Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

29 lipca 2015 r.
12:31

Rolnik zbierze mniej ziarna. Ceny skupu zbóż

0 2 A A

Według prognoz w tym roku zbiór zbóż i rzepaku w Polsce będzie niższy w porównaniu z rekordowym rokiem ubiegłym. Cena za pszenicę ma być podobna jak w 2014 r., zaś za żyto rolnicy otrzymają prawdopodobnie mniej pieniędzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W północnej części województwa lubelskiego żniwa się jeszcze nie rozpoczęły – mówi Benedykt Lipiński, główny specjalista ds. roślin zbożowych Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, oddział w Grabanowie, z którym rozmawialiśmy w minioną środę. – Kiedy się zaczną, tego nie wiadomo. Rzepak pewnie już niebawem. I dodaje: Cały czas brakuje wody. Na lepszych glebach zboża są utrzymane dość dobrze, na gorszych będzie nieco strat w plonie, zwłaszcza jeśli chodzi o zboża jare.

Susza

Niedobory wody występują na terenie całej Polski. Najgorsza sytuacje jest w czterech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim i łódzkim.

– Poszkodowani przez suszę rolnicy mogą liczyć na pomoc państwa – zapowiadał na początku lipca Marek Sawicki, minister rolnictwa. Ale podstawową zasadą udzielania tej pomocy jest powołanie przez wojewodę komisji na wniosek jednostek samorządu terytorialnego. Ona szacuje straty i w zależności od tego, jaki jest poziom strat, będą podejmowane różne działania.

W województwach m.in. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim wojewodowie powołali już komisje. Rozpoczęły szacowanie strat spowodowanych suszą w gospodarstwach rolnych.

W Lubelskiem do wojewody do 15 lipca żadne zawiadomienie dotyczące suszy nie wpłynęło. – Monitorujemy sytuację za pośrednictwem Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, na mocy porozumienia z ministerstwem rolnictwa – informuje Marcin Bielesz, rzecznik wojewody lubelskiego. – IUNG nie określił, aby na terenie którejkolwiek z gmin w województwie lubelskim występowało zagrożenie suszą rolniczą.

Z raportu IUNG w Puławach za okres od 11 maja do 10 lipca 2015 roku wynika, że największe zagrożenie dla zbóż jarych występuje w 9 województwach – kujawsko-pomorskim, łódzkim, pomorskim, mazowieckim, podlaskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim i opolskim. Sytuacja ta dotyczy w sumie 860 gmin.

Straty po ulewach

W Lubelskiem na terenie Zamojszczyzny trwa zaś szacownie strat spowodowanych ulewami.
– U nas straty rolnicze nie są duże, mimo to są – przyznaje Waldemar Miller, zastępca wójta gminy Tomaszów Lubelski.

– W terminie do urzędu gminy wpłynęły dwa wnioski, dwa kolejne otrzymaliśmy już po terminie – podaje Karolina Mazur z Urzędu Gminy w Tomaszowie Lubelskim. – Dotyczą dwóch gospodarstw w miejscowości Rabinówka poszkodowanych w wyniku ulewy, która miała miejsce 26 maja. Straty dotyczą zbóż – pszenicy ozimej i pszenżyta na łącznym areale 5,84 ha. Protokół z szacowania strat odesłaliśmy już do lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Komisja szacująca straty pracowała też na terenie gminy Łabunie. Z kolei w gminie Stary Zamość poważnych szkód nie odnotowano.

– Gdzieniegdzie jest położone zboże, ale takich strat, które nadawałyby się do odszkodowania, na terenie naszej gminy nie ma – dodaje Waldemar Raczyński, wójt gminy Stary Zamość.

Zbiory zbóż i rzepaku będą mniejsze

– Ubiegły rok był rekordowy pod względem zbioru zbóż – 31,9 mln ton – mówi Wiesław Łopaciuk, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. – Spowodowane było to tym, że o kilka procent wzrósł areał. W tym roku przewidujemy, że będzie on mniejszy. Będzie dobrze jeśli będziemy mieli 30 mln ton.

Spowodowane jest to przede wszystkim suszą występującą w centrum Polski. Pod względem zbiorów chudych lat było kilka. – W 1992 roku była straszna susza. Wówczas zebrano zaledwie 20 milionów ton zbóż – podaje Łopaciuk. – Podobnie było w 1994 roku, gdy zbiór wyniósł 21,7 mln ton. W 2000 roku było to 22,3 mln ton, zaś w 2006 roku 21,7 mln ton. W kolejnych latach zbiory zbóż kształtowały się w granicach 27-29 mln ton.

Ekspert IERiGŻ wskazuje, że ubiegłorocznego zboża nie jest dużo. – Rynek czyści nam eksport, głównie do Afryki Północnej, na Bliski Wschód i do krajów Unii Europejskiej – wylicza Łopaciuk.
Podobne rekordowe były w ubiegłym roku zbiory rzepaku w Polsce. Zwiększyły się do 3,3 mln ton (o 22 procent), w wyniku wzrostu areału uprawy do prawie 1 mln ha (o 3 procent) i plonów do 3,4 t/ha (o 18 procent) – czytamy w analizie przygotowanej prze IERiGŻ. „W tej sytuacji w sezonie 2014/15 znacząco wzrósł przerób (o 21 procent do 2,5 mln ton) i eksport rzepaku (o 20 procent do 0,9 mln ton). Jego import wzrósł nieznacznie (o 4 procent do 0,2 mln ton).

Zapasy rzepaku na koniec roku były niskie. Eksperci z Instytutu przewidują, że w bieżącym roku zbiory rzepaku zmaleją do 2,9 mln ton – czyli o 11 procent. Powodem jest przede wszystkim zmniejszenie areału o 4 procent tej uprawy jak też plonów o 7 procent.

Podaż rzepaku na rynku krajowym w sezonie 2015/16 może być jednak relatywnie wysoka, z uwagi na spodziewany spadek jego eksportu i jednoczesny wzrost importu – napisano w analizie przygotowanej przez Instytut.

Prognoza

1 lipca prezes Agencji Rynku Rolnego powołał Zespół Ekspertów ds. Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolniczych. Zespół opracował prognozę cen rynkowych, w tym zbóż, do końca 2015 r.

„Mniejsze zasoby zbóż w Polsce będą wywierały presję na wzrost cen” – czytamy w opracowaniu. „Wzrost ten będzie jednak hamowany dużą podażą ziarna na rynku światowym, jak również konkurencyjnymi cenami u naszych tradycyjnych dostawców (Czechy, Słowacja, Węgry). Uwzględniając aktualną i przewidywaną sytuację podażowo-popytową przewiduje się, że w Polsce poziom cen pszenicy do końca 2015 r. może być zbliżony do notowanego rok wcześniej, a żyta niższy.”

I tak we wrześniu prognozowana cena pszenicy konsumpcyjnej ma wynieść 660-690 zł/t, w grudniu 680-730 zł/t. W przypadku żyta eksperci przewidują, że cena będzie wahać się w granicach 480-500 zł/t, zaś w grudniu 490-520 zł/t.

Ceny skupu zbóż w Lubelskiem 6-10 lipca 2015 r.*

Pszenica

ZCH Organika Jaworzno – 580 zł/t z VAT konsumpcyjna, 535 zł/t z VAT zwyczajna
Zrzeszenie Agro – 680 zł/t z VAT konsumpcyjna, 610 zł/t z VAT paszowa
Kapka – 680 zł/t + VAT konsumpcyjna
Młyn Smoryń – 530 zł/t – 630 zł/t + VAT konsumpcyjna
Zamojskie Zakłady Zbożowe – 570 zł/t z VAT konsumpcyjna, 535 zł z VAT ogólnoużytkowa
JANSZ - POL Strupin Duży – 650 zł/t z VAT ogólnoużytkowa, 610 zł/t z VAT paszowa
Skład Opału „SZUMIŁO” Chełm – 650 zł/t z VAT ogólnoużytkowa
Proskurex Siennica Różana – 600 zł/t z VAT ogólnoużytkowa
Emark – 600 - 650 zł/t z VAT
Pro-Agro – 600 zł/t z VAT

Jęczmień

Zrzeszenie Agro – 600 zł/t z VAT browarny
Ferma Drobiu – 350 zł/t z VAT
JANSZ - POL Strupin Duży – 400 zł/t z VAT ogólnoużytkowy
Skład Opału „SZUMIŁO” Chełm – 550 zł/t z VAT ogólnoużytkowy
Proskurex Siennica Różana – 500 zł/t z VAT ogólnoużytkowy

Żyto

JANSZ - POL Strupin Duży – 350 zł/t z VAT ogólnoużytkowe

Owies

JANSZ - POL Strupin Duży – 300 zł/t z VAT

Pszenżyto

Ferma Drobiu – 530 zł/t z VAT
JANSZ - POL Strupin Duży – 400 zł/t z VAT
Skład Opału „SZUMIŁO” Chełm – 400 zł/t z VAT
Proskurex Siennica Różana – 450 zł/t z VAT

Ceny targowiskowe 6-10 lipca 2015 r.*

jęczmień – od 550 do 600 zł/t
mieszkanka zbożowa – 350 – 500 zł/t
owies – 400 – 500 zł/t
pszenica – 550 – 700 zł/t
pszenżyto – 450 – 600 zł/t
żyto – 400 – 450 zł/t

* Opracowała Małgorzata Biegalska z LODR w Końskowoli

Czytaj więcej o:

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 19:19
0
Jeżeli chcieliby Państwo zasięgnąć profesjonalnej i kompleksowej porady związanej z kredytami rolniczymi, lub z finansowaniem działalności rolniczej, nasz portal - Agro Kapitał chętnie pomoże. Zachęcamy do kontaktu z zespołem naszych specjalistów.
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 20:19
0
po 8 latach rządów PO-PSL to cena w granicach 500 zł tona za zboże jest i tak wysoka
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 19:19
0
Jeżeli chcieliby Państwo zasięgnąć profesjonalnej i kompleksowej porady związanej z kredytami rolniczymi, lub z finansowaniem działalności rolniczej, nasz portal - Agro Kapitał chętnie pomoże. Zachęcamy do kontaktu z zespołem naszych specjalistów.
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 20:19
0
po 8 latach rządów PO-PSL to cena w granicach 500 zł tona za zboże jest i tak wysoka
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 4 0

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 1 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 1

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 0

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 339 26

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 7 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 11 6

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 17 4

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 1

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

Końskowola: Niechętnie obniżyli wynagrodzenie wójtowi

Końskowola: Niechętnie obniżyli wynagrodzenie wójtowi 4 2

Zgodnie z nowym prawem radni obniżyli wynagrodzenie wójta Końskowoli. Stanisław Gołębiowski od lipca będzie otrzymywał niecałe 10,2 tys. złotych, zamiast dotychczasowych 12,1 tys. złotych miesięcznie. To efekt nowych przepisów z ustawy o samorządach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.