Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 kwietnia 2017 r.
8:29

W obronie Korzeniowego Dołu w Kazimierzu. Oburzenie na pomysł wybrukowania i oświetlenia

0 78 A A
Kazimierz to miejsce, które powinno dawać odpoczynek od betonu – komentuje jeden z mieszkańców
Kazimierz to miejsce, które powinno dawać odpoczynek od betonu – komentuje jeden z mieszkańców (fot. Katarzyna Skoczylas)

Pomysł wybrukowania i oświetlenia wąwozu korzeniowego w Kazimierzu Dolnym spotkał się z oburzeniem społecznym. Na temat kontrowersyjnej inwestycji wypowiadają się setki internautów, powstała też petycja w obronie tego unikatowego miejsca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koncepcję utwardzenia podłoża Korzeniowego Dołu tzw. kocimi łbami burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula tłumaczył koniecznością ochrony położonej u wylotu wąwozu drogi powiatowej przed spływającym po ulewach błotem. Uzasadnieniem inwestycji ma być też dyskomfort okolicznych mieszkańców, ponieważ pylący less osiada na dachach samochodów i domów. Tłumaczenia burmistrza, który mieszka 200 metrów od podnóża wąwozu, nie trafiają jednak do wszystkich.

– To jest działanie przeciwko turystom i przeciwko przedsiębiorcom – oburza się Elżbieta Skoczylas, organizująca nocne spacery z pochodniami po Korzeniowym Dole. – Turyści nie patrzą na to, że less się unosi, bo taka jest uroda tego miasteczka i za to ludzie lubią Kazimierz.

Na stronie petycjeonline.pl pojawiła się już petycja do Andrzeja Pisuli o zaniechanie kontrowersyjnej inwestycji. Jej autorzy piszą o „irracjonalnym pomyśle” i „planie zniszczenia symbolu Kazimierza”. Internauci nawołują do ochrony naturalnego krajobrazu.

W podobnym tonie wypowiada się Włodek Dembowski, wokalista zespołu Łąki Łan, od lat związany z Kazimierzem. – Kazimierz to miejsce, które powinno dawać odpoczynek od betonu. W tym tkwi magia i cały klimat Kazimierza, że jest tutaj mało betonu. To jest miejsce, w którym zwycięża bajkowość, a nie taka „zwykłość”, która jest wszędzie – mówi.

Jak podkreśla Krzysztof Wawer, przyrodnik z wykształcenia, inwestycja jest wątpliwa pod względem prawnym, bo nieuchronnie musi prowadzić do naruszenia przepisów obowiązujących na terenie pomnika przyrody. – Wydatkowanie jakichkolwiek pieniędzy na ten cel jest nonsensem, tym bardziej, że od chwili zamknięcia wąwozu dla ruchu pojazdów problem erozji zdecydowanie został ograniczony – dodaje.

Tadeusz Michalak, znany kazimierski architekt pytany o pomysł utwardzenia i oświetlenia wąwozu odpowiada ironicznie:

– Pomysł mi się niezwykle podoba. Wzbogaciłbym go jednak o pewne elementy np. o rzeźby burmistrzów na postumentach, a dla pomniejszych urzędników tablice pamiątkowe umieszczone w ścianach wąwozu – mówi Michalak. – Wykluczyłbym lampy elektryczne, ale można by świece postawić albo kaganki na olej. Chociaż jak widać co niektórym w Kazimierzu brak oleju w głowie. A tak na poważnie, to takie ugruntowanie pozbawi podłoże możliwości zagospodarowania wód opadowych, które nie będą miały gdzie wsiąkać – podsumowuje.

Wiesław Czerniec, wiceprezes Zarządu Krainy Lessowych Wąwozów, odmówił komentarza w tej sprawie. Z kolei burmistrz Pisula odpisał nam SMSem, że nie będzie z nami rozmawiał na ten temat.

Sonda: Co sądzisz o pomyśle wybrukowania Korzeniowego Dołu i postawienia tam latarni?

Liczba głosów: 2320
96.21%
To zły pomysł
3.79%
To dobry pomysł

Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
emil / 19 kwietnia 2017 r. o 20:26
0
wywalic  z urzędu miasta autora tego debilnego pomysłu !!!
Avatar
emil / 19 kwietnia 2017 r. o 20:19
0
wywalic idiote - autora tego debilnego pomysłu !!!
Avatar
Wiesław Czerniec / 19 kwietnia 2017 r. o 14:00
0
[justify]Odnosząc się do powyższych epitetów pragnę poinformować, ze Pani redaktor zadzwoniła do mnie z pytaniem czy chciałbym skomentować decyzję Burmistrza Kazimierza Dolnego w sprawie Korzeniowego Dołu. Odpowiedziałem, że nie mogę komentować tej decyzji bo po prostu jej nie znam. Nie sądzę, że tchórzostwem należy nazywać odmówienie komentarza dotyczącego sprawy, o której się nic nie wie. Chciałbym zaznaczyć, że nie pytano mnie o problematykę związaną z wąwozami, ich roli w rozwoju turystyki w naszym regionie,  a jedynie o decyzję Pana Burmistrza. Nazwa naszej organizacji to Kraina Lessowych Wąwozów. Pragnę wszystkich zapewnić, że mam świadomość jaką rolę odgrywają wąwozy jako jedne z głównych atrakcji naszego regionu. Poprzez realizowane działania Organizacji udrożniliśmy kilka wąwozów, opracowaliśmy i wydaliśmy mapy promujące wąwozy. Więc mogę zapewnić o szacunku dla tego co na naszym terenie unikalne czyli wąwozów. [/justify] [justify] [/justify] [justify]Pozdrawiam[/justify] [justify]Wiesław Czerniec[/justify]
[justify]Odnosząc się do powyższych epitetów pragnę poinformować, ze Pani redaktor zadzwoniła do mnie z pytaniem czy chciałbym skomentować decyzję Burmistrza Kazimierza Dolnego w sprawie Korzeniowego Dołu. Odpowiedziałem, że nie mogę komentować tej decyzji bo po prostu jej nie znam. Nie sądzę, że tchórzostwem należy nazywać odmówienie komentarza dotyczącego sprawy, o której się nic nie wie. Chciałbym zaznaczyć, że nie pytano mnie o problematykę związaną z wąwozami, ich roli w rozwoju turystyki w naszym regionie,  a jedynie o decyzję Pana Bur... rozwiń
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2017 r. o 09:46
0
ten burmistrz to jakiś kompletny(...)! co za idiotyczny pomysł z tym brukowaniem! a tak poza tym to (niestety) jest osobą publiczną i chyba nie powinien odmawiać rozmowy; jest od tego żeby rozmawiać i tłumaczyć swoje pomysły, szczególnie tak debilne.
Avatar
zazzz / 17 kwietnia 2017 r. o 11:53
0
Kraina Lessowych Wąwozów to organizacja pozarządowa, może Pan Prezes ma w tym chorym pomyśle swój udział, np. żeby wyrwać kasę UE na wybrukowanie wąwozu, ramię w ramię z miastem? Dlatego nie komentuje. Patrzcie mu na ręce!
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2017 r. o 11:30
0
co za debilny pomysł !!!
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2017 r. o 00:32
0
Odwołajcie tego Burmistrza. On kompletnie nie czuje pięknego Kazimierza!
Avatar
Gościo / 13 kwietnia 2017 r. o 16:29
0
I zdjęcie robiła krewna wspomnianej przewodniczki . Dziwne.
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2017 r. o 16:24
0
Pomijam absurdalność pomysłu z brukowaniem wąwozu. Poziom tego artykułu sięgnął bruku.
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2017 r. o 13:38
0
Wymyślanie głupot i nie reagowanie na nie przez osoby do tego powołane. Chowanie glowy w piasek. Obrzydliwe!
Avatar
emil / 19 kwietnia 2017 r. o 20:26
0
wywalic  z urzędu miasta autora tego debilnego pomysłu !!!
Avatar
emil / 19 kwietnia 2017 r. o 20:19
0
wywalic idiote - autora tego debilnego pomysłu !!!
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2017 r. o 15:47
-1
A po mojemu to b. dobry pomysł. Tera tam nawet wózek dziecięcy ciężko przeprowadzić. Jagby był chodnik i oświetlenie to inna sprawa!
Avatar
Wiesław Czerniec / 19 kwietnia 2017 r. o 14:00
0
[justify]Odnosząc się do powyższych epitetów pragnę poinformować, ze Pani redaktor zadzwoniła do mnie z pytaniem czy chciałbym skomentować decyzję Burmistrza Kazimierza Dolnego w sprawie Korzeniowego Dołu. Odpowiedziałem, że nie mogę komentować tej decyzji bo po prostu jej nie znam. Nie sądzę, że tchórzostwem należy nazywać odmówienie komentarza dotyczącego sprawy, o której się nic nie wie. Chciałbym zaznaczyć, że nie pytano mnie o problematykę związaną z wąwozami, ich roli w rozwoju turystyki w naszym regionie,  a jedynie o decyzję Pana Burmistrza. Nazwa naszej organizacji to Kraina Lessowych Wąwozów. Pragnę wszystkich zapewnić, że mam świadomość jaką rolę odgrywają wąwozy jako jedne z głównych atrakcji naszego regionu. Poprzez realizowane działania Organizacji udrożniliśmy kilka wąwozów, opracowaliśmy i wydaliśmy mapy promujące wąwozy. Więc mogę zapewnić o szacunku dla tego co na naszym terenie unikalne czyli wąwozów. [/justify] [justify] [/justify] [justify]Pozdrawiam[/justify] [justify]Wiesław Czerniec[/justify]
[justify]Odnosząc się do powyższych epitetów pragnę poinformować, ze Pani redaktor zadzwoniła do mnie z pytaniem czy chciałbym skomentować decyzję Burmistrza Kazimierza Dolnego w sprawie Korzeniowego Dołu. Odpowiedziałem, że nie mogę komentować tej decyzji bo po prostu jej nie znam. Nie sądzę, że tchórzostwem należy nazywać odmówienie komentarza dotyczącego sprawy, o której się nic nie wie. Chciałbym zaznaczyć, że nie pytano mnie o problematykę związaną z wąwozami, ich roli w rozwoju turystyki w naszym regionie,  a jedynie o decyzję Pana Bur... rozwiń
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2017 r. o 09:46
0
ten burmistrz to jakiś kompletny(...)! co za idiotyczny pomysł z tym brukowaniem! a tak poza tym to (niestety) jest osobą publiczną i chyba nie powinien odmawiać rozmowy; jest od tego żeby rozmawiać i tłumaczyć swoje pomysły, szczególnie tak debilne.
Avatar
zazzz / 17 kwietnia 2017 r. o 11:53
0
Kraina Lessowych Wąwozów to organizacja pozarządowa, może Pan Prezes ma w tym chorym pomyśle swój udział, np. żeby wyrwać kasę UE na wybrukowanie wąwozu, ramię w ramię z miastem? Dlatego nie komentuje. Patrzcie mu na ręce!
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2017 r. o 11:30
0
co za debilny pomysł !!!
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2017 r. o 00:32
0
Odwołajcie tego Burmistrza. On kompletnie nie czuje pięknego Kazimierza!
Avatar
Gościo / 13 kwietnia 2017 r. o 16:29
0
I zdjęcie robiła krewna wspomnianej przewodniczki . Dziwne.
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2017 r. o 16:24
0
Pomijam absurdalność pomysłu z brukowaniem wąwozu. Poziom tego artykułu sięgnął bruku.
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Starcia policji z demonstrantami w wielu miastach na Białorusi

Starcia policji z demonstrantami w wielu miastach na Białorusi

Starcia białoruskich służb specjalnych i demonstrantów na Białorusi. Do najbrutalniejszych zajść dochodzi w Mińsku i Brześciu. Ale nie tylko tam. Protesty w miastach i miasteczkach to nowe zjawisko. Do tej pory na ulice wychodzili tylko mieszkańcy stolicy.

Nowa dyrektor SPSK1: Musimy przyjmować więcej pacjentów

Nowa dyrektor SPSK1: Musimy przyjmować więcej pacjentów

Rozmowa z Beatą Gawelską, nową dyrektor szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie

Zuzanna Sklepowicz (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin): Chcę się dalej rozwijać

Zuzanna Sklepowicz (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin): Chcę się dalej rozwijać

ROZMOWA z Zuzanną Sklepowicz, koszykarką Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin

W kamasze z uśmiechem. Miesięczny żołd to 1095 zł
galeria

W kamasze z uśmiechem. Miesięczny żołd to 1095 zł

Sześćdziesięcioro młodych ludzi rozpoczęło wczoraj przygodę z Wojskiem Polskim. W 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej odbyło się wcielenie ochotników do służby przygotowawczej. Na dobry początek wojsko nakarmiło i ubrało. Potem było trudniej.

64 krzaki dorodnych konopi na posesji w Niedrzwicy

64 krzaki dorodnych konopi na posesji w Niedrzwicy

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie podejrzewali, że dwaj mieszkańcy powiatu lubelskiego prowadzą nielegalną uprawę konopi.

Zbrodnia w Wierzchowiskach. Zabili, a zwłoki pocięli piłą

Zbrodnia w Wierzchowiskach. Zabili, a zwłoki pocięli piłą

Jest akt oskarżenia w sprawie brutalnej zbrodni w Wierzchowiskach Pierwszych niedaleko Janowa Lubelskiego. Emerytowany policjant i jego partnerka zabili swojego sąsiada i poćwiartowali jego zwłoki. Grozi im dożywocie.

Koronawirus w Lubelskiem. 1/3 zakażeń w jednym powiecie

Koronawirus w Lubelskiem. 1/3 zakażeń w jednym powiecie

Dziś w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli podległych wojewodzie służb. Mimo wciąż rosnącej liczby zakażeń, wciąż nie ma podstaw, by w naszym regionie ogłosić „żółte” lub „czerwone” powiaty.

Nie tylko Chatka Żaka. Brak chętnych do prowadzenia lokali dla studentów

Nie tylko Chatka Żaka. Brak chętnych do prowadzenia lokali dla studentów

UMCS nie może znaleźć przedsiębiorców, którzy otworzą kawiarnię w Chatce Żaka i lokale gastronomiczne na terenie Kampusu Zachodniego. Powód? Brak pewności, że od października studenci wrócą na uczelnię

Kotłownia znika, będzie Biedronka

Kotłownia znika, będzie Biedronka

W „pezetmocie” przy Prusa 9 trwa rewolucja. Znika kotłowania, a za kilka dni do historii przejdzie komin rodem z wczesnego PRL. Co stanie na tym miejscu?

Wcale nie Zamoy czy Staszic. Do jakich szkół średnich jest najwięcej chętnych

Wcale nie Zamoy czy Staszic. Do jakich szkół średnich jest najwięcej chętnych

W środę absolwenci szkół podstawowych dowiedzą się, czy dostali się do wymarzonych ogólniaków i techników. Na tych, którym noga się powinęła, czeka jeszcze blisko tysiąc wolnych miejsc.

Lubartów. Nie będzie referendum, ale broni nie składają

Lubartów. Nie będzie referendum, ale broni nie składają

Definitywnie zakończyła się sprawa rozpisania referendum w sprawie odwołania Rady Miasta Lubartów. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę na decyzję odmowną komisarza wyborczego. Organizatorzy nie poddają się i zapowiadaj starania o kolejne referendum. Tym razem będą chcieli odwołać także burmistrz .

Centralny Plac Zabaw: Jazzpospolita i Alameda 5
14 sierpnia 2020, 20:30

Centralny Plac Zabaw: Jazzpospolita i Alameda 5

Przed nami kolejny weekend atrakcji na Centralnym Placu Zabaw. Odwiedzających w najbliższych dniach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) czekają m.in. koncerty zespołów Jazzpospolita i Alameda 5.

Biedronka zaskarży decyzję UOKiK. Chodzi o 115 mln zł kary

Biedronka zaskarży decyzję UOKiK. Chodzi o 115 mln zł kary

Właściciel sieci Biedronka odwoła się od 115-milionowej kary nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za rozbieżności między cenami na półkach a cenami w systemie kasowym. Spółka twierdzi, że różnice wynikały wyłącznie z nieumyślnych błędów pracowników

KAS walczy z hazardem. Przestępcy odpowiadają gazem łzawiącym

KAS walczy z hazardem. Przestępcy odpowiadają gazem łzawiącym

Pełne ręce roboty mieli w ostatnich dniach funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Zatrzymali aż 50 automatów do gier, a z nimi gotówkę na wypłaty wygranych i amfetaminę. Przestępcy nie pozostają dłużni – na śledczych czyhają zasadzki z miotaczami gazu.

Edach Budowlani przegrali sparing w Siedlcach

Edach Budowlani przegrali sparing w Siedlcach

Tydzień przed inauguracją nowego sezon Edach Budowlani Lublin rozegrali mecz kontrolny z Awentą Pogonią Siedlce. Już w weekend obie drużyny spotkają się ponownie, tym razem w walce o ligowe punkty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!