik. Zapoznają się m.in. z pomysłem budowy nowego śmigłowca pod roboczą nazwą „Sokół bis”.

– Zaproponowałem spotkanie, bo to jest sytuacja, w której wyłącznie zarząd PZL-Świdnik ma kompetencje do informowania – wyjaśnia Artur Soboń. – To bardzo dobra propozycja dla wojska i dla PZL. Nowy projekt wykorzystuje potencjał Świdnika i mógłby być realizowany w kraju wspólnie z Polską Grupą Zbrojeniową.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekt zakłada produkcję nowego modelu śmigłowca na bazie jednej z włoskich maszyn.

Związkowcy obawiają się jednak, że cały pomysł to „bicie piany, które potrwa do kolejnych wyborów”. Przekonują, że firma natychmiast potrzebuje rządowych kontraktów, by uniknąć dalszych zwolnień, a nawet upadku. Parlamentarzyści z LZP złożyli w tej sprawie interpelację do premiera.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
PISFAN / 11 maja 2020 r. o 16:02
+91
Oj naiwni Ci biedni związkowcy z PZL dali się po prostu wydymac PIS owi Ale jak to mówi mądre powiedzenie naiwnych nie sieją oni się sami rodzą a wy lećcie i głosujcie na PIS oraz na długopis prezesa nawet wasz Duduś ma was głęboko w dooopie
Avatar
adamczuk / 11 maja 2020 r. o 17:27
+87
Wyniki wyborów parlamentarnych w Świdniku - 2015 PIS 46,79%, Artur Soboń 5760 z 8406 głosów na listę, 2019 PIS 51,64% Artur Soboń 6551 na 9896 głosów na listę. Dodatkowo w wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS 50,58%. A więc pamiętajcie świdniczanie - tak jak mówi Wasz kandydat cieszcie się że macie pracę (wprawdzie tylko niektórzy), bo jakby inni rządzili to byście nie mieli. I proszę pamiętać przy następnych wyborach kiedykolwiek będą. A wolnej chwili sklejać modele kolejnych helikopterów, przydadzą się na kolejne wizyty. Ewentualnie Ci bezrobotni niech sklejają bo mają dużo czasu wolnego.
Wyniki wyborów parlamentarnych w Świdniku - 2015 PIS 46,79%, Artur Soboń 5760 z 8406 głosów na listę, 2019 PIS 51,64% Artur Soboń 6551 na 9896 głosów na listę. Dodatkowo w wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS 50,58%. A więc pamiętajcie świdniczanie - tak jak mówi Wasz kandydat cieszcie się że macie pracę (wprawdzie tylko niektórzy), bo jakby inni rządzili to byście nie mieli. I proszę pamiętać przy następnych wyborach kiedykolwiek będą. A wolnej chwili sklejać modele kolejnych helikopterów, przydadzą się na kolejne wizyty. Ewentualnie Ci... rozwiń
Avatar
pablo57 / 11 maja 2020 r. o 17:02
+83
Jeszcze raz można się przekonać jak można polegać na dojnej zmianie. Banda nieudaczników obiecujących wszystko przed wyborami a potem ma nas gdzieś. Andrzej Du..a naobiecywał już frankowiczom i nie tylko im. W propagandzie w TVPis oraz kupowaniu głosów za nasze wspólne pieniądze są mistrzami. Zawsze jest lepiej jak opozycja z rządzącymi ma podzielone decydujące urzędy bo się kontrolują wzajemnie. Jedni sejm drudzy prezydenturę i nie będzie nocnych przepychanych ustaw, zawłaszczania sądów itd. Prezydent nie cofnie 500+ bo nie ma takich uprawnień, ale może zastopować bezprawie wetując buble legislacyjne. Zastanówcie się przed wyborami czy chcecie dyktatury jednej osoby, czy demokratyczne Państwo, pozostające w Unii Europejskiej?
Jeszcze raz można się przekonać jak można polegać na dojnej zmianie. Banda nieudaczników obiecujących wszystko przed wyborami a potem ma nas gdzieś. Andrzej Du..a naobiecywał już frankowiczom i nie tylko im. W propagandzie w TVPis oraz kupowaniu głosów za nasze wspólne pieniądze są mistrzami. Zawsze jest lepiej jak opozycja z rządzącymi ma podzielone decydujące urzędy bo się kontrolują wzajemnie. Jedni sejm drudzy prezydenturę i nie będzie nocnych przepychanych ustaw, zawłaszczania sądów itd. Prezydent nie cofnie 500+ bo nie ma takich upr... rozwiń
Avatar
Motorlublin / 11 maja 2020 r. o 17:02
+67
Ci ludzie się sami ukarali podwójnie finansowo i moralnie. Mimo że zostali kolejny raz zrobieni na szaro za chwilę zagłosują tak jak ostatnio. To co miało iść na helikoptery poszło na 500 plus i 13 stki. Ściana wschodnia to taki stan umysłu tu się nic nie zmieni. Ci ludzie zamiast szukać winy w PiS to powinni zacząć od siebie. Tak sobie wybrali to niech teraz nie narzekają
Avatar
Harpagan / 11 maja 2020 r. o 16:02
+53
Związek Zawodowy Inżynierów i Techników skupia zdaje się tych, co mają kwalifikacje techniczne i potrafią coś więcej niż wymiarowanie i rzutowanie? Więc śmiało panowie, nie liczyć na rząd tylko brać się za projektowanie czegoś, co ktoś będzie chciał kupić. Takie ciągłe wiszenie u klamki wszelkich rządów to jak widać równia pochyła.
Avatar
and / 11 maja 2020 r. o 17:01
+40
Polska wschodnia do zaorania ani autostrad, ani pendolino, ani przemysłu, żadnej wielkiej inwestycji i dobijanie resztek jak Ursus, WSK i tego co zostało po FSC, Bogdanka też się chyli coraz bardziej bez nowej elektrowni, azoty oddane na zachód polski . Tylko jakieś wydmuszki w stylu parku naukowo technologicznego i podobne bzdury, od czasu do czasu jakaś nędzna wizualizacja w lokalnej prasie czegoś co za chwilę ma być budowane ale jakimś dziwnym trafem ciągle jest odsuwane. Szkoda mi pracowników w Świdniku, szkoda polskiej myśli technicznej, szkoda dorobku kilku już pokoleń bo to ostatni nasz własny wyrób na tak wysokim poziomie. Ludzie obudźcie się i pogońmy politykierów z lewej, prawej i każdej innej partii, stwórzmy coś od nowa bez nacisków amerykańskich czy europejskich. Pytam ile razy jeszcze wygra wybory ten truteń ze Świdnika lub inna mucha.
Polska wschodnia do zaorania ani autostrad, ani pendolino, ani przemysłu, żadnej wielkiej inwestycji i dobijanie resztek jak Ursus, WSK i tego co zostało po FSC, Bogdanka też się chyli coraz bardziej bez nowej elektrowni, azoty oddane na zachód polski . Tylko jakieś wydmuszki w stylu parku naukowo technologicznego i podobne bzdury, od czasu do czasu jakaś nędzna wizualizacja w lokalnej prasie czegoś co za chwilę ma być budowane ale jakimś dziwnym trafem ciągle jest odsuwane. Szkoda mi pracowników w Świdniku, szkoda polskiej myśli technicznej... rozwiń
Avatar
ykhnwocq / 11 maja 2020 r. o 17:13
+28
A niby dlaczego Nasze państwo ma wspierać włoski zakład? Powtarzam. To jest włoska fabryka, nie polska!
Avatar
Kolonia_z_dykty / 12 maja 2020 r. o 05:49
+10
Marcin Bustowski = Prawda o narodzie Polskim - Czyli strzyżenie baranów!! youtube. com/watch?v=nrl_48VKRmc
Avatar
fillip75 / 11 maja 2020 r. o 23:31
-7
Tak, mieszkańcy Świdnika, czy Lublina tęsknią za autostradami, pendolino... Czego jeszcze zabrakło na liście życzeń? Może lotow Convordem, a przynajmniej Dream Linerem? Sądzisz człowieku, że autostrada jest duuużo lepszym rozwiązaniem od ekspresówki, by bulić za każdy kilometr 40gr? A może twój czas jest tak cenny, by płacić dwukrotnie więcej za Pendolino, by przybyć UWAGA o cały KWADRANS wcześniej do stolYcy? Głupota lemingów nie zna granic. Znamy związki zawodowe jakże "przychylne" rządowi. Taki ZNP baaardzo podziękował za znaczne podwyżki w edukacji. Aż dziw, że obecnie ten zły Morawiecki wyplaca pensję tym nierobom. Nie oszukujmy się. Obecnie nie ma czegoś takiego jak zdalna nauka per internet. Bo zadawanie prac domowych per email to brzmi tak samo jak zdalna wizyta w zakladzie fryzjerskim. Gdzie klient otrzymuje instrukcję jak ma sobie sam ostrzyć głowę. Powracając do sprawy PZL. Otrzymali zamowienia rządowe i dalej źle, bo ciągle mało. Co jest z tym zakladem, ktory niby pada. Dwa miesiące "problemów" i brak pracy? Kurna ja jestem w Niemczech. Firma 5 na świecie w branży, druga w Niemczech i... jesteśmy zawaleni robotą?! Gdyby teraz zabrakło zamówień, mam roboty na 6 tygodni. A byłoby więcej, gdyby powstała kolejna hala. Oczywiście szef przewidywał problemy i trzeba było wytracić tydzień, dwa urlopu. Ale gdy dostawy z Chin powrociły, to teraz niechętnie patrzy się na branie urlopów. Skoro ci inżynierowie z PZL są tak dobrzy, to zapraszam do Niemiec. Tutaj nikt nie szuka pocieszenia w ramionach rządu. Tu jest roboty, aż nadto. Ofert pracy jest multum. Podzwońcie po agencjach, to zobaczycie. A jak któryś z inżynierów... powtórzę inżynierów, a nie monterów złoży wypowiedzenie w PZL, to już widzę jak ich wypuszczają. Taki czołg mi jeździ po powiece. Tam większość pracowników jest na lojalce. Oni pragną zwolnień. Tak ja ongiś wlazłem w taki układ. Mi udało się z tego wyjść. I nie musialem ostatecznie 50.000 zł lojalki wypłacić pracodawcy za tzw. "szkolenie". Praca na jiemieckiej montowni za polską dziadowską pensję. Życzę masowych zwolnień w PZL. W co wątpię.
Tak, mieszkańcy Świdnika, czy Lublina tęsknią za autostradami, pendolino... Czego jeszcze zabrakło na liście życzeń? Może lotow Convordem, a przynajmniej Dream Linerem? Sądzisz człowieku, że autostrada jest duuużo lepszym rozwiązaniem od ekspresówki, by bulić za każdy kilometr 40gr? A może twój czas jest tak cenny, by płacić dwukrotnie więcej za Pendolino, by przybyć UWAGA o cały KWADRANS wcześniej do stolYcy? Głupota lemingów nie zna granic. Znamy związki zawodowe jakże "przychylne" rządowi. Taki ZNP baaardzo podziękował za znaczn... rozwiń
Avatar
Kolonia_z_dykty / 12 maja 2020 r. o 05:49
+10
Marcin Bustowski = Prawda o narodzie Polskim - Czyli strzyżenie baranów!! youtube. com/watch?v=nrl_48VKRmc
Avatar
fillip75 / 11 maja 2020 r. o 23:31
-7
Tak, mieszkańcy Świdnika, czy Lublina tęsknią za autostradami, pendolino... Czego jeszcze zabrakło na liście życzeń? Może lotow Convordem, a przynajmniej Dream Linerem? Sądzisz człowieku, że autostrada jest duuużo lepszym rozwiązaniem od ekspresówki, by bulić za każdy kilometr 40gr? A może twój czas jest tak cenny, by płacić dwukrotnie więcej za Pendolino, by przybyć UWAGA o cały KWADRANS wcześniej do stolYcy? Głupota lemingów nie zna granic. Znamy związki zawodowe jakże "przychylne" rządowi. Taki ZNP baaardzo podziękował za znaczne podwyżki w edukacji. Aż dziw, że obecnie ten zły Morawiecki wyplaca pensję tym nierobom. Nie oszukujmy się. Obecnie nie ma czegoś takiego jak zdalna nauka per internet. Bo zadawanie prac domowych per email to brzmi tak samo jak zdalna wizyta w zakladzie fryzjerskim. Gdzie klient otrzymuje instrukcję jak ma sobie sam ostrzyć głowę. Powracając do sprawy PZL. Otrzymali zamowienia rządowe i dalej źle, bo ciągle mało. Co jest z tym zakladem, ktory niby pada. Dwa miesiące "problemów" i brak pracy? Kurna ja jestem w Niemczech. Firma 5 na świecie w branży, druga w Niemczech i... jesteśmy zawaleni robotą?! Gdyby teraz zabrakło zamówień, mam roboty na 6 tygodni. A byłoby więcej, gdyby powstała kolejna hala. Oczywiście szef przewidywał problemy i trzeba było wytracić tydzień, dwa urlopu. Ale gdy dostawy z Chin powrociły, to teraz niechętnie patrzy się na branie urlopów. Skoro ci inżynierowie z PZL są tak dobrzy, to zapraszam do Niemiec. Tutaj nikt nie szuka pocieszenia w ramionach rządu. Tu jest roboty, aż nadto. Ofert pracy jest multum. Podzwońcie po agencjach, to zobaczycie. A jak któryś z inżynierów... powtórzę inżynierów, a nie monterów złoży wypowiedzenie w PZL, to już widzę jak ich wypuszczają. Taki czołg mi jeździ po powiece. Tam większość pracowników jest na lojalce. Oni pragną zwolnień. Tak ja ongiś wlazłem w taki układ. Mi udało się z tego wyjść. I nie musialem ostatecznie 50.000 zł lojalki wypłacić pracodawcy za tzw. "szkolenie". Praca na jiemieckiej montowni za polską dziadowską pensję. Życzę masowych zwolnień w PZL. W co wątpię.
Tak, mieszkańcy Świdnika, czy Lublina tęsknią za autostradami, pendolino... Czego jeszcze zabrakło na liście życzeń? Może lotow Convordem, a przynajmniej Dream Linerem? Sądzisz człowieku, że autostrada jest duuużo lepszym rozwiązaniem od ekspresówki, by bulić za każdy kilometr 40gr? A może twój czas jest tak cenny, by płacić dwukrotnie więcej za Pendolino, by przybyć UWAGA o cały KWADRANS wcześniej do stolYcy? Głupota lemingów nie zna granic. Znamy związki zawodowe jakże "przychylne" rządowi. Taki ZNP baaardzo podziękował za znaczn... rozwiń
Avatar
adamczuk / 11 maja 2020 r. o 17:27
+87
Wyniki wyborów parlamentarnych w Świdniku - 2015 PIS 46,79%, Artur Soboń 5760 z 8406 głosów na listę, 2019 PIS 51,64% Artur Soboń 6551 na 9896 głosów na listę. Dodatkowo w wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS 50,58%. A więc pamiętajcie świdniczanie - tak jak mówi Wasz kandydat cieszcie się że macie pracę (wprawdzie tylko niektórzy), bo jakby inni rządzili to byście nie mieli. I proszę pamiętać przy następnych wyborach kiedykolwiek będą. A wolnej chwili sklejać modele kolejnych helikopterów, przydadzą się na kolejne wizyty. Ewentualnie Ci bezrobotni niech sklejają bo mają dużo czasu wolnego.
Wyniki wyborów parlamentarnych w Świdniku - 2015 PIS 46,79%, Artur Soboń 5760 z 8406 głosów na listę, 2019 PIS 51,64% Artur Soboń 6551 na 9896 głosów na listę. Dodatkowo w wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS 50,58%. A więc pamiętajcie świdniczanie - tak jak mówi Wasz kandydat cieszcie się że macie pracę (wprawdzie tylko niektórzy), bo jakby inni rządzili to byście nie mieli. I proszę pamiętać przy następnych wyborach kiedykolwiek będą. A wolnej chwili sklejać modele kolejnych helikopterów, przydadzą się na kolejne wizyty. Ewentualnie Ci... rozwiń
Avatar
ykhnwocq / 11 maja 2020 r. o 17:13
+28
A niby dlaczego Nasze państwo ma wspierać włoski zakład? Powtarzam. To jest włoska fabryka, nie polska!
Avatar
pablo57 / 11 maja 2020 r. o 17:02
+83
Jeszcze raz można się przekonać jak można polegać na dojnej zmianie. Banda nieudaczników obiecujących wszystko przed wyborami a potem ma nas gdzieś. Andrzej Du..a naobiecywał już frankowiczom i nie tylko im. W propagandzie w TVPis oraz kupowaniu głosów za nasze wspólne pieniądze są mistrzami. Zawsze jest lepiej jak opozycja z rządzącymi ma podzielone decydujące urzędy bo się kontrolują wzajemnie. Jedni sejm drudzy prezydenturę i nie będzie nocnych przepychanych ustaw, zawłaszczania sądów itd. Prezydent nie cofnie 500+ bo nie ma takich uprawnień, ale może zastopować bezprawie wetując buble legislacyjne. Zastanówcie się przed wyborami czy chcecie dyktatury jednej osoby, czy demokratyczne Państwo, pozostające w Unii Europejskiej?
Jeszcze raz można się przekonać jak można polegać na dojnej zmianie. Banda nieudaczników obiecujących wszystko przed wyborami a potem ma nas gdzieś. Andrzej Du..a naobiecywał już frankowiczom i nie tylko im. W propagandzie w TVPis oraz kupowaniu głosów za nasze wspólne pieniądze są mistrzami. Zawsze jest lepiej jak opozycja z rządzącymi ma podzielone decydujące urzędy bo się kontrolują wzajemnie. Jedni sejm drudzy prezydenturę i nie będzie nocnych przepychanych ustaw, zawłaszczania sądów itd. Prezydent nie cofnie 500+ bo nie ma takich upr... rozwiń
Avatar
Motorlublin / 11 maja 2020 r. o 17:02
+67
Ci ludzie się sami ukarali podwójnie finansowo i moralnie. Mimo że zostali kolejny raz zrobieni na szaro za chwilę zagłosują tak jak ostatnio. To co miało iść na helikoptery poszło na 500 plus i 13 stki. Ściana wschodnia to taki stan umysłu tu się nic nie zmieni. Ci ludzie zamiast szukać winy w PiS to powinni zacząć od siebie. Tak sobie wybrali to niech teraz nie narzekają
Avatar
and / 11 maja 2020 r. o 17:01
+40
Polska wschodnia do zaorania ani autostrad, ani pendolino, ani przemysłu, żadnej wielkiej inwestycji i dobijanie resztek jak Ursus, WSK i tego co zostało po FSC, Bogdanka też się chyli coraz bardziej bez nowej elektrowni, azoty oddane na zachód polski . Tylko jakieś wydmuszki w stylu parku naukowo technologicznego i podobne bzdury, od czasu do czasu jakaś nędzna wizualizacja w lokalnej prasie czegoś co za chwilę ma być budowane ale jakimś dziwnym trafem ciągle jest odsuwane. Szkoda mi pracowników w Świdniku, szkoda polskiej myśli technicznej, szkoda dorobku kilku już pokoleń bo to ostatni nasz własny wyrób na tak wysokim poziomie. Ludzie obudźcie się i pogońmy politykierów z lewej, prawej i każdej innej partii, stwórzmy coś od nowa bez nacisków amerykańskich czy europejskich. Pytam ile razy jeszcze wygra wybory ten truteń ze Świdnika lub inna mucha.
Polska wschodnia do zaorania ani autostrad, ani pendolino, ani przemysłu, żadnej wielkiej inwestycji i dobijanie resztek jak Ursus, WSK i tego co zostało po FSC, Bogdanka też się chyli coraz bardziej bez nowej elektrowni, azoty oddane na zachód polski . Tylko jakieś wydmuszki w stylu parku naukowo technologicznego i podobne bzdury, od czasu do czasu jakaś nędzna wizualizacja w lokalnej prasie czegoś co za chwilę ma być budowane ale jakimś dziwnym trafem ciągle jest odsuwane. Szkoda mi pracowników w Świdniku, szkoda polskiej myśli technicznej... rozwiń
Avatar
Harpagan / 11 maja 2020 r. o 16:02
+53
Związek Zawodowy Inżynierów i Techników skupia zdaje się tych, co mają kwalifikacje techniczne i potrafią coś więcej niż wymiarowanie i rzutowanie? Więc śmiało panowie, nie liczyć na rząd tylko brać się za projektowanie czegoś, co ktoś będzie chciał kupić. Takie ciągłe wiszenie u klamki wszelkich rządów to jak widać równia pochyła.
Avatar
PISFAN / 11 maja 2020 r. o 16:02
+91
Oj naiwni Ci biedni związkowcy z PZL dali się po prostu wydymac PIS owi Ale jak to mówi mądre powiedzenie naiwnych nie sieją oni się sami rodzą a wy lećcie i głosujcie na PIS oraz na długopis prezesa nawet wasz Duduś ma was głęboko w dooopie
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biała Podlaska: Miejsce do rekreacji na osiedlu Podmiejska jednak będzie

Biała Podlaska: Miejsce do rekreacji na osiedlu Podmiejska jednak będzie

Mieszkańcy osiedla Podmiejska chcieli terenu rekreacyjnego w swoim sąsiedztwie. Zgłosili taką propozycję do budżetu obywatelskiego, ale ze względów formalnych urzędnicy odrzucili projekt. Jednak prezydent Michał Litwiniuk deklaruje, że na osiedlu takie tereny się znajdą.

Do odporności populacyjnej jeszcze sporo nam brakuje. Będą regionalne obostrzenia?
Magazyn

Do odporności populacyjnej jeszcze sporo nam brakuje. Będą regionalne obostrzenia?

– Bardziej prawdopodobne są regionalne obostrzenia, w tych województwach, w których sytuacja będzie najgorsza. Będzie to dotyczyło niestety tych regionów, w których poziom zaszczepienia jest najniższy, a w tej grupie jest województwo lubelskie – mówi nam prof. Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prezes Polskiego Towarzystwa Wirusologicznego.

Festiwal Dźwięki Słów. Smyczki niczym brzytwy, czyli Melo-M z Łotwy
Zdjęcia
galeria

Festiwal Dźwięki Słów. Smyczki niczym brzytwy, czyli Melo-M z Łotwy

Smyczki niczym brzytwy - tak w krótkich słowach można by określić piątkowy występ łotewskiego trio Melo-M w ramach festiwalu Dźwięki Słów trwającego w Lublinie.

Puławy. Lidl w remoncie

Puławy. Lidl w remoncie

Przez kilka najbliższych tygodni klienci supermarketu Lidl przy ul. Lubelskiej w Puławach nie będą mogli korzystać z tego obiektu. Placówka przechodzi proces modernizacji. Otwarcie 26 sierpnia.

Lubelskie. Z samochodów niewiele zostało. Kierowca zginął na miejscu, dwie osoby ranne
galeria

Lubelskie. Z samochodów niewiele zostało. Kierowca zginął na miejscu, dwie osoby ranne

Do śmiertelnego wypadku drogowego doszło dzisiaj około południa w miejscowości Ortel Książęcy Drugi (gm. Biała Podlaska).

Lubelskie. Każdy, kto skończył 40 lat, może bezpłatnie wykonać badania

Lubelskie. Każdy, kto skończył 40 lat, może bezpłatnie wykonać badania

Przybyło przychodni, w których można zrobić badania w ramach rządowego programu „Profilaktyka 40+”. Każdy, kto skończył 40 lat, może bezpłatnie wykonać badania diagnostyczne.

Zagłębie - Górnik 3:1. Popis Patryka Szysza w Lubinie

Zagłębie - Górnik 3:1. Popis Patryka Szysza w Lubinie

PIŁKARSKA PKO EKSTRAKLASA W drugim meczu na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce Górnik Łęczna poniósł pierwszą porażkę. Zielono-czarni przegrali na wyjeździe z Zagłębiem Lubin, a bohaterem spotkania okazał snajper „Miedziowych”, a zarazem wychowanek Górnika – Patryk Szysz

Niezwykły koncert dla Romualda Lipko. Budka Suflera zagra w muszli w Ogrodzie Saskim
21 sierpnia 2021, 19:00

Niezwykły koncert dla Romualda Lipko. Budka Suflera zagra w muszli w Ogrodzie Saskim

Specjalny koncert Budki Suflera uświetni uroczystość nadania Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie imienia Romualda Lipko. Nieżyjący już kompozytor największych polskich przebojów zostanie w ten sposób doceniony przez mieszkańców Lublina – miasta, z którym związany był przez całe życie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 sierpnia 2021 roku o godz. 19.00. Z pewnością będzie to niezwykły moment, pełen emocji i wzruszeń.

Port Lotniczy Lublin szuka alternatywy

Port Lotniczy Lublin szuka alternatywy

Port Lotniczy Lublin podpisał umowę na budowę i obsługę hangarów dla prywatnych samolotów pasażerskich. Dla spółki inwestycja ma być sposobem na dodatkowe zyski w czasie mniejszego zainteresowania regularnymi lotami w czasie pandemii.

Była pralka, są ule. W Świdniku powstała pasieka z elektrośmieci
galeria

Była pralka, są ule. W Świdniku powstała pasieka z elektrośmieci

Pszczoły zamieszkały na terenach zielonych, przy jednej z głównych ulic Świdnika, na ogrodzonym terenie tuż obok stacji benzynowej. Ule, w którym zostały umieszczone zostały wykonane w części z elektrośmieci, których pozbyli się wcześniej mieszkańcy miasta. – Pszczoły są łagodne, nierojliwe, dobrze zimują i bardzo dobrze miodzą – zapewnia opiekun owadów, które w piątek podziwiały przedszkolaki.

"Kochajmy się, dopóki mamy złudzenia". Reżyser o spektaklu „Małe zbrodnie małżeńskie” w Teatrze Osterwy
Magazyn

"Kochajmy się, dopóki mamy złudzenia". Reżyser o spektaklu „Małe zbrodnie małżeńskie” w Teatrze Osterwy

Żeby miłość trwała, trzeba zgodzić się na niepewność. Trzeba zaufać, że nie zbaczamy z kursu, że idziemy w wybranym przez siebie kierunku. Jak coś wybieramy, to jesteśmy za to odpowiedzialni. Wybieram miłość, to jestem za nią odpowiedzialny. – Rozmowa z Markiem Pasiecznym, reżyserem spektaklu „Małe zbrodnie małżeńskie” w Teatrze Osterwy.

LKS Stróża nie chce powtórki z poprzedniego sezonu

LKS Stróża nie chce powtórki z poprzedniego sezonu

Poprzedni sezon był dla klubu ze Stróży walką o przetrwanie. Długo wydawało się, że miejscowy LKS spadnie do A klasy, ale ostatecznie udało mu się utrzymać w lubelskiej klasie okręgowej. Teraz wszyscy w klubie chcą uniknąć powtórki, więc postanowiono wyraźnie wzmocnić skład.

Zagłębie Lubin - Górnik Łęczna 3:1 [zapis relacji na żywo]

Zagłębie Lubin - Górnik Łęczna 3:1 [zapis relacji na żywo]

W inauguracyjnym meczu drugiej kolejki PKO BP Ekstraklasy Górnik Łęczna zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Czy podopieczni trenera Kamila Kieresia zdobędą pierwsze w tym sezonie punkty na obcym terenie?