Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 lutego 2016 r.
13:56

Solarna rewolucja w gm. Markuszów. Panele na co drugim domu

0 9 A A

Tylko w gminie Markuszów zainteresowanie panelami słonecznymi i fotowoltaiką wykazała prawie połowa wszystkich gospodarstw domowych. Mieszkańcy Końskowoli, Janowca, Żyrzyna, czy gminy Puławy nie chcą być gorsi. Zapisy na solary trwają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gminy powiatu puławskiego stawiają na energię odnawialną. Część z nich już zakończyła przyjmowanie wniosków od mieszkańców zainteresowanych zamontowaniem paneli słonecznych, ogniw fotowoltaicznych lub kotłów na biomasę. Te pierwsze energię słoneczną zamieniają na ciepło, które podgrzewa wodę, te drugie produkują prąd, a trzecie umożliwiają ogrzewanie domów sprasowanymi trocinami.

Posiadanie tego rodzaju urządzeń ma się przekuć na niższe rachunki. Można dostać dofinansowanie 85 proc., co redukuje koszt zakupu z kilkunastu do kilku tysięcy złotych. Zainteresowanie ze strony mieszkańców przewyższyło oczekiwania urzędników.

– W naszej gminie zebraliśmy 556 wniosków, co oznacza, że co drugie gospodarstwo domowe w przyszłym roku będzie miało na dachu panele, fotowoltaikę, albo jedno i drugie. Nasi mieszkańcy genialnie podeszli do tego tematu i pokazali, że stawiają na innowacyjne rozwiązania – cieszy się Andrzej Rozwałka, wójt gminy Markuszów.

W Markuszowie listę chętnych zamknięto już pod koniec ubiegłego roku. Obecnie można się zapisywać na listę rezerwową.

W miniony piątek swoją listę zamknęła gmina Janowiec. Zebrano około 400 wniosków, mniej więcej po równo na panele, fotowoltaikę i kotły. Gmina czeka obecnie szczegółowe informacje dotyczące zasad punktacji i ogłoszenie naboru wniosków przez Urząd Marszałkowski.

– Na razie wciąż jest wiele niewiadomych. Trudno powiedzieć, czy otrzymamy środki, a jeśli tak, czy wystarczą dla wszystkich. Wiele będzie zależało od tego, czy ustalone zostaną limity dla gmin. Nie wiemy także tego, jakimi kryteriami będzie kierował się Urząd Marszałkowski w ocenie wniosków – mówi Jan Gędek, wójt gminy Janowiec.

Przyjmowanie deklaracji od mieszkańcow kończy już Gmina Puławy. Można je składać tylko do piątku, 19 lutego. Gmina oferuje swoim mieszkańcom jedynie możliwość ubiegania się o panele słoneczne, z kotłów na biomasę i fotowoltaiki tutaj zrezygnowano. Władze gminy przypominają, że warunkiem przystąpienia do programu jest posiadanie centralnego ogrzewania oraz dachu, który nie jest pokryty eternitem.

Na razie z informowaniem mieszkańców oraz zbieraniem od nich deklaracji czekają urzędnicy w Puławach. Jak podkreśla Sylwia Żądełek, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, pośpiech nie jest tutaj wskazany.

– Jesteśmy zainteresowani uczestnictwem w tym programie i pracujemy nad tym. Sprawdzamy m.in. możliwości uzyskania dofinansowania i na pewno będziemy starali się złożyć odpowiednio przygotowany wniosek. O rozpoczęciu naboru deklaracji mieszkańcy na pewno zostaną poinformowani – zapewnia.

Wnioski od gmin przyjmować będzie Urząd Marszałkowski w Lublinie. Nabór ma się rozpocząć w drugim kwartale tego roku. Montaż urządzeń w gminach, które otrzymają dofinansowanie powinien rozpocząć się pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Jego zakończenie planowane jest na rok 2018. 

 

Ile to kosztuje?

Zestaw nagrzewających wodę paneli słonecznych dla 4-osobowego gospodarstwa domowego szacuje się na ok. 1500 zł. W przypadku domów zamieszkanych przez 7-8 osób paneli potrzeba więcej (koszt to ok. 2 tys. zł). W podobnej cenie oferowane będą piece na biomasę, czyli tzw. pellet. To rodzaj trocin, które charakteryzują się czystym spalaniem ze śladową ilością popiołu oraz jasnym, zawierającym niewielką ilość dwutlenku węgla, dymem.

Znacznie droższe są ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Ich ceny prawdopodobnie będą się zaczynać od 3,5 tys. zł wzwyż, ale takie urządzenia powinny przynieść najwyższe oszczędności. Jakie dokładnie - nie wiadomo, bo to zależy od wielu czynników, takich jak ilość zużywanej energii czy pogoda.

Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Henio / 4 kwietnia 2017 o 18:23
0
Ktoś zapomniał dodać, że dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych netto !!! czyli przy instalacji przykładowo za 18.000 PLN brutto dla użytkownika końcowego(średni koszt instalacji 3kW) dofinansowanie wyniesie (18.000/1,23)*0,85 = ok 12.440 zł a resztę czyli 18000-12.440= 5.560 płaci użytkownik. Skarbówka może jeszcze nam zgarnąć 19% podatku od przychodu(dofinansowania) czyli 0,19*12.440=2.363 czyli możemy zapłacić ostatecznie 5.560+2.369= 7923 zł wkładu własnego. Nagle z 15% wkładu własnego robi się prawie 44%. Proszę o uwagi i komentarze.                    Trzeba poczekać, aż skończą się dofinansowania. Wtedy to wszystko stanieje i każdy będzie mógł sobie instalować na własny koszt tyle, na ile będzie go stać.
Ktoś zapomniał dodać, że dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych netto !!! czyli przy instalacji przykładowo za 18.000 PLN brutto dla użytkownika końcowego(średni koszt instalacji 3kW) dofinansowanie wyniesie (18.000/1,23)*0,85 = ok 12.440 zł a resztę czyli 18000-12.440= 5.560 płaci użytkownik. Skarbówka może jeszcze nam zgarnąć 19% podatku od przychodu(dofinansowania) czyli 0,19*12.440=2.363 czyli możemy zapłacić ostatecznie 5.560+2.369= 7923 zł wkładu własnego. Nagle z 15% wkładu własnego robi się prawie 44%. Proszę o uwagi i kom... rozwiń
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 15:33
0
Super wiadomość. Oby w firmach też pojawiało się więcej paneli. Moja już teraz oszczędza na rachunkach właśnie dzięki fotowoltaice.
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 07:10
0
A czy tym chętnym ktoś wyjaśnił pewne szczegóły?Np. to że wytworzona energia przy rozliczeniu z energetyką pomniejszy tylko koszt samej energii czynnej czyli wyprodukowałem 1kWh a pobrałem z sieci 2 kWh - zapłacę energetyce za 1 kWh czynnej energii ale opłaty przesyłowe już za 2 kWh. Jest jeszcze jedna sprawa dla tych którzy myślą że zarobią te wielkie kwoty z ulotek które instalatorzy rozdają. energetyka płąci z 1Kwh wytworzonej energii około 17 gr a nie jak to opowiadają po 75 gr!!! Te 75 gr to mogą mieć płacone tylko te osoby które montując fotowoltanikę nie korzystały z żadnego dofinansowania i to tez dopiero jak rząd w końcu wprowadzi ten przepis. Tak więc proponuję na chłodno przekalkulować zanim się zacznie dziury w dachu wiercić.
A czy tym chętnym ktoś wyjaśnił pewne szczegóły?Np. to że wytworzona energia przy rozliczeniu z energetyką pomniejszy tylko koszt samej energii czynnej czyli wyprodukowałem 1kWh a pobrałem z sieci 2 kWh - zapłacę energetyce za 1 kWh czynnej energii ale opłaty przesyłowe już za 2 kWh. Jest jeszcze jedna sprawa dla tych którzy myślą że zarobią te wielkie kwoty z ulotek które instalatorzy rozdają. energetyka płąci z 1Kwh wytworzonej energii około 17 gr a nie jak to opowiadają po 75 gr!!! Te 75 gr to mogą mieć płacone tylko te osoby które montuj... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 09:14
0
Kate, może lepiej Ty poczytaj.Pozdrawiam
Avatar
Kate / 19 lutego 2016 o 16:51
0
To działa też w pochmurne dni doucz się i poczytaj na ten temat a później wypowiadaj
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 20:11
0
Ktoś zapomniał dodać, że dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych netto !!! czyli przy instalacji przykładowo za 18.000 PLN brutto dla użytkownika końcowego(średni koszt instalacji 3kW) dofinansowanie wyniesie (18.000/1,23)*0,85 = ok 12.440 zł a resztę czyli 18000-12.440= 5.560 płaci użytkownik. Skarbówka może jeszcze nam zgarnąć 19% podatku od przychodu(dofinansowania) czyli 0,19*12.440=2.363 czyli możemy zapłacić ostatecznie 5.560+2.369= 7923 zł wkładu własnego. Nagle z 15% wkładu własnego robi się prawie 44%. Proszę o uwagi i komentarze.
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 17:29
0

A po 2 latach bedzie placz bo serwis kosmicznie drogi a unia juz 85% nie dolozy...

Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 17:25
0
Ja to bym wolał dwa razy więcej pracować by zarobić na normalne ogrzewanie niż mieć takie świństwo na dachu.
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 14:37
0
Jak to ma działać jak słońca nie ma. W Polsce 7 miesięcy słońca nie ma bo zima. To jest dobre na pustyni.
Avatar
Henio / 4 kwietnia 2017 o 18:23
0
Ktoś zapomniał dodać, że dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych netto !!! czyli przy instalacji przykładowo za 18.000 PLN brutto dla użytkownika końcowego(średni koszt instalacji 3kW) dofinansowanie wyniesie (18.000/1,23)*0,85 = ok 12.440 zł a resztę czyli 18000-12.440= 5.560 płaci użytkownik. Skarbówka może jeszcze nam zgarnąć 19% podatku od przychodu(dofinansowania) czyli 0,19*12.440=2.363 czyli możemy zapłacić ostatecznie 5.560+2.369= 7923 zł wkładu własnego. Nagle z 15% wkładu własnego robi się prawie 44%. Proszę o uwagi i komentarze.                    Trzeba poczekać, aż skończą się dofinansowania. Wtedy to wszystko stanieje i każdy będzie mógł sobie instalować na własny koszt tyle, na ile będzie go stać.
Ktoś zapomniał dodać, że dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych netto !!! czyli przy instalacji przykładowo za 18.000 PLN brutto dla użytkownika końcowego(średni koszt instalacji 3kW) dofinansowanie wyniesie (18.000/1,23)*0,85 = ok 12.440 zł a resztę czyli 18000-12.440= 5.560 płaci użytkownik. Skarbówka może jeszcze nam zgarnąć 19% podatku od przychodu(dofinansowania) czyli 0,19*12.440=2.363 czyli możemy zapłacić ostatecznie 5.560+2.369= 7923 zł wkładu własnego. Nagle z 15% wkładu własnego robi się prawie 44%. Proszę o uwagi i kom... rozwiń
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 15:33
0
Super wiadomość. Oby w firmach też pojawiało się więcej paneli. Moja już teraz oszczędza na rachunkach właśnie dzięki fotowoltaice.
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 07:10
0
A czy tym chętnym ktoś wyjaśnił pewne szczegóły?Np. to że wytworzona energia przy rozliczeniu z energetyką pomniejszy tylko koszt samej energii czynnej czyli wyprodukowałem 1kWh a pobrałem z sieci 2 kWh - zapłacę energetyce za 1 kWh czynnej energii ale opłaty przesyłowe już za 2 kWh. Jest jeszcze jedna sprawa dla tych którzy myślą że zarobią te wielkie kwoty z ulotek które instalatorzy rozdają. energetyka płąci z 1Kwh wytworzonej energii około 17 gr a nie jak to opowiadają po 75 gr!!! Te 75 gr to mogą mieć płacone tylko te osoby które montując fotowoltanikę nie korzystały z żadnego dofinansowania i to tez dopiero jak rząd w końcu wprowadzi ten przepis. Tak więc proponuję na chłodno przekalkulować zanim się zacznie dziury w dachu wiercić.
A czy tym chętnym ktoś wyjaśnił pewne szczegóły?Np. to że wytworzona energia przy rozliczeniu z energetyką pomniejszy tylko koszt samej energii czynnej czyli wyprodukowałem 1kWh a pobrałem z sieci 2 kWh - zapłacę energetyce za 1 kWh czynnej energii ale opłaty przesyłowe już za 2 kWh. Jest jeszcze jedna sprawa dla tych którzy myślą że zarobią te wielkie kwoty z ulotek które instalatorzy rozdają. energetyka płąci z 1Kwh wytworzonej energii około 17 gr a nie jak to opowiadają po 75 gr!!! Te 75 gr to mogą mieć płacone tylko te osoby które montuj... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 09:14
0
Kate, może lepiej Ty poczytaj.Pozdrawiam
Avatar
Kate / 19 lutego 2016 o 16:51
0
To działa też w pochmurne dni doucz się i poczytaj na ten temat a później wypowiadaj
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 20:11
0
Ktoś zapomniał dodać, że dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych netto !!! czyli przy instalacji przykładowo za 18.000 PLN brutto dla użytkownika końcowego(średni koszt instalacji 3kW) dofinansowanie wyniesie (18.000/1,23)*0,85 = ok 12.440 zł a resztę czyli 18000-12.440= 5.560 płaci użytkownik. Skarbówka może jeszcze nam zgarnąć 19% podatku od przychodu(dofinansowania) czyli 0,19*12.440=2.363 czyli możemy zapłacić ostatecznie 5.560+2.369= 7923 zł wkładu własnego. Nagle z 15% wkładu własnego robi się prawie 44%. Proszę o uwagi i komentarze.
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 17:29
0

A po 2 latach bedzie placz bo serwis kosmicznie drogi a unia juz 85% nie dolozy...

Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 17:25
0
Ja to bym wolał dwa razy więcej pracować by zarobić na normalne ogrzewanie niż mieć takie świństwo na dachu.
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 14:37
0
Jak to ma działać jak słońca nie ma. W Polsce 7 miesięcy słońca nie ma bo zima. To jest dobre na pustyni.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 0 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 0 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 7 6

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 3

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 11 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 33 3

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 1

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 6 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!