Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

2 grudnia 2008 r.
12:15
Edytuj ten wpis

Jakie będzie lotnisko w Świdniku (wideo)

0 12 A A

Będzie to jedyne w Polsce lotnisko z terminalem, do środka którego wjedziemy szynobusem. Będzie też lądowisko dla helikopterów. Architekci ujawnili dziś szczegóły koncepcji architektoniczno-urbanistycznej portu lotniczego w Świdniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Lotnia, wydęty latawiec, albo latające skrzydło, tak można określić kształt lotniska w Świdniku - mówi Grzegorz Stiasny z firmy Are.

To wiedzieliśmy już w sierpniu, gdy konkurs na projekt architektoniczny wygrało polsko-hiszpańskie konsorcjum skupiające firmy Sener, Are i Polconsult. A dziś poznaliśmy wielobranżową koncepcję, która będzie podstawą ostatecznego projektu.

- Lotnisko zajmie powierzchnię 200 ha. Ogrodzenie będzie się ciągnęło 10 km, a pas startowy będzie miał długość 2520 m - mówi Stiasny. - Na lotnisku znajdzie się również lądowisko dla helikopterów.

Do środka terminala wjeżdżać będzie szynobus. - Na żadnym lotnisku w Polsce nie ma dotąd takiego rozwiązania - podkreśla Stiasny.

jak będzie wyglądać lotnisko w Świdniku

W głównej hali odlotów znajdzie się 9 stanowisk odprawy w klasie ekonomicznej, 2 w klasie biznes oraz 1 stanowisko automatycznej odprawy bagażowej. Po odprawie przejdziemy do strefy odlotów, gdzie będziemy mogli zrobić zakupy w pasażu handlowym, a potem przejść do przestronnej poczekalni. Na płytę lotniska będzie prowadzić 5 bramek wyjściowych, a do samolotu podjedziemy autobusem.

W hali przylotów znajdą się 3 karuzele odbioru bagażu. Na drugi poziom terminala, tzw. antresolę będą prowadzić ruchome schody i przeszklona winda. Tu znajdzie się restauracja, z której będzie rozciągał się widok na płytę lotniska, a także barek, z którego będziemy mogli oglądać przylatujące osoby.

Prezentacja dróg dojazdowych do lotniska w Świdniku

Jak zapowiadają architekci terminal będzie przestronny i nowoczesny. - Tak, byśmy mieli wrażenie przebywania w jednym, nie podzielonym ścianami wnętrzu - mówi Stiasny.

Ostateczny projekt będący podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę ma być gotowy 20 kwietnia 2009 roku. Pełna dokumentacja ma kosztować 11,61 mln zł, a nadzór autorski 1,29 mln zł.
- To daje nam szansę na wmurowanie kamienia węgielnego 3 maja. A po 18 maja planujemy ogłosić przetarg na wykonawstwo - zapowiada Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa.

Lotnisko ma być gotowe w 2012 roku.
.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zajec / 7 stycznia 2010 o 00:45
0
lotnia??? jaka lotnia??? ...jak dla mnie (i wielu ludzi tak uważa) to jest modem albo radiobudzik...
Avatar
jan / 28 maja 2009 o 23:10
0
msb napisał:
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na Żyrzyn nie ma takich problemów... bo tam przynajmniej kierowcy potrafią jeździć, bo i rondo zbudowali prawidłowo. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rondo w Kołbieli ma za małą przepustowość, ale zrobienie tam świateł byłoby tragedią... no i dodatkowy czas by się traciło na oczekiwanie pomiędzy zmianami świateł.

Człowieku co ty bredzisz o Kołbieli tam dzisjaj na tym rondzie zwalonej ziemi był zator zjednej i drugiej strony
zator kilku kilometrowy nieoh to rondo szlak trafi i pomysłodawce tego ronda

Człowieku co ty bredzisz o Kołbieli tam dzisjaj na tym rondzie zwalonej ziemi był zator zjednej i drugiej strony
zator kilku kilometrowy nieoh to rondo szlak trafi i pomysłodawce tego ronda rozwiń
Avatar
msb / 29 grudnia 2008 o 19:15
0
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na Żyrzyn nie ma takich problemów... bo tam przynajmniej kierowcy potrafią jeździć, bo i rondo zbudowali prawidłowo. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rondo w Kołbieli ma za małą przepustowość, ale zrobienie tam świateł byłoby tragedią... no i dodatkowy czas by się traciło na oczekiwanie pomiędzy zmianami świateł.
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na ... rozwiń
Avatar
:) / 4 grudnia 2008 o 20:10
0
jak twoim zdaniem rondo to trudne skrzyzowanie to kto ci dal prawo jazdy??
Avatar
DD / 2 grudnia 2008 o 20:52
0
Najładniej wyglądają te ronda na drogach dojazdowych. Rondo na rondzie i rondem pogania. Czy projektanci nie mogliby pomyśleć o normalnych i bezpiecznych rozwiązaniach komunikacyjnych? Nawet niech to będzie sygnalizacja świetlna z czujnikami natężenia ruchu, czyli taka, która reguluje samoczynnie częstotliwość zmiany świateł. To naprawdę nie kosztuje majątku, a w kapitalny sposób rozwiązuje problem wyczekiwania na zmianę, gdy z drugiego kierunku nadjeżdża mało pojazdów.
Do roboty panowie i panie projektanci/projektantki!
Avatar
leszek / 2 grudnia 2008 o 20:40
0
maks napisał:
ponad 3 min. mydlenia oczu ludziom. Stanowczo wolałbym obejrzeć film, który zamiast planów i fantazji pokazałby jak powstanie prawdziwe lotnisko. Zamiast tej całej koncepcji znacznie prościej i o wiele taniej byłoby zrobienie filmu trwajacego niecałe 40 sek i pokazanie prawdziwego lotniska w Niedźwiadzie i projekt budowy dobrego połączenia drogowego do Lublina.

A dobre połączenie z Lublinem wybudują za 2 zł. Bo przecież to tanio jest, raptem 40 km ekspresowej drogi.
Avatar
Sarmata / 2 grudnia 2008 o 19:34
0
Hm....., ale zapomniano o lądowisku dla lądujących na miotłach !!!
Avatar
Pistolero / 2 grudnia 2008 o 19:14
0
Będzie jak w tej kronice z 1971 "Jak będziemy mieszkać w 2000r". Tylko, że u nas takim tematem będzie lotnisko i "Lublin 2020r".
[url="http://www.wykop.pl/link/117880/jak-bedziemy-mieszkac-w-roku-2000-kronika-filmowa-z-1971-r"]http://www.wykop.pl/link/117880/jak-bedzie...ilmowa-z-1971-r[/url]
Avatar
stef / 2 grudnia 2008 o 18:10
0
Jak widzę to najlepiej im idzie gadanie, czyli prezentacje multimedialne, które potrafiłoby wykonać nawet bystre dziecko; wyburzanie, wyburzyli 3 (trzy) domy; wycinanie, czekają teraz na jakąś specustawę aby zgolić 130 ha i zapłacić za odlesianie. Gdzie indziej w Polsce nie występowały w/w przeszkody, więc mają lotniska.
Avatar
Mahc / 2 grudnia 2008 o 17:53
0
"Do środka terminala wjeżdżać będzie szynobus. - Na żadnym lotnisku w Polsce nie ma dotąd takiego rozwiązania - podkreśla Stiasny."
Bo tym się różnią inne lotniska w Polsce, że są fizycznie a nie kreatywnie!!! Z Lublina do najbliższego portu lotniczego trzeba jechać dłużej niż trwa lot z Londynu do dowolnego miasta naszego kraju. Nie szynobusów w terminalu nam trzeba a lądujących i startujących samolotów obok!!!
Niech żyje i umacnia się sojusz nie ch... z prowadzącymi!!!
Avatar
zajec / 7 stycznia 2010 o 00:45
0
lotnia??? jaka lotnia??? ...jak dla mnie (i wielu ludzi tak uważa) to jest modem albo radiobudzik...
Avatar
jan / 28 maja 2009 o 23:10
0
msb napisał:
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na Żyrzyn nie ma takich problemów... bo tam przynajmniej kierowcy potrafią jeździć, bo i rondo zbudowali prawidłowo. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rondo w Kołbieli ma za małą przepustowość, ale zrobienie tam świateł byłoby tragedią... no i dodatkowy czas by się traciło na oczekiwanie pomiędzy zmianami świateł.

Człowieku co ty bredzisz o Kołbieli tam dzisjaj na tym rondzie zwalonej ziemi był zator zjednej i drugiej strony
zator kilku kilometrowy nieoh to rondo szlak trafi i pomysłodawce tego ronda

Człowieku co ty bredzisz o Kołbieli tam dzisjaj na tym rondzie zwalonej ziemi był zator zjednej i drugiej strony
zator kilku kilometrowy nieoh to rondo szlak trafi i pomysłodawce tego ronda rozwiń
Avatar
msb / 29 grudnia 2008 o 19:15
0
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na Żyrzyn nie ma takich problemów... bo tam przynajmniej kierowcy potrafią jeździć, bo i rondo zbudowali prawidłowo. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rondo w Kołbieli ma za małą przepustowość, ale zrobienie tam świateł byłoby tragedią... no i dodatkowy czas by się traciło na oczekiwanie pomiędzy zmianami świateł.
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na ... rozwiń
Avatar
:) / 4 grudnia 2008 o 20:10
0
jak twoim zdaniem rondo to trudne skrzyzowanie to kto ci dal prawo jazdy??
Avatar
DD / 2 grudnia 2008 o 20:52
0
Najładniej wyglądają te ronda na drogach dojazdowych. Rondo na rondzie i rondem pogania. Czy projektanci nie mogliby pomyśleć o normalnych i bezpiecznych rozwiązaniach komunikacyjnych? Nawet niech to będzie sygnalizacja świetlna z czujnikami natężenia ruchu, czyli taka, która reguluje samoczynnie częstotliwość zmiany świateł. To naprawdę nie kosztuje majątku, a w kapitalny sposób rozwiązuje problem wyczekiwania na zmianę, gdy z drugiego kierunku nadjeżdża mało pojazdów.
Do roboty panowie i panie projektanci/projektantki!
Avatar
leszek / 2 grudnia 2008 o 20:40
0
maks napisał:
ponad 3 min. mydlenia oczu ludziom. Stanowczo wolałbym obejrzeć film, który zamiast planów i fantazji pokazałby jak powstanie prawdziwe lotnisko. Zamiast tej całej koncepcji znacznie prościej i o wiele taniej byłoby zrobienie filmu trwajacego niecałe 40 sek i pokazanie prawdziwego lotniska w Niedźwiadzie i projekt budowy dobrego połączenia drogowego do Lublina.

A dobre połączenie z Lublinem wybudują za 2 zł. Bo przecież to tanio jest, raptem 40 km ekspresowej drogi.
Avatar
Sarmata / 2 grudnia 2008 o 19:34
0
Hm....., ale zapomniano o lądowisku dla lądujących na miotłach !!!
Avatar
Pistolero / 2 grudnia 2008 o 19:14
0
Będzie jak w tej kronice z 1971 "Jak będziemy mieszkać w 2000r". Tylko, że u nas takim tematem będzie lotnisko i "Lublin 2020r".
[url="http://www.wykop.pl/link/117880/jak-bedziemy-mieszkac-w-roku-2000-kronika-filmowa-z-1971-r"]http://www.wykop.pl/link/117880/jak-bedzie...ilmowa-z-1971-r[/url]
Avatar
stef / 2 grudnia 2008 o 18:10
0
Jak widzę to najlepiej im idzie gadanie, czyli prezentacje multimedialne, które potrafiłoby wykonać nawet bystre dziecko; wyburzanie, wyburzyli 3 (trzy) domy; wycinanie, czekają teraz na jakąś specustawę aby zgolić 130 ha i zapłacić za odlesianie. Gdzie indziej w Polsce nie występowały w/w przeszkody, więc mają lotniska.
Avatar
Mahc / 2 grudnia 2008 o 17:53
0
"Do środka terminala wjeżdżać będzie szynobus. - Na żadnym lotnisku w Polsce nie ma dotąd takiego rozwiązania - podkreśla Stiasny."
Bo tym się różnią inne lotniska w Polsce, że są fizycznie a nie kreatywnie!!! Z Lublina do najbliższego portu lotniczego trzeba jechać dłużej niż trwa lot z Londynu do dowolnego miasta naszego kraju. Nie szynobusów w terminalu nam trzeba a lądujących i startujących samolotów obok!!!
Niech żyje i umacnia się sojusz nie ch... z prowadzącymi!!!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Po policjantach czas na nauczycieli. Chcą 1000 zł podwyżki. Pójdą na zwolnienia lekarskie?

Po policjantach czas na nauczycieli. Chcą 1000 zł podwyżki. Pójdą na zwolnienia lekarskie? 0 17

Nauczyciele, to kolejna grupa zawodowa domagająca się podwyżek – o 1000 zł. Pedagodzy rozważają masowo branie zwolnień lekarskich w trakcie egzaminów ósmoklasistów, gimnazjalnych i matur. Manewr z L4 przyniósł już sukces policjantom – dostali to, co chcieli

Cztery nowe karetki. Trafią do Chełma, Krasnegostawu i Włodawy

Cztery nowe karetki. Trafią do Chełma, Krasnegostawu i Włodawy 0 3

Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek osobiście przekazali chełmskiej Stacji Ratownictwa Medycznego cztery nowe karetki. Dwie zostaną w Chełmie, dwie trafią do Krasnegostawu i Włodawy

Podwyżki cen prądu mogą być nawet dwucyfrowe. O ile może podrożeć od 1 stycznia?

Podwyżki cen prądu mogą być nawet dwucyfrowe. O ile może podrożeć od 1 stycznia? 53 17

Wszyscy sprzedawcy energii elektrycznej złożyli już wnioski o wprowadzenie w nowym roku podwyżek dla klientów indywidualnych. Szczegóły są negocjowane z Urzędem Regulacji Energetyki, ale mówi się o wzroście od 20 do 40 procent.

Chełm: Remont odcinka krajowej dwunastki miał ruszyć, ale się opóźni

Chełm: Remont odcinka krajowej dwunastki miał ruszyć, ale się opóźni 0 3

Remont odcinka krajowej „dwunastki” w granicach miasta miał ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Już jednak wiadomo, że drogowcy wejdą na plac budowy najwcześniej w lutym

Na Marszu Równości doszło do znieważenia godła państwowego? Sprawdza to policja

Na Marszu Równości doszło do znieważenia godła państwowego? Sprawdza to policja 79 7

Czy podczas Marszu Równości w Lublinie doszło do publicznego znieważania godła państwowego? To sprawdza policja. Chodzi o baner z orłem na tęczowym tle.

Śmiertelne potrącenie. 72-latka zginęła pod kołami auta

Śmiertelne potrącenie. 72-latka zginęła pod kołami auta 8 1

W miejscowości Struża (pow. świdnicki) doszło do tragicznego wypadku. Zginęła kobieta.

Grzegorz Krychowiak środkowym obrońcą w reprezentacji Polski? (wideo)
film

Grzegorz Krychowiak środkowym obrońcą w reprezentacji Polski? (wideo) 1 1

Piłkarska reprezentacja Polski ostatnio zawodzi. Biało-czerwoni nie wygrali jeszcze mecz za kadencji Jerzego Brzęczka, a szwankuje m.in. defensywa, która nie stanowi monolitu. Czy na środku obrony może zostać wypróbowany nominalny pomocnik Grzegorz Krychowiak?

Dotychczasowy zastępca prezydenta Żuka trafi do zarządu miejskiej spółki?

Dotychczasowy zastępca prezydenta Żuka trafi do zarządu miejskiej spółki? 25 41

Krzysztof Komorski, dotychczasowy zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych ma dostać stanowisko w zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – dowiadujemy się nieoficjalnie.

Zielona energia. Lubelskie przoduje w pozyskiwaniu funduszy w tej dziedzinie

Zielona energia. Lubelskie przoduje w pozyskiwaniu funduszy w tej dziedzinie 12 6

W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym trwa montaż instalacji fotowoltaicznej. Nasze województwo przoduje w pozyskiwaniu dofinansowania na cele związane z odnawialnymi źródłami energii

AMD Radeon RX 590: Nowe karty graficzne. Z 3 grami za darmo

AMD Radeon RX 590: Nowe karty graficzne. Z 3 grami za darmo 0 0

Sugerowana cena nowych kart AMD Radeon RX 590 to 279 dolarów. A w pakiecie dostaniemy jeszcze trzy gry: Resident Evil 2, Devil May Cry 5 oraz Tom Clancy’s The Division 2.

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem 11 2

Lubelscy artyści włączają się w walkę o życie i zdrowie niespełna 3-letniej Marysi Szlązak ze Świdnika, chorej na nowotwór móżdżku. Podczas niedzielnego Wielkiego Koncertu Charytatywnego dla Marysi w Centrum Spotkania Kultur wystąpi kilkuset muzyków. Można już kupić bilety

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17 12 1

Blisko promocji do Centralnej Ligi Juniorów U-17 są także piłkarze Motoru. Lublinianie w pierwszym starciu barażowym z SMS Jarosław pokonali rywali na ich boisku aż 5:1. A to stawia ich w bardzo dobrej sytuacji przed rewanżem

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach
23 listopada 2018, 19:00

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach 0 0

The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-up w wykonaniu komika Krzysztofa Jahnsa. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada o godz. 19.

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól 2 19

Kierowcy 20 ciężarówek nie będą mile wspominać nocy z niedzieli na poniedziałek. Przez opady śniegu i brak reakcji drogowców utknęli na całą noc Tarnawce. Ciężarówki nie mogły podjechać pod ośnieżony podjazd na drodze 842. Piaskarek nie było, więc sami kupili sól.

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15 0 0

Górnik Łęczna zagra w Centralnej Lidze Juniorów U-15. W ramach drugiego meczu barażowego o awans zielono-czarni znowu pokonali Orlęta Kielce. Tym razem u siebie 4:0. W dwumeczu drużyna Daniela Ruska rozbiła rywali aż 8:1

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!