Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

1 czerwca 2006 r.
18:11
Edytuj ten wpis

Małe Soleczniki są dzięki niemu wielkie

18 maja 1938 roku 20-letni pilot wystartował z Bezmiechowej (Bieszczady) na szybowcu PWS-101. Wylądował dokładnie 577,8 km dalej. W Małych Solecznikach niedaleko Wilna. Tadeusz Góra, jeden z najwybitniejszych polskich pilotów mieszkający dziś w Świdniku, jeszcze wtedy nie przypuszczał, że tym przelotem ustanowił rekord świata w długości lotów. I na zawsze przejdzie do historii światowego lotnictwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Za przelot z Bezmiechowej do Małych Soleczników Tadeusz Góra – jako pierwszy pilot na świecie – został nagrodzony przez Międzynarodową Federację Lotniczą Medalem Lilienthala, najwyższym szybowcowym wyróżnieniem. Bezmiechowa, z której wystartował pilot, uczciła to wydarzenie pamiątkową tablicą.
– Właśnie wtedy pomyślałem, że na upamiętnienie zasługuje także miejsce, gdzie pułkownik wylądował – wspomina Tadeusz Chwałczyk, wielki miłośnik lotnictwa i przyjaciel Tadeusza Góry.
W 2003 r. płk Góra wraz z Tadeuszem Chwałczykiem przylecieli do Małych Soleczników, żeby odszukać miejsce, w którym ponad pół wieku wcześniej wylądował pilot.
– O ile ustalenie dokładnego miejsca startu z Bezmiechowej nie było żadnym problemem, o tyle umiejscowienie lądowania było bardzo trudne. Tu dzisiaj wszystko wygląda inaczej – twierdzi Tadeusz Góra.
Piękno go przyciągnęło
Kiedy polski pilot wylądował, hrabia Plater zaprosił go do siebie na obiad. I choć dziś nie ma tu śladu po dworze Platerów, to jednak po ponad pół wieku udało się ustalić dokładne miejsce lądowania. Ciągną się tu piękne łąki, które kwitną właśnie w maju. Kilka kilometrów dalej jest niewielka miejscowość zamieszkana głównie przez Polaków. A najbliżej miejsca, gdzie Tadeusz Góra wysiadł ze swojego szybowca, znajduje się polska szkoła. To właśnie tutaj w 68 rocznicę wielkiego przelotu odsłonięto pamiątkową tablicę. Polskie dzieci z litewskich Soleczników będą ją teraz codziennie oglądać, idąc na lekcje.
– Kiedy ustaliliśmy już, że lądowanie było niedaleko szkoły, wysłałem list do dyrekcji, w którym opisałem to wielkie wydarzenie. Bardzo się ucieszyli. Zaczęliśmy wspólnie dążyć do tego, żeby uratować pamięć o tym lądowaniu – wspomina Chwałczyk.
Kontakty zaowocowały niebawem partnerską współpracą Soleczników i Świdnika, którego Tadeusz Góra jest zasłużonym mieszkańcem. Wszyscy byli zgodni: wielki człowiek i wielki lot zasługują na wielką pamięć. – Pułkownik Góra wystartował w nieznane jak Ikar. A gdzie wylądował? W naszych Małych Solecznikach. Chyba piękno tego terenu tak go przyciągnęło – mówiła ze wzruszeniem Danuta Butko, dyrektor szkoły w Solecznikach. – Ja bym chciała, żebyśmy dorównali temu wspaniałemu czynowi.
Na szczęście wylądował u nas
Na uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy zjawili się przyjaciele Tadeusza Góry, wielcy polscy lotnicy i miłośnicy lotnictwa. Ryszard Hać, rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dę

blinie wyraził nadzieję, że trasą z Bezmiechowej do Soleczników na której jest Dęblin, Świdnik i Wilno będą latać tak wybitni piloci, jak Tadeusz Góra.
– Pewnie chciał dolecieć do Wilna – dodał Leonard Talmont, mer rejonu solecznickiego. – Ale na nasze szczęście zatrzymał się u nas. Dzięki temu sława naszej małej miejscowości poleci wraz z tym wielkim pilotem daleko poza Polskę i Litwę.
O rekordowym locie słyszeli też Polacy, którzy żyją w pobliskich Dużych Solecznikach. – Już od dawna głośno u nas o tym – mówiła Maria Kozakiewicz. – Cieszymy się, bo większość z nas w tym rejonie to Polacy. Jeździmy do Polski, śledzimy na bieżąco, co się dzieje w kraju. A tu się okazało, że mieliśmy w naszych rodzinnych stronach takie wielkie wydarzenie za sprawą naszego rodaka.
Burmistrz Świdnika przyznał, że lot Tadeusza Góry połączył po latach Świdnik z Solecznikami. – I to w tym najważniejszym, ludzkim wymiarze – stwierdził Waldemar Jakson.
Litwini uhonorowali polskiego pułkownika Medalem Sił Powietrznych Litwy.
– Każdy z nas od dzieciństwa doświadcza wielu granic; miasta, kraju, talentu, wiedzy – mówił proboszcz miejscowej parafii. – Za wszelką cenę dążymy do tego, by je przekroczyć. Są granice, których przekraczać nie można – dobra, sprawiedliwości, wolności. Pułkownik Tadeusz Góra przekroczył granicę rekordu. Dobrze, że stało się tu tuż obok szkoły – miejscu, gdzie przekraczane są granice wiedzy. To wspaniały wzorzec dla naszych dzieci. Oby idąc przykładem pułkownika Góry pokonywały same dobre granice.

Pozostałe informacje

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

Konsultacje i badania, czyli Dzień Matki w NFZ

W poniedziałek, 26 maja: pomiar ciśnienia, zdrowe nawyki żywieniowe czy informacje na temat programu profilaktycznego raka piersi i szyjki macicy. To wszystko w ramach Dnia Matki z NFZ.

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

Wisła Puławy zremisowała trzeci mecz w tym sezonie. Utrzymanie wciąż niepewne

W bardzo ważnym dla końcowego układu tabeli spotkania Wisła Puławy zremisowała bezbramkowo na swoim stadionie z innym zespołem walczącym o zachowanie ligowego bytu – Olimpią Grudziądz

Wrzesień 2018: do Lublina przyjechało 15 trolejbusów marki Ursus. Wówczas Lublin kupił je za ponad 34 mln złotych

Są pieniądze, jest przetarg. Lublin chce kupić 20 trolejbusów

Mają mieć po 12-metrów, mają mieć klimatyzację, monitoring i być wyposażone w rozwiązania „upraszczające korzystanie z transportu rowerowego”. MPK Lublin ogłasza przetarg na zakup 20 trolejbusów.

Na parkiecie jak na Kubie
foto
galeria

Na parkiecie jak na Kubie

Magiczna noc w El Cubano! Rytmy latino, iście latynoska atmosfera i uśmiechy na twarzach – tak wyglądała ostatnia impreza w El Cubano. Goście mogli liczyć nie tylko na wyjątkową selekcję muzyczną od DJ-a, ale też na pokaz tańca latynoskiego i spontaniczne animacje z udziałem publiczności i zaproszonych gości. Nie zabrakło też kubańskich drinków serwowanych w rytm tamborów. Zobacz naszą fotogalerię i poczuj klimat, który rozgrzewał serca do białego rana!

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy
ZDJĘCIA
galeria

Lublinalia 2025: Tak się bawią studenci pierwszego dnia imprezy

Pogoda nie odstraszyła Lublinian, którzy tłumnie ruszyli na błonia Browaru Perła, gdzie w piątek, 23 maja, rozpoczęły się Lublinalia.

Tytuł Dydaktyka Roku 2024 Politechniki Lubelskiej zdobyła mgr inż. arch. Katarzyna Drobek.

Najlepszy wykładowca Politechniki Lubelskiej? Studenci właśnie wybrali

Studenci oceniają wszystkich wykładowców i wszystkie formy zajęć. Robią to anonimowo. Rankingi powstają z sumowania ocen, jakie wystawili. A na koniec jest tytuł „Dydaktyka Roku”.

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. II tura wyborów prezydenckich w niedziele, 1 czerwca
II TURA

Trzaskowski kontra Nawrocki. W sondażu remis. O wszystkim zdecyduje debata?

W piątek, 23 maja, o godzinie 20 rozpocznie się debata, która może zadecydować o wyniku II wyborów prezydenckich. Ale w ten weekend czeka nas jeszcze sporo politycznych atrakcji.

Co roku Zielone Agro Show w Ułężu gromadzi dziesiątki wystawców i tysiące odwiedzających

Pokazy, wystawy i przyszłość rolnictwa. Zielone Agro Show już w ten weekend

24 i 25 maja na lotnisku w Ułężu kolejna edycja Zielonego Agro Show & Animal Show 2025. To jedna z najważniejszych wystaw w Polsce poświęconych nowoczesnym technologiom w branży rolniczej. W programie pokazy maszyn, specjalistyczne konferencje i okazja do wymiany doświadczeń.

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Poznaj Carnaval Sztukmistrzów i Re:Tradycję od środka. Dołącz jako wolontariusz

Carnaval Sztukmistrzów i Re:tradycja – Jarmark Jagielloński juz niedługo. Warsztaty Kultury ogłosiły właśnie nabór wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą zaangażować się w organizację tych wydarzeń.

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę
WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ

Pętla taktyczna: 82 ochotników z lubelskiego zaraz rozpocznie służbę

Obsługa karabinka MSBS Grot, ładowanie magazynków na czas, maskowanie, rzut granatem, pierwsza pomoc na polu walki – takimi umiejętnościami musieli wykazać się podczas „petli taktycznej” kandydaci do terytorialnej służby wojskowej.

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Lublin gości Polonię z całego świata. Na KUL trwa kongres polonijny

Uroczystym otwarciem z udziałem rektora KUL, przedstawicieli władz samorządowych oraz gości z 19 krajów rozpoczął się w piątek Światowy Kongres Aktywnej Polonii. Wydarzenie potrwa do niedzieli i stanowi kulminację programu edukacyjnego dla Polonii, realizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

W samochodzie miała dwoje dzieci, a w organizmie prawie 2 promile

32-latka straciła panowanie nad autem i doprowadziła do kolizji drogowej. Na szczęście dzieciom nic się na stało.

Jarosław Szymański funkcję kierowniczą w PPN pełnił od 15 lat

Odwołano wieloletniego dyrektora. Stracił pracę przez wizytę Nawrockiej?

Jak twierdzą pracownicy Poleskiego Parku Narodowego – były już dyrektor jest osobą kompetentną i oddaną przyrodzie. Decyzja o zwolnieniu miała jednak zapaść z dnia na dzień, a wszystko zbiegło się w czasie z wizytą Marty Nawrockiej na Polesiu. – Oczywiście: nie wiem, czy to był główny powód. Możemy się tego domyślać, ale nie mamy pewności – mówi Kamila Grzywaczewska, radna wojewódzka PiS.

Szczęśliwy finał poszukiwań. W akcji pomógł policyjny dron

Szczęśliwy finał poszukiwań. W akcji pomógł policyjny dron

Policyjny dron pomógł odnaleźć 23-letniego mieszkańca powiatu łukowskiego, który będąc w kryzysie emocjonalnym uciekł z domu.

Paulina Tomasiak rozgrywa bardzo dobrą rundę wiosenną

Piłkarki Górnika Łęczna zakończą sezon w Sosnowcu

W sobotę o godz. 13, w Sosnowcu zawodniczki Górnika Łęczna zakończą sezon. Wiadomo, że finiszują na czwartej pozycji

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium