Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 grudnia 2018 r.
15:37

Duża zmiana przyzwyczajeń w kilku dzielnicach Lublina. Od 1 stycznia nowy system segregacji śmieci

Autor: Zdjęcie autora drs
0 29 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Od 1 stycznia już w całym Lublinie powinien obowiązywać nowy system segregacji śmieci. Jednak w praktyce przez co najmniej dwa tygodnie może jeszcze potrwać „okres przejściowy”. Przez ten czas wielu mieszkańców nie znajdzie koło swojego domu właściwych pojemników na odpady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Duża zmiana przyzwyczajeń czeka mieszkańców Czechowa, Sławina, Węglina, Czubów Północnych, Starego Miasta, Wieniawy, Śródmieścia i dzielnicy Za Cukrownią. W tych rejonach miasta nie udało się wprowadzić od lipca nowych zasad segregacji, więc będą obowiązywać od Nowego Roku.

Od tego dnia już w całym mieście domowe odpady powinny być rozdzielane do kilku pojemników lub worków w odpowiednim kolorze (patrz infografika). Ratusz zapowiada szeroko zakrojoną kampanię informacyjną. – Do wszystkich mieszkańców trafiły ulotki – podkreśla Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Lublin.

Gorzej jest z dostarczaniem nowych, kolorowych pojemników na odpady. – Jest to duże wyzwanie logistyczne, firmy muszą dostarczyć wszystkie kontenery, poznać dokładne miejsca odbioru odpadów, dostosować pojazdy do poszczególnych ulic – wylicza Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Dlatego przewidujemy dwutygodniowy okres przejściowy, podczas którego zarówno firmy jak i mieszkańcy będą mogli przyzwyczaić się do zmian.

Na wielu ulicach zmieni się również firma, która będzie się zgłaszać po odbiór śmieci. – Firma Koma będzie zastępowała SUEZ w centrum miasta – wyjaśnia Smal-Chudzik. Z kolei mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą się przyzwyczaić do nieco innych zasad odbioru odpadów zielonych w okresie zimowym. Urzędnicy uznali, że zimą nie jest potrzebny regularny odbiór gałęzi i zgrabionych liści. – Nie ma stałego harmonogramu wywozu tych odpadów, pojazdy przyjeżdżają wtedy, gdy mieszkaniec zgłosi taką potrzebę – podkreśla szefowa wydziału.

Kto odbierze nasze śmieci

* Na Czechowie Północnym, Czechowie Południowym i Sławinie po odpady zgłosi się Suez Wschód.

* Obsługą Śródmieścia, Wieniawy, Starego Miasta i dzielnicy Za Cukrownią zajmie się spółka Koma.

* Z Czubów Północnych, Węglina Północnego i Węglina Południowego odpady wywiezie Ekoland.

Quiz: Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?

Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
www / 26 grudnia 2018 r. o 16:19
Jak będę tak segregował to do kuchni nie wejdę
Avatar
llu / 26 grudnia 2018 r. o 17:02
tak w kuchni 2 na 2 ja ma 5 workow smieci zbierac...chyba ktos na glowe upadl...a tak wogole to nie ma zadnej kampani, ulotek, informacji wiec nie rozpowiadajcie bzdur ze sa ulotki rozsylane!!! nigdzie nie natknelam sie na nie!!!
Avatar
Maximus Segregatus / 26 grudnia 2018 r. o 16:46
W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki tych co czyhają na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich… rp.pl/Zadania/311289920-Za-odbior-smieci-placimy-wiecej-niz-Niemcy-a-ma-byc-jeszcze-drozej.html… I niewiele zrobiono aby tą patologiczną sytuację zmienić… pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523
W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżd... rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 17:10
Zapomnijcie o tym, frakcja sucha i mokra i to by było na tyle. Cieszcie się że wogóle segreguje śmieci bo nie mam w tym żadnego interesu, jeszcze w ramach podziękowania podniesiecie mi opłatę za śmieci z 39 złotych na złotych 60.
Avatar
Lola / 26 grudnia 2018 r. o 18:57
Niedługo na życie  człowiek nie będzie miał czasu..tylko siedzieć  i segregować. Podwyżki idą  a my za nich odbębniamy czarną robotę coś jest nie halo. Ciekawe kto na tym zarobi? 
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 17:14
Zdajecie sobie sprawę, drodzy Koziogrodzianie, jak Was łupi zaufany człowiek Ludzi z Wypchanymi POrtfelami? Jeśli nie, to weźcie pod uwagę, że w jednej z ościennych gmin, która korzysta z tych samych składowisk, stawka wynosi 8 zł/os./m-c, co oznacza, że w Lublinie przebitka na tym geszefcie jest w pewnych przypadkach nawet dobrze ponad pięciokrotna.
Avatar
Śródmieście / 26 grudnia 2018 r. o 21:19
Nie było żadnych ulotek ani żadnych informacji na ten temat. Opłata i tak już jest za duża.
Avatar
nie wiń ekologii, ale cwaniactwo polityczne / 26 grudnia 2018 r. o 17:26
Jak Wam ekoświry karzą segregować na 20 frakcji to też będziecie? Były dwie: suche/mokre i wystarczy !!!
 Hola, hola ... Podwyżkę stawek ustaliły nie jakieś "eko-świry", ale wesoła ferajna z Komitetu Zuk na podstawie rachunków wziętych z sufitu i zapewne po to, żeby miasto miało więcej pieniędzy na programy wspierania deweloperów i korporacji. W wielu miejscach w Polsce opłaty są kilkakrotnie niższe, no ale w takich miejscach "władza" interesu kolesi nie przedkłada ponad interes mieszkańców.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 16:20
Może plebs zajęty pakowaniem odpadów do tylu różnych POjemników nie zauważy, że wraz z POczątkiem Nowej Kadencji Fuchmistrza-Łamacza Ustawy Antykorupcyjnej rozPOczęła się realizacja jego Wielkiego Planu 5-letniego Złupienia Kieszeni nieszczęsnego ludu Koziego Grodu do kości, POnieważ Ludziom z Wypchanymi POrfelami ciągle za mało.
Avatar
Kris mordeczka / 26 grudnia 2018 r. o 19:57
Arti, mordeczko. Święta-nie Święta, ale umowa była taka, że tego typu drażliwe artykuły mają w ciągu góra 2 godzin posiadać pasujące do naszej linii i odpowiednio splusikowane (50+) komentarze. Co się u was dzieje? Nie POzbieraliście się jeszcze PO śledziku u deweloperów?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 12:39
Moe DW podałby ceny za wywóz w innych miastach? W ŁODZI segregowane to ok 10 ZŁ/OS. A NIESEGREGOWANE 20 ZŁ/OS. W Lublinie 2x drożej! Podobnie niskie ceny w Elblągu. Dane z artykułu na Onecie. Ciekawe, czy tam też mają duopol...
Avatar
Lbn / 27 grudnia 2018 r. o 06:32
Dziękujemy włodarzu.
Avatar
Obserwator JW / 27 grudnia 2018 r. o 06:02
Obrona jest bardzo prosta. Miesiąc Luty ogłosić miesiącem sprzeciwu przed podwyżkami. NIE PŁACIMY!!! Jak nie pomoże to następny miesiąc protestu, aż do obniżenia stawek za wywóz.
Avatar
janakiel / 26 grudnia 2018 r. o 23:21
hola hola a nie to nie komuchy z PiSu powinni mi płacić, że surowce wtórne im segreguje ?
Avatar
dede / 26 grudnia 2018 r. o 23:19
6 pojemników na śmieci ? ...na 40 metrach kwadratowych + 3 dzieci ....czy pislamski reżim już na konusa upadł ? nie każdy jest w zarządzie PZU i zarabia 100 tysięcy miesięcznie
Avatar
Porąbało Was? / 26 grudnia 2018 r. o 22:52
Segregacja śmieci na Czubach os. Poręba na terenie np. SM KLAKSON w ogóle nie działa. W wiatach śmietnikowych syf i malaria. Cała ta segregacja to jakiś skandal w ogóle! Co tu się wyprawia to głowa mała! Śmietnik kipią, nikt tego nie ogarnia!
Avatar
Zdziwiony / 26 grudnia 2018 r. o 22:40
Komorskiemu na te 19 tys. miesięcznie trzeba skądś dać
Avatar
monika / 26 grudnia 2018 r. o 22:30
To za co jest ta niesamowita podwyżka cen za odbiór śmieci skoro to ja mam przeznaczyć pokój na pojemniki na śmieci, aby nie biegać co chwilę na śmietnik, muszę te śmieci segregować (po co zatem zakład segregacji śmieci?) i sama je nosić po kilka razy na śmietnik, czyli zdzierać zelówki, bo przecież tych wszystkich worów nie wyniosę za jednym razem. Kuriozalne jest to, że my płacimy za śmieci, ale nie jesteśmy stroną umowy o ich odbiór. Co zatem składa się na cenę i z czego wynika podwyżka? Nie to, że sami nie negocjujemy ceny to jeszcze nie wiemy, czy podwyżka jest w pełni uzasadniona.
To za co jest ta niesamowita podwyżka cen za odbiór śmieci skoro to ja mam przeznaczyć pokój na pojemniki na śmieci, aby nie biegać co chwilę na śmietnik, muszę te śmieci segregować (po co zatem zakład segregacji śmieci?) i sama je nosić po kilka razy na śmietnik, czyli zdzierać zelówki, bo przecież tych wszystkich worów nie wyniosę za jednym razem. Kuriozalne jest to, że my płacimy za śmieci, ale nie jesteśmy stroną umowy o ich odbiór. Co zatem składa się na cenę i z czego wynika podwyżka? Nie to, że sami nie negocjujemy ceny to jeszcze ni... rozwiń
Avatar
Śródmieście / 26 grudnia 2018 r. o 21:19
Nie było żadnych ulotek ani żadnych informacji na ten temat. Opłata i tak już jest za duża.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 21:12
Na Sławinie nie było żadnych ulotek....
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tetiana Yurkevichus dołączyła do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Tetiana Yurkevichus dołączyła do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Krzysztof Szewczyk nie próżnuje i reprezentacyjną przerwę wykorzystał na zdecydowaną przebudowę składu. Przypomnijmy, że kilka dni temu zespół opuściła Emilia Kośla, a dołączyła do niego Aleksandra ZIemborska, ostatnio występująca w BC Polkowice.

Czy to już koniec kina Merkury w Białej Podlaskiej?
alarm24

Czy to już koniec kina Merkury w Białej Podlaskiej?

Bialskie kino Merkury wystawione na sprzedaż. Ale właściciel, mazowiecka spółka Max–Film uspokaja, że takie przetargi organizuje co jakiś czas.

Zmiana na zamku. Będzie nowy kierownik

Zmiana na zamku. Będzie nowy kierownik

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym czeka ważna zmiana kadrowa. Z funkcją kierownika oddziału na zamku w Janowcu po latach pracy żegna się Filip Jaroszyński.

Bądź Mikołajem dla kota lub psa. Zoomikołajki w lubelskim schronisku

Bądź Mikołajem dla kota lub psa. Zoomikołajki w lubelskim schronisku

Lubelskie schronisko dla zwierząt zaprasza na wtorek na Zoomikołajki. W tej akcji nie chodzi tylko o to, żeby zwierzęta znalazły nowe domy. Chodzi również o to, by zaraz po świętach nie zostały uznane za kolejny zbędny prezent do wyrzucenia.

LUK Lublin kontra Ślepsk Malow Suwałki. Chcą zatrzymać Filipiaka

LUK Lublin kontra Ślepsk Malow Suwałki. Chcą zatrzymać Filipiaka

W sobotę LUK Lublin zagra na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki (godz. 17.30)

Mundial 2022: Brazylia – Kamerun 0:1, Szwajcaria pokonała Serbię 3:2 i gra dalej

Mundial 2022: Brazylia – Kamerun 0:1, Szwajcaria pokonała Serbię 3:2 i gra dalej

Ostatnie mecze fazy grupowej mundialu w Katarze też dostarczyły solidnej dawki emocji. Niespodziewanie Brazylia przegrała z Kamerunem 0:1. Sporo działo się też w starciu numer dwa. Szwajcaria prowadziła z Serbią, potem przegrywała 1:2 i była poza turniejem, ale ostatecznie wygrała 3:2 i awansowała do fazy pucharowej z drugiego miejsca

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata
Magazyn

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata

W 1986 roku w Meksyku reprezentacja Polski w ramach 1/8 finału przegrała 0:4 z Brazylią i odpadła z dalszej rywalizacji. W niedzielę, po 36 latach polscy kibice po raz kolejny będą dopingować nasz zespół w starciu fazy pucharowej z innym światowym gigantem: Francją. To pokazuje. jak duży sukces odniosła na mistrzostwach świata w Katarze drużyna Czesława Michniewicza, ale o jego stylu z pewnością nie chce pamiętać nikt.

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Część nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 10 tak bardzo zaskoczyła wyłączona kserokopiarka, że postanowili zainterweniować w tej sprawie u radnego.

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze” oraz szefowa Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej przez najbliższe dwa lata będzie przewodniczącą zarządu Forum Informacji Turystycznej.

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group
4 grudnia 2022, 18:00

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group

W niedzielę, 4 grudnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się kolejny koncert w ramach Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego "Adventus". Wystąpi międzynarodowy zespół Canaan Group.

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Oddana w sierpniu do użytku toaleta publiczna w Radzyniu Podlaskim, od kilku tygodni nie działa. Urzędnicy winę składają na wandali.

Jak żyć po Covidzie? W Akademii Zamojskiej już wiedzą
galeria

Jak żyć po Covidzie? W Akademii Zamojskiej już wiedzą

Dla jednych „Covid to ściema”, dla innych realna choroba, której nawet łagodne przejście potrafi zostawić w organizmie poważne zmiany. O tym, jak żyć i odzyskiwać zdrowie po zakażeniu SARS CoV-2 mówiono podczas konferencji zorganizowanej w Akademii Zamojskiej.

Mundial 2022: Ghana – Urugwaj 1:2, Korea Południowa lepsza od Portugalii

Mundial 2022: Ghana – Urugwaj 1:2, Korea Południowa lepsza od Portugalii

Kolejny dzień na mundialu w Katarze i kolejne niespodzianki. Tym razem w grupie H. Mimo wygranej z Ghaną z mistrzostwami świata żegna się Urugwaj. Tak samo zresztą, jak drużyna „Czarnych Gwiazd”. Niespodziewanie Korea Południowa pokonała w piątek Portugalię 2:1 i to te drużyny wywalczyły awans do 1/8 finału. Trzeba jednak dodać, że zespół z Azji przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie w dramatycznych okolicznościach.

Przodkowie zdobyli nieśmiertelność

Przodkowie zdobyli nieśmiertelność

Zespół archiwalny numer 2538 Archiwum Państwowego w Lublinie to akta rodzin Barszczewskich, Danielskich herbu Daniel i de Mezerów herbu Moździerz oraz rodzin z nimi skoligaconymi, między innymi Bajkowskich, Tarnowskich herbu Sas, Żurakowskich i Teleżyńskich. Tą wyjątkową spuściznę rodzinną przekazał Zygmunt Barszczewski

Masaże, jacuzzi, sztuczna rzeka. Tak się zmieni stary basen w Biłgoraju. Za 62 mln złotych
galeria

Masaże, jacuzzi, sztuczna rzeka. Tak się zmieni stary basen w Biłgoraju. Za 62 mln złotych

Nie 50, ale ponad 62 mln zł trzeba będzie wydać, by zrealizować oba planowane etapy rozbudowy i modernizacji powiatowej krytej pływalni w Biłgoraju. Ale do pierwszej części prac samorząd nie dołoży z własnego budżetu ani złotówki, na drugą część pieniędzy ma, a reszty będzie szukać.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!