Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 kwietnia 2016 r.
9:06

Palikot o Zycie Gilowskiej: Wspaniała, inteligentna i żarliwa! Wspomnienia o premier ze Świdnika

0 24 A A
Zyta Gilowska
Zyta Gilowska

W nocy z poniedziałku na wtorek zmarła Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Miała 66 lat. Od kilku lat chorowała na serce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niezwykle energiczna, mówiła z szybkością karabinu maszynowego, słynęła z ciętych ripost, doskonale znała się na ekonomii, twarda rozmówczyni, wspaniała, pełna humoru kobieta – takie najczęściej wspominają prof. Gilowską osoby, które ją znały.

Zyta Gilowska urodziła się 7 lipca 1949 r. w Nowym Mieście Lubawskim. Ukończyła studia w Instytucie Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Później związała się z Lubelszczyzną. Doktoryzowała się i habilitowała na UMCS, a postanowieniem prezydenta RP z 16 sierpnia 1999 r. otrzymała tytuł naukowy profesora. Wykładała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie od 2001 r. zajmowała stanowisko profesora zwyczajnego.

Marka w indeksie

– Bardzo dużą wagę przywiązywała do naszych relacji ze studentami. Była bardzo wymagająca, ale studenci mieli świadomość, że informacja w indeksie, iż uczęszczało się na seminarium do prof. Gilowskiej, to była marka. Doskonale o tym wiedzieli i podejmowali ten trud, bo to się później opłacało – opowiada prof. Marian Żukowski, dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania KUL, który funkcję objął na prośbę Gilowskiej, gdy ta coraz bardziej angażowała się w życie polityczne.

Burzliwą przygodę z polityką rozpoczynała w Świdniku, gdzie w latach 1990-98 była miejską radną. W latach 90. działała w Kongresie Liberalno-Demokratycznym i Unii Wolności. Następnie zaangażowała się w tworzenie lubelskich struktur Platformy Obywatelskiej i w 2001 r. z pierwszego miejsca na liście w okręgu lubelskim dostała się do Sejmu. Zasiadała w prezydium klubu parlamentarnego PO, przewodniczyła regionowi lubelskiemu, była nawet wiceprzewodniczącą partii.

"Nie traciła czasu"

– Była wspaniała, inteligentna i żarliwa! Pomagałem jej trochę w tej kampanii i pamiętam zawsze bardzo merytoryczne i rzeczowe rozmowy. Nie traciła czasu na drobiazgi i plotki – wspomina Janusz Palikot, który w 2005 r. przejął po Gilowskiej kierownictwo w lubelskiej Platformie.

Z PO wystąpiła w związku z oskarżeniami o nepotyzm. Zarzucano jej, że zatrudniła w swoim biurze poselskim swoją synową oraz opłacała pracę swojego syna Pawła Gilowskiego jako eksperta prawnego z pieniędzy przeznaczonych na obsługę biura. Gilowska zdecydowanie odpierała te zarzuty i po tych wydarzeniach postanowiła odejść z PO. Wtedy zbliżyła się do Prawa i Sprawiedliwości.

"Potrafiła przekonywać"

– Była wyjątkową osobą na polskiej scenie politycznej, życie państwowe traktowała jako służbę publiczną. Miała swoją wizję państwa, do której potrafiła przekonywać jak mało kto – wspomina Artur Soboń, dziś poseł PiS ze Świdnika, a wtedy pracownik tamtejszego magistratu.

W styczniu 2006 roku prezydent Lech Kaczyński na wniosek premiera Kazimierza Marcinkiewicza powołał Zytę Gilowską na wicepremiera i ministra finansów. Została odwołana 24 czerwca 2006, kiedy to Rzecznik Interesu Publicznego zarzucił jej „kłamstwo lustracyjne”. Sąd lustracyjny orzekł jednak, że złożyła ona zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. 22 września 2006 została powołana na wniosek premiera na stanowiska ministra finansów i wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski, kandydując z listy PiS w okręgu poznańskim i otrzymując 54 307 głosów. W styczniu 2008 złożyła mandat poselski. 16 lutego 2010 prezydent Lech Kaczyński powołał ją w skład Rady Polityki Pieniężnej.

Zrezygnowała sama w 2013. Według „Gazety Wyborczej”, w Radzie miała opinię „jastrzębia”, dążącego do podwyższania stóp procentowych. Jednak z powodu złego stanu zdrowia była nieobecna podczas wielu posiedzeń RPP.

Żelazna dama

Nazwisko Gilowskiej, nazywanej przez media „Żelazną Damą”, często powracało na pierwsze strony gazet, kiedy PiS szukał kandydatów na stanowisko ministra finansów lub premiera. W 2014 r. mówiło się, że mogłaby ona rywalizować z Krzysztofem Żukiem o fotel prezydenta Lublina. – Jeśli ktoś myśli, że dałoby się ją namówić do czegoś, czego ona nie chciała, to jej w ogóle nie znał – przyznaje poseł Soboń.

Współpracownicy z uczelni wspominają ją nie tylko jako osobą wymagającą, ale przede wszystkim życzliwą, przyzwoitą, pełną humoru i religijną. – W poglądach była bezkompromisowa. Ale ten obraz medialny „Żelaznej Damy” w wymiarze prywatnym w żaden sposób się nie potwierdzał – przyznaje Zdzisław Błasiak, który przez wiele lat pracował z Zytą Gilowską w Katedrze Bankowości KUL. – Chciała wydać podręcznik do finansów publicznych, ale nie zdążyła. Może uda się nam zebrać jej wszystkie wykłady. To są prawdziwe perełki, bo pani profesor każdy wykład zaczynała od definiowania pojęć, które nigdzie zdefiniowane nie były – dodaje.

Msza św. żałobna w intencji prof. Zyty Gilowskiej odbędzie się w poniedziałek 11 kwietnia, o godz. 13 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku, po czym nastąpią uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty