Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

8 kwietnia 2022 r.
8:34

Studenci z ukraińskich uczelni rozpoczynają naukę w Lublinie. Na początek podstawowy warunek

28 0 A A
Uniwersytet Medyczny przygotował dla studentów z uczelni ukraińskich 146 miejsc na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i 5 na farmacji
Uniwersytet Medyczny przygotował dla studentów z uczelni ukraińskich 146 miejsc na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i 5 na farmacji (fot. Maciej Kaczanowski)

Czworo studentów z Ukrainy już wkrótce rozpocznie studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chętnych było więcej, ale nie wszyscy znają język polski, więc najpierw czeka ich kurs przygotowawczy. Inne lubelskie uczelnie również przyjmują studentów z ukraińskich uczelni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wraz z agresją rosyjską na Ukrainę tamtejsze uczelnie zawiesiły działalność, a wielu studentów uciekło przed wojną. Ci, którzy dostali się do Polski, dzięki specustawie mogli aplikować o kontynuowanie nauki na polskich uczelniach.

Na studia na Uniwersytecie Medycznym zgłosiło się ostatecznie 20 Ukraińców studiujących wcześniej na kierunkach medycznych. 9 z nich podeszło do egzaminu językowego, który zaliczyły pozytywnie cztery osoby. Teraz uczelnia będzie musiała dla nich zweryfikować jeszcze różnice programowe. Może się okazać, że student czwartego roku z uczelni ukraińskiej wcale nie trafi od razu na czwarty rok w Lublinie. Może kontynuować naukę na niższym roku, albo wziąć urlop dziekański, aby nadrobić zaległości programowe.

Poza tą czwórką, wszyscy pozostali studenci z Ukrainy wezmą udział w kursie przygotowawczym skupiającym się na nauce języka polskiego. Zajęcia ruszą 25 kwietnia i zakończą się we wrześniu.

– Po czym przygotujemy egzamin weryfikujący ich poziom merytoryczny. To będzie ich pozycjonować na odpowiedni rok studiów – zapowiada Anna Gosik, dyrektor Centrum Edukacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

W sumie Uniwersytet Medyczny przygotował dla studentów z uczelni ukraińskich 146 miejsc na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym i 5 na farmacji.

Większość z nich zajmą jednak studenci z Polski, którzy do tej pory studiowali na uczelniach ukraińskich. Ich również objęła specustawa.

Jaka pomoc

Nowi studenci trafią na studia niestacjonarne, będą więc musieli ponosić opłaty za naukę. Jednak już sama specustawa założyła, że będą one w wysokości nieprzekraczającej wysokości opłat na ich uczelni macierzystej w Ukrainie. Poza tym zarówno do uczelni jak i studentów trafią pieniądze z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Dofinansowanie wyniesie 4 tysiące złotych miesięcznie na każdego przyjętego studenta, z czego 1,5 tys. złotych będzie stanowić stypendium dla samego studenta. W przypadku kursu przygotowawczego uczelnia dostanie 2,5 tys. zł, z czego 1,5 tys. trafi jako stypendium dla studenta.

Na KUL studia kontynuuje obecnie kilkunastu studentów z Ukrainy. Są to kierunki filologiczne: polska, germańska, angielska, lingwistyka stosowana, ale i informatyka, prawo, pedagogika, czy dziennikarstwo.

– Warto zaznaczyć, że jest też grupa studentów - uchodźców zainteresowana przeniesieniem od 1 października i kontynuacją studiów w trybie stacjonarnym w Polsce, po zaliczeniu semestru letniego on-line na uczelni macierzystej. Trudnością dla tej grupy są wymagania dotyczące znajomości języka wykładowego tj. języka polskiego oraz przekazanie dokumentacji związanej z przebiegiem dotychczasowych studiów. Studentom tym proponujemy podjęcie nauki języka na kursach języka polskiego. Takie kursy na KUL są bezpłatne – mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.

Weterynaria

Na Uniwersytecie Przyrodniczym obecnie rozpatrywanych jest pięć wniosków o przyjęcie. Osoby, które władają językiem polskim na odpowiednim poziomie, są weryfikowane przez specjalnie powołane komisje składające się z kilku nauczycieli akademickich danego wydziału. Studentom, którzy polskiego nie znają, uczelnia zorganizowała przyspieszony kurs języka polskiego w Centrum Nauki Języków Obcych i Certyfikacji UP z możliwością podjęcia studiów od października.

Większość osób zainteresowanych nauką na UP wnioskuje o przyjęcie na weterynarię. Pojedyncze zapytania dotyczą również dietektyki, gastronomii i sztuki kulinarnej, turystyki i rekreacji oraz rolnictwa.

– Mamy też jedno zapytanie od Polki, która w październiku rozpoczęła studia na kierunku weterynarii we Lwowie. Pojawił się jednak problem prawny, ponieważ uczęszczała ona na płatne studia w języku angielskim. W takim przypadku przepisy nie pozwalają nam na bezpośrednie przyjęcie na kierunek w języku polskim. Zaproponowaliśmy jej studia w języku angielskim oraz opłaty na poziomie czesnego w Ukrainie – informuje dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki UP.

Na Politechnice Lubelskiej chęć podjęcia i kontynuacji studiów zgłosiło 13 Ukraińców. Dotychczas przyjętych zostało trzech studentów na wydziały: Budownictwa i Architektury, Elektrotechniki i Informatyki oraz Inżynierii Środowiska.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie stara się o możliwość przyjęcia na trwający semestr letni około 200 studentów z uniwersytetów u Łucku i Lwowie w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Większość chce kontynuować naukę na kierunku ekonomia.

Największa uczelnia

Wstępne zainteresowanie przeniesieniem z ukraińskich uczelni na UMCS zgłosiło do tej pory kilkadziesiąt osób. Interesują ich takie kierunki jak m.in.: informatyka, biologia, biotechnologia, lingwistyka stosowana czy kierunki prowadzone na Wydziale Artystycznym. Aktualnie wszystkie zgłoszenia są analizowane.

– Do każdej osoby uczelnia podchodzi indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę kształcenia na danym kierunku studiów. Dotychczas procedurę przeniesienia na UMCS przeszła jedna osoba. Wiele wniosków znajduje się w fazie procedowania – tłumaczy Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium