Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

2 grudnia 2008 r.
12:15
Edytuj ten wpis

Jakie będzie lotnisko w Świdniku (wideo)

0 12 A A

Będzie to jedyne w Polsce lotnisko z terminalem, do środka którego wjedziemy szynobusem. Będzie też lądowisko dla helikopterów. Architekci ujawnili dziś szczegóły koncepcji architektoniczno-urbanistycznej portu lotniczego w Świdniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Lotnia, wydęty latawiec, albo latające skrzydło, tak można określić kształt lotniska w Świdniku - mówi Grzegorz Stiasny z firmy Are.

To wiedzieliśmy już w sierpniu, gdy konkurs na projekt architektoniczny wygrało polsko-hiszpańskie konsorcjum skupiające firmy Sener, Are i Polconsult. A dziś poznaliśmy wielobranżową koncepcję, która będzie podstawą ostatecznego projektu.

- Lotnisko zajmie powierzchnię 200 ha. Ogrodzenie będzie się ciągnęło 10 km, a pas startowy będzie miał długość 2520 m - mówi Stiasny. - Na lotnisku znajdzie się również lądowisko dla helikopterów.

Do środka terminala wjeżdżać będzie szynobus. - Na żadnym lotnisku w Polsce nie ma dotąd takiego rozwiązania - podkreśla Stiasny.

jak będzie wyglądać lotnisko w Świdniku

W głównej hali odlotów znajdzie się 9 stanowisk odprawy w klasie ekonomicznej, 2 w klasie biznes oraz 1 stanowisko automatycznej odprawy bagażowej. Po odprawie przejdziemy do strefy odlotów, gdzie będziemy mogli zrobić zakupy w pasażu handlowym, a potem przejść do przestronnej poczekalni. Na płytę lotniska będzie prowadzić 5 bramek wyjściowych, a do samolotu podjedziemy autobusem.

W hali przylotów znajdą się 3 karuzele odbioru bagażu. Na drugi poziom terminala, tzw. antresolę będą prowadzić ruchome schody i przeszklona winda. Tu znajdzie się restauracja, z której będzie rozciągał się widok na płytę lotniska, a także barek, z którego będziemy mogli oglądać przylatujące osoby.

Prezentacja dróg dojazdowych do lotniska w Świdniku

Jak zapowiadają architekci terminal będzie przestronny i nowoczesny. - Tak, byśmy mieli wrażenie przebywania w jednym, nie podzielonym ścianami wnętrzu - mówi Stiasny.

Ostateczny projekt będący podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę ma być gotowy 20 kwietnia 2009 roku. Pełna dokumentacja ma kosztować 11,61 mln zł, a nadzór autorski 1,29 mln zł.
- To daje nam szansę na wmurowanie kamienia węgielnego 3 maja. A po 18 maja planujemy ogłosić przetarg na wykonawstwo - zapowiada Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa.

Lotnisko ma być gotowe w 2012 roku.
.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zajec / 7 stycznia 2010 r. o 00:45
0
lotnia??? jaka lotnia??? ...jak dla mnie (i wielu ludzi tak uważa) to jest modem albo radiobudzik...
Avatar
jan / 28 maja 2009 r. o 23:10
0
msb napisał:
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na Żyrzyn nie ma takich problemów... bo tam przynajmniej kierowcy potrafią jeździć, bo i rondo zbudowali prawidłowo. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rondo w Kołbieli ma za małą przepustowość, ale zrobienie tam świateł byłoby tragedią... no i dodatkowy czas by się traciło na oczekiwanie pomiędzy zmianami świateł.

Człowieku co ty bredzisz o Kołbieli tam dzisjaj na tym rondzie zwalonej ziemi był zator zjednej i drugiej strony
zator kilku kilometrowy nieoh to rondo szlak trafi i pomysłodawce tego ronda

Człowieku co ty bredzisz o Kołbieli tam dzisjaj na tym rondzie zwalonej ziemi był zator zjednej i drugiej strony
zator kilku kilometrowy nieoh to rondo szlak trafi i pomysłodawce tego ronda rozwiń
Avatar
msb / 29 grudnia 2008 r. o 19:15
0
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na Żyrzyn nie ma takich problemów... bo tam przynajmniej kierowcy potrafią jeździć, bo i rondo zbudowali prawidłowo. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rondo w Kołbieli ma za małą przepustowość, ale zrobienie tam świateł byłoby tragedią... no i dodatkowy czas by się traciło na oczekiwanie pomiędzy zmianami świateł.
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na ... rozwiń
Avatar
:) / 4 grudnia 2008 r. o 20:10
0
jak twoim zdaniem rondo to trudne skrzyzowanie to kto ci dal prawo jazdy??
Avatar
DD / 2 grudnia 2008 r. o 20:52
0
Najładniej wyglądają te ronda na drogach dojazdowych. Rondo na rondzie i rondem pogania. Czy projektanci nie mogliby pomyśleć o normalnych i bezpiecznych rozwiązaniach komunikacyjnych? Nawet niech to będzie sygnalizacja świetlna z czujnikami natężenia ruchu, czyli taka, która reguluje samoczynnie częstotliwość zmiany świateł. To naprawdę nie kosztuje majątku, a w kapitalny sposób rozwiązuje problem wyczekiwania na zmianę, gdy z drugiego kierunku nadjeżdża mało pojazdów.
Do roboty panowie i panie projektanci/projektantki!
Avatar
leszek / 2 grudnia 2008 r. o 20:40
0
maks napisał:
ponad 3 min. mydlenia oczu ludziom. Stanowczo wolałbym obejrzeć film, który zamiast planów i fantazji pokazałby jak powstanie prawdziwe lotnisko. Zamiast tej całej koncepcji znacznie prościej i o wiele taniej byłoby zrobienie filmu trwajacego niecałe 40 sek i pokazanie prawdziwego lotniska w Niedźwiadzie i projekt budowy dobrego połączenia drogowego do Lublina.

A dobre połączenie z Lublinem wybudują za 2 zł. Bo przecież to tanio jest, raptem 40 km ekspresowej drogi.
Avatar
Sarmata / 2 grudnia 2008 r. o 19:34
0
Hm....., ale zapomniano o lądowisku dla lądujących na miotłach !!!
Avatar
Pistolero / 2 grudnia 2008 r. o 19:14
0
Będzie jak w tej kronice z 1971 "Jak będziemy mieszkać w 2000r". Tylko, że u nas takim tematem będzie lotnisko i "Lublin 2020r".
[url="http://www.wykop.pl/link/117880/jak-bedziemy-mieszkac-w-roku-2000-kronika-filmowa-z-1971-r"]http://www.wykop.pl/link/117880/jak-bedzie...ilmowa-z-1971-r[/url]
Avatar
stef / 2 grudnia 2008 r. o 18:10
0
Jak widzę to najlepiej im idzie gadanie, czyli prezentacje multimedialne, które potrafiłoby wykonać nawet bystre dziecko; wyburzanie, wyburzyli 3 (trzy) domy; wycinanie, czekają teraz na jakąś specustawę aby zgolić 130 ha i zapłacić za odlesianie. Gdzie indziej w Polsce nie występowały w/w przeszkody, więc mają lotniska.
Avatar
Mahc / 2 grudnia 2008 r. o 17:53
0
"Do środka terminala wjeżdżać będzie szynobus. - Na żadnym lotnisku w Polsce nie ma dotąd takiego rozwiązania - podkreśla Stiasny."
Bo tym się różnią inne lotniska w Polsce, że są fizycznie a nie kreatywnie!!! Z Lublina do najbliższego portu lotniczego trzeba jechać dłużej niż trwa lot z Londynu do dowolnego miasta naszego kraju. Nie szynobusów w terminalu nam trzeba a lądujących i startujących samolotów obok!!!
Niech żyje i umacnia się sojusz nie ch... z prowadzącymi!!!
Avatar
zajec / 7 stycznia 2010 r. o 00:45
0
lotnia??? jaka lotnia??? ...jak dla mnie (i wielu ludzi tak uważa) to jest modem albo radiobudzik...
Avatar
jan / 28 maja 2009 r. o 23:10
0
msb napisał:
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na Żyrzyn nie ma takich problemów... bo tam przynajmniej kierowcy potrafią jeździć, bo i rondo zbudowali prawidłowo. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rondo w Kołbieli ma za małą przepustowość, ale zrobienie tam świateł byłoby tragedią... no i dodatkowy czas by się traciło na oczekiwanie pomiędzy zmianami świateł.

Człowieku co ty bredzisz o Kołbieli tam dzisjaj na tym rondzie zwalonej ziemi był zator zjednej i drugiej strony
zator kilku kilometrowy nieoh to rondo szlak trafi i pomysłodawce tego ronda

Człowieku co ty bredzisz o Kołbieli tam dzisjaj na tym rondzie zwalonej ziemi był zator zjednej i drugiej strony
zator kilku kilometrowy nieoh to rondo szlak trafi i pomysłodawce tego ronda rozwiń
Avatar
msb / 29 grudnia 2008 r. o 19:15
0
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na Żyrzyn nie ma takich problemów... bo tam przynajmniej kierowcy potrafią jeździć, bo i rondo zbudowali prawidłowo. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rondo w Kołbieli ma za małą przepustowość, ale zrobienie tam świateł byłoby tragedią... no i dodatkowy czas by się traciło na oczekiwanie pomiędzy zmianami świateł.
A co Wam przeszkadzają ronda? Czy w tym regionie Polski każdy jest taki cienki kierowca, że nie potrafi korzystać z rond? W Lublinie i okolicach jak masa ciemnych kierowców nie umie jeździć na rondach, to stawia się światła... bo jacyś niemyślący ludzie wybudowali w Lublinie nieprawidłowe ronda. Wystarczyło pomyśleć trochę i nieco przebudować istniejące ronda tak, żeby pędzący wariat musiał się zatrzymać przed rondem, tj. powiększyć średnicę ronda, dzięki czemu nie mógłby już jechać prosto. Jakoś na rondzie na w Kołbieli lub przy skręcie na ... rozwiń
Avatar
:) / 4 grudnia 2008 r. o 20:10
0
jak twoim zdaniem rondo to trudne skrzyzowanie to kto ci dal prawo jazdy??
Avatar
DD / 2 grudnia 2008 r. o 20:52
0
Najładniej wyglądają te ronda na drogach dojazdowych. Rondo na rondzie i rondem pogania. Czy projektanci nie mogliby pomyśleć o normalnych i bezpiecznych rozwiązaniach komunikacyjnych? Nawet niech to będzie sygnalizacja świetlna z czujnikami natężenia ruchu, czyli taka, która reguluje samoczynnie częstotliwość zmiany świateł. To naprawdę nie kosztuje majątku, a w kapitalny sposób rozwiązuje problem wyczekiwania na zmianę, gdy z drugiego kierunku nadjeżdża mało pojazdów.
Do roboty panowie i panie projektanci/projektantki!
Avatar
leszek / 2 grudnia 2008 r. o 20:40
0
maks napisał:
ponad 3 min. mydlenia oczu ludziom. Stanowczo wolałbym obejrzeć film, który zamiast planów i fantazji pokazałby jak powstanie prawdziwe lotnisko. Zamiast tej całej koncepcji znacznie prościej i o wiele taniej byłoby zrobienie filmu trwajacego niecałe 40 sek i pokazanie prawdziwego lotniska w Niedźwiadzie i projekt budowy dobrego połączenia drogowego do Lublina.

A dobre połączenie z Lublinem wybudują za 2 zł. Bo przecież to tanio jest, raptem 40 km ekspresowej drogi.
Avatar
Sarmata / 2 grudnia 2008 r. o 19:34
0
Hm....., ale zapomniano o lądowisku dla lądujących na miotłach !!!
Avatar
Pistolero / 2 grudnia 2008 r. o 19:14
0
Będzie jak w tej kronice z 1971 "Jak będziemy mieszkać w 2000r". Tylko, że u nas takim tematem będzie lotnisko i "Lublin 2020r".
[url="http://www.wykop.pl/link/117880/jak-bedziemy-mieszkac-w-roku-2000-kronika-filmowa-z-1971-r"]http://www.wykop.pl/link/117880/jak-bedzie...ilmowa-z-1971-r[/url]
Avatar
stef / 2 grudnia 2008 r. o 18:10
0
Jak widzę to najlepiej im idzie gadanie, czyli prezentacje multimedialne, które potrafiłoby wykonać nawet bystre dziecko; wyburzanie, wyburzyli 3 (trzy) domy; wycinanie, czekają teraz na jakąś specustawę aby zgolić 130 ha i zapłacić za odlesianie. Gdzie indziej w Polsce nie występowały w/w przeszkody, więc mają lotniska.
Avatar
Mahc / 2 grudnia 2008 r. o 17:53
0
"Do środka terminala wjeżdżać będzie szynobus. - Na żadnym lotnisku w Polsce nie ma dotąd takiego rozwiązania - podkreśla Stiasny."
Bo tym się różnią inne lotniska w Polsce, że są fizycznie a nie kreatywnie!!! Z Lublina do najbliższego portu lotniczego trzeba jechać dłużej niż trwa lot z Londynu do dowolnego miasta naszego kraju. Nie szynobusów w terminalu nam trzeba a lądujących i startujących samolotów obok!!!
Niech żyje i umacnia się sojusz nie ch... z prowadzącymi!!!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 9 grudnia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 9 grudnia 2021 r.

Makieta starego Lublina przesunięta, bo przeszkadzała taksówkarzom jeździć po chodniku

Makieta starego Lublina przesunięta, bo przeszkadzała taksówkarzom jeździć po chodniku

Na polecenie Ratusza przesunięto makietę starego Lublina zamontowaną niedawno na ul. Królewskiej. Urzędnicy wyjaśniają, że przeszkadzała taksówkarzom w jeździe po chodniku.

Lublin. Miejsce na uboczu, bez kamer. Od dziś można tu zostawić dziecko i dać mu życie
galeria

Lublin. Miejsce na uboczu, bez kamer. Od dziś można tu zostawić dziecko i dać mu życie

– Ktoś w momencie beznadziejności swojego życia będzie mógł powiedzieć: wiem, co mam robić, bo w hospicjum jest okno życia – mówi o. Filip Buczyński. Od środy w Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie można zostawić nowo narodzone dziecko.

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Za spadek liczby ptaków we wsiach i na polach odpowiada w dużej mierze modernizacja gospodarstw.

Świąteczny jarmark wraca do Kazimierza Dolnego
10 grudnia 2021, 10:00

Świąteczny jarmark wraca do Kazimierza Dolnego

W najbliższy weekend kazimierski rynek zaświeci tysiącami lampek jarmarkowych straganów. Na gości będą czekały świąteczne, ręczne robione ozdoby, wianki, stroiki, a także regionalne wypieki i przekąski. Zakupy będzie umilała muzyka na żywo w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Lubelskie. Wyciągi narciarskie szykują się do otwarcia

Lubelskie. Wyciągi narciarskie szykują się do otwarcia

Tegoroczny sezon narciarski rozpocznie się wcześniej, niż w ostatnich latach. Na puławskich stokach pracują już śnieżne armatki i ratraki. Start: w ciągu najbliższych dni

Wycięli stare drzewa, a obrońcom mówili, że projektu nie można zmieniać. A jednak można

Wycięli stare drzewa, a obrońcom mówili, że projektu nie można zmieniać. A jednak można

Kilka miesięcy temu, pomimo protestów mieszkańców, na Rynku w Radzyniu Podlaskim wycięto kilkanaście drzew. Wszystko w ramach rewitalizacji tego miejsca. Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że nie mogą już zmienić projektu. Okazuje się, że mogą to zrobić… teraz

Dwóch chętnych na stanowisko szefa DDK "Węglin"

Dwóch chętnych na stanowisko szefa DDK "Węglin"

Co najmniej dwie osoby przystąpiły do konkursu na stanowisko dyrektora Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. W poniedziałek minął termin zgłaszania kandydatur w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta

Psiaki będą miały gdzie pobiegać. W Lublinie powstał nowy wybieg

Psiaki będą miały gdzie pobiegać. W Lublinie powstał nowy wybieg

Nowy wybieg dla psów powstał na skraju os. Piastowskiego. Jego budowę zlecił Urząd Miasta za pieniądze przeznaczone przez Radę Dzielnicy Rury, która wyłożyła na ten cel 25 tys. zł

Uczelnia zaczyna kształcić położne. Szpital już chce przyjąć do pracy cały rocznik

Uczelnia zaczyna kształcić położne. Szpital już chce przyjąć do pracy cały rocznik

Bialska uczelnia ruszyła z naborem na położnictwo. To nowy kierunek studiów stacjonarnych przygotowany we współpracy ze szpitalem. – Za trzy lata jesteśmy gotowi przyjąć cały rocznik – deklaruje dyrektor Adam Chodziński.

Azoty Puławy szykują się do kluczowego spotkania w tej rundzie

Azoty Puławy szykują się do kluczowego spotkania w tej rundzie

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Azoty Puławy zyskały na wygranej Gwardii Opole z Górnikiem Zabrze. Już w sobotę puławianie staną przed szansą powiększenia przewagi nad najgroźniejszym konkurentem do brązowego medalu

Budżet Lublina 2022. Jest kluczowa opinia

Budżet Lublina 2022. Jest kluczowa opinia

Prezydent miasta może odetchnąć. Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że planowany przez niego wzrost zadłużenia Lublina jest wciąż dozwolony. Orzekła też, że jego projekt budżetu miasta na rok 2022 jest zgodny z prawem.

Biała Podlaska: Radni dostaną służbowe konta e-mail

Biała Podlaska: Radni dostaną służbowe konta e-mail

Radni miejscy w kontakcie z mieszkańcami posługują się prywatnymi adresami mailowymi. To się jednak zmieni, bo rada uznała właśnie, że petycja mieszkańca w tej sprawie zasługuje na uwzględnienie. Pan Andrzej proponował, by te adresy ujednolicić.

Miał stanąć nowy blok w Lublinie, ale został przyblokowany

Miał stanąć nowy blok w Lublinie, ale został przyblokowany

Władze Lublina starają się uniemożliwić budowę bloku mieszkalnego u zbiegu ul. Zemborzyckiej i Wolińskiego. Lubelski deweloper stara się o decyzję, która pozwoli mu na taką inwestycję, ale Ratusz posłał jego wniosek do urzędowej zamrażarki.

Kiermasz świąteczny w "Ładno Pracowni"
11 grudnia 2021, 10:00

Kiermasz świąteczny w "Ładno Pracowni"

Fundacja Piękno Panie zaprasza na kiermasz świąteczny, który będzie odbywał się przez dwa najbliższe weekendy w "Ładno Pracowni" przy ul. Lubartowskiej 30a.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!