Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

17 marca 2018 r.
12:28

ASF w Polsce: Dramatyczna sytuacja hodowców. Rolnik załamał się i popełnił samobójstwo

0 74 A A
Piątkowa konferencja w siedzibie PSL w Lublinie
Piątkowa konferencja w siedzibie PSL w Lublinie (fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

To będzie jeden z najbardziej dotkliwych protestów i to jeszcze przed świętami – zapowiada Marek Sulima, rolnik i radny powiatu bialskiego. Część rolników wspólnie z politykami Polskiego Stronnictwa Ludowego wytyka rządzącym brak skuteczności w walce z afrykańskim pomorem świń. Ich wspólna konferencja zbiegła się w czasie z wizytą w Lublinie wiceministra rolnictwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Afrykański pomór świń. Dla niektórych ta nazwa może być egzotyczna, ale za tą nazwą kryje się dramat rolników – akcentował rozpoczynając piątkową, popołudniową konferencję prasową europoseł Krzysztof Hetman, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, szef ludowców w Lubelskiem.

ASF się rozprzestrzenia

Choroba dla świń i dzików nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa obecna jest w Polsce od lutego 2014 r. Do tej pory zostało już potwierdzonych 108 ognisk u świń i ponad 1664 przypadki u dzików – ostatnie przypadki odnotowano w powiatach radzyńskim i włodawskim. Powoduje ogromne straty ekonomiczne, ponieważ stado, w którym choroba wystąpi trzeba co do sztuki wybić i zutylizować.

Europoseł Krzysztof Hetman podczas spotkania z dziennikarzami podkreślał, że od czasu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość rolnicy zostali „pozostawienie sami sobie”. – Nikt nic nie robił aby ograniczyć tę chorobę wśród dzików, ani aby ochronić rolników przez rozprzestrzenianiem się tego wirusa – zaznaczał europoseł Hetman, któremu wtórował prezes PSL, poseł Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Często w wyborach wychodzą faryzeusze. I przyszli faryzeusze na polską wieś i oszukali ją – mówił o politykach partii rządzącej prezes PSL. – My nie odpuścimy. Jesteśmy dziś jedynym stronnictwem, które sprawy polskiej wsi i rolnictwa porusza na każdym posiedzeniu Sejmu.

Rolnik popełnił samobójstwo

Rolnicy obecni na konferencji prasowej w siedzibie PSL w Lublinie zaznaczali, że hodowcy świń dotknięci problemem ASF tracą już siły i cierpliwość. – To już nie są żarty. To jest nasze życie. Nie stać nas na spłacanie niczego. Są potężne gospodarstwa towarowe, które miały milionowe obroty a teraz zastanawiają się jak przeżyć od pierwszego do pierwszego – denerwował się Marek Sulima, rolnik, radny powiatu bialskiego, który mówił dziennikarzom, że jeden z rolników z gminy Międzyrzec Podlaski załamał się i popełnił samobójstwo.

W związku z sytuacją hodowców świń rozstanie zorganizowana akcja protestacyjna. – Nasza cierpliwość się skończyła. Zakończył się czas takiego pozornego dialogu. Wychodzimy na drogi – oświadczył Adam Olszewski z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

– To będzie jeden z najbardziej dotkliwych protestów i to jeszcze przed świętami – zapowiedział Sulima.

Walka administracyjna

Również w piątek, tyle, że przed południem w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie z dziennikarzami spotkali m.in. wojewoda i wicewojewoda oraz przebywający w mieście podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski. Mowa była m.in. działaniach i metodach podejmowanych w zakresie walki z ASF.

– Jeśli chodzi o ASF to jest bardzo prosty komunikat. Na tę chorobę nie ma jakiegokolwiek lekarstwa. Nie ma na to jakiejkolwiek szczepionki. Są tylko i wyłącznie administracyjne metody – zaznacza wiceminister Romanowski. – Jeśli dyskutujemy na ten temat na forum międzynarodowym to zawsze podkreślamy, że nie chcemy życzyć nikomu aby z chorobą zakaźną walczył tylko administracyjnie. Niestety województwo lubelskie tą chorobą jest dotknięte.

Zapora na dziki

Wiceminister Romanowski mówił również o planach budowy tzw. zapory czyli płotu wzdłuż wschodniej granicy Polski z Ukrainą i Białorusią. – Dla nas istnieje takie pojęcie jak próżnia ekologiczna, która jest niestety po realizacji odstrzału sanitarnego wypełniana przez dziki. Mamy na to dokumentację m.in. fotograficzną – zaznaczał wiceminister Romanowski. – Dziki, które są w naszym kraju podstawowym wektorem przenoszenia wirusa ASF migrują do nas we wschodu. W związku z tym musimy podejmować radykalne metody, które niekoniecznie są rozumiane na forum europejskim czy krajowym.

Zagrożenie ze strony Ukrainy i Białorusi potwierdzają dane Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, przygotowane niedawno dla Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Dane te wskazują, że ponad 62 proc. dzików z wirusem ASF czyli efektywnie zakażonych, które zostały albo odstrzelone albo odnalezione jako padłe to są dziki zlokalizowane w powiatach nadgraniczych – potwierdził prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor PIWet w Puławach. – Dlatego idea zapory, która jest kontrowersyjna zarówno medialnie jak i społecznie wydaje się być wyznacznikiem czasu. Musimy wdrażać metody ponad standardowe.

Jałówki zamiast płotu

Budowa płotu ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i potrwać 3 lata. Który fragment stanie w pierwszej kolejności, tego na razie nie wiadomo. – Newralgiczny dla nas punkt to jest styk granicy białorusko-ukraińsko-polskiej, więc myślę, że na tym obszarze inwestycja będzie prowadzona w pierwszej kolejności – przewidywał wiceminister Romanowski. – I to dotyczy m.in. województwa lubelskiego. Musi jednak wejść specustawa i musi odbyć się dyskusja na poziomie rządowym. Po tym będziemy wiedzieć więcej na ten temat.

Tymczasem marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski (PSL) ma inny pomysł na wykorzystanie pieniędzy przeznaczonych na budowę płotu. – Jeśli miałbym do dyspozycji te 250 mln zł to kupiłbym 100 tysięcy jałówek mięsnych w Holandii, we Francji, w Belgii. Wtedy każdemu rolnikowi, który stracił stado 40 tuczników można byłoby dać 10 takich jałówek jako rekompensatę – podkreślał marszałek Sosnowski. – Dać mu „wędkę”, bo rolnika pieniądze też nie zadawalają. Zadawala go wizja i możliwość przychodów. I dodał: Myślę, że 80 proc. rolników by się na to zgodziła.

Ostrzeżenie

Lubelski wojewódzki lekarz weterynarii apeluje, aby nie dotykać, nie otwierać ani nie przemieszczać worków z padłymi dzikami. Truchła w workach używanych do przewozu ludzkich zwłok są układane przy drogach, skąd zabierają je zakłady utylizacyjne. Worki z padłymi dzikami są oblane specjalnym środkiem dezynfekcyjnym i środkiem odstraszającymi zwierzęta. Są też oznakowane farbą. Stanowią materiał zakaźny.

– Zdarzały się przypadki, że te worki z padłymi dzikami nie były od razu zabierane z miejsca i leżały kilka dni – przyznaje Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii. – Niestety dochodziło również do sytuacji, że ktoś próbował te worki otwierać. Stąd właśnie mój apel w tej sprawie.  

Obowiązek uprzątnięcia padłych dzików spoczywa na właścicielu danego terenu. – My tylko zabezpieczamy ten teren i padłe zwierzę i pobieramy próbki do badań. Powiadamiamy też albo nadleśnictwo, jeśli dzik został odnaleziony na terenie lasów państwowych albo gminę, które to zapewniają transport i utylizację padłych zwierząt. Koszty zwracamy w przypadku potwierdzenia wirusa ASF – wyjaśnia Piotrowski.

Sprawą związaną z pozostawionymi workami z padłymi dzikami zajmują się policjanci z Parczewa.

Szczepionka nie szybko

Naukowcy z puławskiego PIWetu pracują nad swoim autorskim projektem dotyczącym stworzenia szczepionki przeciwko ASF. – Nasz pomysł oparty jest o bardzo wysublimowane techniki inżynierii genetycznej, żeby tak zmienić fragment genomu wirusa, aby dawał protekcje poszczepienną. Czyli żeby był skuteczny i efektywny do zastosowania – mówił prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor PIWet w Puławach. 

Kiedy szczepionka będzie i czy będzie ona skuteczna tego nie wiadomo. – Pierwsze prace badawcze wskazują, że nasz trop jest tropem właściwym – przyznaje prof. Niemczuk. I dodaje: Doświadczeń biologicznych nie da się przyspieszyć. One muszą mieć swoje tempo i je mają. Jeśli chodzi o finansowanie to mamy pieniądze na ten cel. Potrzebujemy jednak czasu. Za 3,4 lata będziemy wiedzieć czy nasza ścieżka jest właściwa.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 74

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 marca 2018 r. o 21:55
+5
1. ASF pojawił się wg doniesień medialnych w Polsce ok 2012. 2. PSL będąc u władzy olał temat totalnie z hodowcami włącznie 3. PIS brnie dalej w tę głupotę i budować chce chu..j wie po co druciany płot (debilizm kwadratowy) 4. ASF to ściema i FIKCJA 5. Cała ta komedia odgrywana od sześciu lat służy Duńczykom i Niemcom największym producentom wieprzowiny, pozbywającym się w ten sposób polskiej konkurencji.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2018 r. o 21:29
+3
To co się dzieje z tym niby ASF TO ŚCIEMA ,to jest likwidowanie konkurencji przez Duńczyków którzy już wykupili Sokołów przez niektórych postrzeganą jako firma Polska ,a najlepsze jest to że to że oni tworzą hodowle w miejscach niby zagrozonych i oczywiście u nich jest wszystko ok ,likwidują konkurencję za nasze pieniądze ,a odszkodowania dla rolników są ze Skarbu Państwa i to my wszyscy za to płacimy ,to tak jakbyśmy komuś zapłacili aby nas podbił i zagarnął nasze terytorium .Opłacane urzędasy ganiają jak psy gończe aby jak najwięcej skasować ,w jakim my kraju żyjemy ,przypomina Mi się z historii jak kilku szlachciców dostało parę drobnych i krzyczało VETO i wiadomo co było .Nie chcę być poddanym na folwarku który słucha poleceń
To co się dzieje z tym niby ASF TO ŚCIEMA ,to jest likwidowanie konkurencji przez Duńczyków którzy już wykupili Sokołów przez niektórych postrzeganą jako firma Polska ,a najlepsze jest to że to że oni tworzą hodowle w miejscach niby zagrozonych i oczywiście u nich jest wszystko ok ,likwidują konkurencję za nasze pieniądze ,a odszkodowania dla rolników są ze Skarbu Państwa i to my wszyscy za to płacimy ,to tak jakbyśmy komuś zapłacili aby nas podbił i zagarnął nasze terytorium .Opłacane urzędasy ganiają jak psy gończe aby jak najwięcej skasow... rozwiń
Avatar
Urzędnik / 25 marca 2018 r. o 14:50
+1
Zebrało się kilku głupków z PSL- u i myślą, że kolejny raz nabiorą chłopa. Im chodzi o konie z Janowa ha, ha, ha .....Oni patrzą co by zrobić, by sobie przy tej okazji napchać kieszenie 
Avatar
nie arbuz / 23 marca 2018 r. o 17:12
+1
Banda arbuzów w gumofilce i do gnoju lub kopać doły
Avatar
Gość / 23 marca 2018 r. o 16:53
+1
Co ten niemczuk pieprzy ze szczepionką. To ściema jest i żadnej szczepionki nie będzie pewnie. Sam mówił kilka razy, że nikomu sie nie udało. Wyciąganie kasy uprawiają.
Avatar
Gość / 19 marca 2018 r. o 19:01
+1
Było cokolwiek, nie będzie nic. Tak wygląda sytuacja na wschodzie i działania pseudorządu.
Avatar
Gość / 19 marca 2018 r. o 09:06
+1
pytanie- jaki sens jest budować siatkę na granicy wschodniej skoro ASF zlokalizowano również w Czechach na granicy ze Słowacją ??????
Avatar
dobr@poczta.fm / 18 marca 2018 r. o 15:45
+1
Widać, że LUDZIE, bezbłędnie odczytują bieżączkę peselowców. Żegnam panów, już byliście, TKM. Przyjdą lepsi. Rolnicy, musicie mieć jeden głos: ceny skupu/zakupu pasz dobr@poczta.fm - to propozycja, bo jesteście bezbronni i jak dzieci. Może wasze dzieci będą to robić, co trzeba, nie muszę ja.
Avatar
wyborca / 18 marca 2018 r. o 12:49
+1
ZSL rolnicy z Marszałkowskiej precz z życia publicznego a wasz wódzniech do żony wróci i do teścia w Parczewie
Avatar
Gość / 18 marca 2018 r. o 11:38
+1
Ludzie, ile w tym Gietmanie hipokryzji to wy sobie nawet nie wyobrażacie. Tego "działacza chłopskiego zza biurka' żeby poznać, to trzeba z nim mieć bliskie kontakty. D-no.
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2018 r. o 21:29
+3
To co się dzieje z tym niby ASF TO ŚCIEMA ,to jest likwidowanie konkurencji przez Duńczyków którzy już wykupili Sokołów przez niektórych postrzeganą jako firma Polska ,a najlepsze jest to że to że oni tworzą hodowle w miejscach niby zagrozonych i oczywiście u nich jest wszystko ok ,likwidują konkurencję za nasze pieniądze ,a odszkodowania dla rolników są ze Skarbu Państwa i to my wszyscy za to płacimy ,to tak jakbyśmy komuś zapłacili aby nas podbił i zagarnął nasze terytorium .Opłacane urzędasy ganiają jak psy gończe aby jak najwięcej skasować ,w jakim my kraju żyjemy ,przypomina Mi się z historii jak kilku szlachciców dostało parę drobnych i krzyczało VETO i wiadomo co było .Nie chcę być poddanym na folwarku który słucha poleceń
To co się dzieje z tym niby ASF TO ŚCIEMA ,to jest likwidowanie konkurencji przez Duńczyków którzy już wykupili Sokołów przez niektórych postrzeganą jako firma Polska ,a najlepsze jest to że to że oni tworzą hodowle w miejscach niby zagrozonych i oczywiście u nich jest wszystko ok ,likwidują konkurencję za nasze pieniądze ,a odszkodowania dla rolników są ze Skarbu Państwa i to my wszyscy za to płacimy ,to tak jakbyśmy komuś zapłacili aby nas podbił i zagarnął nasze terytorium .Opłacane urzędasy ganiają jak psy gończe aby jak najwięcej skasow... rozwiń
Avatar
Gość / 26 marca 2018 r. o 21:55
+5
1. ASF pojawił się wg doniesień medialnych w Polsce ok 2012. 2. PSL będąc u władzy olał temat totalnie z hodowcami włącznie 3. PIS brnie dalej w tę głupotę i budować chce chu..j wie po co druciany płot (debilizm kwadratowy) 4. ASF to ściema i FIKCJA 5. Cała ta komedia odgrywana od sześciu lat służy Duńczykom i Niemcom największym producentom wieprzowiny, pozbywającym się w ten sposób polskiej konkurencji.
Avatar
Urzędnik / 25 marca 2018 r. o 14:50
+1
Zebrało się kilku głupków z PSL- u i myślą, że kolejny raz nabiorą chłopa. Im chodzi o konie z Janowa ha, ha, ha .....Oni patrzą co by zrobić, by sobie przy tej okazji napchać kieszenie 
Avatar
nie arbuz / 23 marca 2018 r. o 17:12
+1
Banda arbuzów w gumofilce i do gnoju lub kopać doły
Avatar
Gość / 23 marca 2018 r. o 16:53
+1
Co ten niemczuk pieprzy ze szczepionką. To ściema jest i żadnej szczepionki nie będzie pewnie. Sam mówił kilka razy, że nikomu sie nie udało. Wyciąganie kasy uprawiają.
Avatar
Gość / 19 marca 2018 r. o 19:01
+1
Było cokolwiek, nie będzie nic. Tak wygląda sytuacja na wschodzie i działania pseudorządu.
Avatar
Gość / 19 marca 2018 r. o 09:06
+1
pytanie- jaki sens jest budować siatkę na granicy wschodniej skoro ASF zlokalizowano również w Czechach na granicy ze Słowacją ??????
Avatar
dobr@poczta.fm / 18 marca 2018 r. o 15:45
+1
Widać, że LUDZIE, bezbłędnie odczytują bieżączkę peselowców. Żegnam panów, już byliście, TKM. Przyjdą lepsi. Rolnicy, musicie mieć jeden głos: ceny skupu/zakupu pasz dobr@poczta.fm - to propozycja, bo jesteście bezbronni i jak dzieci. Może wasze dzieci będą to robić, co trzeba, nie muszę ja.
Avatar
wyborca / 18 marca 2018 r. o 12:49
+1
ZSL rolnicy z Marszałkowskiej precz z życia publicznego a wasz wódzniech do żony wróci i do teścia w Parczewie
Avatar
Gość / 18 marca 2018 r. o 11:38
+1
Ludzie, ile w tym Gietmanie hipokryzji to wy sobie nawet nie wyobrażacie. Tego "działacza chłopskiego zza biurka' żeby poznać, to trzeba z nim mieć bliskie kontakty. D-no.
Zobacz wszystkie komentarze 74

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Budowa S19. Układa się tam 1,5 tysiąca ton asfaltu dziennie

Lubelskie: Budowa S19. Układa się tam 1,5 tysiąca ton asfaltu dziennie

Dzienna norma to ułożenie 1500 ton asfaltu dziennie. Docelowo na obwodnicy Kraśnika firma Aldesa ułoży 250 000 ton asfaltu.

Wieczne pióro na prezent - jakie wybrać?

Wieczne pióro na prezent - jakie wybrać?

Eleganckie i stylowe pióro wieczne to doskonały pomysł na gustowny prezent. To niezastąpiony gadżet dla osób ceniących sobie najwyższą jakość. Sprawdzi się zarówno w roli oficjalnego podarunku, jak i daru dla najbliższej osoby. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając pióro wieczne?

Puławy mają szansę zostać jedną z Rowerowych Stolic Polski

Puławy mają szansę zostać jedną z Rowerowych Stolic Polski

Na 39 miast, które biorą udział w rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski, Puławy są na 5. miejscu. Szans na pokonanie Bydgoszczy już nie ma, ale Starogard Gdański i Ostrowiec Świętokrzyski nadal są w zasięgu. Zabawa zakończy się w niedzielę, 16 sierpnia.

Lubelskie: Dobowy rekord zakażeń koronawirusem w naszym regionie

Lubelskie: Dobowy rekord zakażeń koronawirusem w naszym regionie

- Informuję, że na terenie województwa lubelskiego mamy 46 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - podaje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

811 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 14 chorych

811 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 14 chorych

811 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 14 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj po godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Motor przedstawił terminarz domowych meczów na sezon 2020/2021

Motor przedstawił terminarz domowych meczów na sezon 2020/2021

Piłkarze Mirosława Hajdy nowe rozgrywki na drugoligowych boiskach rozpoczną w sobotę, 29 sierpnia. Rywalem będzie wówczas Znicz Pruszków. Spotkanie na Arenie Lublin zaplanowano na godz. 19.50.

Minister edukacji: W razie zagrożenia epidemicznego możliwe nauczanie w modelu mieszanym lub zdalnym
film

Minister edukacji: W razie zagrożenia epidemicznego możliwe nauczanie w modelu mieszanym lub zdalnym

Warszawa. Większość uczniów 1 września wróci do szkół i będzie odbywało lekcje w sposób tradycyjny. Taką decyzję ogłosił minister edukacji Dariusz Piontkowski. Zdaniem MEN-u, sytuacja epidemiczna w Polsce pozwala, aby większość placówek edukacyjnych została otwarta.

Centrum leczenia boreliozy w Lublinie na ukończeniu. Kiedy przyjmie pierwszych pacjentów?
galeria

Centrum leczenia boreliozy w Lublinie na ukończeniu. Kiedy przyjmie pierwszych pacjentów?

W Instytucie Medycyny Wsi powstaje oddział zakaźny dedykowany pacjentom z boreliozą. Prace trwają. Cześć elewacji przy głównym wejściu do budynku jest już gotowa. Na trzecim piętrze trwają prace wykończeniowe.

Lublin: Wytną drzewa pod nową Biedronkę

Lublin: Wytną drzewa pod nową Biedronkę

7 brzóz i 2 lipy zostaną wycięte z działki przy ul. Prusa 8. Urząd Miasta zezwolił na ich usunięcie, o co wnioskował Polski Związek Motorowy. Na jego działce, w miejscu rozbieranej kotłowni, ma powstać nowy sklep sieci Biedronka. Wycinka drzew będzie się wiązać właśnie z tą budową.

19-latek wyprzedzał. Zderzył się czołowo z innym autem

19-latek wyprzedzał. Zderzył się czołowo z innym autem

Jadący seatem 19-latek wyprzedzał inne auto i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka samochodem. Mężczyzna trafił do szpitala.

Rozpoczynamy głosowanie w konkursie Moje Lubelskie Wakacje

Rozpoczynamy głosowanie w konkursie Moje Lubelskie Wakacje

Prosiliśmy Was o nadesłanie zdjęć z miejsc, które odwiedziliście w te wakacje na Lubelszczyźnie.

Lublin: Na górkach czechowskich zakopią 427 metrów rur. Co z chomikami?
galeria

Lublin: Na górkach czechowskich zakopią 427 metrów rur. Co z chomikami?

Rozpoczyna się kolejny etap budowy sieci ciepłowniczej przecinającej cenny przyrodniczo obszar dawnego poligonu na górkach czechowskich. Wczoraj zwożono tu rury, które mają dostarczać ciepło osiedlom po drugiej stronie ul. Poligonowej. Społecznicy boją się, że podczas prac mogą ucierpieć chronione chomiki.

Antonina Campi Opera Masterclass 2020
7 września 2020, 18:00

Antonina Campi Opera Masterclass 2020

W dniach 7-12 września w Lublinie odbędzie się trzecia edycja warsztatów Antonina Campi Opera Masterclass. Młodzi artyści będą się szkolić pod okiem znakomitych specjalistów. Rezultatem będzie wyjątkowy koncert galowy 12 września w sali operowej Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Biała Podlaska. Wieżyczka Radziwiłłów już z dekoracjami

Biała Podlaska. Wieżyczka Radziwiłłów już z dekoracjami

Widać już efekty prac przy wieżyczce wschodniej w zespole zamkowym Radziwiłłów. To dawna wschodnia klatka schodowa zespołu zamkowego – element nieistniejących pałacowych galerii.

Stromecki i Tymosiak zostają w Górniku Łęczna

Stromecki i Tymosiak zostają w Górniku Łęczna

Kolejne wieści z Łęcznej. Zielono-czarni poinformowali o przedłużeniu kontraktów z pomocnikami: Marcinem Stromeckim i Tomaszem Tymosiakiem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.