Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 kwietnia 2017 r.
8:29

W obronie Korzeniowego Dołu w Kazimierzu. Oburzenie na pomysł wybrukowania i oświetlenia

0 78 A A
Kazimierz to miejsce, które powinno dawać odpoczynek od betonu – komentuje jeden z mieszkańców
Kazimierz to miejsce, które powinno dawać odpoczynek od betonu – komentuje jeden z mieszkańców (fot. Katarzyna Skoczylas)

Pomysł wybrukowania i oświetlenia wąwozu korzeniowego w Kazimierzu Dolnym spotkał się z oburzeniem społecznym. Na temat kontrowersyjnej inwestycji wypowiadają się setki internautów, powstała też petycja w obronie tego unikatowego miejsca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koncepcję utwardzenia podłoża Korzeniowego Dołu tzw. kocimi łbami burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula tłumaczył koniecznością ochrony położonej u wylotu wąwozu drogi powiatowej przed spływającym po ulewach błotem. Uzasadnieniem inwestycji ma być też dyskomfort okolicznych mieszkańców, ponieważ pylący less osiada na dachach samochodów i domów. Tłumaczenia burmistrza, który mieszka 200 metrów od podnóża wąwozu, nie trafiają jednak do wszystkich.

– To jest działanie przeciwko turystom i przeciwko przedsiębiorcom – oburza się Elżbieta Skoczylas, organizująca nocne spacery z pochodniami po Korzeniowym Dole. – Turyści nie patrzą na to, że less się unosi, bo taka jest uroda tego miasteczka i za to ludzie lubią Kazimierz.

Na stronie petycjeonline.pl pojawiła się już petycja do Andrzeja Pisuli o zaniechanie kontrowersyjnej inwestycji. Jej autorzy piszą o „irracjonalnym pomyśle” i „planie zniszczenia symbolu Kazimierza”. Internauci nawołują do ochrony naturalnego krajobrazu.

W podobnym tonie wypowiada się Włodek Dembowski, wokalista zespołu Łąki Łan, od lat związany z Kazimierzem. – Kazimierz to miejsce, które powinno dawać odpoczynek od betonu. W tym tkwi magia i cały klimat Kazimierza, że jest tutaj mało betonu. To jest miejsce, w którym zwycięża bajkowość, a nie taka „zwykłość”, która jest wszędzie – mówi.

Jak podkreśla Krzysztof Wawer, przyrodnik z wykształcenia, inwestycja jest wątpliwa pod względem prawnym, bo nieuchronnie musi prowadzić do naruszenia przepisów obowiązujących na terenie pomnika przyrody. – Wydatkowanie jakichkolwiek pieniędzy na ten cel jest nonsensem, tym bardziej, że od chwili zamknięcia wąwozu dla ruchu pojazdów problem erozji zdecydowanie został ograniczony – dodaje.

Tadeusz Michalak, znany kazimierski architekt pytany o pomysł utwardzenia i oświetlenia wąwozu odpowiada ironicznie:

– Pomysł mi się niezwykle podoba. Wzbogaciłbym go jednak o pewne elementy np. o rzeźby burmistrzów na postumentach, a dla pomniejszych urzędników tablice pamiątkowe umieszczone w ścianach wąwozu – mówi Michalak. – Wykluczyłbym lampy elektryczne, ale można by świece postawić albo kaganki na olej. Chociaż jak widać co niektórym w Kazimierzu brak oleju w głowie. A tak na poważnie, to takie ugruntowanie pozbawi podłoże możliwości zagospodarowania wód opadowych, które nie będą miały gdzie wsiąkać – podsumowuje.

Wiesław Czerniec, wiceprezes Zarządu Krainy Lessowych Wąwozów, odmówił komentarza w tej sprawie. Z kolei burmistrz Pisula odpisał nam SMSem, że nie będzie z nami rozmawiał na ten temat.

Sonda: Co sądzisz o pomyśle wybrukowania Korzeniowego Dołu i postawienia tam latarni?

Liczba głosów: 2320
96.21%
To zły pomysł
3.79%
To dobry pomysł

Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
emil / 19 kwietnia 2017 r. o 20:26
0
wywalic  z urzędu miasta autora tego debilnego pomysłu !!!
Avatar
emil / 19 kwietnia 2017 r. o 20:19
0
wywalic idiote - autora tego debilnego pomysłu !!!
Avatar
Wiesław Czerniec / 19 kwietnia 2017 r. o 14:00
0
[justify]Odnosząc się do powyższych epitetów pragnę poinformować, ze Pani redaktor zadzwoniła do mnie z pytaniem czy chciałbym skomentować decyzję Burmistrza Kazimierza Dolnego w sprawie Korzeniowego Dołu. Odpowiedziałem, że nie mogę komentować tej decyzji bo po prostu jej nie znam. Nie sądzę, że tchórzostwem należy nazywać odmówienie komentarza dotyczącego sprawy, o której się nic nie wie. Chciałbym zaznaczyć, że nie pytano mnie o problematykę związaną z wąwozami, ich roli w rozwoju turystyki w naszym regionie,  a jedynie o decyzję Pana Burmistrza. Nazwa naszej organizacji to Kraina Lessowych Wąwozów. Pragnę wszystkich zapewnić, że mam świadomość jaką rolę odgrywają wąwozy jako jedne z głównych atrakcji naszego regionu. Poprzez realizowane działania Organizacji udrożniliśmy kilka wąwozów, opracowaliśmy i wydaliśmy mapy promujące wąwozy. Więc mogę zapewnić o szacunku dla tego co na naszym terenie unikalne czyli wąwozów. [/justify] [justify] [/justify] [justify]Pozdrawiam[/justify] [justify]Wiesław Czerniec[/justify]
[justify]Odnosząc się do powyższych epitetów pragnę poinformować, ze Pani redaktor zadzwoniła do mnie z pytaniem czy chciałbym skomentować decyzję Burmistrza Kazimierza Dolnego w sprawie Korzeniowego Dołu. Odpowiedziałem, że nie mogę komentować tej decyzji bo po prostu jej nie znam. Nie sądzę, że tchórzostwem należy nazywać odmówienie komentarza dotyczącego sprawy, o której się nic nie wie. Chciałbym zaznaczyć, że nie pytano mnie o problematykę związaną z wąwozami, ich roli w rozwoju turystyki w naszym regionie,  a jedynie o decyzję Pana Bur... rozwiń
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2017 r. o 09:46
0
ten burmistrz to jakiś kompletny(...)! co za idiotyczny pomysł z tym brukowaniem! a tak poza tym to (niestety) jest osobą publiczną i chyba nie powinien odmawiać rozmowy; jest od tego żeby rozmawiać i tłumaczyć swoje pomysły, szczególnie tak debilne.
Avatar
zazzz / 17 kwietnia 2017 r. o 11:53
0
Kraina Lessowych Wąwozów to organizacja pozarządowa, może Pan Prezes ma w tym chorym pomyśle swój udział, np. żeby wyrwać kasę UE na wybrukowanie wąwozu, ramię w ramię z miastem? Dlatego nie komentuje. Patrzcie mu na ręce!
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2017 r. o 11:30
0
co za debilny pomysł !!!
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2017 r. o 00:32
0
Odwołajcie tego Burmistrza. On kompletnie nie czuje pięknego Kazimierza!
Avatar
Gościo / 13 kwietnia 2017 r. o 16:29
0
I zdjęcie robiła krewna wspomnianej przewodniczki . Dziwne.
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2017 r. o 16:24
0
Pomijam absurdalność pomysłu z brukowaniem wąwozu. Poziom tego artykułu sięgnął bruku.
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2017 r. o 13:38
0
Wymyślanie głupot i nie reagowanie na nie przez osoby do tego powołane. Chowanie glowy w piasek. Obrzydliwe!
Avatar
emil / 19 kwietnia 2017 r. o 20:26
0
wywalic  z urzędu miasta autora tego debilnego pomysłu !!!
Avatar
emil / 19 kwietnia 2017 r. o 20:19
0
wywalic idiote - autora tego debilnego pomysłu !!!
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2017 r. o 15:47
-1
A po mojemu to b. dobry pomysł. Tera tam nawet wózek dziecięcy ciężko przeprowadzić. Jagby był chodnik i oświetlenie to inna sprawa!
Avatar
Wiesław Czerniec / 19 kwietnia 2017 r. o 14:00
0
[justify]Odnosząc się do powyższych epitetów pragnę poinformować, ze Pani redaktor zadzwoniła do mnie z pytaniem czy chciałbym skomentować decyzję Burmistrza Kazimierza Dolnego w sprawie Korzeniowego Dołu. Odpowiedziałem, że nie mogę komentować tej decyzji bo po prostu jej nie znam. Nie sądzę, że tchórzostwem należy nazywać odmówienie komentarza dotyczącego sprawy, o której się nic nie wie. Chciałbym zaznaczyć, że nie pytano mnie o problematykę związaną z wąwozami, ich roli w rozwoju turystyki w naszym regionie,  a jedynie o decyzję Pana Burmistrza. Nazwa naszej organizacji to Kraina Lessowych Wąwozów. Pragnę wszystkich zapewnić, że mam świadomość jaką rolę odgrywają wąwozy jako jedne z głównych atrakcji naszego regionu. Poprzez realizowane działania Organizacji udrożniliśmy kilka wąwozów, opracowaliśmy i wydaliśmy mapy promujące wąwozy. Więc mogę zapewnić o szacunku dla tego co na naszym terenie unikalne czyli wąwozów. [/justify] [justify] [/justify] [justify]Pozdrawiam[/justify] [justify]Wiesław Czerniec[/justify]
[justify]Odnosząc się do powyższych epitetów pragnę poinformować, ze Pani redaktor zadzwoniła do mnie z pytaniem czy chciałbym skomentować decyzję Burmistrza Kazimierza Dolnego w sprawie Korzeniowego Dołu. Odpowiedziałem, że nie mogę komentować tej decyzji bo po prostu jej nie znam. Nie sądzę, że tchórzostwem należy nazywać odmówienie komentarza dotyczącego sprawy, o której się nic nie wie. Chciałbym zaznaczyć, że nie pytano mnie o problematykę związaną z wąwozami, ich roli w rozwoju turystyki w naszym regionie,  a jedynie o decyzję Pana Bur... rozwiń
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2017 r. o 09:46
0
ten burmistrz to jakiś kompletny(...)! co za idiotyczny pomysł z tym brukowaniem! a tak poza tym to (niestety) jest osobą publiczną i chyba nie powinien odmawiać rozmowy; jest od tego żeby rozmawiać i tłumaczyć swoje pomysły, szczególnie tak debilne.
Avatar
zazzz / 17 kwietnia 2017 r. o 11:53
0
Kraina Lessowych Wąwozów to organizacja pozarządowa, może Pan Prezes ma w tym chorym pomyśle swój udział, np. żeby wyrwać kasę UE na wybrukowanie wąwozu, ramię w ramię z miastem? Dlatego nie komentuje. Patrzcie mu na ręce!
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2017 r. o 11:30
0
co za debilny pomysł !!!
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2017 r. o 00:32
0
Odwołajcie tego Burmistrza. On kompletnie nie czuje pięknego Kazimierza!
Avatar
Gościo / 13 kwietnia 2017 r. o 16:29
0
I zdjęcie robiła krewna wspomnianej przewodniczki . Dziwne.
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2017 r. o 16:24
0
Pomijam absurdalność pomysłu z brukowaniem wąwozu. Poziom tego artykułu sięgnął bruku.
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Azoty Puławy grają w Opolu z Gwardią

Azoty Puławy grają w Opolu z Gwardią

Dzisiaj Azoty Puławy zagrają trzeci mecz o ligowe punkty. Spotkanie w Opolu z Gwardią rozpocznie się o godzinie 20:45 i pokaże go TVP Sport.

Lublin. Pracownica banku wyszukiwała nieużywane konta klientów i sama zaciągała pożyczki
wideo
film

Lublin. Pracownica banku wyszukiwała nieużywane konta klientów i sama zaciągała pożyczki

42-latka do zaciągania zobowiązań w parabankach używała danych klientów. Policja jeszcze szacuje, ile osób oszukała i na jak duże pieniądze.

Koronawirus. Aż 757 nowych chorych i dużo przypadków na Lubelszczyźnie

Koronawirus. Aż 757 nowych chorych i dużo przypadków na Lubelszczyźnie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. 17 osób zmarło, w tym kobieta w Lublinie.

Koronawirus: W szpitalu w Lublinie zmarła pacjentka. 39 nowych przypadków zakażenia

Koronawirus: W szpitalu w Lublinie zmarła pacjentka. 39 nowych przypadków zakażenia

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Najlepsze zespoły w historii 1. ligi

Najlepsze zespoły w historii 1. ligi

Rozgrywki 1. ligi piłkarskiej momentami potrafią zaciekawić fanów piłki nożnej bardziej niż sama Ekstraklasa. Zaplecze najważniejszych rozgrywek w kraju przepełnione jest wręcz utytułowanymi ekipami. Choć nie mówimy tu przecież stricte o sukcesach na drugim szczeblu rozgrywek. Jakie są więc najlepsze zespoły w historii 1. ligi?

Jakub Jamróg (Motor Lublin): Dla mnie to stracony sezon

Jakub Jamróg (Motor Lublin): Dla mnie to stracony sezon

ROZMOWA z Jakubem Jamrogiem, żużlowcem Motoru Lublin

Warszawski złodziej na gościnnych występach w Lublinie. Został zamknięty w piwnicy przy Wigilijnej

Warszawski złodziej na gościnnych występach w Lublinie. Został zamknięty w piwnicy przy Wigilijnej

Warszawianin ma na koncie ponad 40 przestępstw, głównie włamań do piwnic i kradzież rowerów. Wpadł w Lublinie, gdy jeden z mieszkańców zamknął przestępcę w piwnicy.

Na świetlice, drogi i festyny. Kurów dzieli pieniądze dla sołectw

Na świetlice, drogi i festyny. Kurów dzieli pieniądze dla sołectw

Rośnie pula środków w kurowskim funduszu sołeckim. W przyszłym roku siedemnaście sołectw gminy otrzyma łącznie blisko 390 tys. zł. Najwięcej dostaną Klementowice, Płonki i Kurów. Najmniej liczący zaledwie trzynastu mieszkańców Posiołek.

Pszczółka Start Lublin - Polpharma, czyli Washington sprawdzi Medforda

Pszczółka Start Lublin - Polpharma, czyli Washington sprawdzi Medforda

Dzisiaj wieczorem Pszczółka Start Lublin powalczy o czwarte ligowe zwycięstwo. Rywalem ekipy Davida Dedka będzie Polpharma Starogard Gdański.

Lipa, świerk, klon. W Lublinie rozdają dziś drzewa za darmo

Lipa, świerk, klon. W Lublinie rozdają dziś drzewa za darmo

To akcja Lasów Państwowych. Aby dostać sadzonkę, trzeba przyjść pod siedzibę tej instytucji w Lublinie.

Miała być galeria handlowa w centrum Lublina, a teraz Arkady ugrzęzły w sądzie

Miała być galeria handlowa w centrum Lublina, a teraz Arkady ugrzęzły w sądzie

Na wtorek wyznaczono kolejną rozprawę w trwającym 20 miesięcy sporze o Arkady. Mowa o działce przy ul. Lubartowskiej, którą miasto oddało wiele lat temu w użytkowanie wieczyste prywatnej spółce. Firma nie zbudowała tutaj obiecanego parkingu podziemnego ani sklepów, więc miasto żąda zwrotu działki.

W weekend wielkie szkolenie WOT koło Zamościa, Lublina i Kraśnika
zdjęcia
galeria

W weekend wielkie szkolenie WOT koło Zamościa, Lublina i Kraśnika

Ponad 750 żołnierzy Lubelskiej Brygady OT przejdzie w ten weekend intensywne szkolenia rotacyjne. Obok ćwiczeń bojowych, szczególny nacisk położony będzie na rozwijanie kompetencji przeciwkryzysowych.

"25 lat niewinności". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [18-20.09]
18 września 2020, 10:00

"25 lat niewinności". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [18-20.09]

Na ekrany lubelskich kin trafia głośny dramat "25 lat niewinności" oparty na losach Tomasza Komendy. Co jeszcze będzie można zobaczyć? Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Lubartów. Samochód w rowie z wodą po zderzeniu z łosiem
zdjęcia
galeria

Lubartów. Samochód w rowie z wodą po zderzeniu z łosiem

Zwierze nagle wybiegło na drogę. Osobowy samochód po zderzeniu przejechał spory odcinek i wylądował w rowie z wodą.

Wydarzenia spotowe w Lubelskiem: 18-20 września

Wydarzenia spotowe w Lubelskiem: 18-20 września

Już w piątek kolejny mecz koszykarzy Pszczółki Startu Lublin. Tym razem w hali Globus pojawi się Polpharma Starogard Gdański, a zawody rozpoczną się o godz. 20.25. W sobotę domowe spotkanie rozegrają za to piłkarki MKS Perła.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!