Warsztaty informatyczne, zajęcia rękodzielnicze, remont chodników na Małym i Dużym Rynku czy może edukacyjna instalacja przed farą? W połowie listopada mieszkańcy miasteczka zdecydują na co wydać 25 tys. zł z budżetu obywatelskiego.
Do wydania, w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, jest 25 tys. złotych. Mieszkańcy będę musieli wybrać jeden z czterech zgłoszonych projektów.
– Najpierw projekty musi zaopiniować burmistrz, a potem komisja budżetowa. Dopiero wtedy będziemy mogli wyznaczyć termin zebrania mieszkańców. Projekt, który zostanie zrealizowany, zostanie wybrany przez głosowanie – mówi Hubert Banaszek, zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego.
Pierwszy projekt dotyczy rozwijania umiejętności komputerowych dzieci i młodzieży. Przewiduje on zakup sprzętu i oprogramowania oraz szkolenie informatyczne, a w przyszłości stworzenie pracowni komputerowej w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym. Skorzystać mają na tym nie tylko uczniowie, ale też szkoła.
Autorzy kolejnego projektu stawiają na działania artystyczne. Chcą zorganizować spotkania z rękodziełem dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców. Jak podkreślają, chodzi o rozwój umiejętności manualnych, intelektualnych i konstruktorskich. Warsztaty mają rozwijać kreatywność i być alternatywę dla czasu spędzanego przed komputerem. Ich uczestnicy poznają różne techniki m.in. decoupage i recykling. Nauczą się także szycia zabawek i tworzenia biżuterii. Zajęcia mają być bezpłatne.
Do budżetu został także zgłoszony projekt, który zakłada modernizację chodników w obrębie Dużego i Małego Rynku. Jak zaznaczają jego autorzy, koszty remontu przekroczy środki przewidziane w budżecie obywatelskim, dlatego konieczne byłoby znalezienie dodatkowych pieniędzy z budżetu gminy. Jak argumentują, chodniki przy ul. Nadrzecznej, Lubelskiej czy Krakowskiej był już kilkakrotnie modernizowane przy okazji remontów dróg, natomiast w samym centrum miasteczka takie prace są odkładane od kilkunastu lat.
Czwarty projekt przewiduje zagospodarowanie przestrzeni przed kazimierską farą. Chodzi o instalację edukacyjną z najważniejszymi datami z historii Polski pomiędzy rokiem 966 a 2016 oraz datami daty ważnymi dla historii Kazimierza Dolnego m.in. upamiętnienie krwawej środy, powstanie kamienic Przybyłów, licznych fundacji artystycznych i filantropijnych.