Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

4 listopada 2014 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Dziś będą protestować sadownicy. Zablokują drogę w Annopolu

0 17 A A

Sadownicy mają pełne chłodnie jabłek, których nie mogą sprzedać. Na dziś zapowiedzieli protesty. Kierowcy mogą napotkać spore utrudnienia na drodze krajowej nr 74 w Annopolu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pan Stanisław Szurek ma 50-hektarowy sad w Józefowie nad Wisłą. W tym roku zebrał 1,5 tys. ton jabłek. Musiał wynająć do tego około 20 osób. Chciałby sprzedać owoce, ale cena spadła dwa razy poniżej kosztów produkcji. Jeszcze gorzej płacą za tzw. jabłka przemysłowe - ponad pięć razy mniej niż koszt wyprodukowania.

- Rynek się załamał, gdy Rosja wprowadziła embargo. Teraz nie wiadomo, co robić. Sprzedać źle, trzymać w nieskończoność też nie można - martwi się pan Stanisław.

Unia dała trzecią możliwość - to utylizacja i rekompensaty dla rolników. Dzięki wycofaniu części jabłek, ich ceny miały wzrosnąć. Niestety wielu sadowników z tego nie skorzystało. Dlaczego? Podkreślają, że wszystko przez brak pomocy ze strony urzędników z agencji rolnych.

- To nieprawda, jak rozpowiadają, że nie chcieliśmy utylizować. Po prostu uniemożliwiła nam to biurokracja. Urzędnicy źle informowali, widać, że są źle przygotowani. Jednego chłopa, który przyszedł po informację odesłali do czytania dyrektywy unijnej. Przecież to śmiech na sali - mówi Marian Smentek, sekretarz ZG Związku Sadowników RP.

- Najpierw mówiło się, że to wszystko z winy Unii, a teraz, że rolnicy są frajerami, bo nie zadbali o swoje interesy. To bzdura. Tu ewidentnie gra się na przemysł przetwórczy, który tylko korzysta, bo skupuje jabłka cztery razy taniej niż rok temu - podkreśla Stanisław Szurek.

Dyrektor lubelskiego oddziału ARR Andrzej Romańczuk nie zgadza się z tak surową oceną, jaką wystawiają urzędnikom sadownicy. - Są oni merytorycznie obsługiwani na bieżąco, bez zbędnej zwłoki. Wszystkich, zarówno tych, którzy zgłaszają się do nas osobiście oraz tych, którzy telefonują lub łączą się z nami za pośrednictwem internetu, informujemy, tłumaczymy, wyjaśniamy, rozwiewamy wątpliwości, pomagamy w wypełnianiu wniosków. Tylko w ciągu jednego dnia w ubiegłym tygodniu przyjęliśmy 193 wnioski, wypełnione przy pomocy i udziale pracowników oddziału. Kadra jest profesjonalnie przygotowana i pomaga każdemu zainteresowanemu w składaniu dokumentów - zapewnia dyrektor.

Do tej pory Polska była jednym z największych eksporterów jabłek na świecie, a woj. lubelskie jest jednym największych producentów tych owoców w kraju. Na około milion ton, które w ubiegłym roku wyeksportowaliśmy do kilkunastu krajów, aż 90 procent przypadało na Rosję. Teraz jabłka zalegają u sadowników. Polska szuka na nie innych rynków zbytu, m. in. w Indiach czy Emiratach Arabskich.

- Ale to nie jest takie proste. Wymagania tych krajów są inne i trzeba się do nich dostosować. Poza tym w naszym kraju wciąż brakuje regulacji prawnych i na tę chwilę nie ma możliwości eksportu na rynek indyjski - wyjaśnia Smentek.

Chodzi też o problemy logistyczne. - Rosja była za miedzą, a transport statkiem trwa sześć tygodni - dodaje z kolei Szurek, który sam stara się nie sprzedawać swoich jabłek. - Sprzedaję trochę, jak muszę. Reszta leży w chłodni i czeka na lepsze czasy. Ale czy one przyjdą? Jestem coraz gorszej myśli - dodaje.
Żeby wyrazić swoje niezadowolenie Związek Sadowników RP zapowiedział na dzisiaj protesty w całym kraju. Główny ma się odbyć w Warszawie przed ministerstwami. Warszawę wspierać będą lubelscy sadownicy, którzy od godz. 10 będą blokować drogę krajową nr 74 w Annopolu.

Cena jabłek

15-17 groszy - cena kilograma jabłek przemysłowych w skupie
30-60 groszy - cena kilograma jabłek deserowych
85 groszy-1 zł - koszt produkcji kilograma jabłek.

Protest sadowników we wtorek

We wtorek rano kierowcy mogą napotkać spore utrudnienia na drodze krajowej nr 74 w Annopolu. Sadownicy organizują tam akcję protestacyjną.

Protest rozpocznie się o godz. 10 na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu z drogą do Opoczki i potrwa cztery godziny. Do udziału w pikiecie zapisało się ok. 500 sadowników z naszego regionu. Ma to być wsparcie dla rolników, którzy będą dziś protestować w Warszawie.

- Będziemy chodzić po ostatnim przed mostem przejściu dla pieszych. Nie zależy nam na uprzykrzaniu życia kierowcom i mieszkańcom, a o wyrażenie swojego niezadowolenia z tego, co do tej pory zrobili w naszej sprawie politycy. Będziemy robić przerwy na przejazd aut - zapowiada Smentek.

Protest jest legalny, zabezpieczać będzie go policja. - To ruchliwa droga, ale jesteśmy przygotowani. Mamy nadzieję, że wszystko przebiegnie sprawnie i bezkolizyjnie - mówi Janusz Majewski z kraśnickiej policji.

Rolnicy są niezadowoleni z sytuacji na rynku owoców, spowodowaną rosyjskim embargiem. Za wszystko obwiniają polityków i biurokrację. Jak mówią konieczne są nadzwyczajne działania. Tymczasem, według nich, politycy niewiele robią.

Pozostałe informacje

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium