Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 grudnia 2015 r.
15:10

Alarm 24: Czytelnik o konflikcie ws. puławskich Romów

0 9 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wśród ofiar nie było Polaków

Sprawa puławskich Romów znana jest już w całej Polsce. Przede wszystkim dzięki wywiadom udzielanym przez radnego Pawła Maja, oraz innym materiałom publikowanym w Internecie, które obejrzały już setki tysięcy osób.

Choć żyją obok siebie od lat, dziś, Romów i Polaków oddzielają dziennikarze, radny i policjanci. Widmo krąży nad miastem. Widmo czegoś złego. 

Dziennikarzy jeszcze – od biedy – rozumiem. Podjudzać opinię społeczną, nagrywać łzy poniżonych, palcem wskazywać wrogów, leży – niestety – w ich niesmacznym interesie. Ale na radnym powinno spoczywać więcej odpowiedzialności. Pan Maj rozdmuchał tę aferę do rozmiarów pasji i dość cynicznie powtarzał to samo we wszystkich wywiadach. Choć jednocześnie zarzekał się, że szuka rozwiązań – nie usłyszałem jeszcze żadnego. No, poza pomysłem zorganizowania festynu.

W związku ze zgłoszeniem Pana Maja do prokuratury o nawoływanie do nienawiści rasowej, powołał się on na casus konfliktu w Jugosławii. Tymczasem, nieco bardziej zaawansowane studia pokazują, że to nie same różnice etniczne stały się przyczyną tej bratobójczej wojny. Stało się nią podsycanie tych różnic na wielu szczeblach debaty społecznej, polityce, mediach.

Powiedział Pan, że Romowie mieszkają tu od sześciuset lat. Osobiście nie wiem od ilu, ale sześćset lat to mniej więcej tyle, ile w przedwojennej Bośni mieszkało obok siebie nie tylko dwie, ale kilka narodowości kilku różnych wyznań – kościół katolicki stał tam obok meczetu, cerkwi i synagogi. Sarajewo nie było pudełkiem, do którego ktoś jednego dnia wrzucił niepasujące do siebie elementy, a następnego ranka rozpoczęła się krwawa jatka. Przecież ci ludzie żyli ze sobą od setek lat. Czyli podobno tyle, ile mieszkańcy Puław z mniejszością romską. Z tą różnicą, że społeczność romska stanowi zaledwie jeden procent, a historia poniżeń, stereotypizacji i wykluczeń sięga daleko głębiej niż kilka pokoleń.

Demony, które opanowały Bałkany, to nasilający się nacjonalizm, niezadowolone społeczne i polityczne oraz medialne manipulacje. A to jest mniej więcej to, co dziś dzieje się w związku z puławskimi Romami.

Widzę trzy możliwości, dlaczego „kwestia romska” jest tak ważka dla Pana Maja. Pierwsza możliwość to zbijanie politycznego kapitału, bo filmy i wywiady z jego udziałem widziały już setki tysięcy osób. Druga: dla własnej satysfakcji, bo po prostu nie lubi Romów. Trzecia: chce pomóc tym ludziom, ale źle się za to zabiera. Mogą, oczywiście, wystąpić kombinacje tych założeń, ale ktoś, kto chciałby pomóc jakiejś wykluczonej grupie, nie prowadziłby medialnej nagonki. A analogia do konfliktu w Jugosławii jest akurat chyba dość trafna i to sam Pan Maj ją przywołał.

W tej samej rozpadającej się Jugosławii „przywróceniem osiągnięć cywilizacji” nazwano w serbskich mediach wymordowanie siedmiu tysięcy osób. W chorwackiej kreskówce dla dzieci przedstawiano Serbów jako agresywnych oszołomów. Być może tylko po to, żeby łatwiej było przeprowadzić zbrojną defensywę i wygnać z domów ponad sto tysięcy osób, z którymi Chorwaci żyli w zgodzie dziesiątki lat.

*

Mówi Pan o wysokim bezrobociu wśród społeczności romskiej. Ale – z całym szacunkiem – to nie jest odkrywcze. Wyobrażam sobie bowiem, że puławscy pracodawcy tylko czekają, żeby zatrudnić Cygana. Z drugiej strony, załóżmy, że dziwnym trafem bezrobocie wśród Romów spada do zera. Wtedy pojawi się argument, że w swoim kraju Polacy nie mają perspektyw na pracę, bo zabrali im ją Cyganie. Myślę, że mógłby się pojawić, jeżeli już działa „obywatelska inicjatywa zerwania z uprzywilejowaniem puławskich Romów”. Jakby bycie Romem w Puławach niosło za sobą cokolwiek więcej niż pusty rechot i uprzedzenia. Boję się dnia, w którym ktoś wpadnie na pomysł ogrodzenia miasta drutem kolczastym, żeby zatrzymać falę Romów, chcących przedostać się do Puław w celu czerpania zasiłków socjalnych.

Proszę Pana, zawsze będzie źle, jeżeli jakiekolwiek różnice pomiędzy ludźmi będą stawały się pretekstem do poniżeń i wykluczeń. Będzie źle, dopóki pensja będzie niższa od zasiłku socjalnego. Bo – proszę Pana – w Londynie im wszystko jedno kto pracuje na zmywaku – polski narodowiec czy Cygan. Tak jak prezesom banków i państwowych spółek też jest wszystko jedno ilu nierobów, brudasów, Polaków, nie-Polaków, aryjczyków i azjatów można upchnąć w osiedlach socjalnych.

*

Prawicowe portale i fora internetowe z oburzenia ledwo zipią i opluwają się własną śliną na wieść o tym, że miasto wydało 2 miliony złotych na bezowocną aktywizację zawodową lokalnej społeczności (ma się rozumieć: pieniądze wydała UE i jedynie w części na Romów, choć te środki rozeszły się głównie w ramach struktur organizacyjnych opieki socjalnej). Ale jak Pan Maj dobrze zauważył – nie ma żadnych ewidencji etnicznych beneficjentów programów pomocy społecznej. A przecież Romowie stanowią jedynie część z nich. Uchwała XLI/454/14 zakłada aktywizację również w Majdanie, Wólce Profeckiej czy na ulicy Sienkiewicza.

Ale to nie tutaj tkwi problem. Rzecz w tym, że ci ludzie, którym pocą się ręce na wieść o Romach pobierających zasiłki socjalne, naprawdę wierzą, że Romowie bezrobocie i patologie mają w genach. To jest prawdziwy problem: ludzie naprawdę są przekonani, że przynależność do danego narodu, konstytuuje jakiekolwiek determinanty. W internecie ludzi nazywa się śmieciami, bo przypadają innej kategorii etnicznej. Dlatego, może trzeba zainwestować raczej w edukację naszych etnicznie polskich dzieci, by nie miotały rasistowskimi banałami. Dzieci trzeba bowiem uczyć o tym, że bycie Polakiem, Eskimosem, czarnym czy niebieskim, grubym, płaskim czy kanciastym nie ma nic do rzeczy.

Albo wszyscy zajmiemy się problemem ksenofobii i uprzedzeń, albo dalej będziemy się bać żyć w swoich miastach, gdzie na przedmieściach będą mieszkać ludzie-śmieci poniżej poziomu biedy. Choćby i stu różnych narodowości.

Zwrócił Pan uwagę na pewien problem, choć tak naprawdę to jest jedynie jego konsekwencja. Ignorancja, rasistowski dyskurs, instytucjonalne i społeczne wykluczenie najuboższych, nierówny dostęp do infrastruktury, środowiska patologiczne, fatalny poziom edukacji, medialne manipulacje, stereotypizacja, etc. Oto one. Oto źródła uprzedzeń.

Chcę położyć akcent na to, że żaden człowiek nie rodzi się ani gorszy, ani lepszy. Natomiast fatalne warunki społeczne i ekonomiczne, mogą zdegradować jego pozycję. Żadna zmiana nie dokona się w dwa lata. Wyrównywanie szans i edukacja to proces. Dlatego festyn, który chce Pan urządzić, to nie jest najgorszy pomysł, ale nie wierzę, że cokolwiek zmieni.

Jeżeli Program Aktywności Lokalnej prowadzony przez puławski MOPS nie zadziałał w dostatecznym stopniu, może warto pomyśleć o jego redefinicji. Prawdopodobnie trzeba wprowadzić inne strategie: tak zwanej pozytywnej dyskryminacji, ekonomicznej zachęty rodziców do edukacji ich dzieci, staże, ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających Romów etc. Przecież są od tego specjaliści. Bo trzeba zrobić dużo więcej niż festyn, jeżeli chcemy żyć w społeczeństwie, które funkcjonuje tak jak powinno.

Bo może nie jest to czas, żeby działać, ale żeby w końcu zacząć myśleć. Dlatego proszę myśleć rozważnie.

* Autor jest bałkanistą, mieszka w Zagrzebiu, pochodzi z Puław

Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 grudnia 2015 o 07:32
0
Współczesny świat zatarł granice pomiędzy prawdą a fałszem , dobrem a złem, liberalizmem a wolnością, miłością a egoizmem. W artykule bardzo mało obiektywizmu. Cyganie określają polaków mianem "gadzie" co oznacza ludzi niższego gatunku, którzy powinni na nich pracować. A zatem zapomniał autor o innym możliwym powodzie zajęcia się tą sprawą przez Pana Maja, a mianowicie pasożytnictwem. Jeżeli chodzi o zatrudnienie Cygana, to czy pracowałby dla "gadzia" - to niemożliwe gdyż byłąby to potwarz. Cyganie mają piękne samochody, mogliby być taksówkarzami - ale to wiązałoby się z obowiązkami i przestrzeganiem prawa. Wybiórcze korzystanie z tych praw szczególnie socjalnych to jak najbardziej tak, ale obowiązki podatkowe czy edukacyjne już nie. Autor pisze też o uprzedzeniach, a czy sam nie jest uprzedzony do ludzi o innym światopoglądzie?.
Współczesny świat zatarł granice pomiędzy prawdą a fałszem , dobrem a złem, liberalizmem a wolnością, miłością a egoizmem. W artykule bardzo mało obiektywizmu. Cyganie określają polaków mianem "gadzie" co oznacza ludzi niższego gatunku, którzy powinni na nich pracować. A zatem zapomniał autor o innym możliwym powodzie zajęcia się tą sprawą przez Pana Maja, a mianowicie pasożytnictwem. Jeżeli chodzi o zatrudnienie Cygana, to czy pracowałby dla "gadzia" - to niemożliwe gdyż byłąby to potwarz. Cyganie mają piękne samochody, ... rozwiń
Avatar
Gość / 23 grudnia 2015 o 10:41
0
Panie Maj popieram Pana i gratuluję, że potrafi Pan mówić prawdę o problemach Puław , a nie klaskać jak pozostali radni panu Groblowi i jego spółce . Gratulacje.
Avatar
SM / 23 grudnia 2015 o 10:37
0

Dalej ich paść społecznymi pieniędzmi czyli naszymi a oni z wypchanymi torbami jeżdżą sobie spod Kauflandu biorąc taxi jakby autobusów miejskich nie było.Następni już niedługo pojawiają się chociaż było dużo krzyku ,że ich nie wpuszczą.

Avatar
Gość / 23 grudnia 2015 o 10:19
0
Nagonka na Maja gorsza niz za komuny. Istny szit
Avatar
Pawel / 22 grudnia 2015 o 18:47
0
Urząd miasta nic nierobi z nimi najlepiej jest pracować na cyganów bardzo dobrze im wychodzi spożywanie alkoholu co do policji skierował em skargę do komendy głównej na dwóch policjantów trzy dni temu mnie spisali dalem dowód to usłyszałem że następny ch.. z Romów bo mam tu meldunek oczywiście skończyło się na wyzwiskach i wnioskiem o ukaranie mam dosyć poniżania przez policję i dyskryminowani mnie bo mieszkam na tym osiedlu a do tego że mi zaczęli grozić i straszyć
Avatar
kfgr / 22 grudnia 2015 o 18:33
0

Chyba już nie wiedzą jakimi kłamstwami i manipulacjami zniszczyć Maja. Do kiedy będą go zeszmacać? Nawet w artykule z tej strony (z powiązanych) znalazłem to http://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/n,1000170917,romowie-radny-chce-nas-liczyc-a-nie-pomagac.html Chyba to jego interpelacja z której wynika ze konieczne sa zmiany systemowe. A jak pozostali wazeliniarze przerywają mu nawet jak zgłasza propozycje rozwiązań i udają że nie istnieją jego interpelacje, to co ma je sobie na twarzy wyryć te rozwiązania? Potem można kłamać ze nie zgłasza rozwiązań.

Chyba już nie wiedzą jakimi kłamstwami i manipulacjami zniszczyć Maja. Do kiedy będą go zeszmacać? Nawet w artykule z tej strony (z powiązanych) znalazłem to http://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/n,1000170917,romowie-radny-chce-nas-liczyc-a-nie-pomagac.html Chyba to jego interpelacja z której wynika ze konieczne sa zmiany systemowe. A jak pozostali wazeliniarze przerywają mu nawet jak zgłasza propozycje rozwiązań i udają że nie istnieją jego interpelacje, to co ma je sobie na twarzy wyryć te rozwiązania? Potem można kłamać ze nie zgłasza ... rozwiń

Avatar
Gość / 22 grudnia 2015 o 16:39
0
Co za bełkot o rasizmie i ksenofobi, drutach kolczastych. Juz widzę jak ktoś to pisał z Zagrzebia. To tutejsze piekiełko lizodupów Grobellsa znowu chce dowalić radnemu Majowi. Bo błyszczy wśród tych wieprzy przyspawanych do koryta! Od razu zawiesicie go na stos albo ukamienujcie. Co za syf.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2015 o 16:08
0
Ale żeby pisać nie wiadomo o czym pod hasłem alarm24. Już myślałem, że kogoś pobito, ugodzono nożem, a tu kolejne wypociny, żeby tylko dowalić panu Majowi, który pogonił towarzystwo urzędnicze do roboty.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2015 o 15:41
0
Ale wypociny. Pisał to ktoś kto chyba nigdy nie był na osiedlu romów,czy w GB. A do pracy w Puławach chętnie przyjmę Roma, tylko niech najpierw przyjdzie i zapyta, czy jest praca.
Avatar
Gość / 24 grudnia 2015 o 07:32
0
Współczesny świat zatarł granice pomiędzy prawdą a fałszem , dobrem a złem, liberalizmem a wolnością, miłością a egoizmem. W artykule bardzo mało obiektywizmu. Cyganie określają polaków mianem "gadzie" co oznacza ludzi niższego gatunku, którzy powinni na nich pracować. A zatem zapomniał autor o innym możliwym powodzie zajęcia się tą sprawą przez Pana Maja, a mianowicie pasożytnictwem. Jeżeli chodzi o zatrudnienie Cygana, to czy pracowałby dla "gadzia" - to niemożliwe gdyż byłąby to potwarz. Cyganie mają piękne samochody, mogliby być taksówkarzami - ale to wiązałoby się z obowiązkami i przestrzeganiem prawa. Wybiórcze korzystanie z tych praw szczególnie socjalnych to jak najbardziej tak, ale obowiązki podatkowe czy edukacyjne już nie. Autor pisze też o uprzedzeniach, a czy sam nie jest uprzedzony do ludzi o innym światopoglądzie?.
Współczesny świat zatarł granice pomiędzy prawdą a fałszem , dobrem a złem, liberalizmem a wolnością, miłością a egoizmem. W artykule bardzo mało obiektywizmu. Cyganie określają polaków mianem "gadzie" co oznacza ludzi niższego gatunku, którzy powinni na nich pracować. A zatem zapomniał autor o innym możliwym powodzie zajęcia się tą sprawą przez Pana Maja, a mianowicie pasożytnictwem. Jeżeli chodzi o zatrudnienie Cygana, to czy pracowałby dla "gadzia" - to niemożliwe gdyż byłąby to potwarz. Cyganie mają piękne samochody, ... rozwiń
Avatar
Gość / 23 grudnia 2015 o 10:41
0
Panie Maj popieram Pana i gratuluję, że potrafi Pan mówić prawdę o problemach Puław , a nie klaskać jak pozostali radni panu Groblowi i jego spółce . Gratulacje.
Avatar
SM / 23 grudnia 2015 o 10:37
0

Dalej ich paść społecznymi pieniędzmi czyli naszymi a oni z wypchanymi torbami jeżdżą sobie spod Kauflandu biorąc taxi jakby autobusów miejskich nie było.Następni już niedługo pojawiają się chociaż było dużo krzyku ,że ich nie wpuszczą.

Avatar
Gość / 23 grudnia 2015 o 10:19
0
Nagonka na Maja gorsza niz za komuny. Istny szit
Avatar
Pawel / 22 grudnia 2015 o 18:47
0
Urząd miasta nic nierobi z nimi najlepiej jest pracować na cyganów bardzo dobrze im wychodzi spożywanie alkoholu co do policji skierował em skargę do komendy głównej na dwóch policjantów trzy dni temu mnie spisali dalem dowód to usłyszałem że następny ch.. z Romów bo mam tu meldunek oczywiście skończyło się na wyzwiskach i wnioskiem o ukaranie mam dosyć poniżania przez policję i dyskryminowani mnie bo mieszkam na tym osiedlu a do tego że mi zaczęli grozić i straszyć
Avatar
kfgr / 22 grudnia 2015 o 18:33
0

Chyba już nie wiedzą jakimi kłamstwami i manipulacjami zniszczyć Maja. Do kiedy będą go zeszmacać? Nawet w artykule z tej strony (z powiązanych) znalazłem to http://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/n,1000170917,romowie-radny-chce-nas-liczyc-a-nie-pomagac.html Chyba to jego interpelacja z której wynika ze konieczne sa zmiany systemowe. A jak pozostali wazeliniarze przerywają mu nawet jak zgłasza propozycje rozwiązań i udają że nie istnieją jego interpelacje, to co ma je sobie na twarzy wyryć te rozwiązania? Potem można kłamać ze nie zgłasza rozwiązań.

Chyba już nie wiedzą jakimi kłamstwami i manipulacjami zniszczyć Maja. Do kiedy będą go zeszmacać? Nawet w artykule z tej strony (z powiązanych) znalazłem to http://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/n,1000170917,romowie-radny-chce-nas-liczyc-a-nie-pomagac.html Chyba to jego interpelacja z której wynika ze konieczne sa zmiany systemowe. A jak pozostali wazeliniarze przerywają mu nawet jak zgłasza propozycje rozwiązań i udają że nie istnieją jego interpelacje, to co ma je sobie na twarzy wyryć te rozwiązania? Potem można kłamać ze nie zgłasza ... rozwiń

Avatar
Gość / 22 grudnia 2015 o 16:39
0
Co za bełkot o rasizmie i ksenofobi, drutach kolczastych. Juz widzę jak ktoś to pisał z Zagrzebia. To tutejsze piekiełko lizodupów Grobellsa znowu chce dowalić radnemu Majowi. Bo błyszczy wśród tych wieprzy przyspawanych do koryta! Od razu zawiesicie go na stos albo ukamienujcie. Co za syf.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2015 o 16:08
0
Ale żeby pisać nie wiadomo o czym pod hasłem alarm24. Już myślałem, że kogoś pobito, ugodzono nożem, a tu kolejne wypociny, żeby tylko dowalić panu Majowi, który pogonił towarzystwo urzędnicze do roboty.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2015 o 15:41
0
Ale wypociny. Pisał to ktoś kto chyba nigdy nie był na osiedlu romów,czy w GB. A do pracy w Puławach chętnie przyjmę Roma, tylko niech najpierw przyjdzie i zapyta, czy jest praca.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dla dzieci: Teatrzyk Warzywny
26 sierpnia 2018, 12:00

Dla dzieci: Teatrzyk Warzywny 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Sztuczka zaprasza najmłodszych widzów na wyjątkowe przedstawienie kulinarne, które odbędzie się 26 sierpnia o godz. 12 przy ul. Dolnej Panny Marii 8. Wstęp wolny.

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina?
Kulinarna Mapa Lubelszczyzny
galeria

Obiad po lubelsku. Co proponują szefowie kuchni z Lublina? 0 2

Poprosiliśmy lubelskich szefów kuchni o pomysły na obiad po lubelsku. Składający się z przystawki, zupy i dwóch dań głównych do wyboru. Przepisy powstały dla przewodnika „100 dań lubelskich”, który ukaże się we wrześniu na Europejskim Festiwalu Smaku. Książka ma w podtytule „Przewodnik dla szefów kuchni i turystów”. Powstała, by wypromować lubelskie dania wśród szefów kuchni w całej Polsce. I po to, żeby zagraniczni turyści mogli zamawiać w Lublinie regionalne dania

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur
5 listopada 2018, 20:00

Przybysz | Przybysz - koncert w Centrum Spotkania Kultur 1 1

Co Gdzie Kiedy. Paulina i Natalia Przybysz po latach wracają do wspólnego koncertowania. Już 5 listopada o godz. 20 siostry wystąpią na scenie Centrum Spotkania Kultur!

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin 43:35. Lublinianie jadą bez Bobera [relacja na żywo]

Car Gwarant Start Gniezno - Speed Car Motor Lublin 43:35. Lublinianie jadą bez Bobera [relacja na żywo] 13 3

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu

Rozbiła auto na drzewie, pasażer w szpitalu. Jechała po alkoholu 10 2

Wypadek w Nałęczowie. Kobieta kierująca po alkoholu straciła panowanie nad autem. Samochód rozbił się na drzewie.

Chcieli przejść przez ulicę, zostali potrąceni. Dwa tragiczne wypadki

Chcieli przejść przez ulicę, zostali potrąceni. Dwa tragiczne wypadki 5 0

W sobotę doszło do dwóch tragicznych wypadków z udziałem pieszych.

Nie mowiliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, czyli opinie po meczu Motor - Soła

Nie mowiliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, czyli opinie po meczu Motor - Soła 17 4

Nie tak pierwszy mecz w roli gospodarze wyobrażali sobie kibice i piłkarze Motoru. Lublinianie tylko zremisowali z Sołą Oświęcim 1:1. Jak zawody oceniają trenerzy obu ekip?

Ciało chłopca w Bałtyku. To trzecie dziecko, które porwały fale w Darłówku?
film

Ciało chłopca w Bałtyku. To trzecie dziecko, które porwały fale w Darłówku? 9 2

Darłówek (woj. zachodniopomorskie). W sobotę (18.08) w Darłówku znaleziono ciało kilkunastoletniego chłopca. Ratownicy wyłowili je na wysokości wschodniego falochronu.

Pożar w suszarni chmielu. Ogień rozniósł się na dwa sąsiednie budynki
zdjęcia
galeria

Pożar w suszarni chmielu. Ogień rozniósł się na dwa sąsiednie budynki 6 1

Spłonęła cała suszarnia oraz dwa budynki gospodarcze z przeznaczeniem do przechowywania warzyw i owoców.

World Wide 2018: Międzynarodowy folklor przed pałacem [zdjęcia, wideo]
galeria
film

World Wide 2018: Międzynarodowy folklor przed pałacem [zdjęcia, wideo] 1 1

Tańce i pieśni ludowe w sobotnie popołudnie, przed Pałacem Czartoryskich w Puławach zaprezentowały zespoły z ośmiu krajów świata. Tym samym, drugi już międzynarodowy festiwal "World Wide 2018", został oficjalnie otwarty.

Festiwal Organowy w Puławach: Koncert Ireny Wisełki-Cieślar
20 sierpnia 2018, 19:00

Festiwal Organowy w Puławach: Koncert Ireny Wisełki-Cieślar 1 0

9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach powoli dobiega końca. 20 sierpnia odbędzie się przedostatni już koncert. O godz. 19 w kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Irena Wisełka-Cieślar.

Kierowca zasnął za kierownicą. Zderzenie trzech aut, dzieci w szpitalu

Kierowca zasnął za kierownicą. Zderzenie trzech aut, dzieci w szpitalu 0 6

Kierowca zasnął w czasie jazdy i doprowadził do zderzenia z innymi autami. Do szpitala trafiło m.in. dwoje dzieci.

James Washington (TBV Start): Czas zrobić krok naprzód

James Washington (TBV Start): Czas zrobić krok naprzód 2 0

Rozmowa z Jamesem Washingtonem, koszykarzem TBV Startu Lublin

Przebudowa DK 74. Dwa przetargi do powtórki

Przebudowa DK 74. Dwa przetargi do powtórki 1 3

Ze zmiennymi efektami prowadzone są prace przy modernizacji drogi 74. Lubelski oddział GDDKiA dwa przetargi unieważnił, a kolejny czeka na podpisanie.

Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu w Centrum Spotkania Kultur
28 października 2018, 19:00

Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu w Centrum Spotkania Kultur 5 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach obchodów 25. rocznicy śmierci legendarnego wokalisty Dżemu, Ryszarda Riedla, Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na muzyczne wspomnienie artysty. 28 października o godz. 19 na scenie CSK wystąpią Sebastian Riedel i zespół Cree.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.