Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Co Gdzie Kiedy. Targi Rolnicze Agro-Park w Lublinie są organizowane już po raz 11.
Klienci ich szukają, bo warzywa i owoce w diecie są bardzo reklamowane. Tym bardziej te ekologiczne. Tymczasem rolnicy, którzy decydują się na uprawę roślin w systemie rolnictwa ekologicznego napotykają na trudności.
W Lublinie trwają właśnie Targi Rolnicze Agro-Park w hali Targów Lublin (ul. Dworcowa).
Rośnie liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. W ubiegłym roku w województwie lubelskim było ich nieco ponad 400. W niespełna dwa miesiące tego roku przypadków ASF u dzików było już 250.
Obowiązuje nowe prawo wodne. Ze zmianą przepisów wiążą się m.in. nowe opłaty za korzystanie z wody. Dotyczą przede wszystkim hodowców ryb, rolników posiadających duże gospodarstwa, producentów napojów i innych przedsiębiorców, którzy wykorzystują do prowadzonej produkcji duże ilości wody.
Będzie można sprawdzić co nowego pojawiło się na rynku, poznać ofertę dostawców rolniczego sprzętu i skorzystać z porad ekspertów. Wszystko to na targach Agro-Park w Lublinie, które rozpoczynają się 3 marca.
Do 20 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie dofinansowania na inwestycji związane m.in. ze zwiększeniem produkcji, poprawą jakości czy też zmianą profilu produkcji. Maksymalnie można otrzymać wsparcie w wysokości pół miliona złotych.
Ponad 1 200 km – taką długości ma mieć zapora wzdłuż wschodniej granicy kraju. Ogrodzenie z siatki przypominające to stosowane w lasach i przy drogach ma pomóc w walce z afrykańskim pomorem świń (ASF). Za jego budowę i utrzymanie będą odpowiadać wojewodowie.
Andrzej Ryl nie jest już prezesem Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce. Został odwołany z tej funkcji. Dzisiaj na stronie Ministeria Rolnictwa i Rozwoju Wsi ukazało się już ogłoszenie o konkursie na nowego prezesa spółki.
- Rolnicy zmagają się z afrykańskim pomorem świń, a w ministerstwie rolnictwa wypłacają sobie gigantyczne premie. To policzek dla rolników - uważa lubelski poseł Stanisław Żmijan z PO
Sprawy dotyczące m.in. dzierżawy i sprzedaży ziemi można załatwić już pod jednym adresem, przy ul. Karłowicza 4 w Lublinie. Remont pomieszczeń już się zakończył. Dzięki temu lubelski oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ma już jedną siedzibę. W piątek miało miejsce oficjalne otwarcie wyremontowanych pomieszczeń.
Pszczelarze z powiatu parczewskiego niepokoją się planowaną wycinką miododajnych drzew. Ich zdaniem wpłynie to na ginięcie pszczół. Władze powiatu uspokajają jednak, że masowej wycinki nie będzie.
Sadźmy przy drogach rośliny miododajne – apeluje Stanisław Chojak, pszczelarz z Woli Tulnickiej w gminie Siemień. Drogowcom pomysł się podoba. – Mamy jednak związane ręce – tłumaczą
Od tego roku rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie i obszarowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich mają obowiązek wkładać wniosek w formie elektronicznej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie pomagać w wypełnianiu dokumentów. ARiMR zapowiada też szkolenia dla rolników.
Otyłość i nadwaga, nadciśnienie, problemy z kręgosłupem i tarczycą, borelioza – na to najczęściej cierpią mieszkańcy wsi. Polskich rolników kompleksowo przebadał Instytut Medycyny Wsi w Lublinie. W ciągu trzech lat (badania zakończyły się w ubiegłym roku) zostało przebadanych blisko 10 tysięcy rolników z całej Polski. Wstępne wyniki nie są optymistyczne.
Nie tylko polscy naukowcy, ale też prelegenci z zagranicy wezmą udział IX Lubelskiej Konferencji Pszczelarskiej i IV Międzynarodowym Sympozjum Pszczelarskim w Pszczelej Woli koło Lublina. Trzydniowa konferencja rozpocznie się w piątek, 2 lutego.
Prokuratura wznawia postępowanie w sprawie nieprawidłowości przy powoływaniu tzw. grup producenckich. Wcześniej je umorzyła, uznając, że samorządowcy i rolnicy działali legalnie.
Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zamościu zmienia siedzibę, ale ulica pozostaje tam sama. Od 1 lutego będzie się mieścić nie przy ul. Szczebrzeskiej 120, tylko Szczebrzeskiej 71.
Żeby zatrudnić cudzoziemca nie wystarczy już złożenie prostego oświadczenia. Od 1 stycznia konieczne jest rozpoczęcie żmudnej i płatnej procedury. Eksperci szacują, że z rolnictwa i sadownictwa odejść może nawet 1/3 zatrudnionych tu Ukraińców
Od stycznia radzyński Spomlek używa w swojej produkcji mleka od krów żywionych paszami niezmodyfikowanymi genetycznie. Na zachętę, mleczarnia dopłaca swoim dostawcom mleka.
To nie był dobry rok dla hodowców karpi w Lubelskiem. Produkcja tych ryb jest dużo mniejsza niż w ubiegłym roku, m.in. za sprawą mroźnej zimy i kormoranów, które mocno dały się we znaki rybakom. Nasze wigilijne stoły uratuje import z Litwy i Czech
Parlament zakończył prace nad przygotowaną przez Ministerstwo Energii ustawą o rynku mocy. W efekcie wszyscy zapłacimy wyższe rachunki za prąd, średnio od d 2 do 5 złotych miesięcznie. Najbardziej jednak podwyżki odczują sadownicy.
Wysokość łodygi ok. 1,3 metra, na niej 15 kwiatów i cztery pąki – taki okaz storczyka wyhodowali mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie przy ul. Kosmonautów w Lublinie. Okazały kwiat rośnie w kaplicy.
Łęczna zajęła pierwsze miejsce w Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2017. Na drugim miejscu znalazł się Tomaszów Lubelski a na trzecim – Konopnica.
Za trzy lata na rynek może wejść ekologiczny preparat, który pozwoli na zwiększenie plonów roślin uprawnych i leczniczych nawet o 30 proc. Badaczka z UMCS otrzymała prawie 1,2 mln zł na realizację swojego projektu