Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

20 kwietnia 2016 r.
15:44

Pieniądze na modernizację gospodarstw. Rolnicy nie chcą budować, chcą kupować maszyny

0 2 A A

180 wniosków do programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” złożyli do tej pory rolnicy z województwa lubelskiego. Wszystkie dotyczą zakupu maszyn i urządzeń rolniczych. Nikt przy unijnym wsparciu nie chce ani budować, ani przebudowywać obory czy chlewni.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas trwającego od końca marca naboru na „Modernizację gospodarstw rolnych” rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie na inwestycje budowlane. Są one związane z rozwojem trzech różnych rodzajów produkcji – prosiąt (do 900 tys. zł dofinansowania), mleka krowiego (maksymalnie do 500 tys. zł dofinansowania) i bydła mięsnego (wsparcie może wynieść do 500 tys. zł).

Pieniądze można otrzymać na inwestycje związane z budową, przebudową bądź modernizacją budynków inwentarskich lub ich wyposażeniem. Rolnicy mają też jeszcze jedną możliwość, aby skorzystać z unijnego wsparcia. Chodzi o racjonalizację technologii produkcji. W tym przypadku dofinansowanie może być udzielone na zakup maszyn i urządzeń rolniczych.

– Do tej pory zostało złożonych 180 wniosków, żaden z nich nie jest związany z tzw. budowlanką. Wszystkie dotyczą zakupu maszyn i urządzeń – przyznaje Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Powodem spadającego zainteresowania jest dekoniunktura na rynku mleka czy też trzody chlewnej – mówi i dodaje: W poprzednim naborze, kiedy rolnicy mieli do wyboru jedynie te trzy pierwsze sektory związane z rozwojem produkcji, z terenu województwa lubelskiego wpłynęły 74 wnioski, spośród których np. 10 dotyczyło produkcji prosiąt.

Radosław Iwański, rzecznik prasowy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka zauważa, że niekorzystna sytuacja na rynku mleka to jedno. Druga rzecz to niewielka kwota dofinansowania.

– Ceny mleka w skupie rzeczywiście nie są zadawalające. Mimo to nowoczesne obory są budowane. To nie jest tak, że nikt z tego powodu nie chce inwestować w produkcję mleka w Polsce – mówi Iwański. – Aby jednak wybudować nowoczesną oborę są potrzebne duże nakłady finansowe. Te 500 tysięcy złotych dofinansowania to nie jest dużo, aby obiekt zmodernizować. Koszty są dużo większe. Poza tym program „Modernizacja gospodarstw rolnych” jest raczej dla małych gospodarstw, ale jak widać, nie są one zainteresowane inwestycjami.

W przypadku trzody chlewnej jest jeszcze inny powód. – Niewielu jest członków w naszej spółdzielni, którzy zajmują się produkcją prosiąt, mają maciory. Ci, którzy są, mają już tak rozwinięte gospodarstwa, że nowych inwestycji nie potrzebują – komentuje Emil Zaborski z Rolniczej Spółdzielni Usługowo-Handlowej Atut w Babinie. – Większość kupuje warchlaki i w ich przypadku to nie są chlewnie, lecz tuczarnie, a na nie pieniędzy w tym programie nie ma.
Wnioski do programu „Modernizacja gospodarstw rolnych” można składać jeszcze do 29 kwietnia. Dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR spodziewa się, że w ostatnim tygodniu naboru wpłynie jeszcze sporo zgłoszeń.

Pozostałe informacje

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium