Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

28 października 2017 r.
11:22

Jak uprawiać borówkę wysoką. Porady i wskazówki

0 0 A A

Uprawa borówki wysokiej cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród producentów, a owoce są chętnie kupowane przez konsumentów. Aby odnieść sukces w uprawie, należy zacząć od właściwego wyboru stanowiska oraz przygotowania podłoża.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Borówka ma specyficzne wymagania, odmienne od większości gatunków jagodowych powszechnie uprawianych. Niezapewnienie optymalnych dla tego gatunku warunków glebowych może negatywnie wpłynąć na opłacalność produkcji.

Założenie 1 ha plantacji borówki to koszt około 100 tys. zł. Zwrot zainwestowanego kapitału na stanowiskach dobrych następuje po 7-8 latach uprawy, kiedy plantacja wchodzi w pełnię owocowania. Jeżeli warunki glebowe nie będą optymalne i zostaną popełnione błędy w uprawie, koszty inwestycji w uprawę zwrócą się dopiero po 10-12 latach lub wcale.

W miejscu osłoniętym od wiatrów

Warunki klimatyczne w Polsce sprzyjają uprawie borówki wysokiej. Borówka wysoka lubi zaciszne, ciepłe i słoneczne miejsca. Należy wybierać stanowiska osłonięte od wiatru naturalnym zadrzewieniem leśnym, a plantację obsadzić szpalerem drzew lub wysokim żywopłotem od strony najczęściej wiejących wiatrów.

Gleba kwaśna, o stałej wilgotności

Gatunek ten wymaga gleb kwaśnych, ciepłych, próchniczych i przepuszczalnych. Nie nadają się natomiast gleby gliniaste, ilaste, zwięzłe i żyzne. Borówka w okresie wegetacji wymaga dużo wody. Poziom wody gruntowej powinien być utrzymywany na wysokości 40-60 cm. W przypadku jego obniżenia, konieczne jest nawadnianie. Powinna być utrzymywana stała, umiarkowana wilgotność gleby, gdyż gatunek ten nie znosi gleb nawet okresowo zalewanych.

Niewielkie wymagania pokarmowe

Co najmniej na rok przed planowanym założeniem plantacji powinna być wykonana analiza gleby w celu oznaczenia zawartości próchnicy, składników pokarmowych oraz pH w glebie. Zawartość próchnicy powinna wynosić 7-8%, a minimum 3,5%. Rośliny borówki wysokiej na glebach mineralnych wytwarzają mniejszą masę liści, a większą masę korzeni, co przekłada się na zmniejszenie fotosyntezy i w konsekwencji słabszy wzrost i gorsze plonowanie.

Borówka wysoka jest gatunkiem o stosunkowo małych wymaganiach pokarmowych. Dopiero po otrzymaniu wyników analizy, mamy informację, czy jest potrzeba nawożenia przed założeniem plantacji i w jakich dawkach należy stosować nawozy mineralne.

Jak obniżyć pH gleby

Optymalne pH powinno być utrzymywane w granicach od 3,5 do 4,5. Przy pH niższym niż 3,5 bądź wyższym od 5 krzewy borówki źle rosną i owocują, a powyżej 6 przestają rosnąć, liście przebarwiają się chlorotycznie, a z czasem zamierają. Takich stanowisk spełniających te wszystkie wymagania i zapewniających optymalne warunki do wzrostu borówki jest w Polsce mało. Dlatego bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie gleby.

Najczęściej mamy do czynienia ze zbyt wysokim dla borówki pH oraz zbyt małą zawartością próchnicy w glebie. Gdy okaże się, że pH jest nieznacznie za wysokie, możemy je obniżyć, dodając do gleby torf wysoki lub stosując zakwaszające nawozy, np. siarczan amonu. Przy większej różnicy można zastosować siarkę elementarną, stosując ją na rok przed planowanym sadzeniem roślin na całą powierzchnię. Przy pH niższym od 3,5 konieczne jest zwapnowanie wapnem w dawce 200 kg CaO/ha.

Jak zwiększyć zawartość próchnicy

Dla wzbogacenia gleby w substancje organiczną, poprawienia jej struktury zaleca się na rok przed zakładaniem plantacji wysiewać seradelę, łubin żółty i owies z przeznaczeniem na nawozy zielone. Na glebach lekkich bardziej korzystne jest zastosowanie wolno rozkładających się substancji organicznych, takich jak: torf wysoki, przekompostowana kora i trociny z drzew iglastych. Najlepiej zrobić mieszankę z tych składników w stosunku 1:1:1. Można ograniczyć się do zaprawiania taką mieszanką samych dołków przed posadzeniem krzewów, ale znacznie korzystniejsze jest wyoranie bruzd na głębokość ok. 30 cm i szerokości ok. 60 cm i uzupełnienie ich tak przygotowaną mieszanką.

Po posadzeniu roślin rzędy ściółkuje się korą lub trocinami. Ściółkowanie folią lub włókniną nie jest tak korzystne jak ściółką organiczną. Ściółki organiczne mają pozytywny wpływ na wzrost i plonowanie roślin, ponieważ: niwelują wahania temperatury, utrzymują wilgotność w glebie, wzbogacają ją w próchnicę, poprawiają dostępność azotu w formie amonowej, zwiększają dostępność makro- i mikroskładników, zabezpieczają przed chwastami.

Nawadnianie kropelkowe

Borówka płytko się korzeni i jest bardzo wrażliwa na niedobory wody w okresie wiosenno-letnim. Braki wody mogą powodować straty w plonach, a dłuższe okresy suszy mogą doprowadzić do zamierania krzewów. Najczęściej na plantacjach borówki stosuje się nawadnianie kropelkowe, które jest dość oszczędne. Nie powoduje ono zwilżania roślin, co ogranicza rozwój chorób grzybowych. Najczęściej wykorzystuje się emitery kropel o wydatku 2-5 l wody na godzinę.

Konieczne jest wykonanie badania wody wykorzystywanej do nawadniania. Często ma ona zbyt wysokie pH, wynoszące niejednokrotnie 7 lub więcej. Nawadnianie taką wodą podnosiłoby odczyn gleby wokół korzeni borówki, co z kolei wpływałoby niekorzystnie na wzrost i rozwój roślin. Do obniżenia pH można stosować kwas siarkowy, azotowy lub fosforowy. Instalacja nawodnieniowa powinna być wyposażona w dozownik nawozów. Podczas uprawy niezbędne jest systematyczne wykonywanie analiz gleby, ponieważ na tej podstawie ustala się pożywkę nawozową.

Gdy te wszystkie specyficzne wymagania zostaną spełnione, uprawa będzie dochodowa. Natomiast błędy popełnione na etapie zakładania plantacji będą skutkowały brakiem zysków przy bardzo dużych nakładach na założenie i prowadzenie plantacji.

*Autorka pracuje w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium