Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

17 marca 2015 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Więcej dzików do odstrzału w woj. lubelskim

1 13 A A

Ministerstwo Środowiska prosi, aby w nadchodzącym sezonie zwiększyć odstrzał dzików i jeleniowatych m.in. na terenie naszego województwa. Powód? Duże straty w rolnictwie i zagrożenie afrykańskim pomorem świń

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Pod względem strat w uprawach, które wyrządzają dziki to na północy województwa jest tragedia – przyznaje Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. – Zniszczone są nawet w 100 procentach uprawy kukurydzy czy ziemniaków. Najwięcej strat jest w powiatach – bialskim, parczewskim, lubartowskim, włodawskim i chełmskim – wylicza prezes LIR. – Najmniej – w gminach nadwiślańskich. Nie oznacza to jednak, że tam ich w ogóle nie ma.

Sytuacja rolników ma się zmienić na lepsze. W związku ze zbliżającym się terminem opiniowania, składania i zatwierdzania rocznych planów łowieckich na rok 2015/2016 Ministerstwo Środowiska prosi leśników i myśliwych o zwiększenie planowanego odstrzału zarówno dzików jak też jeleniowatych. Apel w szczególności dotyczy obwodów łowieckich na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i mazowieckiego w jego części wschodniej.

"Uzasadnieniem powyższej decyzji jest nadal utrzymujące się zagrożenie afrykańskim pomorem świń wśród dzików oraz nadmiernymi szkodami w uprawach i płodach rolnych wyrządzanymi przede wszystkim przez dziki oraz jeleniowate” – czytamy w piśmie Piotra Otawskiego, podsekretarza stanu, głównego konserwatora przyrody. "Sytuacja wymaga zdecydowanego działania poprzez podniesienie planu pozyskania dzików co najmniej o 30 procent a jeleniowatych co najmniej o 20 procent w stosunku do planów roku gospodarczego 2014/2015.

W ubiegłym tygodniu Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie czterdziestego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie województwa podlaskiego. Martwy dzik został znaleziony w miejscowości Kondratki, ok. 1 km od granicy polsko-białoruskiej. – Wszystkie padłe dziki są badane – wskazuje lek. wet. Ryszard Stanibuła, zastępca Lubeskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Według stanu na 10 marca 2014 r. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie żyje ok. 19 tysięcy dzików, ok. 61 tysięcy saren, ok. 720 danieli, ok. 10 tys. jeleni i ok. 2,5 tys. łosi. Dla porównani w 1967 roku dzików było ok. 2,8 tys. sztuk.

Aktualnych danych dotyczących liczebności zwierzyny łownej jeszcze nie mamy. Plany dotyczące odstrzału zwierząt w okresie od 1 kwietnia 2015 r. – 31 marca 2016 r. nie są jeszcze ustalone. – W tej chwili trwają jeszcze prace nad ustalaniem rocznych planów łowieckich – mówi Wiesław Lipiec, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Czy 30 procent więcej odstrzelonych dzików rozwiąże problemy rolników? – Od czegoś trzeba zacząć. Trzeba zaczekać jakie to przyniesie efekty. Pomóc na pewno pomoże – przypuszcza Jakubiec.
Czytaj więcej o:

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anty / 1 kwietnia 2015 o 23:05
0

Zablokujemy rolników w lipcu i sierpniu w czasie naszych urlopów jak oni będą się śpieszyć kombajnami i traktorami z przyczepami. Tak jak oni kiedy my pracowaliśmy. Aptekarze nie wychodzą strajkować jak nie ma sezonu na grypę, producenci bombek i ozdób choinkowych nie strajkują po świętach, wulkanizatorzy nie mają pretensji jak nie ma sezonowej zmiany ogumienia, kosmetyczki nie straszą strajkiem gdy latem trzeba zamknąć solarium, lodziarze nie płaczą po wakacjach i niedomagają się odszkodowań, że nie ma słońca... Przekaż dalej!!! Blokujmy rolników w lipcu i sierpniu bo porządek musi być. 

Zablokujemy rolników w lipcu i sierpniu w czasie naszych urlopów jak oni będą się śpieszyć kombajnami i traktorami z przyczepami. Tak jak oni kiedy my pracowaliśmy. Aptekarze nie wychodzą strajkować jak nie ma sezonu na grypę, producenci bombek i ozdób choinkowych nie strajkują po świętach, wulkanizatorzy nie mają pretensji jak nie ma sezonowej zmiany ogumienia, kosmetyczki nie straszą strajkiem gdy latem trzeba zamknąć solarium, lodziarze nie płaczą po wakacjach i niedomagają się odszkodowań, że nie ma słońca... Przekaż dalej!!! Blokujmy... rozwiń

Avatar
zając / 18 marca 2015 o 15:31
0

Czerwononose buraki ze śrutówkami, mięsiarze i bandziory... tak można opisać tych, którzy to robią.

Chciałbyś takim być.Ale IQ nie pozwala co?.Trudno.Nawet nadziei w koncernach farmaceutycznych w tym przypadku nie ma.

Avatar
killer / 18 marca 2015 o 13:55
0

Świetne są te komentarze ekodyletanów. Dziki karmione zimą, lisy których nikt nie chce strzelać bo niby niejadalne, bezduszne postepowanie, działanie na skróty. Co za bzdury. Nie jestem myśliwym i nie jestem rolnikiem. Dopłat nie biorę i nie poluję. Ciekawe czy karaluchy i muchy w swoich domach przepłaszacie łagodna perswazją, a myszom i szczurom zabraniacie wstępu do waszych domów poprzez rozlepianie stosownych plakatów propagandowych. Szkodniki się zabija. To proste i szkuteczne i JEDYNE rozwiązanie.

Przede wszystkim takie szkodniki jak Ty debilu się zabija.

Przede wszystkim takie szkodniki jak Ty debilu się zabija.

rozwiń
Avatar
rage against the buraki / 18 marca 2015 o 13:54
0

Czerwononose buraki ze śrutówkami, mięsiarze i bandziory... tak można opisać tych, którzy to robią.

Avatar
NEMO / 18 marca 2015 o 13:12
0

Świetne są te komentarze ekodyletanów. Dziki karmione zimą, lisy których nikt nie chce strzelać bo niby niejadalne, bezduszne postepowanie, działanie na skróty. Co za bzdury. Nie jestem myśliwym i nie jestem rolnikiem. Dopłat nie biorę i nie poluję. Ciekawe czy karaluchy i muchy w swoich domach przepłaszacie łagodna perswazją, a myszom i szczurom zabraniacie wstępu do waszych domów poprzez rozlepianie stosownych plakatów propagandowych. Szkodniki się zabija. To proste i szkuteczne i JEDYNE rozwiązanie.

Avatar
Gość / 18 marca 2015 o 13:01
0

nie popieram! czy nie istnieje inny sposob na rozwiazanie problemu? najlatwiej postepowac na skroty, bezdusznie i niehumanitarnie.. tylko kasa sie liczy.

Z choinki sie urawałeś czy okna masz tak brudne, że nie zauważasz braku zimy. dzików nie trzeba dokarmiać. Wystarczą zasiewy rolników

Avatar
jrfdjskl / 18 marca 2015 o 12:15
0

nie popieram! czy nie istnieje inny sposob na rozwiazanie problemu? najlatwiej postepowac na skroty, bezdusznie i niehumanitarnie.. tylko kasa sie liczy.

Avatar
A.M. / 18 marca 2015 o 11:58
0

A kiedy zrobią porządek z lisami?  Przez nich nie ma zajęcy, kuropatw, bażantów, przepiórek, skowronków itd. Odpowiedź jest prosta: lis nie jest jadalny tak jak dzik.

Avatar
tmk / 18 marca 2015 o 09:03
0

A może na poczatek myśliwi mogli by  zaprzestać dokarmiania dzików zimą? Slekcja naturalna (głód) wyeliminuje część populacji

Avatar
Hubert / 18 marca 2015 o 07:36
0

Koła łowieckie nie mają tu nic do gadania. Nadleśnictwa w imieniu Państwa nakazują odstrzał ilości danego gatunku zwierzyny, bo to one zatwierdzają plany hodowlano - łowieckie kołom. Co z tego że koło wzbrania się aby nie strzelać za dużo sarny czy jelenia jak jest przymus. Gdzie tu racjonalna gospodarka hodowlano - łowiecka?

Avatar
anty / 1 kwietnia 2015 o 23:05
0

Zablokujemy rolników w lipcu i sierpniu w czasie naszych urlopów jak oni będą się śpieszyć kombajnami i traktorami z przyczepami. Tak jak oni kiedy my pracowaliśmy. Aptekarze nie wychodzą strajkować jak nie ma sezonu na grypę, producenci bombek i ozdób choinkowych nie strajkują po świętach, wulkanizatorzy nie mają pretensji jak nie ma sezonowej zmiany ogumienia, kosmetyczki nie straszą strajkiem gdy latem trzeba zamknąć solarium, lodziarze nie płaczą po wakacjach i niedomagają się odszkodowań, że nie ma słońca... Przekaż dalej!!! Blokujmy rolników w lipcu i sierpniu bo porządek musi być. 

Zablokujemy rolników w lipcu i sierpniu w czasie naszych urlopów jak oni będą się śpieszyć kombajnami i traktorami z przyczepami. Tak jak oni kiedy my pracowaliśmy. Aptekarze nie wychodzą strajkować jak nie ma sezonu na grypę, producenci bombek i ozdób choinkowych nie strajkują po świętach, wulkanizatorzy nie mają pretensji jak nie ma sezonowej zmiany ogumienia, kosmetyczki nie straszą strajkiem gdy latem trzeba zamknąć solarium, lodziarze nie płaczą po wakacjach i niedomagają się odszkodowań, że nie ma słońca... Przekaż dalej!!! Blokujmy... rozwiń

Avatar
zając / 18 marca 2015 o 15:31
0

Czerwononose buraki ze śrutówkami, mięsiarze i bandziory... tak można opisać tych, którzy to robią.

Chciałbyś takim być.Ale IQ nie pozwala co?.Trudno.Nawet nadziei w koncernach farmaceutycznych w tym przypadku nie ma.

Avatar
killer / 18 marca 2015 o 13:55
0

Świetne są te komentarze ekodyletanów. Dziki karmione zimą, lisy których nikt nie chce strzelać bo niby niejadalne, bezduszne postepowanie, działanie na skróty. Co za bzdury. Nie jestem myśliwym i nie jestem rolnikiem. Dopłat nie biorę i nie poluję. Ciekawe czy karaluchy i muchy w swoich domach przepłaszacie łagodna perswazją, a myszom i szczurom zabraniacie wstępu do waszych domów poprzez rozlepianie stosownych plakatów propagandowych. Szkodniki się zabija. To proste i szkuteczne i JEDYNE rozwiązanie.

Przede wszystkim takie szkodniki jak Ty debilu się zabija.

Przede wszystkim takie szkodniki jak Ty debilu się zabija.

rozwiń
Avatar
rage against the buraki / 18 marca 2015 o 13:54
0

Czerwononose buraki ze śrutówkami, mięsiarze i bandziory... tak można opisać tych, którzy to robią.

Avatar
NEMO / 18 marca 2015 o 13:12
0

Świetne są te komentarze ekodyletanów. Dziki karmione zimą, lisy których nikt nie chce strzelać bo niby niejadalne, bezduszne postepowanie, działanie na skróty. Co za bzdury. Nie jestem myśliwym i nie jestem rolnikiem. Dopłat nie biorę i nie poluję. Ciekawe czy karaluchy i muchy w swoich domach przepłaszacie łagodna perswazją, a myszom i szczurom zabraniacie wstępu do waszych domów poprzez rozlepianie stosownych plakatów propagandowych. Szkodniki się zabija. To proste i szkuteczne i JEDYNE rozwiązanie.

Avatar
Gość / 18 marca 2015 o 13:01
0

nie popieram! czy nie istnieje inny sposob na rozwiazanie problemu? najlatwiej postepowac na skroty, bezdusznie i niehumanitarnie.. tylko kasa sie liczy.

Z choinki sie urawałeś czy okna masz tak brudne, że nie zauważasz braku zimy. dzików nie trzeba dokarmiać. Wystarczą zasiewy rolników

Avatar
jrfdjskl / 18 marca 2015 o 12:15
0

nie popieram! czy nie istnieje inny sposob na rozwiazanie problemu? najlatwiej postepowac na skroty, bezdusznie i niehumanitarnie.. tylko kasa sie liczy.

Avatar
A.M. / 18 marca 2015 o 11:58
0

A kiedy zrobią porządek z lisami?  Przez nich nie ma zajęcy, kuropatw, bażantów, przepiórek, skowronków itd. Odpowiedź jest prosta: lis nie jest jadalny tak jak dzik.

Avatar
tmk / 18 marca 2015 o 09:03
0

A może na poczatek myśliwi mogli by  zaprzestać dokarmiania dzików zimą? Slekcja naturalna (głód) wyeliminuje część populacji

Avatar
Hubert / 18 marca 2015 o 07:36
0

Koła łowieckie nie mają tu nic do gadania. Nadleśnictwa w imieniu Państwa nakazują odstrzał ilości danego gatunku zwierzyny, bo to one zatwierdzają plany hodowlano - łowieckie kołom. Co z tego że koło wzbrania się aby nie strzelać za dużo sarny czy jelenia jak jest przymus. Gdzie tu racjonalna gospodarka hodowlano - łowiecka?

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 0 0

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 68 4

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 0 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 17 5

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 6 2

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 10 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 2 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 6

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego 0 0

Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin i Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska wywalczyli srebrne medale w swoich konkurencjach podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Lublinie

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę 83 23

Motor Lublin miałby wyemitować akcje do kupienia przez wszystkich zainteresowanych, dzięki temu zyskałby pieniądze na działalność. Taką propozycję podsuwa prezydentowi lubelska Fundacja Wolności, która woli, żeby klub nie był – jak obecnie – finansowany z pieniędzy podatników.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!