Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 lutego 2016 r.
13:56

Solarna rewolucja w gm. Markuszów. Panele na co drugim domu

0 9 A A

Tylko w gminie Markuszów zainteresowanie panelami słonecznymi i fotowoltaiką wykazała prawie połowa wszystkich gospodarstw domowych. Mieszkańcy Końskowoli, Janowca, Żyrzyna, czy gminy Puławy nie chcą być gorsi. Zapisy na solary trwają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gminy powiatu puławskiego stawiają na energię odnawialną. Część z nich już zakończyła przyjmowanie wniosków od mieszkańców zainteresowanych zamontowaniem paneli słonecznych, ogniw fotowoltaicznych lub kotłów na biomasę. Te pierwsze energię słoneczną zamieniają na ciepło, które podgrzewa wodę, te drugie produkują prąd, a trzecie umożliwiają ogrzewanie domów sprasowanymi trocinami.

Posiadanie tego rodzaju urządzeń ma się przekuć na niższe rachunki. Można dostać dofinansowanie 85 proc., co redukuje koszt zakupu z kilkunastu do kilku tysięcy złotych. Zainteresowanie ze strony mieszkańców przewyższyło oczekiwania urzędników.

– W naszej gminie zebraliśmy 556 wniosków, co oznacza, że co drugie gospodarstwo domowe w przyszłym roku będzie miało na dachu panele, fotowoltaikę, albo jedno i drugie. Nasi mieszkańcy genialnie podeszli do tego tematu i pokazali, że stawiają na innowacyjne rozwiązania – cieszy się Andrzej Rozwałka, wójt gminy Markuszów.

W Markuszowie listę chętnych zamknięto już pod koniec ubiegłego roku. Obecnie można się zapisywać na listę rezerwową.

W miniony piątek swoją listę zamknęła gmina Janowiec. Zebrano około 400 wniosków, mniej więcej po równo na panele, fotowoltaikę i kotły. Gmina czeka obecnie szczegółowe informacje dotyczące zasad punktacji i ogłoszenie naboru wniosków przez Urząd Marszałkowski.

– Na razie wciąż jest wiele niewiadomych. Trudno powiedzieć, czy otrzymamy środki, a jeśli tak, czy wystarczą dla wszystkich. Wiele będzie zależało od tego, czy ustalone zostaną limity dla gmin. Nie wiemy także tego, jakimi kryteriami będzie kierował się Urząd Marszałkowski w ocenie wniosków – mówi Jan Gędek, wójt gminy Janowiec.

Przyjmowanie deklaracji od mieszkańcow kończy już Gmina Puławy. Można je składać tylko do piątku, 19 lutego. Gmina oferuje swoim mieszkańcom jedynie możliwość ubiegania się o panele słoneczne, z kotłów na biomasę i fotowoltaiki tutaj zrezygnowano. Władze gminy przypominają, że warunkiem przystąpienia do programu jest posiadanie centralnego ogrzewania oraz dachu, który nie jest pokryty eternitem.

Na razie z informowaniem mieszkańców oraz zbieraniem od nich deklaracji czekają urzędnicy w Puławach. Jak podkreśla Sylwia Żądełek, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, pośpiech nie jest tutaj wskazany.

– Jesteśmy zainteresowani uczestnictwem w tym programie i pracujemy nad tym. Sprawdzamy m.in. możliwości uzyskania dofinansowania i na pewno będziemy starali się złożyć odpowiednio przygotowany wniosek. O rozpoczęciu naboru deklaracji mieszkańcy na pewno zostaną poinformowani – zapewnia.

Wnioski od gmin przyjmować będzie Urząd Marszałkowski w Lublinie. Nabór ma się rozpocząć w drugim kwartale tego roku. Montaż urządzeń w gminach, które otrzymają dofinansowanie powinien rozpocząć się pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Jego zakończenie planowane jest na rok 2018. 

 

Ile to kosztuje?

Zestaw nagrzewających wodę paneli słonecznych dla 4-osobowego gospodarstwa domowego szacuje się na ok. 1500 zł. W przypadku domów zamieszkanych przez 7-8 osób paneli potrzeba więcej (koszt to ok. 2 tys. zł). W podobnej cenie oferowane będą piece na biomasę, czyli tzw. pellet. To rodzaj trocin, które charakteryzują się czystym spalaniem ze śladową ilością popiołu oraz jasnym, zawierającym niewielką ilość dwutlenku węgla, dymem.

Znacznie droższe są ogniwa fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną. Ich ceny prawdopodobnie będą się zaczynać od 3,5 tys. zł wzwyż, ale takie urządzenia powinny przynieść najwyższe oszczędności. Jakie dokładnie - nie wiadomo, bo to zależy od wielu czynników, takich jak ilość zużywanej energii czy pogoda.

Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Henio / 4 kwietnia 2017 o 18:23
0
Ktoś zapomniał dodać, że dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych netto !!! czyli przy instalacji przykładowo za 18.000 PLN brutto dla użytkownika końcowego(średni koszt instalacji 3kW) dofinansowanie wyniesie (18.000/1,23)*0,85 = ok 12.440 zł a resztę czyli 18000-12.440= 5.560 płaci użytkownik. Skarbówka może jeszcze nam zgarnąć 19% podatku od przychodu(dofinansowania) czyli 0,19*12.440=2.363 czyli możemy zapłacić ostatecznie 5.560+2.369= 7923 zł wkładu własnego. Nagle z 15% wkładu własnego robi się prawie 44%. Proszę o uwagi i komentarze.                    Trzeba poczekać, aż skończą się dofinansowania. Wtedy to wszystko stanieje i każdy będzie mógł sobie instalować na własny koszt tyle, na ile będzie go stać.
Ktoś zapomniał dodać, że dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych netto !!! czyli przy instalacji przykładowo za 18.000 PLN brutto dla użytkownika końcowego(średni koszt instalacji 3kW) dofinansowanie wyniesie (18.000/1,23)*0,85 = ok 12.440 zł a resztę czyli 18000-12.440= 5.560 płaci użytkownik. Skarbówka może jeszcze nam zgarnąć 19% podatku od przychodu(dofinansowania) czyli 0,19*12.440=2.363 czyli możemy zapłacić ostatecznie 5.560+2.369= 7923 zł wkładu własnego. Nagle z 15% wkładu własnego robi się prawie 44%. Proszę o uwagi i kom... rozwiń
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 15:33
0
Super wiadomość. Oby w firmach też pojawiało się więcej paneli. Moja już teraz oszczędza na rachunkach właśnie dzięki fotowoltaice.
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 07:10
0
A czy tym chętnym ktoś wyjaśnił pewne szczegóły?Np. to że wytworzona energia przy rozliczeniu z energetyką pomniejszy tylko koszt samej energii czynnej czyli wyprodukowałem 1kWh a pobrałem z sieci 2 kWh - zapłacę energetyce za 1 kWh czynnej energii ale opłaty przesyłowe już za 2 kWh. Jest jeszcze jedna sprawa dla tych którzy myślą że zarobią te wielkie kwoty z ulotek które instalatorzy rozdają. energetyka płąci z 1Kwh wytworzonej energii około 17 gr a nie jak to opowiadają po 75 gr!!! Te 75 gr to mogą mieć płacone tylko te osoby które montując fotowoltanikę nie korzystały z żadnego dofinansowania i to tez dopiero jak rząd w końcu wprowadzi ten przepis. Tak więc proponuję na chłodno przekalkulować zanim się zacznie dziury w dachu wiercić.
A czy tym chętnym ktoś wyjaśnił pewne szczegóły?Np. to że wytworzona energia przy rozliczeniu z energetyką pomniejszy tylko koszt samej energii czynnej czyli wyprodukowałem 1kWh a pobrałem z sieci 2 kWh - zapłacę energetyce za 1 kWh czynnej energii ale opłaty przesyłowe już za 2 kWh. Jest jeszcze jedna sprawa dla tych którzy myślą że zarobią te wielkie kwoty z ulotek które instalatorzy rozdają. energetyka płąci z 1Kwh wytworzonej energii około 17 gr a nie jak to opowiadają po 75 gr!!! Te 75 gr to mogą mieć płacone tylko te osoby które montuj... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 09:14
0
Kate, może lepiej Ty poczytaj.Pozdrawiam
Avatar
Kate / 19 lutego 2016 o 16:51
0
To działa też w pochmurne dni doucz się i poczytaj na ten temat a później wypowiadaj
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 20:11
0
Ktoś zapomniał dodać, że dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych netto !!! czyli przy instalacji przykładowo za 18.000 PLN brutto dla użytkownika końcowego(średni koszt instalacji 3kW) dofinansowanie wyniesie (18.000/1,23)*0,85 = ok 12.440 zł a resztę czyli 18000-12.440= 5.560 płaci użytkownik. Skarbówka może jeszcze nam zgarnąć 19% podatku od przychodu(dofinansowania) czyli 0,19*12.440=2.363 czyli możemy zapłacić ostatecznie 5.560+2.369= 7923 zł wkładu własnego. Nagle z 15% wkładu własnego robi się prawie 44%. Proszę o uwagi i komentarze.
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 17:29
0

A po 2 latach bedzie placz bo serwis kosmicznie drogi a unia juz 85% nie dolozy...

Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 17:25
0
Ja to bym wolał dwa razy więcej pracować by zarobić na normalne ogrzewanie niż mieć takie świństwo na dachu.
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 14:37
0
Jak to ma działać jak słońca nie ma. W Polsce 7 miesięcy słońca nie ma bo zima. To jest dobre na pustyni.
Avatar
Henio / 4 kwietnia 2017 o 18:23
0
Ktoś zapomniał dodać, że dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych netto !!! czyli przy instalacji przykładowo za 18.000 PLN brutto dla użytkownika końcowego(średni koszt instalacji 3kW) dofinansowanie wyniesie (18.000/1,23)*0,85 = ok 12.440 zł a resztę czyli 18000-12.440= 5.560 płaci użytkownik. Skarbówka może jeszcze nam zgarnąć 19% podatku od przychodu(dofinansowania) czyli 0,19*12.440=2.363 czyli możemy zapłacić ostatecznie 5.560+2.369= 7923 zł wkładu własnego. Nagle z 15% wkładu własnego robi się prawie 44%. Proszę o uwagi i komentarze.                    Trzeba poczekać, aż skończą się dofinansowania. Wtedy to wszystko stanieje i każdy będzie mógł sobie instalować na własny koszt tyle, na ile będzie go stać.
Ktoś zapomniał dodać, że dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych netto !!! czyli przy instalacji przykładowo za 18.000 PLN brutto dla użytkownika końcowego(średni koszt instalacji 3kW) dofinansowanie wyniesie (18.000/1,23)*0,85 = ok 12.440 zł a resztę czyli 18000-12.440= 5.560 płaci użytkownik. Skarbówka może jeszcze nam zgarnąć 19% podatku od przychodu(dofinansowania) czyli 0,19*12.440=2.363 czyli możemy zapłacić ostatecznie 5.560+2.369= 7923 zł wkładu własnego. Nagle z 15% wkładu własnego robi się prawie 44%. Proszę o uwagi i kom... rozwiń
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2017 o 15:33
0
Super wiadomość. Oby w firmach też pojawiało się więcej paneli. Moja już teraz oszczędza na rachunkach właśnie dzięki fotowoltaice.
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 07:10
0
A czy tym chętnym ktoś wyjaśnił pewne szczegóły?Np. to że wytworzona energia przy rozliczeniu z energetyką pomniejszy tylko koszt samej energii czynnej czyli wyprodukowałem 1kWh a pobrałem z sieci 2 kWh - zapłacę energetyce za 1 kWh czynnej energii ale opłaty przesyłowe już za 2 kWh. Jest jeszcze jedna sprawa dla tych którzy myślą że zarobią te wielkie kwoty z ulotek które instalatorzy rozdają. energetyka płąci z 1Kwh wytworzonej energii około 17 gr a nie jak to opowiadają po 75 gr!!! Te 75 gr to mogą mieć płacone tylko te osoby które montując fotowoltanikę nie korzystały z żadnego dofinansowania i to tez dopiero jak rząd w końcu wprowadzi ten przepis. Tak więc proponuję na chłodno przekalkulować zanim się zacznie dziury w dachu wiercić.
A czy tym chętnym ktoś wyjaśnił pewne szczegóły?Np. to że wytworzona energia przy rozliczeniu z energetyką pomniejszy tylko koszt samej energii czynnej czyli wyprodukowałem 1kWh a pobrałem z sieci 2 kWh - zapłacę energetyce za 1 kWh czynnej energii ale opłaty przesyłowe już za 2 kWh. Jest jeszcze jedna sprawa dla tych którzy myślą że zarobią te wielkie kwoty z ulotek które instalatorzy rozdają. energetyka płąci z 1Kwh wytworzonej energii około 17 gr a nie jak to opowiadają po 75 gr!!! Te 75 gr to mogą mieć płacone tylko te osoby które montuj... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 09:14
0
Kate, może lepiej Ty poczytaj.Pozdrawiam
Avatar
Kate / 19 lutego 2016 o 16:51
0
To działa też w pochmurne dni doucz się i poczytaj na ten temat a później wypowiadaj
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 20:11
0
Ktoś zapomniał dodać, że dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych netto !!! czyli przy instalacji przykładowo za 18.000 PLN brutto dla użytkownika końcowego(średni koszt instalacji 3kW) dofinansowanie wyniesie (18.000/1,23)*0,85 = ok 12.440 zł a resztę czyli 18000-12.440= 5.560 płaci użytkownik. Skarbówka może jeszcze nam zgarnąć 19% podatku od przychodu(dofinansowania) czyli 0,19*12.440=2.363 czyli możemy zapłacić ostatecznie 5.560+2.369= 7923 zł wkładu własnego. Nagle z 15% wkładu własnego robi się prawie 44%. Proszę o uwagi i komentarze.
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 17:29
0

A po 2 latach bedzie placz bo serwis kosmicznie drogi a unia juz 85% nie dolozy...

Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 17:25
0
Ja to bym wolał dwa razy więcej pracować by zarobić na normalne ogrzewanie niż mieć takie świństwo na dachu.
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 14:37
0
Jak to ma działać jak słońca nie ma. W Polsce 7 miesięcy słońca nie ma bo zima. To jest dobre na pustyni.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Budżet Lublina na 2019 roku. O to prosili radni, ale zabrakło pieniędzy

Budżet Lublina na 2019 roku. O to prosili radni, ale zabrakło pieniędzy 0 0

Nie będzie targu na Felinie, świateł na Węglarza, ani klimatyzacji w hali Globus. Wyliczać można długo. Prezydent nie znalazł pieniędzy na większość próśb, które zgłosili radni do przyszłorocznego budżetu miasta. Na ich spełnienie trzeba by znaleźć dodatkowo 269 mln zł. Prezydent znalazł niecałe 4 mln

Lublin: Kto się zajmie gastronomią na Moście Kultury? Ogłosili konkurs

Lublin: Kto się zajmie gastronomią na Moście Kultury? Ogłosili konkurs 4 2

Przed nowym sezonem wymieniona będzie obsługa gastronomiczna Mostu Kultury. Nowa zostanie wybrana w konkursie, w którym oceniane ma być m.in. proponowane menu i estetyka punktu. Właśnie wygląd był ostatnio powodem zamieszania, gdy na moście stanęły za wysokie kontenery i zbyt krzykliwa reklama

Baranów: Powstaje archiwum, gmina prosi o zdjęcia

Baranów: Powstaje archiwum, gmina prosi o zdjęcia 0 0

Historia gminy Baranów w powiecie puławskim w przyszłym roku zostanie zaprezentowana w publikacjach, jakie ma zamiar wydać lokalny samorząd. Na apel o udostępnianie materiałów z różnych lat odpowiedziało już mnóstwo osób z różnych stron kraju.

W Opolaninie Opole Lubelskie postawiono na młodzież

W Opolaninie Opole Lubelskie postawiono na młodzież 0 0

I chociaż ona radzi sobie na razie bardzo różnie, to z raz obranego kursu nie zamierzają rezygnować

Speed Car Motor Lublin z licencją warunkową na starty w PGE Ekstralidze

Speed Car Motor Lublin z licencją warunkową na starty w PGE Ekstralidze 26 0

Speed Car Motor Lublin znalazł się w gronie 23 klubów z żużlowej Polski, które otrzymały pozwolenie na starty w ligach w przyszłym sezonie

Orszak św. Mikołaja w Lublinie. Barwny korowód przeszedł na Czwartek [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja w Lublinie. Barwny korowód przeszedł na Czwartek [zdjęcia] 0 2

Już po raz 5. ulicami Lublina przeszedł Orszak św. Mikołaja.

Gryf Gmina Zamość czeka na mecze w blasku jupiterów

Gryf Gmina Zamość czeka na mecze w blasku jupiterów 2 0

Gryf Gmina Zamość ma za sobą bardzo udaną rundę jesienną. Zespół na półmetku zajął trzecie miejsce i czeka go spokojna runda rewanżowa. To ważne bo drużyna trenera Romana Blonki przez cały 2019 rok nie będzie grać na swoim obiekcie

S19 z Lublina do Lubartowa. Ponad 100 wniosków o zmianę w planach

S19 z Lublina do Lubartowa. Ponad 100 wniosków o zmianę w planach 24 9

Ponad 100 różnych wniosków o zmianę w planach drogi ekspresowej S19 między Lublinem a Lubartowem zgłosili mieszkańcy przyległych terenów. Proszą o przesunięcie kładki dla pieszych, dodatkowy zjazd lub zapewnienie wygodnego dojazdu do firmy. Najwięcej emocji nowa trasa budzi w gminie Niemce

Noworoczne plany Puław. Najważniejsze inwestycje w budżecie na 2019 rok

Noworoczne plany Puław. Najważniejsze inwestycje w budżecie na 2019 rok 7 4

Jakich nowych inwestycji mogą spodziewać się w 2019 roku mieszkańcy Puław? Wbrew pozorom, poza budową hali sportowej i dalszym ciągiem remontu Domu Chemika, znalazły się środki na kilka innych przedsięwzięć. Powstaną m.in. nowe ulice oraz tereny zielone.

11. Jazz Bez w Lublinie
13 grudnia 2018, 19:00

11. Jazz Bez w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już po raz 11. w Lublinie odbędzie się muzyczny festiwal Jazz Bez, którego założeniem jest dialog pomiędzy Polska a Ukrainą. Tegoroczna edycja imprezy tradycyjnie odbędzie się w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) w dniach 13-15 grudnia.

Dwa dni po ślubie wyszła z domu. Jej ciało znaleźli w jeziorze
film

Dwa dni po ślubie wyszła z domu. Jej ciało znaleźli w jeziorze 60 5

Skarszewy (woj. pomorskie). Z jeziora Borówno Wielkie w miejscowości Skarszewy (Pomorskie) wydobyto czerwonego volkswagena golfa. W aucie znajdowało się ciało 24-letniej Roksany, która zaginęła trzeciego grudnia. Kobieta dwa dni po swoim ślubie wyszła z domu i ślad po niej zaginął.

Lublin: Muszla koncertowa będzie mieć nowy dach. Co jeszcze się zmieni w Ogrodzie Saskim?
zdjęcia
galeria

Lublin: Muszla koncertowa będzie mieć nowy dach. Co jeszcze się zmieni w Ogrodzie Saskim? 4 9

Jeszcze w tym roku gotowe ma być zadaszenie muszli koncertowej w Ogrodzie Saskim. W przyszłym roku czekają nas kolejne zmiany w zabytkowym parku. Będzie nowa woliera dla pawi, powstać ma także nowa altana w miejscu roztrzaskanej przez drzewo powalone latem zeszłego roku przez wichurę

Zagłębie Lubin – Azoty Puławy 31:28. Pokaz bezradności

Zagłębie Lubin – Azoty Puławy 31:28. Pokaz bezradności 2 1

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy dość nieoczekiwanie, ale zasłużenie przegrały na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:31. Była to piąta porażka puławian w sezonie. Niebawem okaże się, czy zapłaci za nią posadą trener Bartosz Jurecki

I Lubelski Festiwal Piosenki Mikołajkowej dla Dzieci [zdjęcia, wideo]
galeria
film

I Lubelski Festiwal Piosenki Mikołajkowej dla Dzieci [zdjęcia, wideo] 0 0

Ponad 200 dzieci wzięło udział w I Lubelskim Festiwalu Piosenki Mikołajkowej dla Dzieci z przedszkoli i szkół z Lublina. Organizatorem spotkania była Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie.

Chciał postawić kurniki na skraju wsi. Mieszkańcy zablokowali inwestycję

Chciał postawić kurniki na skraju wsi. Mieszkańcy zablokowali inwestycję 0 7

Mieszkańcy Sobiboru postawili na swoim. Dzięki ich stanowczej postawie inwestor, który na obrzeżach ich wsi chciał postawić gigantyczne kurniki odstąpił od tego zamiaru. Teraz chcą gwarancji, że podobne zagrożenie w ich sąsiedztwie się nie powtórzy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!