Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 grudnia 2018 r.
15:37

Duża zmiana przyzwyczajeń w kilku dzielnicach Lublina. Od 1 stycznia nowy system segregacji śmieci

Autor: Zdjęcie autora drs
81 29 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Od 1 stycznia już w całym Lublinie powinien obowiązywać nowy system segregacji śmieci. Jednak w praktyce przez co najmniej dwa tygodnie może jeszcze potrwać „okres przejściowy”. Przez ten czas wielu mieszkańców nie znajdzie koło swojego domu właściwych pojemników na odpady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Duża zmiana przyzwyczajeń czeka mieszkańców Czechowa, Sławina, Węglina, Czubów Północnych, Starego Miasta, Wieniawy, Śródmieścia i dzielnicy Za Cukrownią. W tych rejonach miasta nie udało się wprowadzić od lipca nowych zasad segregacji, więc będą obowiązywać od Nowego Roku.

Od tego dnia już w całym mieście domowe odpady powinny być rozdzielane do kilku pojemników lub worków w odpowiednim kolorze (patrz infografika). Ratusz zapowiada szeroko zakrojoną kampanię informacyjną. – Do wszystkich mieszkańców trafiły ulotki – podkreśla Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin.

Gorzej jest z dostarczaniem nowych, kolorowych pojemników na odpady. – Jest to duże wyzwanie logistyczne, firmy muszą dostarczyć wszystkie kontenery, poznać dokładne miejsca odbioru odpadów, dostosować pojazdy do poszczególnych ulic – wylicza Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Dlatego przewidujemy dwutygodniowy okres przejściowy, podczas którego zarówno firmy jak i mieszkańcy będą mogli przyzwyczaić się do zmian.

Na wielu ulicach zmieni się również firma, która będzie się zgłaszać po odbiór śmieci. – Firma Koma będzie zastępowała SUEZ w centrum miasta – wyjaśnia Smal-Chudzik. Z kolei mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą się przyzwyczaić do nieco innych zasad odbioru odpadów zielonych w okresie zimowym. Urzędnicy uznali, że zimą nie jest potrzebny regularny odbiór gałęzi i zgrabionych liści. – Nie ma stałego harmonogramu wywozu tych odpadów, pojazdy przyjeżdżają wtedy, gdy mieszkaniec zgłosi taką potrzebę – podkreśla szefowa wydziału.

Kto odbierze nasze śmieci

* Na Czechowie Północnym, Czechowie Południowym i Sławinie po odpady zgłosi się Suez Wschód.

* Obsługą Śródmieścia, Wieniawy, Starego Miasta i dzielnicy Za Cukrownią zajmie się spółka Koma.

* Z Czubów Północnych, Węglina Północnego i Węglina Południowego odpady wywiezie Ekoland.

Quiz: Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?

Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
www / 26 grudnia 2018 o 16:19
+51
Jak będę tak segregował to do kuchni nie wejdę
Avatar
llu / 26 grudnia 2018 o 17:02
+45
tak w kuchni 2 na 2 ja ma 5 workow smieci zbierac...chyba ktos na glowe upadl...a tak wogole to nie ma zadnej kampani, ulotek, informacji wiec nie rozpowiadajcie bzdur ze sa ulotki rozsylane!!! nigdzie nie natknelam sie na nie!!!
Avatar
Maximus Segregatus / 26 grudnia 2018 o 16:46
+29
W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki tych co czyhają na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich… rp.pl/Zadania/311289920-Za-odbior-smieci-placimy-wiecej-niz-Niemcy-a-ma-byc-jeszcze-drozej.html… I niewiele zrobiono aby tą patologiczną sytuację zmienić… pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523
W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżd... rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 17:10
+26
Zapomnijcie o tym, frakcja sucha i mokra i to by było na tyle. Cieszcie się że wogóle segreguje śmieci bo nie mam w tym żadnego interesu, jeszcze w ramach podziękowania podniesiecie mi opłatę za śmieci z 39 złotych na złotych 60.
Avatar
Lola / 26 grudnia 2018 o 18:57
+21
Niedługo na życie  człowiek nie będzie miał czasu..tylko siedzieć  i segregować. Podwyżki idą  a my za nich odbębniamy czarną robotę coś jest nie halo. Ciekawe kto na tym zarobi? 
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 17:14
+13
Zdajecie sobie sprawę, drodzy Koziogrodzianie, jak Was łupi zaufany człowiek Ludzi z Wypchanymi POrtfelami? Jeśli nie, to weźcie pod uwagę, że w jednej z ościennych gmin, która korzysta z tych samych składowisk, stawka wynosi 8 zł/os./m-c, co oznacza, że w Lublinie przebitka na tym geszefcie jest w pewnych przypadkach nawet dobrze ponad pięciokrotna.
Avatar
Śródmieście / 26 grudnia 2018 o 21:19
+11
Nie było żadnych ulotek ani żadnych informacji na ten temat. Opłata i tak już jest za duża.
Avatar
nie wiń ekologii, ale cwaniactwo polityczne / 26 grudnia 2018 o 17:26
+10
Jak Wam ekoświry karzą segregować na 20 frakcji to też będziecie? Były dwie: suche/mokre i wystarczy !!!
 Hola, hola ... Podwyżkę stawek ustaliły nie jakieś "eko-świry", ale wesoła ferajna z Komitetu Zuk na podstawie rachunków wziętych z sufitu i zapewne po to, żeby miasto miało więcej pieniędzy na programy wspierania deweloperów i korporacji. W wielu miejscach w Polsce opłaty są kilkakrotnie niższe, no ale w takich miejscach "władza" interesu kolesi nie przedkłada ponad interes mieszkańców.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 16:20
+9
Może plebs zajęty pakowaniem odpadów do tylu różnych POjemników nie zauważy, że wraz z POczątkiem Nowej Kadencji Fuchmistrza-Łamacza Ustawy Antykorupcyjnej rozPOczęła się realizacja jego Wielkiego Planu 5-letniego Złupienia Kieszeni nieszczęsnego ludu Koziego Grodu do kości, POnieważ Ludziom z Wypchanymi POrfelami ciągle za mało.
Avatar
Kris mordeczka / 26 grudnia 2018 o 19:57
+6
Arti, mordeczko. Święta-nie Święta, ale umowa była taka, że tego typu drażliwe artykuły mają w ciągu góra 2 godzin posiadać pasujące do naszej linii i odpowiednio splusikowane (50+) komentarze. Co się u was dzieje? Nie POzbieraliście się jeszcze PO śledziku u deweloperów?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 12:39
+1
Moe DW podałby ceny za wywóz w innych miastach? W ŁODZI segregowane to ok 10 ZŁ/OS. A NIESEGREGOWANE 20 ZŁ/OS. W Lublinie 2x drożej! Podobnie niskie ceny w Elblągu. Dane z artykułu na Onecie. Ciekawe, czy tam też mają duopol...
Avatar
Lbn / 27 grudnia 2018 o 06:32
0
Dziękujemy włodarzu.
Avatar
Obserwator JW / 27 grudnia 2018 o 06:02
+1
Obrona jest bardzo prosta. Miesiąc Luty ogłosić miesiącem sprzeciwu przed podwyżkami. NIE PŁACIMY!!! Jak nie pomoże to następny miesiąc protestu, aż do obniżenia stawek za wywóz.
Avatar
janakiel / 26 grudnia 2018 o 23:21
0
hola hola a nie to nie komuchy z PiSu powinni mi płacić, że surowce wtórne im segreguje ?
Avatar
dede / 26 grudnia 2018 o 23:19
+2
6 pojemników na śmieci ? ...na 40 metrach kwadratowych + 3 dzieci ....czy pislamski reżim już na konusa upadł ? nie każdy jest w zarządzie PZU i zarabia 100 tysięcy miesięcznie
Avatar
Porąbało Was? / 26 grudnia 2018 o 22:52
+2
Segregacja śmieci na Czubach os. Poręba na terenie np. SM KLAKSON w ogóle nie działa. W wiatach śmietnikowych syf i malaria. Cała ta segregacja to jakiś skandal w ogóle! Co tu się wyprawia to głowa mała! Śmietnik kipią, nikt tego nie ogarnia!
Avatar
Zdziwiony / 26 grudnia 2018 o 22:40
0
Komorskiemu na te 19 tys. miesięcznie trzeba skądś dać
Avatar
monika / 26 grudnia 2018 o 22:30
+2
To za co jest ta niesamowita podwyżka cen za odbiór śmieci skoro to ja mam przeznaczyć pokój na pojemniki na śmieci, aby nie biegać co chwilę na śmietnik, muszę te śmieci segregować (po co zatem zakład segregacji śmieci?) i sama je nosić po kilka razy na śmietnik, czyli zdzierać zelówki, bo przecież tych wszystkich worów nie wyniosę za jednym razem. Kuriozalne jest to, że my płacimy za śmieci, ale nie jesteśmy stroną umowy o ich odbiór. Co zatem składa się na cenę i z czego wynika podwyżka? Nie to, że sami nie negocjujemy ceny to jeszcze nie wiemy, czy podwyżka jest w pełni uzasadniona.
To za co jest ta niesamowita podwyżka cen za odbiór śmieci skoro to ja mam przeznaczyć pokój na pojemniki na śmieci, aby nie biegać co chwilę na śmietnik, muszę te śmieci segregować (po co zatem zakład segregacji śmieci?) i sama je nosić po kilka razy na śmietnik, czyli zdzierać zelówki, bo przecież tych wszystkich worów nie wyniosę za jednym razem. Kuriozalne jest to, że my płacimy za śmieci, ale nie jesteśmy stroną umowy o ich odbiór. Co zatem składa się na cenę i z czego wynika podwyżka? Nie to, że sami nie negocjujemy ceny to jeszcze ni... rozwiń
Avatar
Śródmieście / 26 grudnia 2018 o 21:19
+11
Nie było żadnych ulotek ani żadnych informacji na ten temat. Opłata i tak już jest za duża.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 21:12
+1
Na Sławinie nie było żadnych ulotek....
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie powstanie hala sportowo-widowiskowa na 800 osób

W Lublinie powstanie hala sportowo-widowiskowa na 800 osób 0 6

Sala sportowo-widowiskowa na 800 osób, ścianka wspinaczkowa, dwie sale do squasha, zewnętrzne boiska do koszykówki, piłki plażowej i tenisa, sala sportów walki. To tylko niektóre funkcje hali sportowo-widowiskowej, którą buduje Uniwersytet Medyczny. Wczoraj uczelnia podpisała umowę z wykonawcą – spółką Mirbud

Lekcje o mowie nienawiści w szkołach m.in. w Lublinie. Ordo Iuris: Rodzice, nie zgadzajcie się!

Lekcje o mowie nienawiści w szkołach m.in. w Lublinie. Ordo Iuris: Rodzice, nie zgadzajcie się! 83 36

W wielu miastach Polski, w tym w Lublinie, mają być prowadzone lekcje o mowie nienawiści. Ale Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris namawia rodziców, by się na to nie zgadzali

Spór o testament trwał 10 lat. Szczęśliwe zakończenie dla matki i syna

Spór o testament trwał 10 lat. Szczęśliwe zakończenie dla matki i syna 0 10

Po dziesięciu latach sądowej batalii Krystyna Zaręba i jej syn odzyskali działkę w Maszkach w okolicach Nałęczowa. Ziemia została przejęta na podstawie testamentu, który najprawdopodobniej został sfałszowany. Sprawa zakończyła się ugodą

Minister zdrowia w Lublinie. "Brakuje życzliwości, zrozumienia dla pacjenta"

Minister zdrowia w Lublinie. "Brakuje życzliwości, zrozumienia dla pacjenta" 0 9

O brakach kadrowych w służbie zdrowia oraz potrzebie większej życzliwości dla pacjenta i współpracy wszystkich zwodów medycznych mówił w czwartek w Lublinie minister zdrowia Łukasz Szumowski

Azoty nadal będą sponsorować Wisłę Puławy. Klub ma nowy zarząd

Azoty nadal będą sponsorować Wisłę Puławy. Klub ma nowy zarząd 73 12

W czwartek odbyło się walne zebranie Klubu Sportowego Wisła Puławy. Podczas spotkania podjęto decyzje o zmianach w zarządzie klubu.

Kolędowanie z XX. Czartoryskimi w Puławach
26 stycznia 2019, 16:00

Kolędowanie z XX. Czartoryskimi w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 stycznia o godz. 16 w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach zorganizowana zostanie druga odsłona Kolędowania z XX. Czartoryskimi.

Żałoba narodowa. Część lubelskich instytucji odwołuje i przenosi imprezy. Co ze studniówkami?
galeria

Żałoba narodowa. Część lubelskich instytucji odwołuje i przenosi imprezy. Co ze studniówkami? 58 36

Część lubelskich instytucji kulturalnych odwołuje lub przenosi zaplanowane na piątek i sobotę wydarzenia. Ma to związek z ogłoszoną przez prezydenta RP Andrzeja Dudę żałobą narodową po zamordowaniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Monika Skinder powalczy o mistrzostwo świata juniorek

Monika Skinder powalczy o mistrzostwo świata juniorek 0 0

To będzie bardzo emocjonujący weekend dla kibiców. W naszym województwie odbędą się w weekend dwie duże imprezy. Dodatkowo, Monika Skinder z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, w niedzielę będzie walczyć o medal mistrzostw świata juniorek

Marceli Niezgoda nie jest już szefem LAWP

Marceli Niezgoda nie jest już szefem LAWP 0 15

Marceli Niezgoda, polityk PSL, stracił fotel dyrektora Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Instytucja podlega marszałkowi (PiS), który rozpisał już konkurs na nowego szefa.

Czarne chmury nad posłem Olszówką. Sejm zajmie się wnioskiem prokuratury

Czarne chmury nad posłem Olszówką. Sejm zajmie się wnioskiem prokuratury 0 4

Nie ma już przeszkód, by Sejm zajął się wnioskiem prokuratury o wydanie zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej posła Piotra Olszówki.

Wyszedł z domu po papierosy, dwie godziny później znaleźli jego ciało
film

Wyszedł z domu po papierosy, dwie godziny później znaleźli jego ciało 64 8

35-letni Marcin wyszedł do sklepu po papierosy. Dwie godziny później jego ciało zostało znalezione w bramie, zaledwie sto metrów od jego mieszkania.

Tu była pizzeria Piccolo, potem Domek Saski. Już wiadomo co będzie teraz

Tu była pizzeria Piccolo, potem Domek Saski. Już wiadomo co będzie teraz 187 17

W sobotę otwarcie lokalu, który zajął miejsce po „Domku Saskim” LSS Społem. Przy głównym wejściu do parku będzie połączenie małej gastronomii ze sklepem

Już wiadomo, kto pokieruje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Już wiadomo, kto pokieruje Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej 36 31

Zarząd Województwa Lubelskiego powierzył Piotrowi Krawcowi pełnienie obowiązków dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Ślisko na drogach. Dachowanie i lądowanie w rowie