Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 grudnia 2018 r.
15:37

Duża zmiana przyzwyczajeń w kilku dzielnicach Lublina. Od 1 stycznia nowy system segregacji śmieci

Autor: Zdjęcie autora drs
0 29 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Od 1 stycznia już w całym Lublinie powinien obowiązywać nowy system segregacji śmieci. Jednak w praktyce przez co najmniej dwa tygodnie może jeszcze potrwać „okres przejściowy”. Przez ten czas wielu mieszkańców nie znajdzie koło swojego domu właściwych pojemników na odpady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Duża zmiana przyzwyczajeń czeka mieszkańców Czechowa, Sławina, Węglina, Czubów Północnych, Starego Miasta, Wieniawy, Śródmieścia i dzielnicy Za Cukrownią. W tych rejonach miasta nie udało się wprowadzić od lipca nowych zasad segregacji, więc będą obowiązywać od Nowego Roku.

Od tego dnia już w całym mieście domowe odpady powinny być rozdzielane do kilku pojemników lub worków w odpowiednim kolorze (patrz infografika). Ratusz zapowiada szeroko zakrojoną kampanię informacyjną. – Do wszystkich mieszkańców trafiły ulotki – podkreśla Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin.

Gorzej jest z dostarczaniem nowych, kolorowych pojemników na odpady. – Jest to duże wyzwanie logistyczne, firmy muszą dostarczyć wszystkie kontenery, poznać dokładne miejsca odbioru odpadów, dostosować pojazdy do poszczególnych ulic – wylicza Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Dlatego przewidujemy dwutygodniowy okres przejściowy, podczas którego zarówno firmy jak i mieszkańcy będą mogli przyzwyczaić się do zmian.

Na wielu ulicach zmieni się również firma, która będzie się zgłaszać po odbiór śmieci. – Firma Koma będzie zastępowała SUEZ w centrum miasta – wyjaśnia Smal-Chudzik. Z kolei mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą się przyzwyczaić do nieco innych zasad odbioru odpadów zielonych w okresie zimowym. Urzędnicy uznali, że zimą nie jest potrzebny regularny odbiór gałęzi i zgrabionych liści. – Nie ma stałego harmonogramu wywozu tych odpadów, pojazdy przyjeżdżają wtedy, gdy mieszkaniec zgłosi taką potrzebę – podkreśla szefowa wydziału.

Kto odbierze nasze śmieci

* Na Czechowie Północnym, Czechowie Południowym i Sławinie po odpady zgłosi się Suez Wschód.

* Obsługą Śródmieścia, Wieniawy, Starego Miasta i dzielnicy Za Cukrownią zajmie się spółka Koma.

* Z Czubów Północnych, Węglina Północnego i Węglina Południowego odpady wywiezie Ekoland.

Quiz: Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?

Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
www / 26 grudnia 2018 o 16:19
+52
Jak będę tak segregował to do kuchni nie wejdę
Avatar
llu / 26 grudnia 2018 o 17:02
+46
tak w kuchni 2 na 2 ja ma 5 workow smieci zbierac...chyba ktos na glowe upadl...a tak wogole to nie ma zadnej kampani, ulotek, informacji wiec nie rozpowiadajcie bzdur ze sa ulotki rozsylane!!! nigdzie nie natknelam sie na nie!!!
Avatar
Maximus Segregatus / 26 grudnia 2018 o 16:46
+30
W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki tych co czyhają na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich… rp.pl/Zadania/311289920-Za-odbior-smieci-placimy-wiecej-niz-Niemcy-a-ma-byc-jeszcze-drozej.html… I niewiele zrobiono aby tą patologiczną sytuację zmienić… pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523
W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżd... rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 17:10
+27
Zapomnijcie o tym, frakcja sucha i mokra i to by było na tyle. Cieszcie się że wogóle segreguje śmieci bo nie mam w tym żadnego interesu, jeszcze w ramach podziękowania podniesiecie mi opłatę za śmieci z 39 złotych na złotych 60.
Avatar
Lola / 26 grudnia 2018 o 18:57
+22
Niedługo na życie  człowiek nie będzie miał czasu..tylko siedzieć  i segregować. Podwyżki idą  a my za nich odbębniamy czarną robotę coś jest nie halo. Ciekawe kto na tym zarobi? 
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 17:14
+14
Zdajecie sobie sprawę, drodzy Koziogrodzianie, jak Was łupi zaufany człowiek Ludzi z Wypchanymi POrtfelami? Jeśli nie, to weźcie pod uwagę, że w jednej z ościennych gmin, która korzysta z tych samych składowisk, stawka wynosi 8 zł/os./m-c, co oznacza, że w Lublinie przebitka na tym geszefcie jest w pewnych przypadkach nawet dobrze ponad pięciokrotna.
Avatar
Śródmieście / 26 grudnia 2018 o 21:19
+12
Nie było żadnych ulotek ani żadnych informacji na ten temat. Opłata i tak już jest za duża.
Avatar
nie wiń ekologii, ale cwaniactwo polityczne / 26 grudnia 2018 o 17:26
+11
Jak Wam ekoświry karzą segregować na 20 frakcji to też będziecie? Były dwie: suche/mokre i wystarczy !!!
 Hola, hola ... Podwyżkę stawek ustaliły nie jakieś "eko-świry", ale wesoła ferajna z Komitetu Zuk na podstawie rachunków wziętych z sufitu i zapewne po to, żeby miasto miało więcej pieniędzy na programy wspierania deweloperów i korporacji. W wielu miejscach w Polsce opłaty są kilkakrotnie niższe, no ale w takich miejscach "władza" interesu kolesi nie przedkłada ponad interes mieszkańców.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 16:20
+10
Może plebs zajęty pakowaniem odpadów do tylu różnych POjemników nie zauważy, że wraz z POczątkiem Nowej Kadencji Fuchmistrza-Łamacza Ustawy Antykorupcyjnej rozPOczęła się realizacja jego Wielkiego Planu 5-letniego Złupienia Kieszeni nieszczęsnego ludu Koziego Grodu do kości, POnieważ Ludziom z Wypchanymi POrfelami ciągle za mało.
Avatar
Kris mordeczka / 26 grudnia 2018 o 19:57
+7
Arti, mordeczko. Święta-nie Święta, ale umowa była taka, że tego typu drażliwe artykuły mają w ciągu góra 2 godzin posiadać pasujące do naszej linii i odpowiednio splusikowane (50+) komentarze. Co się u was dzieje? Nie POzbieraliście się jeszcze PO śledziku u deweloperów?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 12:39
+2
Moe DW podałby ceny za wywóz w innych miastach? W ŁODZI segregowane to ok 10 ZŁ/OS. A NIESEGREGOWANE 20 ZŁ/OS. W Lublinie 2x drożej! Podobnie niskie ceny w Elblągu. Dane z artykułu na Onecie. Ciekawe, czy tam też mają duopol...
Avatar
Lbn / 27 grudnia 2018 o 06:32
+1
Dziękujemy włodarzu.
Avatar
Obserwator JW / 27 grudnia 2018 o 06:02
+2
Obrona jest bardzo prosta. Miesiąc Luty ogłosić miesiącem sprzeciwu przed podwyżkami. NIE PŁACIMY!!! Jak nie pomoże to następny miesiąc protestu, aż do obniżenia stawek za wywóz.
Avatar
janakiel / 26 grudnia 2018 o 23:21
+1
hola hola a nie to nie komuchy z PiSu powinni mi płacić, że surowce wtórne im segreguje ?
Avatar
dede / 26 grudnia 2018 o 23:19
+3
6 pojemników na śmieci ? ...na 40 metrach kwadratowych + 3 dzieci ....czy pislamski reżim już na konusa upadł ? nie każdy jest w zarządzie PZU i zarabia 100 tysięcy miesięcznie
Avatar
Porąbało Was? / 26 grudnia 2018 o 22:52
+3
Segregacja śmieci na Czubach os. Poręba na terenie np. SM KLAKSON w ogóle nie działa. W wiatach śmietnikowych syf i malaria. Cała ta segregacja to jakiś skandal w ogóle! Co tu się wyprawia to głowa mała! Śmietnik kipią, nikt tego nie ogarnia!
Avatar
Zdziwiony / 26 grudnia 2018 o 22:40
+1
Komorskiemu na te 19 tys. miesięcznie trzeba skądś dać
Avatar
monika / 26 grudnia 2018 o 22:30
+3
To za co jest ta niesamowita podwyżka cen za odbiór śmieci skoro to ja mam przeznaczyć pokój na pojemniki na śmieci, aby nie biegać co chwilę na śmietnik, muszę te śmieci segregować (po co zatem zakład segregacji śmieci?) i sama je nosić po kilka razy na śmietnik, czyli zdzierać zelówki, bo przecież tych wszystkich worów nie wyniosę za jednym razem. Kuriozalne jest to, że my płacimy za śmieci, ale nie jesteśmy stroną umowy o ich odbiór. Co zatem składa się na cenę i z czego wynika podwyżka? Nie to, że sami nie negocjujemy ceny to jeszcze nie wiemy, czy podwyżka jest w pełni uzasadniona.
To za co jest ta niesamowita podwyżka cen za odbiór śmieci skoro to ja mam przeznaczyć pokój na pojemniki na śmieci, aby nie biegać co chwilę na śmietnik, muszę te śmieci segregować (po co zatem zakład segregacji śmieci?) i sama je nosić po kilka razy na śmietnik, czyli zdzierać zelówki, bo przecież tych wszystkich worów nie wyniosę za jednym razem. Kuriozalne jest to, że my płacimy za śmieci, ale nie jesteśmy stroną umowy o ich odbiór. Co zatem składa się na cenę i z czego wynika podwyżka? Nie to, że sami nie negocjujemy ceny to jeszcze ni... rozwiń
Avatar
Śródmieście / 26 grudnia 2018 o 21:19
+12
Nie było żadnych ulotek ani żadnych informacji na ten temat. Opłata i tak już jest za duża.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 21:12
+2
Na Sławinie nie było żadnych ulotek....
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczna śmierć 13-latka w Zamościu. Nie zostawił żadnego listu

Tragiczna śmierć 13-latka w Zamościu. Nie zostawił żadnego listu 10 1

Do tragedii doszło na jednym z osiedli w Zamościu. Nie żyje 13-letni chłopiec. Jego ciało znalazł w mieszkaniu 10-letni brat

Azoty Puławy grają z MMTS Kwidzyn. Ostatni mecz u siebie

Azoty Puławy grają z MMTS Kwidzyn. Ostatni mecz u siebie 0 1

Po raz ostatni w tym roku Azoty Puławy wystąpią przed własną publicznością. W 16. kolejce spotkań ich przeciwnikiem będzie MMTS Kwidzyn. Początek środowego spotkania o godzinie 18

Będzie program wsparcia zdolnych uczniów w Białej Podlaskiej

Będzie program wsparcia zdolnych uczniów w Białej Podlaskiej 1 0

Radnego Zjednoczonej Prawicy niepokoi brak programu wspierania uzdolnionych uczniów w Białej Podlaskiej. Apeluje do władz miasta, aby stosowną uchwałę przyjąć jeszcze w tym roku. – Jest w przygotowaniu – odpowiada rzecznik magistratu.

Niezwykłe odkrycie w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Pierwsza powojenna książka obecności czytelników
galeria

Niezwykłe odkrycie w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Pierwsza powojenna książka obecności czytelników 8 2

Odkrycie cudne, wpisy wzruszające, dotyk historii... Tak komentowane jest odkrycie bibliotekarzy. W Bibliotece Uniwersyteckiej KUL znaleziono księgę, w której wpisywali się użytkownicy czytelni 75 lat temu!

System eMandat w Straży Miejskiej w Chełmie. "Będzie mniej „papierologii”, a więcej działania"

System eMandat w Straży Miejskiej w Chełmie. "Będzie mniej „papierologii”, a więcej działania" 0 1

Cyfryzacja w Straży Miejskiej. Funkcjonariusz z GPS-em w radiowozie doda do meldunku zdjęcie z komórki

Świdnik: Mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci

Świdnik: Mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci 0 5

25 złotych miesięcznie od osoby – tyle od nowego roku zapłacą mieszkańcy Świdnika, którzy segregują śmieci. Dla tych, którzy tego nie robią, stawka będzie podwójna. Tak w poniedziałek zdecydowała Rada Miasta Świdnik, obniżając tym samym stawkę „podwyższonej opłaty” z zaproponowanych przez burmistrza 75 zł na 50 zł.

Acid Drinkers wystąpią w Graffiti
13 grudnia 2019, 19:00

Acid Drinkers wystąpią w Graffiti 0 0

Legendarna polska formacja heavymetalowa - Acid Drinkers już 13 grudnia o godz. 19 wystąpi na scenie Klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13).

Liga Mistrzów. Wielki mecz Milika, dramat Ajaxu Amsterdam
film

Liga Mistrzów. Wielki mecz Milika, dramat Ajaxu Amsterdam 0 0

Napoli pokonało Genk 4:0 i awansowało do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Do wygranej szczególnie przyczynił się Arkadiusz Milik, który zdobył klasycznego hat-tricka w pierwszej połowie spotkania. Na gola w Lidze Mistrzów 25-latek czekał ponad dwa lata

Zrobili sobie parking na alejce dla pieszych. Straż Miejska nie może interweniować
Alarm24

Zrobili sobie parking na alejce dla pieszych. Straż Miejska nie może interweniować 4 27

Chociaż kierowcy na pl. Kaczyńskiego nagminnie parkują na alejce dla pieszych, to Straż Miejska twierdzi, że jest bezradna, bo nie może tu wlepiać mandatów. Strażnicy przekonują, że problem jest w stanie rozwiązać Urząd Miasta. Ten zaś zapewnia, że postara się uwolnić alejkę od parkujących samochodów

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 11 grudnia 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 11 grudnia 2019 r. 0 0

Grand Press 2019. Tomasz Sekielski zdobywcą statuetki Dziennikarza Roku
Lista laureatów

Grand Press 2019. Tomasz Sekielski zdobywcą statuetki Dziennikarza Roku 0 27

Poznaliśmy Dziennikarza Roku 2019 oraz wszystkich laureatów 23. edycji nagród Grand Press. Uroczysta, finałowa gala odbyła się dzisiaj w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Ogromny pomnik Ofiar Komunizmu ma stanąć na pl. Singera. Zgłosili się chętni projektanci

Ogromny pomnik Ofiar Komunizmu ma stanąć na pl. Singera. Zgłosili się chętni projektanci 50 42

25 zespołów projektowych zgłosiło się do konkursu na projekt pomnika Ofiar Komunizmu, który ma stanąć na pl. Singera. Zwycięską wizję powinniśmy poznać 30 grudnia, a jej autor stanie się też wykonawcą samego pomnika. Jego koszt może sięgnąć 300 tys. euro, bo pomysłodawcy chcą, aby był „monumentalny”

Uwaga! TVN: Dziadkowie uprowadzili wnuka? "Chodzi o dobro dziecka”
film

Uwaga! TVN: Dziadkowie uprowadzili wnuka? "Chodzi o dobro dziecka” 0 4

Ile w Polsce znaczą wyroki sądu, jeśli chodzi o kwestie zabezpieczenia interesów dziecka? Historia pani Beaty, która od września nie widziała własnego dziecka, jest bulwersująca. Choć po stronie kobiety stoi prawo, to niewiele z tego wynika.

Christmas Party w studenckiej "Trójce"
12 grudnia 2019, 19:00

Christmas Party w studenckiej "Trójce" 0 0

12 grudnia o godz. 19 w studenckiej stołówce "Trójka" przy ul. Langiewicza 16 odbędzie się Christmas Party. Będą wspólne dekorowanie choinki oraz opowieści o zwyczajach świątecznych panujących w różnych krajach.

Bank Mleka Kobiecego w Lublinie poszukuje nowych dawczyń

Bank Mleka Kobiecego w Lublinie poszukuje nowych dawczyń 13 2

Działający przy Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie Bank Mleka Kobiecego potrzebuje nowych dawczyń. Z kobiecego mleka korzystają już wcześniaki z dwóch lubelskich szpitali

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!