Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Po niedawnym wykryciu dwóch ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gminach Sawin i Wierzbica trzeba było zabić 645 świń. Teraz każdego dnia pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Chełmie sprawdzają, czy na zagrożonych terenach hodowcy stosują się do ich zaleceń.
Tradycyjnie już radzyński Spomlek nagrodził swoich najlepszych dostawców mleka samochodami osobowymi.
Nie chcemy, aby maliny jednym razem kosztowały 11 zł/kg, a drugim, jak dziś, 2 zł/kg. Chcemy ustabilizowanych cen – apelowała w imieniu producentów Małgorzata Dęga z Bobów, która ma 4-hekatorową plantację tych owoców
Jest tak źle, że na największych plantacjach truskawek owoce mogą zostać na krzakach. Plantatorzy boją się, że nie znajdą też ludzi do zbioru jesiennych malin. Chętnych do pracy na plantacjach nie widać też wśród Ukraińców. Zatrudnienie obcokrajowców skomplikowały nowe przepisy
Ministerstwo rolnictwa obiecywało że rolnicy poszkodowani w związku z ASF do 15 maja dostaną rekompensaty i odszkodowania za wybite świnie. Jednak wciąż wielu z nich nie dostało pieniędzy.
W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.
Podróżujący krajową „siedemnastką” już niedługo będą mogli zatrzymać się w miejscowości Boniewo (gm. Fajsławice), aby na tamtejszym targowisku zaopatrzyć się w produkty lokalne, upiec chleb w tradycyjnym piecu, czy dawnym sposobem uwędzić mięso.
Rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosku o przyznanie płatności lub poprawienie już przesłanego dokumentu. Wydłużony o miesiąc termin dotyczy płatności bezpośrednich, płatności obszarowych w ramach PROW 2014-2020 oraz PROW 2007-2013 – tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, ONW, zalesieniowych i rolnośrodowiskowych.
Rozmowa z Dariuszem Skibą, specjalistą działu rekrutacji „Norske Landbrukstjenester” Nord Osterdal z Tynset (LBNO) w Norwegii.
Bezpłatne badania, konsultacje ze specjalistami, hospitalizacje. Instytut Medycyny Wsi w Lublinie chce walczyć z boreliozą wśród rolników z województwa lubelskiego i podlaskiego.
Województwo lubelskie ma coraz mniej mieszkańców. W największym tempie wyludniają się okolice Hrubieszowa i Krasnegostawu. Z kolei największy przyrost naturalny jest w powiecie łukowskim, łęczyńskim i Białej Podlaskiej
Plantatorzy z Lubelszczyzny z niepokojem czekają na tegoroczne zbiory. Wszystko przez przedłużające się procedury zatrudniania cudzoziemców i rosnącą konkurencję. Znacznie lepsze stawki oferują pracodawcy ze środkowej i zachodniej Polski. Eksperci szacują, że w tym roku z rolnictwa i sadownictwa odejść może nawet 1/3 Ukraińców.
Do 15 maja rolnicy stający się o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych powinni złożyć wniosek za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Po tym terminie ich płatności będą już niższe. Aby maksymalnie pomóc rolnikom pracownicy lubelskiego ARiMR będą jeździć po gminach i pomagać rolnikom w wypełnieniu formularzy.
We wtorek rolnicy z całego województwa będą mogli skorzystać z porad i pomocy pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Będą też atrakcje dla dzieci.
– Pomysłów jest bardzo dużo, te pieniądze można by przeznaczyć na inny cel, przede wszystkim, aby pomóc tym pokrzywdzonym rolnikom. A w tej wersji, jaką proponuje ministerstwo, ogrodzenie nie spełni swojej roli – ocenia starosta powiatu bialskiego, Mariusz Filipiuk.
Najbardziej charakterystycznym objawem jest tzw. rumień wędrujący, w kształcie krążka. Jeśli go zauważymy od razu trzeba zgłosić się do lekarza
Łódzka prokuratura ustala, czy wśród ofiar podejrzanego o oszustwa 34-latka są również rolnicy z województwa lubelskiego. Aresztowanemu jeszcze przed Wielkanocą mężczyźnie śledczy zarzucają popełnienie w sumie trzynastu przestępstw. Poszkodowanych może być znacznie więcej – już wiadomo, że w kręgu jego zainteresowań były trzy osoby z okolic Lublina
Nasiona GMO i agrochemia w jednych rekach. Komisja Europejska zgodziła się na fuzję dwóch światowych gigantów rynku rolniczym – niemieckiego Bayera i amerykańskiego Monsanto.
Mimo apeli i akcji informacyjnych problem wytruć zapylaczy wciąż istnieje – podkreślają w liście do ministra rolnictwa związki i stowarzyszenia skupiające pszczelarzy. I podsuwają nowe pomysły. Jednym z nich jest emisja w telewizji spotów edukacyjnych
Lepszej jakości owoce i większa konsolidacja produkcji – to wyzwania, przed którymi stoją dziś polscy producenci. Nie bez znaczenia są też akcje promocyjne – podkreślali uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie
Magazyny producentów świecą pustkami, a kury ani myślą w taką pogodę bardziej się nieść. – Klienci dzwonią, zainteresowanie ogromne, ale co z tego, jak jajek nie ma? – rozkłada ręce hodowca kur z gospodarstwa ekologicznego.
O wprowadzenie stanu klęski żywiołowej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) apelują do wojewody lubelskiego radni sejmiku województwa. Ale zdaniem wojewody, skutkowałoby to jedynie ograniczeniem wolności i praw obywatelskich.
Artur Niczyporuk został nowym prezesem Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce. To były zastępca dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
To będzie jeden z najbardziej dotkliwych protestów i to jeszcze przed świętami – zapowiada Marek Sulima, rolnik i radny powiatu bialskiego. Część rolników wspólnie z politykami Polskiego Stronnictwa Ludowego wytyka rządzącym brak skuteczności w walce z afrykańskim pomorem świń. Ich wspólna konferencja zbiegła się w czasie z wizytą w Lublinie wiceministra rolnictwa.
Pomysłów na biznes na wsi nie brakuje. Dzięki nowoczesnym technologiom w uprawie współcześni rolnicy mają więcej czasu, a zarazem możliwości uzyskania dodatkowych dochodów. Fachowcy tłumaczą, że to nie jest takie trudne i warto zaryzykować.