Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

14 listopada 2019 r.
8:25

Kto nie płaci za śmieci? Specjalna aplikacja namierzyła już blisko 500 mieszkańców

44 19 A A
Urzędnicy wyliczyli, że roczny „efekt finansowy” uzyskany dzięki aplikacji może wynieść nawet 200 tys. zł
Urzędnicy wyliczyli, że roczny „efekt finansowy” uzyskany dzięki aplikacji może wynieść nawet 200 tys. zł (fot. Maciej Kaczanowski)

Blisko 500 mieszkańców w nieco ponad dwa miesiące wyłapała aplikacja, z której korzystają urzędnicy ze Świdnika. Chodzi o osoby, których nie zgłoszono w tzw. deklaracjach śmieciowych. Namierzonym grożą konsekwencje – opłata za śmieci za 3 lata wstecz plus odsetki. A to nawet 2 tys. zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Program komputerowy stworzony specjalnie dla Świdnika wykrywa nieprawidłowości w składanych przez mieszkańców tzw. deklaracjach śmieciowych. Porównuje informacje z różnych baz z danymi o zameldowaniu.

– Korzystamy m.in. z bazy oświatowej, ale też z bazy pomocy społecznej, w której ujęto m.in. rodziny uczestniczące w rządowych programach „Dobry Start” (300 zł na wyprawkę szkolną dla ucznia – red.) czy też „Rodzina 500+” (500 zł na każde dziecko w rodzinie – red.) – mówi sekretarz miasta Ewa Jankowska.

Urzędnicy nie musieli długo czekać na efekty. – Do tej pory udało nam się „odnaleźć” blisko 500 osób – podlicza pani sekretarz i zaznacza, że urzędnicy pracują z aplikacją dopiero 2,5 miesiąca. – Po raz pierwszy użyliśmy jej pod koniec sierpnia.

Pracownicy magistratu nie namierzają jednak konkretnych osób, lecz nieruchomość, co do której istnieją podejrzenia, że mieszka tam więcej osób niż zapisano w „deklaracji śmieciowej”.

– Chodzi o rzeczywistą liczbę osób, które mogą mieszkać pod danym adresem, a nie o kogoś konkretnego z imienia i nazwiska – podkreśla Jankowska.

Co jeśli podejrzenia się potwierdzą? – Wówczas wzywamy właściciela do złożenia wyjaśnień i poprawienia deklaracji – wyjaśnia pani sekretarz.

Osoba taka musi się liczyć z dodatkowymi kosztami – opłatą za śmieci za 5 lata wstecz plus odsetki. – Maksymalna kwota, którą naliczyliśmy z tego tytułu, wyniosła 2 tys. zł – mówi sekretarz świdnika.

Okazuje się, że aplikacja nie tylko pomaga namierzyć osoby, które wymknęły się z systemu opłat za wywóz i zagospodarowanie śmieci w mieście. Działa też prewencyjnie. – Mieszkańcy sami się do nas zgłaszają, aby poprawić złożoną deklarację – przyznaje Jankowska.

Urzędnicy wyliczyli, że roczny „efekt finansowy” uzyskany dzięki aplikacji może wynieść nawet 200 tys. zł. Świdnicki projekt wzbudza duże zainteresowanie. – Dzwonią do nas urzędnicy z całej Polski oraz przedstawiciele firm, które chcą mieć w swojej ofercie taką aplikację – przyznaje Jankowska. – Ostatnio przyjechali do nas pracownicy Urzędu Miasta Siedlce, aby na miejscu zobaczyć, jak to wszystko działa.

USZCZELNIANIE SYSTEMU

W 2018 r. Świdnik jako jedyny samorząd w Polsce przystąpił do rządowego programu GovTech. Przedsięwzięcie, w którym brały udział także cztery ministerstwa – Cyfryzacji, Finansów, Przedsiębiorczości i Technologii oraz Zdrowia – miało ułatwić administracji i samorządom korzystanie z nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań. W ten sposób do Świdnika trafiła specjalna aplikacja, czyli narzędzie, które pomaga uszczelnić system opłat za wywóz i zagospodarowanie śmieci w mieście.

 

Jak jest w innych miastach?

W Kraśniku system opłat za odpady komunalne opiera się na deklaracjach składanych przez osoby rzeczywiście mieszkające w mieście, a nie zameldowane.

– W 2019 r. mieliśmy 26 236 mieszkańców, którzy złożyły takie deklaracje. Weryfikujemy te dane korzystając z różnych sposobów. Np. porównujemy je z liczbą urodzeń, z danymi pozyskiwanymi za pośrednictwem systemu 500+, czy tymi, które zbieramy w trakcie realizacji projektów solarowych. System nigdy nie był i nie jest szczelny. Szacujemy, że takich osób, które powinny płacić za odpady, a tego nie robią, może być od 1000 do 1500 – mówi Daniel Niedziałek z biura burmistrza.

W Lublinie opłata za śmieci nie jest, jak w Świdniku, naliczana od osoby, ale od gospodarstwa. Najmniej płacą osoby samotne, więcej gospodarstwa dwuosobowe, liczniejszych dotyczy najwyższa stawka. Jak często zaniżana jest liczba domowników? Ratusz nie odpowiada żadnymi szacunkami, ale zapewnia, że sprawdza deklaracje. W razie podejrzeń, że ktoś podał nieprawdę, Urząd Miasta sprawdza zużycie wody i prądu oraz przeprowadza wizje lokalne.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 09:54
+13
Taa, Lublin. W mieszkaniu wynajmowanym mieszka po 4, 5 osób a zgłoszonych...
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 09:55
+9
Proponuję napisać aplikację do rządzenia miastem. Kod aplikacji do wglądu mieszkańców. Może dzięki temu uniknie się zagrożenia korupcją, czy brakiem logiki.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 09:10
+8
Nie po to mnie dajom na moje bombelki abym im za śmieci później płaciła
Avatar
Kilroy / 14 listopada 2019 r. o 10:07
+7
Czyli w Świdniku działa aplikacja koszt jednorazowy, skuteczność wysoka i szybkość działania najwyższa, a w Lublinie siedzi jakaś pani Barbara sprawdza każde mieszkanie z osobna dostaje za to 20 PLN/h i do tego tam gdzie jest niejasność wysyła swoich ziomków którzy też dostają podobną stawkę. No jak tam w tym waszym mieście się zyje? Fajnie się pieniążki prze***a?
Avatar
vb / 14 listopada 2019 r. o 11:05
+6
oplaty za śmiecie stały się ekstra dochodem amorządów, dlaczego nie organizuje sie przetargów na odbior i utylizacje odpadów
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 09:13
+6
Jak ługo te "dekoracje" /pojemnik/ będą zaśmiecały środowisko? Jest jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu? Działacze i urzędnicy zróbcie burzę mózgów.
Avatar
Antyblokers / 15 listopada 2019 r. o 19:03
+4
Gościu zazdrość blokersa o brak domku i suva odebrała ci rozum. Jak kogoś stać na domek i suva to ma gaz lub olej opałowy z czystego lenistwa.
Avatar
Mieszkanak Czechowa / 14 listopada 2019 r. o 10:46
+4
W dzisiejszym poradniku w DW na st. 10 jak segregowac smieci napisali, że stłuczone szkło powinno trafic do czarnego pojemnika a nie do zielonego. problem jrdnak polega na tym, że zielone pjemniki są zamknięte na kłudki i moża do nich wrzucać butelki przez mały otwór. No Nobla komuś kto wymysli jak wrzucić, żeby sie nie potłukło.   :P
Avatar
widzę to inaczej / 14 listopada 2019 r. o 14:36
+2
Wy w blokach to się najpierw nauczcie sortować śmieci, bo oadwlacie z tym straszną chałę. Mieszkańcy domów jednorodzinnych z zasady sortują uczciwie.
 Tak, bardzo uczciwie. Na te co podrzucić pod bloki, na te co do lasu i na te co do pieca. Te co do pieca też sortujecie, na te co palicie w dzień i na te co w nocy....
Avatar
ker / 14 listopada 2019 r. o 11:14
+2
PANI REDAKTOR ! OCZYWISTE, że opłaty w BLOKACH i KAMIENICACH też zależą od LICZBY mieszkających w danym mieszkaniu ! Znacznie mniej płaci jedna osoba, a więcej kilka osób. "Urawniłowka" jest miastach, którym nie chce sie zajmować sprawiedliwym podziałem opłat - nie chcą sobie "zawracać głowy" . W efekcie mieszkajace 3 osoby płacą tyle samo , co 5, 6 osób . Spółdzielnie mieszkaniowe tez są dalekie od weryfikacji liczby osób faktycznie zamieszkujących w poszczególnych mieszkaniach. Najgorzej z wynajmującymi mieszkania . Niby jest 1. lub dwójka studentów, a w rzeczywistości mieszkają np. 4 osoby. Podobnie bywa z wynajmującymi mieszkania - nie podają , że mieszkają konkubenci , ich dzieci, etc. To wina osób, które wynajmują mieszkania i mało ich obchodzi, ile osób tu będzie sie"gnieździło ". A NAJGORSZE to to, że WYNAJMUJĄCY często w OGÓLE NIE SEGREGUJĄ ŚMIECI . To nie ich "biznes"
PANI REDAKTOR ! OCZYWISTE, że opłaty w BLOKACH i KAMIENICACH też zależą od LICZBY mieszkających w danym mieszkaniu ! Znacznie mniej płaci jedna osoba, a więcej kilka osób. "Urawniłowka" jest miastach, którym nie chce sie zajmować sprawiedliwym podziałem opłat - nie chcą sobie "zawracać głowy" . W efekcie mieszkajace 3 osoby płacą tyle samo , co 5, 6 osób . Spółdzielnie mieszkaniowe tez są dalekie od weryfikacji liczby osób faktycznie zamieszkujących w poszczególnych mieszkaniach. Najgorzej z wynajmującymi ... rozwiń
Avatar
dziara / 13 grudnia 2019 r. o 11:16
+1
Zatem polemizujmy dalej. Art. 6 KPA stanowi tylko tyle i zarazem, aż tyle, że  Organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa. Pozostałe artykuły w podobnym deseniu. Co prawda publikator powinien być już „z późn. zm.”, gdyż kodeks doczekał się kilku nowelizacji; ale to drobiazg. Zatem !!!!! Poproszę o konkretną podstawę prawną, na jakiej podstawie np. Wodociągi mogą udzielić powyższe dane do gminy. To samo z MOPS-ami, GOPS-ami czy szkołami. Takowej brak. A wisienką na torcie jest wspomniane RODO. Gdyż dane podawane do obojętnie jakiej instytucji czy podmiotu mają określone przeznaczenie, do czego i w jakim celu mogą być wykorzystywane. Ponadto dane nie mogą uczestniczyć w zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji. Umowa powierzenia danych osobowych jest konieczna w sytuacji, gdy na przekazanie danych zezwala konkretny przepis prawny. Gdy przepisu brak - i umowa nie pomoże. Powtórzę: zagrożenie karą nawet do 20 000 000 EUR - i tu jest konkretna podstawa prawna do nałożenia kary - przepisy RODO. Art. 83 w związku z art. 5,6,7 oraz 9 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 z późn. zm.).
Zatem polemizujmy dalej. Art. 6 KPA stanowi tylko tyle i zarazem, aż tyle, że  Organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa. Pozostałe artykuły w podobnym deseniu. Co prawda publikator powinien być już „z późn. zm.”, gdyż kodeks doczekał się kilku nowelizacji; ale to drobiazg. Zatem !!!!! Poproszę o konkretną podstawę prawną, na jakiej podstawie np. Wodociągi mogą udzielić powyższe dane do gminy. To samo z MOPS-ami, GOPS-ami czy szkołami. Takowej brak. A wisienką na torcie jest wspomniane RODO. Gdyż dane podawane d... rozwiń
Avatar
gość / 29 listopada 2019 r. o 13:24
0
Poproszę o podanie podstawy prawnej do wykorzystywania opisanych powyżej baz danych. W przeciwnym razie, mam nadzieję, że macie Państwo pełną świadomość, iż wasz działania są niezgodne z prawem.Same tylko kary z tytułu RODO są dość konkretne (nawet do    20 000 000 EUR)   , nie wspomnę o innych. Zatem słucham ?
Urząd Miasta czy tez Gminy mają dostęp do informacji takich jak świadczenia 300+, 500+ (każda informacja, która wpływa do urzędu jest informacją dla urzędu nie tylko dla  jednego pracownika), średnie zużycie wody (wystarczy umowa powierzenia Danych Osobowych między urzędem a firmą wodociągową), informacje o meldunkach urzędy także posiadają a zgodnie z postępowaniami prowadzonymi z urzędu, instytucje maja obowiązek przekazac informacje do wyjaśnienia sprawy.  Art. 6-11 Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2018 roku poz. 2096)
Urząd Miasta czy tez Gminy mają dostęp do informacji takich jak świadczenia 300+, 500+ (każda informacja, która wpływa do urzędu jest informacją dla urzędu nie tylko dla  jednego pracownika), średnie zużycie wody (wystarczy umowa powierzenia Danych Osobowych między urzędem a firmą wodociągową), informacje o meldunkach urzędy także posiadają a zgodnie z postępowaniami prowadzonymi z urzędu, instytucje maja obowiązek przekazac informacje do wyjaśnienia sprawy.  Art. 6-11 Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2018 roku ... rozwiń
Avatar
dziara / 19 listopada 2019 r. o 14:39
-1
Poproszę o podanie podstawy prawnej do wykorzystywania opisanych powyżej baz danych. W przeciwnym razie, mam nadzieję, że macie Państwo pełną świadomość, iż wasz działania są niezgodne z prawem.Same tylko kary z tytułu RODO są dość konkretne (nawet do  20 000 000 EUR) , nie wspomnę o innych. Zatem słucham ?
Avatar
kontent / 17 listopada 2019 r. o 10:42
+1
PiSlamska dojna zmiana hahaha. Nara swidnicka cebulo;p
Avatar
Antyblokers / 15 listopada 2019 r. o 19:03
+4
Gościu zazdrość blokersa o brak domku i suva odebrała ci rozum. Jak kogoś stać na domek i suva to ma gaz lub olej opałowy z czystego lenistwa.
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 08:22
-1
Domki 1-no rodzinne są jak wrzód na d...e tego miasta. Trują Nas dymem z kominów, podrzucają śmieci i ciągle mają jakieś roszczenia typu droga z kosteczki pod domek żeby się suvik jaśniepanu nie uj...ł w błocie. Taka prawda.
Avatar
co_za_mongoł / 15 listopada 2019 r. o 01:01
-3
Wy w blokach to się najpierw nauczcie sortować śmieci, bo oadwlacie z tym straszną chałę. Mieszkańcy domów jednorodzinnych z zasady sortują uczciwie.
Tak, bardzo uczciwie. Na te co podrzucić pod bloki, na te co do lasu i na te co do pieca. Te co do pieca też sortujecie, na te co palicie w dzień i na te co w nocy....
Tępa dzido, pokaż mi domki z piecami do palenia. Masz blade pojęcie o czym mówisz? Praktycznie nikt w miastach nie ma pieców do spalania tylko gazowce, a coraz więcej domków nawet nie ma kotłowni bo ogrzewa matami elektrycznymi ale przecież jesteś mongol i wiesz wszystko najlepiej bo myślisz, że każdy ma tak jak u ciebie było na wsi. A teraz mieszkasz w jakiejś komunie, buty na klatce, ziemniaki w piwnicy, wies tańczy i spiewa, wracaj na słomę i zacznij płacić za tyle osób za ile mieszka w twoim kwadracie. Tak się składa, że odsetek oszustów śmieciowych na domkach to niecałe 25% z całości.. więc jak to jest? 75% blokowisk wywozi do lasu? zjada? pali na balkonie? nie.. OKRADA mnie i innych. Jesteście zwykłymi złodziejami, nie zaradnymi januszami, a zwykłymi pospolitymi złodziejami i wasz kwik nic nie zmieni. Płacić jak inni a jak się nie podoba to powrót na ojcowiznę i tam sobie pod oborą zakopujcie.
Tępa dzido, pokaż mi domki z piecami do palenia. Masz blade pojęcie o czym mówisz? Praktycznie nikt w miastach nie ma pieców do spalania tylko gazowce, a coraz więcej domków nawet nie ma kotłowni bo ogrzewa matami elektrycznymi ale przecież jesteś mongol i wiesz wszystko najlepiej bo myślisz, że każdy ma tak jak u ciebie było na wsi. A teraz mieszkasz w jakiejś komunie, buty na klatce, ziemniaki w piwnicy, wies tańczy i spiewa, wracaj na słomę i zacznij płacić za tyle osób za ile mieszka w twoim kwadracie. Tak się składa, że o... rozwiń
Avatar
Rwtc / 14 listopada 2019 r. o 20:07
0
Co za pustak! W blokach odbieraja tepa blondyno 3 razy w tygodniu a w domkach raz lub dwa w miesiącu. I te smieci poldebilu musze gdzies trzymac przez ten miesiac do odbioru. Szczegolnie fajnie jest w lecie przy 30 stopniach. Wiec zamiast pisac swoje "madrosci" najpierw sie zapoznaj i przede wszystkim- pomysl :)
Avatar
widzę to inaczej / 14 listopada 2019 r. o 14:36
+2
Wy w blokach to się najpierw nauczcie sortować śmieci, bo oadwlacie z tym straszną chałę. Mieszkańcy domów jednorodzinnych z zasady sortują uczciwie.
 Tak, bardzo uczciwie. Na te co podrzucić pod bloki, na te co do lasu i na te co do pieca. Te co do pieca też sortujecie, na te co palicie w dzień i na te co w nocy....
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 14:26
-1
Wy w blokach to się najpierw nauczcie sortować śmieci, bo oadwlacie z tym straszną chałę. Mieszkańcy domów jednorodzinnych z zasady sortują uczciwie.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wciąż gramy dla Ninki z Lublina. Megafanka „Ojca Mateusza” wkracza do akcji
galeria

Wciąż gramy dla Ninki z Lublina. Megafanka „Ojca Mateusza” wkracza do akcji

Ponad 66 tys. zł udało się uzbierać dzięki trwającym przez ostatnie dwa tygodnie licytacjom w ramach „Walentynek dla Ninki”. Chodzi o zbiórkę pieniędzy na leczenie chorej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) niespełna dwuletniej Niny Słupskiej z Lublina, która potrzebuje „najdroższego leku świata”. To wciąż kropla w morzu potrzeb, bo do zebrania zostało jeszcze niespełna 7 mln zł.

Finał piłkarskiego Pucharu Polski znowu w Lublinie?
galeria

Finał piłkarskiego Pucharu Polski znowu w Lublinie?

Arena Lublin ponownie może być miejscem rozegrania finałowego meczu Pucharu Polski. O takiej szansie poinformował wczoraj prezydent miasta Krzysztof Żuk. Powołał się przy tym na rozmowę z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewem Bońkiem.

Koncert „Chwała Bohaterom!” w Świdniku
Zdjęcia
galeria

Koncert „Chwała Bohaterom!” w Świdniku

W Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku odbył się koncert „Chwała Bohaterom!".

Lublin. Była radna PiS nie chce przeprosić rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Rachunek to 8 mln zł

Lublin. Była radna PiS nie chce przeprosić rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Rachunek to 8 mln zł

Była lubelska radna PiS mimo prawomocnego rozstrzygnięcia sądu nie zamierza przepraszać za nazwanie Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem i agentem NKWD”. Anna Jaśkowska złożyła wniosek o kasację wyroku. Jej pełnomocnik ocenia, że publikacja przeprosin może kosztować aż 8 mln zł.

Słony koszt spacerów po parku Ludowym w Lublinie
galeria

Słony koszt spacerów po parku Ludowym w Lublinie

Na 74 tys. zł oszacowane zostały przez Ratusz koszty naprawy nowej fontanny w parku Ludowym. Mowa o wodotrysku urządzonym w miejscu amfiteatru, gdzie zamiast sceny jest niecka z dyszami w postaci srebrzystych kul.

Kraśnik. Tankowali i nie chcieli płacić. Audi było przygotowane do takiej akcji

Kraśnik. Tankowali i nie chcieli płacić. Audi było przygotowane do takiej akcji

Tablica rejestracyjna była zasłonięta. Nie było też naklejki na przedniej szybie. To miało zapewnić bezkarność dwóm mężczyznom.

Od wtorku kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników żłobków

Od wtorku kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników żłobków

We wtorek rozpocznie się kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników instytucji opieki nad dziećmi, pieczy zastępczej oraz placówek wsparcia dziennego. Rejestracja potrwa do środy (3 marca). Szczepienia są dobrowolne.

Domy w miejscu pól

Domy w miejscu pól

Dziś upubliczniony miał być projekt nowego planu zagospodarowania dzielnicy Szerokie. Na terenach przeznaczonych dotąd pod produkcję rolną wyznaczone mają być nowe strefy pod zabudowę.

Michał Żewłakow prowadził pod wpływem alkoholu. Dyrektor sportowy Motoru Lublin oskarżony

Michał Żewłakow prowadził pod wpływem alkoholu. Dyrektor sportowy Motoru Lublin oskarżony

Nowe wieści w sprawie dyrektora sportowego Motoru Lublin Michała Żewłakowa. Chodzi o sytuację z grudnia 2020 roku, kiedy były kapitan reprezentacji Polski został zatrzymany przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu. W ostatnich dniach lutego prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

W Puławach pamiętają o Niezłomnych. Kwiaty i znicze przy krzyżu
Dużo zdjęć
galeria

W Puławach pamiętają o Niezłomnych. Kwiaty i znicze przy krzyżu

Minęło dziesięć lat od ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek w Puławach odprawiono mszę w ich intencji. Puławianie tradycyjnie spotkali się przed krzyżem przy ul. Centralnej, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Ogień buchał pod niebo. Spłonął warsztat samochodowy w Turce
zdjęcia

Ogień buchał pod niebo. Spłonął warsztat samochodowy w Turce

Już w momencie, kiedy na miejsce dotarły pierwsze wozy strażackie, płonęło całe wnętrze i dach.

Senator z Lublina z koronawirusem

Senator z Lublina z koronawirusem

Jacek Bury, senator ruchu Hołowni ma koronawirusa.

Radni Białej Podlaskiej zdecydowali: Jeśli cyrk, to bez zwierząt

Radni Białej Podlaskiej zdecydowali: Jeśli cyrk, to bez zwierząt

Jeśli przedstawienia cyrkowe, to bez zwierząt. Takie nowe prawo uchwaliła właśnie rada Białej Podlaskiej. Ale zakaz dotyczy tylko terenów miejskich. – Czy uchwała ma uzasadnienie, skoro 90 proc. przedstawień cyrkowych odbywa się na prywatnych działkach? – zastanawia się radny Bartłomiej Kuczer.

Nie żyje Urszula Radek. Jedna z legend „S” w Świdniku

Nie żyje Urszula Radek. Jedna z legend „S” w Świdniku

W lipcu 1980 r., podczas protestu w WSK Świdnik, została członkiem Komitetu Strajkowego. Urszula Radek odeszła w wieku 87 lat.

Firma z Lublina zgarnęła kontrowersyjny kontrakt rządowy. Ponad 10 mln zł za samochody

Firma z Lublina zgarnęła kontrowersyjny kontrakt rządowy. Ponad 10 mln zł za samochody

Lubelski diler Skody jest jednym ze zwycięzców rządowego przetargu na dostawę 300 aut. Opozycja krytykowała to postępowanie mówiąc, że lepiej dziś wydać pieniądze na karetki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.