Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 lutego 2020 r.
9:33

Prezydent Żuk idzie do sądu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
127 214 A A
Krzysztof Żuk
Krzysztof Żuk (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Prezydent Lublina nie zrezygnuje z zaskarżenia wyroku w sprawie górek czechowskich, mimo apeli miejskich aktywistów i radnych opozycji. Prezydent szczegółowo wylicza skutki, które – jego zdaniem i wbrew twierdzeniom aktywistów – może mieć dla okolicznych mieszkańców uprawomocnienie się wyroku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gorący spór dotyczy wyroku z 30 grudnia, w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność studium przestrzennego, określającego przeznaczenie wszystkich części miasta, w tym górek czechowskich. Sąd nie unieważnił całego studium, tylko część dotyczącą górek. Jego wyrok dotyczy jednak nie tylko niezabudowanych części będących własnością deweloperskiej firmy TBV Investment, ale także tych, na których stoją już domy mieszkalne, czy to od wielu lat (jak przy ul. Arnsztajnowej), czy od niedawna (jak przy Operowej).

Wyrok „wyłączył” studium

Natychmiastowy skutek wyroku jest taki, że nie można stosować studium wobec górek, nawet jeśli prezydent zaskarży orzeczenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na górkach wciąż działa jednak plan zagospodarowania uchwalony w 2005 r., który pozwala na istnienie, odnowę i wymianę stojących domów. Pozwala on również na inwestycje na części obszarów należących do TBV Investment, choć nie dopuszcza blokowisk, na których mocno zależy spółce.

Do 11 marca prezydent ma czas na zaskarżenie wyroku do wyższej instancji. Konsekwentnie zapowiada, że skorzysta z tej możliwości.

Krytycy: nie składać tej skargi

Opozycyjni radni PiS namawiają Żuka, by nie zaskarżał wyroku, który oceniają jako „niezmiernie istotne wydarzenie w historii batalii związanej z ochroną dziedzictwa przyrodniczego” górek. Na wtorkowym, nadzwyczajnym posiedzeniu nakłaniali Radę Miasta, by poparła ich apel. Do jego uchwalenia nie doszło, bo klub radnych prezydenta skorzystał ze sprawdzonej zagrywki i mając większość głosów wprowadził do apelu poprawkę odwracającą jego sens. Ostatecznie radni PiS wycofali z obrad zniekształcony projekt.

O rezygnację ze składania skargi namawiają prezydenta również ekolodzy. Nie zgadzają się z argumentami prezydenta, że skarga jest konieczna ze względu na obronę interesów mieszkańców zabudowanych już terenów. – Sądowa próba obalenia wyroku WSA nie będzie żadną walką o mieszkańców. Będzie wyłącznie walką o nadzwyczajny zysk dewelopera – pisał do radnych Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Czarny scenariusz Ratusza

Prezydent przekonuje, że jeśli wyrok się uprawomocni, ze studium zniknie część określająca przeznaczenie górek, a samorząd będzie musiał tę lukę załatać.

– Nie będzie można powiedzieć, że górki czechowskie nie będą objęte studium – twierdzi Zbigniew Dubiel, koordynator radców prawnych Ratusza. Tłumaczy, że taki dokument musi obejmować całe miasto, bez żadnych luk.

– Jeżeli wyrok się uprawomocni, trzeba będzie przystąpić do zmiany studium i uchwalić zapisy dotyczące zagospodarowania górek, ale zgodne z wyrokiem sądu, nie dowolne. Następnie dokonać zmiany planu zagospodarowania, zgodnie z wyrokiem sądu i studium, czyli wyłączając zabudowę – mówi Dubiel.

Według prezydenta zmieniony w ten sposób plan zagospodarowania nie mógłby się kłócić z wyrokiem także w części obejmującej zabudowane tereny, nienależące do TBV Investment. W efekcie mieszkańcy tych obszarów (np. ul. Arnsztajnowej, czy Operowej) mieliby się obudzić w sytuacji, gdy nie mogą przebudować domu, bo stoi na terenie „wolnym od zabudowy”.

– Tam również musi być wpisana funkcja zieleni – mówi Krzysztof Żuk, według którego mieszkańcy tych terenów mogliby tylko korzystać z domów, dopóki się nie rozsypią. – Pytanie, jak to wpłynie na wycenę nieruchomości? Co z kredytami bankowymi, które mieszkańcy zaciągnęli, zabezpieczając je na działkach i nieruchomościach, skoro ma to być zieleń? – mnoży pytania prezydent. – Wystarczy, że bank tego typu informację poweźmie, wezwie natychmiast do nowego zabezpieczenia, czy zwiększenia zabezpieczenia. Takie przypadki również w mojej rodzinie były.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty