Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

14 listopada 2019 r.
8:25

Kto nie płaci za śmieci? Specjalna aplikacja namierzyła już blisko 500 mieszkańców

44 19 A A
Urzędnicy wyliczyli, że roczny „efekt finansowy” uzyskany dzięki aplikacji może wynieść nawet 200 tys. zł
Urzędnicy wyliczyli, że roczny „efekt finansowy” uzyskany dzięki aplikacji może wynieść nawet 200 tys. zł (fot. Maciej Kaczanowski)

Blisko 500 mieszkańców w nieco ponad dwa miesiące wyłapała aplikacja, z której korzystają urzędnicy ze Świdnika. Chodzi o osoby, których nie zgłoszono w tzw. deklaracjach śmieciowych. Namierzonym grożą konsekwencje – opłata za śmieci za 3 lata wstecz plus odsetki. A to nawet 2 tys. zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Program komputerowy stworzony specjalnie dla Świdnika wykrywa nieprawidłowości w składanych przez mieszkańców tzw. deklaracjach śmieciowych. Porównuje informacje z różnych baz z danymi o zameldowaniu.

– Korzystamy m.in. z bazy oświatowej, ale też z bazy pomocy społecznej, w której ujęto m.in. rodziny uczestniczące w rządowych programach „Dobry Start” (300 zł na wyprawkę szkolną dla ucznia – red.) czy też „Rodzina 500+” (500 zł na każde dziecko w rodzinie – red.) – mówi sekretarz miasta Ewa Jankowska.

Urzędnicy nie musieli długo czekać na efekty. – Do tej pory udało nam się „odnaleźć” blisko 500 osób – podlicza pani sekretarz i zaznacza, że urzędnicy pracują z aplikacją dopiero 2,5 miesiąca. – Po raz pierwszy użyliśmy jej pod koniec sierpnia.

Pracownicy magistratu nie namierzają jednak konkretnych osób, lecz nieruchomość, co do której istnieją podejrzenia, że mieszka tam więcej osób niż zapisano w „deklaracji śmieciowej”.

– Chodzi o rzeczywistą liczbę osób, które mogą mieszkać pod danym adresem, a nie o kogoś konkretnego z imienia i nazwiska – podkreśla Jankowska.

Co jeśli podejrzenia się potwierdzą? – Wówczas wzywamy właściciela do złożenia wyjaśnień i poprawienia deklaracji – wyjaśnia pani sekretarz.

Osoba taka musi się liczyć z dodatkowymi kosztami – opłatą za śmieci za 5 lata wstecz plus odsetki. – Maksymalna kwota, którą naliczyliśmy z tego tytułu, wyniosła 2 tys. zł – mówi sekretarz świdnika.

Okazuje się, że aplikacja nie tylko pomaga namierzyć osoby, które wymknęły się z systemu opłat za wywóz i zagospodarowanie śmieci w mieście. Działa też prewencyjnie. – Mieszkańcy sami się do nas zgłaszają, aby poprawić złożoną deklarację – przyznaje Jankowska.

Urzędnicy wyliczyli, że roczny „efekt finansowy” uzyskany dzięki aplikacji może wynieść nawet 200 tys. zł. Świdnicki projekt wzbudza duże zainteresowanie. – Dzwonią do nas urzędnicy z całej Polski oraz przedstawiciele firm, które chcą mieć w swojej ofercie taką aplikację – przyznaje Jankowska. – Ostatnio przyjechali do nas pracownicy Urzędu Miasta Siedlce, aby na miejscu zobaczyć, jak to wszystko działa.

USZCZELNIANIE SYSTEMU

W 2018 r. Świdnik jako jedyny samorząd w Polsce przystąpił do rządowego programu GovTech. Przedsięwzięcie, w którym brały udział także cztery ministerstwa – Cyfryzacji, Finansów, Przedsiębiorczości i Technologii oraz Zdrowia – miało ułatwić administracji i samorządom korzystanie z nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań. W ten sposób do Świdnika trafiła specjalna aplikacja, czyli narzędzie, które pomaga uszczelnić system opłat za wywóz i zagospodarowanie śmieci w mieście.

 

Jak jest w innych miastach?

W Kraśniku system opłat za odpady komunalne opiera się na deklaracjach składanych przez osoby rzeczywiście mieszkające w mieście, a nie zameldowane.

– W 2019 r. mieliśmy 26 236 mieszkańców, którzy złożyły takie deklaracje. Weryfikujemy te dane korzystając z różnych sposobów. Np. porównujemy je z liczbą urodzeń, z danymi pozyskiwanymi za pośrednictwem systemu 500+, czy tymi, które zbieramy w trakcie realizacji projektów solarowych. System nigdy nie był i nie jest szczelny. Szacujemy, że takich osób, które powinny płacić za odpady, a tego nie robią, może być od 1000 do 1500 – mówi Daniel Niedziałek z biura burmistrza.

W Lublinie opłata za śmieci nie jest, jak w Świdniku, naliczana od osoby, ale od gospodarstwa. Najmniej płacą osoby samotne, więcej gospodarstwa dwuosobowe, liczniejszych dotyczy najwyższa stawka. Jak często zaniżana jest liczba domowników? Ratusz nie odpowiada żadnymi szacunkami, ale zapewnia, że sprawdza deklaracje. W razie podejrzeń, że ktoś podał nieprawdę, Urząd Miasta sprawdza zużycie wody i prądu oraz przeprowadza wizje lokalne.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 09:54
Taa, Lublin. W mieszkaniu wynajmowanym mieszka po 4, 5 osób a zgłoszonych...
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 09:55
Proponuję napisać aplikację do rządzenia miastem. Kod aplikacji do wglądu mieszkańców. Może dzięki temu uniknie się zagrożenia korupcją, czy brakiem logiki.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 09:10
Nie po to mnie dajom na moje bombelki abym im za śmieci później płaciła
Avatar
Kilroy / 14 listopada 2019 r. o 10:07
Czyli w Świdniku działa aplikacja koszt jednorazowy, skuteczność wysoka i szybkość działania najwyższa, a w Lublinie siedzi jakaś pani Barbara sprawdza każde mieszkanie z osobna dostaje za to 20 PLN/h i do tego tam gdzie jest niejasność wysyła swoich ziomków którzy też dostają podobną stawkę. No jak tam w tym waszym mieście się zyje? Fajnie się pieniążki prze***a?
Avatar
vb / 14 listopada 2019 r. o 11:05
oplaty za śmiecie stały się ekstra dochodem amorządów, dlaczego nie organizuje sie przetargów na odbior i utylizacje odpadów
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 09:13
Jak ługo te "dekoracje" /pojemnik/ będą zaśmiecały środowisko? Jest jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu? Działacze i urzędnicy zróbcie burzę mózgów.
Avatar
Antyblokers / 15 listopada 2019 r. o 19:03
Gościu zazdrość blokersa o brak domku i suva odebrała ci rozum. Jak kogoś stać na domek i suva to ma gaz lub olej opałowy z czystego lenistwa.
Avatar
Mieszkanak Czechowa / 14 listopada 2019 r. o 10:46
W dzisiejszym poradniku w DW na st. 10 jak segregowac smieci napisali, że stłuczone szkło powinno trafic do czarnego pojemnika a nie do zielonego. problem jrdnak polega na tym, że zielone pjemniki są zamknięte na kłudki i moża do nich wrzucać butelki przez mały otwór. No Nobla komuś kto wymysli jak wrzucić, żeby sie nie potłukło.   :P
Avatar
widzę to inaczej / 14 listopada 2019 r. o 14:36
Wy w blokach to się najpierw nauczcie sortować śmieci, bo oadwlacie z tym straszną chałę. Mieszkańcy domów jednorodzinnych z zasady sortują uczciwie.
 Tak, bardzo uczciwie. Na te co podrzucić pod bloki, na te co do lasu i na te co do pieca. Te co do pieca też sortujecie, na te co palicie w dzień i na te co w nocy....
Avatar
ker / 14 listopada 2019 r. o 11:14
PANI REDAKTOR ! OCZYWISTE, że opłaty w BLOKACH i KAMIENICACH też zależą od LICZBY mieszkających w danym mieszkaniu ! Znacznie mniej płaci jedna osoba, a więcej kilka osób. "Urawniłowka" jest miastach, którym nie chce sie zajmować sprawiedliwym podziałem opłat - nie chcą sobie "zawracać głowy" . W efekcie mieszkajace 3 osoby płacą tyle samo , co 5, 6 osób . Spółdzielnie mieszkaniowe tez są dalekie od weryfikacji liczby osób faktycznie zamieszkujących w poszczególnych mieszkaniach. Najgorzej z wynajmującymi mieszkania . Niby jest 1. lub dwójka studentów, a w rzeczywistości mieszkają np. 4 osoby. Podobnie bywa z wynajmującymi mieszkania - nie podają , że mieszkają konkubenci , ich dzieci, etc. To wina osób, które wynajmują mieszkania i mało ich obchodzi, ile osób tu będzie sie"gnieździło ". A NAJGORSZE to to, że WYNAJMUJĄCY często w OGÓLE NIE SEGREGUJĄ ŚMIECI . To nie ich "biznes"
PANI REDAKTOR ! OCZYWISTE, że opłaty w BLOKACH i KAMIENICACH też zależą od LICZBY mieszkających w danym mieszkaniu ! Znacznie mniej płaci jedna osoba, a więcej kilka osób. "Urawniłowka" jest miastach, którym nie chce sie zajmować sprawiedliwym podziałem opłat - nie chcą sobie "zawracać głowy" . W efekcie mieszkajace 3 osoby płacą tyle samo , co 5, 6 osób . Spółdzielnie mieszkaniowe tez są dalekie od weryfikacji liczby osób faktycznie zamieszkujących w poszczególnych mieszkaniach. Najgorzej z wynajmującymi ... rozwiń
Avatar
dziara / 13 grudnia 2019 r. o 11:16
Zatem polemizujmy dalej. Art. 6 KPA stanowi tylko tyle i zarazem, aż tyle, że  Organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa. Pozostałe artykuły w podobnym deseniu. Co prawda publikator powinien być już „z późn. zm.”, gdyż kodeks doczekał się kilku nowelizacji; ale to drobiazg. Zatem !!!!! Poproszę o konkretną podstawę prawną, na jakiej podstawie np. Wodociągi mogą udzielić powyższe dane do gminy. To samo z MOPS-ami, GOPS-ami czy szkołami. Takowej brak. A wisienką na torcie jest wspomniane RODO. Gdyż dane podawane do obojętnie jakiej instytucji czy podmiotu mają określone przeznaczenie, do czego i w jakim celu mogą być wykorzystywane. Ponadto dane nie mogą uczestniczyć w zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji. Umowa powierzenia danych osobowych jest konieczna w sytuacji, gdy na przekazanie danych zezwala konkretny przepis prawny. Gdy przepisu brak - i umowa nie pomoże. Powtórzę: zagrożenie karą nawet do 20 000 000 EUR - i tu jest konkretna podstawa prawna do nałożenia kary - przepisy RODO. Art. 83 w związku z art. 5,6,7 oraz 9 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 z późn. zm.).
Zatem polemizujmy dalej. Art. 6 KPA stanowi tylko tyle i zarazem, aż tyle, że  Organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa. Pozostałe artykuły w podobnym deseniu. Co prawda publikator powinien być już „z późn. zm.”, gdyż kodeks doczekał się kilku nowelizacji; ale to drobiazg. Zatem !!!!! Poproszę o konkretną podstawę prawną, na jakiej podstawie np. Wodociągi mogą udzielić powyższe dane do gminy. To samo z MOPS-ami, GOPS-ami czy szkołami. Takowej brak. A wisienką na torcie jest wspomniane RODO. Gdyż dane podawane d... rozwiń
Avatar
gość / 29 listopada 2019 r. o 13:24
Poproszę o podanie podstawy prawnej do wykorzystywania opisanych powyżej baz danych. W przeciwnym razie, mam nadzieję, że macie Państwo pełną świadomość, iż wasz działania są niezgodne z prawem.Same tylko kary z tytułu RODO są dość konkretne (nawet do    20 000 000 EUR)   , nie wspomnę o innych. Zatem słucham ?
Urząd Miasta czy tez Gminy mają dostęp do informacji takich jak świadczenia 300+, 500+ (każda informacja, która wpływa do urzędu jest informacją dla urzędu nie tylko dla  jednego pracownika), średnie zużycie wody (wystarczy umowa powierzenia Danych Osobowych między urzędem a firmą wodociągową), informacje o meldunkach urzędy także posiadają a zgodnie z postępowaniami prowadzonymi z urzędu, instytucje maja obowiązek przekazac informacje do wyjaśnienia sprawy.  Art. 6-11 Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2018 roku poz. 2096)
Urząd Miasta czy tez Gminy mają dostęp do informacji takich jak świadczenia 300+, 500+ (każda informacja, która wpływa do urzędu jest informacją dla urzędu nie tylko dla  jednego pracownika), średnie zużycie wody (wystarczy umowa powierzenia Danych Osobowych między urzędem a firmą wodociągową), informacje o meldunkach urzędy także posiadają a zgodnie z postępowaniami prowadzonymi z urzędu, instytucje maja obowiązek przekazac informacje do wyjaśnienia sprawy.  Art. 6-11 Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2018 roku ... rozwiń
Avatar
dziara / 19 listopada 2019 r. o 14:39
Poproszę o podanie podstawy prawnej do wykorzystywania opisanych powyżej baz danych. W przeciwnym razie, mam nadzieję, że macie Państwo pełną świadomość, iż wasz działania są niezgodne z prawem.Same tylko kary z tytułu RODO są dość konkretne (nawet do  20 000 000 EUR) , nie wspomnę o innych. Zatem słucham ?
Avatar
kontent / 17 listopada 2019 r. o 10:42
PiSlamska dojna zmiana hahaha. Nara swidnicka cebulo;p
Avatar
Antyblokers / 15 listopada 2019 r. o 19:03
Gościu zazdrość blokersa o brak domku i suva odebrała ci rozum. Jak kogoś stać na domek i suva to ma gaz lub olej opałowy z czystego lenistwa.
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 08:22
Domki 1-no rodzinne są jak wrzód na d...e tego miasta. Trują Nas dymem z kominów, podrzucają śmieci i ciągle mają jakieś roszczenia typu droga z kosteczki pod domek żeby się suvik jaśniepanu nie uj...ł w błocie. Taka prawda.
Avatar
co_za_mongoł / 15 listopada 2019 r. o 01:01
Wy w blokach to się najpierw nauczcie sortować śmieci, bo oadwlacie z tym straszną chałę. Mieszkańcy domów jednorodzinnych z zasady sortują uczciwie.
Tak, bardzo uczciwie. Na te co podrzucić pod bloki, na te co do lasu i na te co do pieca. Te co do pieca też sortujecie, na te co palicie w dzień i na te co w nocy....
Tępa dzido, pokaż mi domki z piecami do palenia. Masz blade pojęcie o czym mówisz? Praktycznie nikt w miastach nie ma pieców do spalania tylko gazowce, a coraz więcej domków nawet nie ma kotłowni bo ogrzewa matami elektrycznymi ale przecież jesteś mongol i wiesz wszystko najlepiej bo myślisz, że każdy ma tak jak u ciebie było na wsi. A teraz mieszkasz w jakiejś komunie, buty na klatce, ziemniaki w piwnicy, wies tańczy i spiewa, wracaj na słomę i zacznij płacić za tyle osób za ile mieszka w twoim kwadracie. Tak się składa, że odsetek oszustów śmieciowych na domkach to niecałe 25% z całości.. więc jak to jest? 75% blokowisk wywozi do lasu? zjada? pali na balkonie? nie.. OKRADA mnie i innych. Jesteście zwykłymi złodziejami, nie zaradnymi januszami, a zwykłymi pospolitymi złodziejami i wasz kwik nic nie zmieni. Płacić jak inni a jak się nie podoba to powrót na ojcowiznę i tam sobie pod oborą zakopujcie.
Tępa dzido, pokaż mi domki z piecami do palenia. Masz blade pojęcie o czym mówisz? Praktycznie nikt w miastach nie ma pieców do spalania tylko gazowce, a coraz więcej domków nawet nie ma kotłowni bo ogrzewa matami elektrycznymi ale przecież jesteś mongol i wiesz wszystko najlepiej bo myślisz, że każdy ma tak jak u ciebie było na wsi. A teraz mieszkasz w jakiejś komunie, buty na klatce, ziemniaki w piwnicy, wies tańczy i spiewa, wracaj na słomę i zacznij płacić za tyle osób za ile mieszka w twoim kwadracie. Tak się składa, że o... rozwiń
Avatar
Rwtc / 14 listopada 2019 r. o 20:07
Co za pustak! W blokach odbieraja tepa blondyno 3 razy w tygodniu a w domkach raz lub dwa w miesiącu. I te smieci poldebilu musze gdzies trzymac przez ten miesiac do odbioru. Szczegolnie fajnie jest w lecie przy 30 stopniach. Wiec zamiast pisac swoje "madrosci" najpierw sie zapoznaj i przede wszystkim- pomysl :)
Avatar
widzę to inaczej / 14 listopada 2019 r. o 14:36
Wy w blokach to się najpierw nauczcie sortować śmieci, bo oadwlacie z tym straszną chałę. Mieszkańcy domów jednorodzinnych z zasady sortują uczciwie.
 Tak, bardzo uczciwie. Na te co podrzucić pod bloki, na te co do lasu i na te co do pieca. Te co do pieca też sortujecie, na te co palicie w dzień i na te co w nocy....
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 14:26
Wy w blokach to się najpierw nauczcie sortować śmieci, bo oadwlacie z tym straszną chałę. Mieszkańcy domów jednorodzinnych z zasady sortują uczciwie.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biedronka wprowadzi się do centrum Lublina. Dyskont będzie w znanym budynku

Biedronka wprowadzi się do centrum Lublina. Dyskont będzie w znanym budynku

Na 10 lat właściciel sieci Biedronka wynajął od miasta lokal na parterze budynku Astorii na rogu Al. Racławickich i ul. Lipowej.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 7.10.2022

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 7.10.2022

Wielka kontrola. Strażacy sprawdzą schrony i piwnice
galeria

Wielka kontrola. Strażacy sprawdzą schrony i piwnice

W Świdniku w miejscach ukrycia może się zmieścić prawie 700 osób. W Kraśniku znacznie więcej, a w Lublinie schrony pomieszczą 1 proc. mieszkańców. Teraz strażacy będą sprawdzać takie obiekty i inne miejsca jak piwnice bloków i garaże wielostanowiskowe.

Dni otwarte Funduszy Europejskich w Kraśniku

Dni otwarte Funduszy Europejskich w Kraśniku

DOFE to coroczna impreza, którą organizuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. To czas, kiedy małe i duże przedsiębiorstwa, a także instytucje z całej Polski prezentują swoje funduszowe projekty. Tegoroczna – już dziewiąta – edycja święta Funduszy Europejskich zaplanowana została na 7-9 października 2022 r. W tym roku zapraszamy do Kraśnika.

ARiMR oferuje wsparcie  na działania proekologiczne

ARiMR oferuje wsparcie na działania proekologiczne

Rozmowa z Krzysztofem Gałaszkiewiczem, dyrektorem Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Warsztaty, usługi opiekuńcze i wspólny czas dzięki wsparciu unijnemu

Warsztaty, usługi opiekuńcze i wspólny czas dzięki wsparciu unijnemu

„Za krokiem krok” to tytuł projektu realizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku. A wszystko dzięki wsparciu funduszy unijnych.

Przełomowa decyzja. Muzeum Gotów w Masłomęczu jednak powstanie
galeria

Przełomowa decyzja. Muzeum Gotów w Masłomęczu jednak powstanie

Dołożyć 6 mln zł, czy zrezygnować z 13,5? – przed takim dylematem stanęli radni gminy Hrubieszów. Wybrali tę pierwszą opcję. Dzięki temu jeszcze w październiku będzie mogła zostać podpisana umowa na budowę Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego.

Falkonu w Lublinie już nie będzie. Jest pomysł na nowy festiwal fantastyki - StarFest
4 listopada 2022, 9:00
galeria

Falkonu w Lublinie już nie będzie. Jest pomysł na nowy festiwal fantastyki - StarFest

W Lublinie odbędzie się nowy festiwal dla wielbicieli fantastyki i popkultury. StarFest powstał w wyniku inspiracji popularnym Falkonem, który ostatni raz odbył się w 2019 roku, i ma być jedną z największych imprez tematycznych w kraju. Pasjonaci mogą już rezerwować termin w kalendarzu: 4-6 listopada.

MKS FunFloor kontra Siofok KC. Rywalki faworytkami

MKS FunFloor kontra Siofok KC. Rywalki faworytkami

MKS FunFloor Lublin rozpoczyna walkę o fazę grupową. Aby się tam dostać musi przejść dwie rundy kwalifikacyjne. Pierwszym rywalem już w sobotę w hali Globus będzie Siofok KC (godz. 18).

Zamość. Nowy biurowiec ma dać pracę. Setki nowych miejsc pracy

Zamość. Nowy biurowiec ma dać pracę. Setki nowych miejsc pracy

Od podpisania listu intencyjnego do zawarcia umowy minęły cztery lata. W przyszłym roku być może ruszy budowa, a po upływie kolejnego lub dwóch na działce u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Legionów w Zamościu ma szanse pojawić się nowoczesny biurowiec. To wspólna inwestycja miejskiej spółki i Agencji Rozwoju Przemysłu w ramach programu Fabryka.

Uczelnia z Zamościa kusi i wabi studentów. Akademik za złotówkę

Uczelnia z Zamościa kusi i wabi studentów. Akademik za złotówkę

Chcesz się przenieść do Zamościa? Nie ma sprawy. Pojawią się problemy na macierzystej uczelni? Pomożemy je rozwiązać. Akademia Zamojska zachęca studentów, by skorzystali z jej oferty, kusząc np. miejscem w akademiku nawet za... symboliczną złotówkę.

Hummel IV liga: Jakub Pryliński i Michał Zuber w klasyfikacji strzelców gonią Mariusza Chmielewskiego

Hummel IV liga: Jakub Pryliński i Michał Zuber w klasyfikacji strzelców gonią Mariusza Chmielewskiego

Po ośmiu kolejkach można zaryzykować już chyba stwierdzenie, że o koronę króla strzelców w tym sezonie powalczą zawodnicy, którzy w poprzednich rozgrywkach także należeli do czołowych snajperów ligi. Na czele na razie jest Mariusz Chmielewski, ale tuż za nim znajdują się: Jakub Pryliński, Michał Zuber, czy Dominik Skiba

Icemania w Lublinie. Jeszcze nie wystartowała, a już wiadomo, że będzie drożej

Icemania w Lublinie. Jeszcze nie wystartowała, a już wiadomo, że będzie drożej

Zaczęły się przygotowania do otwarcia lodowiska Icemania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to łyżwiarze wjadą tutaj pod koniec przyszłego tygodnia.

MKS Avia Świdnik – SMS PZPS Spała 3:1. Oddali uczniom seta
galeria

MKS Avia Świdnik – SMS PZPS Spała 3:1. Oddali uczniom seta

W zaległym spotkaniu pierwszej kolejki Avia pokonała SMS PZPS Spała 3:1. W sobotę świdniczanie zmierzą się na wyjeździe z BAS Białystok.

Mają już ogromne magazyny w Lublinie i chcą ich jeszcze więcej. Będzie zgoda?

Mają już ogromne magazyny w Lublinie i chcą ich jeszcze więcej. Będzie zgoda?

Budowę dużych magazynów umożliwić ma przygotowywana przez Urząd Miasta zmiana planu zagospodarowania terenów w rejonie ul. Kasprowicza i ul. Zadębie. Jeszcze do 4 listopada można zgłaszać swoje uwagi do tego dokumentu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium