Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 listopada 2018 r.
9:00

Paweł Maj: 300-milionowy budżet można wykorzystywać znacznie bardziej pro-rozwojowo

Paweł Maj
Paweł Maj (fot. Radosław Szczęch)

Rozmowa z Pawłem Majem, kandydatem na prezydenta miasta w drugiej turze wyborów samorządowych w Puławach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak ocenia pan ostatnie 24 lata dla Puław? Był to okres rozwoju, czy nietrafionych inwestycji i straconych szans?

Paweł Maj: Mamy to wielkie szczęście, że możemy liczyć na ogromne wpływy z Zakładów Azotowych – około 35 mln złotych rocznie, 45 mln podatków mieszkańców. Tymczasem wiele inwestycji np. oświatowych, choćby boiska i hala przy SP 3, infrastrukturalnych jak np. drogi, jest niezrealizowanych. Sprzedawane są ostanie grunty należące do miasta, przez co będziemy mieć problemy z miejscem zarówno dla inwestorów, jak i na rozwój programu „Mieszkanie+”. Jestem przekonany, że nasz 300-milionowy budżet można wykorzystywać znacznie bardziej pro-rozwojowo. Istotnym zagadnieniem na które zwracają mi uwagę mieszkańcy jest brak konsultacji i otwartości na ich potrzeby. Świadczy o tym chociażby potraktowanie projektów w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego. Prezydent Puław powinien być dla ludzi i wśród ludzi!

• W swojej kampanii często podkreśla pan swoją „niezależność”. Mógłby pan wskazać obszary zarządzania miastem, w których tę cechę będą mogli dostrzec mieszkańcy Puław?

Będę korzystał z dobrych pomysłów wszystkich radnych bez względu na ich barwy polityczne. Uważam, że nie wolno wykluczać innych tylko dlatego, że są z innego klubu. Dlatego jestem przeciwko podziałom i partyjności w samorządzie. Tak rozumiem niezależność, która przejawia się także w różnorodności środowisk, z których pochodzą moi kandydaci do rady miasta. Ważna jest także otwartość na mieszkańców, cykliczne spotkania z nimi i szerokie informowanie o podejmowanych decyzjach.

• Jakie są najważniejsze, z pańskiego punktu widzenia, sprawy dla miasta, które będzie pan chciał „załatwić” w nadchodzącej, 5-letniej kadencji?

Należy uatrakcyjnić infrastrukturę, zadbać o oświatę i zatrzymać przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Potrzeba nowych parkingów, a miasto musi zacząć odpowiedzialnej podchodzić do planowania przestrzennego. Konieczne jest również poprawienie współpracy z Zakładami Azotowymi oraz IUNG-iem. Potrzebne jest nowe spojrzenie na organizację pomocy społecznej. Trzeba zadbać by Urząd Miasta był przyjazny zarówno dla pracowników, jak i mieszkańców Puław.

• Czy w przypadku pańskiego zwycięstwa, należy spodziewać się zawiązania koalicji „Niezależnych Wyborców” z Prawem i Sprawiedliwością?

Zawiązywanie koalicji tylko z jedną, wybraną opcją jest niestety wykluczeniem części mieszkańców, którzy głosowali na pozostałe komitety. Ja chcę łączyć, a nie dzielić ludzi. Uważam, że radni powinni pracować w systemie zadaniowym, nad każdą uchwałą. Dobre pomysły i stawianie na rozwój nie powinno być wpisywane w ramy politycznych układów.

• Co Puławy mogą stracić na wyborze pańskiego konkurenta na stanowisko prezydenta miasta?

Kolejna, siódma już kadencja dla Janusza Grobla to wybór rutyny, stagnacji i braku innowacyjności. Zamiast nowoczesnych rozwiązań, podniesienia jakości życia i bezpieczeństwa, będziemy mieli dalszy rozrost nietrafionej pomocy społecznej oraz kolejne błędy w inwestycjach. Przykładem z dzisiaj może być dodatkowy milion złotych na budowę hali, gdzie źle przeprowadzono badania gruntu. Puławy potrzebują kreatywności, pasji, odwagi i konsekwencji. Dalekosiężnego spojrzenia w przyszłość.

• W trakcie kampanii niektórzy zarzucają panu brak doświadczenia i sympatyzowanie z ruchami nacjonalistycznymi. Co chciałby pan im powiedzieć?

Nie segreguję ludzi ze względu na ich poglądy. Dla mnie ważny jest człowiek. Popierają mnie ludzie z różnych środowisk. Często przeciwstawnych. Rzekomy brak doświadczenia to natomiast jeden z wielu wymysłów na mój temat. Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy. W Zarządzie Lubelskich Parków Krajobrazowych, opiniowałem projekty warte setki milionów złotych. Współpracowałem z wieloma samorządami. Jako architekt krajobrazu brałem udział w tworzeniu dużych projektów publicznych. Wiem co to praca w dużych, profesjonalnych zespołach, planowanie, dyscyplina, poszanowanie powierzonego czasu i pieniędzy. Bezcenne doświadczenie zdobyłem również jako radny miejski.

Sonda: Na kogo zagłosujesz w drugiej turze wyborów na prezydenta Puław?

Liczba głosów: 1536
59.7%
Paweł Maj
40.3%
Janusz Grobel

Pozostałe informacje

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila alkoholu. Kierowca nie miał też uprawnień do kierowania. A samochód, którym pojechał po dziecko, nie miał aktualnego ubezpieczenia OC oraz badania technicznego.

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"

Uzależnienie od smartfonów, rolek i mediów społecznościowych – o tym jest „Ultimatum”, nowy program Adama Van Bendlera. Komik nie ukrywa, że sam również wpadł w sidła algorytmów, a momentem przełomowym była rozmowa z partnerką, która dała mu tytułowe ultimatum: albo telefon, albo związek. O czym jeszcze opowiada w naszym programie (Nie)wyparzona Gęba?

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat
ZDJĘCIA
galeria

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat

21 przedszkoli z całego miasta wzięło udział w drugiej edycji Przeglądu Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka. Sceną zawładnęły dzieci śpiewające po angielsku.

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

A potem poszukiwany listem gończym przykrył się kocem i udawał, że śpi.

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej
16 maja 2025, 18:00

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej

Zofia Kulaszyńska-Couret oraz kobiety tworzące i malujące historię Zamościa – pod takim hasłem odbędzie się w tym roku XVII Zamojska Noc Muzeów. To już w tym tygodniu.

Nowy odcinek drogi w Trzepiecinach
galeria

Bezpiecznie i nowocześnie: Nowe drogi w 11 miejscowościach

Już są przejezdne, ale otwarte oficjalnie będą od środy. W gminie Adamów (powiat zamojski) powstało kilka odcinków nowych dróg.

Od lewej dyrektor dr Marek Paździor oraz jego zastępcy: Anna Kot i Artur Paździor
Puławy

Nowi wicedyrektorzy szpitala dostali podwyżki. Pensje wzrosły ponad dwukrotnie

W marcu informowaliśmy o zmianach organizacyjnych i kadrowych w puławskim SPZOZ. Okazuje się, że w ślad za nimi poszły również zmiany finansowe: nowi wicedyrektorzy otrzymali spore podwyżki.

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice
galeria

Szpital walczy o kontrakt dla kardiochirurgii. Pracownicy wyszli na ulice

Nowoczesny sprzęt jest, wykwalifikowany personel też. Ale nie ma pieniędzy. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiegow Lublinie manifestowali, by nie dopuścić do zamknięcia niedawno utworzonego Oddziału Kardiochirurgii.

Co było w kopercie dla Nawrockiego? Trzaskowski wyjaśnia

Co było w kopercie dla Nawrockiego? Trzaskowski wyjaśnia

W poniedziałek, na zakończenie ostatniej debaty prezydenckiej, Rafał Trzaskowski wręczył Nawrockiemu kopertę, dodając, że „to ostatnia szansa, propozycja, żeby zachować się w sposób uczciwy”, choć nie ujawnił co jest w środku. Zrobił to dzień później.

Zapraszamy na Tydzień Erasmusa w Lubelskiej Akademii WSEI

Zapraszamy na Tydzień Erasmusa w Lubelskiej Akademii WSEI

„Lubelska Akademia WSEI w Europejskiej Przestrzeni Edukacyjnej – Tydzień Erasmusa” to pionierskie przedsięwzięcie organizowane przez Lubelską Akademię WSEI oraz OIC POLAND Fundację Akademii WSEI. To jedno z kluczowych wydarzeń, które uświetniają Jubileusz 25-lecia naszej Uczelni.

Dubrownik w Lublinie. Wyjątkowy koncert i rozmowy o współpracy
13 maja 2025, 19:00

Dubrownik w Lublinie. Wyjątkowy koncert i rozmowy o współpracy

We wtorek Filharmonia Lubelska stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia kulturalnego – koncertu upamiętniającego postać Ludomira Michała Rogowskiego, wybitnego kompozytora i dyrygenta urodzonego w Lublinie. Na scenie wystąpi Orkiestra Symfoniczna z Dubrownika, miasta, z którym Rogowski był związany przez wiele lat swojego życia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium