Walne Zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej zaapelowało o redukcję populacji dzików i bobrów w naszym województwie.
Jak podaje LIR, zagęszczenia dzików notowane w Polsce wschodniej to ok. 26 szt na 1000 ha lasu. Dziki zajmują wszystkie rodzaje środowisk i dość równomiernie zasiedlają region. Długa linia granicy kompleksów leśnych z polami powoduje, że dziki mają bardzo łatwy dostęp do upraw.
Bardzo duże szkody - argumentuje Izba - w użytkach zielonych i uprawach rolnych powodują również bobry. Zwierzęta te potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy. Szkody powodowane przez bobry w gospodarce rolnej to podtapianie terenów rolniczych po budowie tam i zabudowywaniu przepustów, zmiany ukształtowania cieków, niszczenie grobli, niszczenie drzew owocowych, a także szkody powstałe na skutek zapadania się terenu nad norami.
Walne Zgromadzenie LIR wnosi m.in. o wprowadzenie całorocznego sezonu polowań na dziki i bobry bez względu na płeć i wiek zwierząt. A także o zapewnienie środków na prowadzenie monitoringu populacji tych zwierząt.