Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

24 maja 2016 r.
12:29

Po decyzji wojewody Rzewuscy będą mogli odzyskać pałac w Gardzienicach

0 18 A A
Fot. W. Goleman
Fot. W. Goleman

Zabytkowy zespół parkowo-pałacowy w Gardzienicach nie powinien po wojnie zostać przejęty przez Skarb Państwa – stwierdził wojewoda lubelski. Jego decyzja otwiera spadkobiercom rodziny Rzewuskich drogę do ubiegania się o ogromne odszkodowanie lub o zwrot pałacu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Działaniu dekretu PKWN z 1944 roku, na mocy którego prywatne majątki przejmował Skarb Państwa, podlegały wyłącznie nieruchomości rolne. Tymczasem właśnie stwierdzono, że pałac w Gardzienicach pełnił wyłącznie funkcję mieszkalno-reprezentacyjną.

– Służył zarówno właścicielowi, jego rodzinie, jak i ich gościom. Ponadto przynosił dochody jako dom letniskowo-wypoczynkowy – tłumaczy Radosław Brzózka, rzecznik wojewody lubelskiego. – Osoby, które pracowały w części gospodarczej nie mieszkały w pałacu, ani na terenie zespołu pałacowo-parkowego, tylko w części gospodarczej.

Po uprawomocnieniu się, decyzja wojewody otwiera więc możliwość dalszych działań ze strony spadkobierców rodziny Rzewuskich. Mogą starać się o odszkodowanie za bezprawnie utracony majątek.

– Może być podstawą dla zabiegów o zmianę wpisów w księgach wieczystych lub stać się podstawą dochodzenia przed sądami roszczeń o odszkodowanie za bezprawne pozbawienie majątku – tłumaczy Brzózka.

Jak informuje mec. Jerzy Karolewski, który reprezentuje spadkobierców rodziny Rzewuskich, sprawa o odzyskanie niesłusznie zabranego majątku ciągnie się już kilkanaście lat. O swoich dalszych krokach adwokat mówić na razie nie chce. – Nie dostaliśmy jeszcze decyzji wojewody. Kiedy otrzymamy dokument będziemy mogli mówić o dalszych działaniach w tej sprawie – stwierdza mec. Karolewski.

W pałacu działa obecnie Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Włodzimierz Staniewski, reżyser i założyciel „Gardzienic” nie chce jednak komentować sprawy. – Nie dostałem żadnego pisma w tej sprawie, więc nie mam się do czego odnosić – ucina Staniewski.

Od komentarza wstrzymuje się też urząd marszałkowski. – Czekamy na pismo z urzędu wojewódzkiego – mówi Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa lubelskiego.

Trzy lata temu zakończył się gruntowny remont pałacu. Prace pochłonęły prawie 20 mln zł (17 mln zł pochodziło ze środków unijnych). Powstała m.in. nowoczesna sala teatralna, koncertowa oraz miejsce na wystawy. Remont objął przede wszystkim spichlerz, zabytkowy pałac z małą oficyną oraz otoczenie całego kompleksu.

Dlaczego zdecydowano się na kosztowny remont mimo że spadkobiercy Rzewuskich już wcześniej upominali się o nieruchomość?

– To były środki unijne przyznane z Ministerstwa Kultury. Budynek był w fatalnym stanie technicznym, a przecież działał w nim teatr. Trudno się więc dziwić, że dyrektor złożył wniosek – komentuje Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego.

17 mln dla Zamoyskich

W 2009 roku zakończył się wieloletni spór o pałac w Kozłówce. Na mocy ugody potomkowie Aleksandra Zamoyskiego dostali 17 mln zł w zamian za zrzeczenie się roszczeń do majątku utraconego na mocy Dekretu o reformie rolnej z 1944 r. Jego właścicielem jest obecnie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 czerwca 2016 o 11:02
0
czarnek zabiera gardzienicom pałac... : ***s://***youtube.com/watch?v=3cyou6ykume
Avatar
xxx / 28 maja 2016 o 07:32
0
Sam jesteś debilem skoro ta się o innych wyrażasz... Wiesz coś o tym miejscu? O jego histori?
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 23:04
0
Koźmianowa z UK nie mogła.
Avatar
gs / 25 maja 2016 o 09:17
0
Niech fornale Rzewuskich zapłacą w ratach. A teatr niech zostanie. Fornale Rzewuskich mogą podać do sądu o dopłaty za zbyt niskie wynagrodzenia. Jak decyzje przed 70 lat się unieważnia to nie ma przedawnienia w sprawach płacowych.
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 23:59
0
Byłem w Gardzienicach, super i pięknie, ład i porządek tam nawet pracownicy sa aktorami o wiele lepszymi niż Ci z telewizji. Szkoda, ze trzeba będzie oddać szkoda, ale trzeba być sprawiedliwym.
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 21:36
0
kto dostał te 17 mln unijnych bo nie rozumiem?
Avatar
m38 / 24 maja 2016 o 21:11
0
Czy spadkobiercy to może z tych Rzewuskich od Targowicy? - tak modnej ostatnio w ustach nowej władzy :P Jakoś nie moge uwierzyć... i oni zostaną w ogóle uznani za godnych dziedziczenia? Czy jaśnie wojewoda skonsultował tą decyzję z kim trzeba, czy trochę się zapędził zapominając o historii ;)
Avatar
kozak / 24 maja 2016 o 20:30
0
jan napisał:
Ale ty człowieku jesteś wulgarny.kozak w Internecie dupa w świecie.po co ten wulgaryzm?jak komentujący mają racjie
Wybacz czerwony złodzieju o czerwonej mordzie. Czyżby twoje delikatne złodziejskie bolszewickie uczucia zostały urażone przez przytoczenie historycznych faktów i użycie logiki arystotelesowskiej? Czy to raczej uciekanie w urażoną niewinność jest jedyną formą obrony przed uświadomieniem sobie swojego debilizmu? Jakże mi przykro, że uraziłem deikatne uszka bolszewii.
Wybacz czerwony złodzieju o czerwonej mordzie. Czyżby twoje delikatne złodziejskie bolszewickie uczucia zostały urażone przez przytoczenie historycznych faktów i użycie logiki arystotelesowskiej? Czy to raczej uciekanie w urażoną niewinność jest jedyną formą obrony przed uświadomieniem sobie swojego debilizmu? Jakże mi przykro, że uraziłem deikatne uszka bolszewii. rozwiń
Avatar
gościówa / 24 maja 2016 o 20:27
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ciekaw jestem skąd się biorą tacy kretyni. Czy to wynik prl-owskiego modelu edukacji z jego pogardą wobec zdolności myślenia? Debilu jeden z drugim, gdyby im nie odebrano (czyt: nie ukradziono) rezydencji po 1944r to nie byłoby konieczne późniejsze ratowanie jej z rujnacji, bo właściciele zamieszkując w dalszym ciągu w swoim domu dbaliby o jego stan techniczny i dokonywali niezbędnych remontów na bieżąco. Trzeba być wyjątkowo bezczelnym złodziejem, żeby coś ukraść a potem obwiniać właściciela ukradzionej rzeczy o to, że samemu doprowadziło się ukradzioną rzecz to poziomu rujnacji i trzeba było ją remontować. To po co żeś sk...synu kradł? "Pomijam już fakt drodzy debile o perkatych nosach i pszenno-buraczanych twarzach, że dawne majątki powstawały nie jedynie drogą owego mitycznego "wyzysku" (notabene mniejszego niż obecne opodatkowanie), ale geneza była taka, że nadawano majątki osobom wybitnie zasłużonym dla królestwa/państwa - dzielnym, odznaczającym się odwagą w wojnach i wiernością państwu. Oczywiście nie zawsze się tak działo, a do majątków dochodzili także zdrajcy i faworyci, zwłaszcza w czasach rozbiorowych - tym niemniej prawidłowość była taka właśnie. Tak więc twierdzenie: "jak ktoś coś miał to na pewno to ukradł" to wynik zaawansowanego zidiocenia waszych postbolszewickich tępych łbów nie zdolnych do przyswojenia jakiejkolwiek bardziej złożonej wiedzy historycznej." Masz rację w 100%. Problem z komuszymi złodziejami jest taki, że oni kradną i krzyczą :"łapać złodzieja". Nieuki, których nawet władza ludowa zaganiająca na siłę do szkolnych ławek nie była w stanie zmusić do twórczego myślenia, nie potrafili ogarnąć nawet podstaw polszczyny, ale za to głośne toto, że hej!
rozwiń
Avatar
jan / 24 maja 2016 o 19:14
0
Ale ty człowieku jesteś wulgarny.kozak w Internecie dupa w świecie.po co ten wulgaryzm?jak komentujący mają racjie
Avatar
Gość / 3 czerwca 2016 o 11:02
0
czarnek zabiera gardzienicom pałac... : ***s://***youtube.com/watch?v=3cyou6ykume
Avatar
xxx / 28 maja 2016 o 07:32
0
Sam jesteś debilem skoro ta się o innych wyrażasz... Wiesz coś o tym miejscu? O jego histori?
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 23:04
0
Koźmianowa z UK nie mogła.
Avatar
gs / 25 maja 2016 o 09:17
0
Niech fornale Rzewuskich zapłacą w ratach. A teatr niech zostanie. Fornale Rzewuskich mogą podać do sądu o dopłaty za zbyt niskie wynagrodzenia. Jak decyzje przed 70 lat się unieważnia to nie ma przedawnienia w sprawach płacowych.
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 23:59
0
Byłem w Gardzienicach, super i pięknie, ład i porządek tam nawet pracownicy sa aktorami o wiele lepszymi niż Ci z telewizji. Szkoda, ze trzeba będzie oddać szkoda, ale trzeba być sprawiedliwym.
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 21:36
0
kto dostał te 17 mln unijnych bo nie rozumiem?
Avatar
m38 / 24 maja 2016 o 21:11
0
Czy spadkobiercy to może z tych Rzewuskich od Targowicy? - tak modnej ostatnio w ustach nowej władzy :P Jakoś nie moge uwierzyć... i oni zostaną w ogóle uznani za godnych dziedziczenia? Czy jaśnie wojewoda skonsultował tą decyzję z kim trzeba, czy trochę się zapędził zapominając o historii ;)
Avatar
kozak / 24 maja 2016 o 20:30
0
jan napisał:
Ale ty człowieku jesteś wulgarny.kozak w Internecie dupa w świecie.po co ten wulgaryzm?jak komentujący mają racjie
Wybacz czerwony złodzieju o czerwonej mordzie. Czyżby twoje delikatne złodziejskie bolszewickie uczucia zostały urażone przez przytoczenie historycznych faktów i użycie logiki arystotelesowskiej? Czy to raczej uciekanie w urażoną niewinność jest jedyną formą obrony przed uświadomieniem sobie swojego debilizmu? Jakże mi przykro, że uraziłem deikatne uszka bolszewii.
Wybacz czerwony złodzieju o czerwonej mordzie. Czyżby twoje delikatne złodziejskie bolszewickie uczucia zostały urażone przez przytoczenie historycznych faktów i użycie logiki arystotelesowskiej? Czy to raczej uciekanie w urażoną niewinność jest jedyną formą obrony przed uświadomieniem sobie swojego debilizmu? Jakże mi przykro, że uraziłem deikatne uszka bolszewii. rozwiń
Avatar
gościówa / 24 maja 2016 o 20:27
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ciekaw jestem skąd się biorą tacy kretyni. Czy to wynik prl-owskiego modelu edukacji z jego pogardą wobec zdolności myślenia? Debilu jeden z drugim, gdyby im nie odebrano (czyt: nie ukradziono) rezydencji po 1944r to nie byłoby konieczne późniejsze ratowanie jej z rujnacji, bo właściciele zamieszkując w dalszym ciągu w swoim domu dbaliby o jego stan techniczny i dokonywali niezbędnych remontów na bieżąco. Trzeba być wyjątkowo bezczelnym złodziejem, żeby coś ukraść a potem obwiniać właściciela ukradzionej rzeczy o to, że samemu doprowadziło się ukradzioną rzecz to poziomu rujnacji i trzeba było ją remontować. To po co żeś sk...synu kradł? "Pomijam już fakt drodzy debile o perkatych nosach i pszenno-buraczanych twarzach, że dawne majątki powstawały nie jedynie drogą owego mitycznego "wyzysku" (notabene mniejszego niż obecne opodatkowanie), ale geneza była taka, że nadawano majątki osobom wybitnie zasłużonym dla królestwa/państwa - dzielnym, odznaczającym się odwagą w wojnach i wiernością państwu. Oczywiście nie zawsze się tak działo, a do majątków dochodzili także zdrajcy i faworyci, zwłaszcza w czasach rozbiorowych - tym niemniej prawidłowość była taka właśnie. Tak więc twierdzenie: "jak ktoś coś miał to na pewno to ukradł" to wynik zaawansowanego zidiocenia waszych postbolszewickich tępych łbów nie zdolnych do przyswojenia jakiejkolwiek bardziej złożonej wiedzy historycznej." Masz rację w 100%. Problem z komuszymi złodziejami jest taki, że oni kradną i krzyczą :"łapać złodzieja". Nieuki, których nawet władza ludowa zaganiająca na siłę do szkolnych ławek nie była w stanie zmusić do twórczego myślenia, nie potrafili ogarnąć nawet podstaw polszczyny, ale za to głośne toto, że hej!
rozwiń
Avatar
jan / 24 maja 2016 o 19:14
0
Ale ty człowieku jesteś wulgarny.kozak w Internecie dupa w świecie.po co ten wulgaryzm?jak komentujący mają racjie
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert w Domu Słów: Mazut, Palcolor i TPPS
18 sierpnia 2018, 18:00

Koncert w Domu Słów: Mazut, Palcolor i TPPS 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 18 w Domu Słów (ul. Żmigród 1 / Królewska 17) odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią: Mazut, Palcolor i TPPS.

Odnowiony ford mustang galopuje z emocjami

Odnowiony ford mustang galopuje z emocjami 0 0

Brak mu ogłady, ale swą pierwotną dzikością potrafi czarować. Odnowiony ford mustang wciąga, jak seks. Po pierwszym razie trudno zapomnieć. I to na długie lata.

Pół gminy bez czystej wody. W wodociągu wykryto groźne bakterie
Alarm 24

Pół gminy bez czystej wody. W wodociągu wykryto groźne bakterie 9 0

Blisko 2 tysiące mieszkańców gminy Janowiec ma problem z wodą. W dwóch wodociągach wykryto bakterie z grupy coli i enterokoków. – Informacja o skażeniu wody poszła za późno. Pojawiła się dopiero w poniedziałek, a przez cały weekend piliśmy wodę! – denerwują się mieszkańcy, którzy poinformowali nas o sprawie.

Jerzy Vetulani, Maria Mazurek „Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko”

Jerzy Vetulani, Maria Mazurek „Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko” 0 0

Trochę wstyd, ale zanim sięgnąłem po tę książkę, wydaną już po śmierci Jerzego Vetulaniego, nie miałem pojęcia jak ciekawy naukowcem był profesor. Zagłębiając się w lekturę tym bardziej byłem zaskoczony: jak bezpośrednio, bez niepotrzebnych niedomówień ale i jak pięknie można mówić o seksie. Jednej z najpiękniejszych rzeczy jaka nas w życiu spotyka.

Święto Marii w Domu Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym
18 sierpnia 2018, 15:00

Święto Marii w Domu Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym 0 0

W dniach 18-19 sierpnia w oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym - Dom Kuncewiczów, odbędzie się święto Marii Kuncewiczowej. Organizatorzy szykują atrakcje, a wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

Lubelskie: Kierowcy się niecierpliwią, dlaczego ekspresowa S12 jeszcze nie została otwarta?
Alarm 24
film

Lubelskie: Kierowcy się niecierpliwią, dlaczego ekspresowa S12 jeszcze nie została otwarta? 28 0

Nadal nie znamy terminu oddania do użytku 12 kilometrów S12. W czwartek na miejsce po raz kolejny przyjadą inspektorzy z wojewódzkiego nadzoru. Wtedy zapadnie decyzja o ewentualnym warunkowym dopuszczeniu trasy do ruchu.

Festiwal Fantastyki Falkon 2018 tym razem w październiku
12 października 2018, 16:00

Festiwal Fantastyki Falkon 2018 tym razem w październiku 3 0

Co Gdzie Kiedy. Nie w listopadzie, jak dotychczas, ale w październiku odbędzie się XIX edycja Festiwalu Fantastyki Falkon. Nie zmieni się lokacja - tradycyjnie impreza dla miłośników fantastyki odbędzie się w siedzibie Targów Lublin.

Dwie nowe siłownie całodobowe powstaną w Lublinie. Zmiany w Lublin Plaza

Dwie nowe siłownie całodobowe powstaną w Lublinie. Zmiany w Lublin Plaza 41 2

Już w październiku zakończą się prace w Centrum Handlowym Plaza. Zmieni się układ pasażu. Przybędzie też nowe wejście. Jedną ze zmian będzie otwarcie nowej, całodobowej siłowni. Ale to nie jedyne centrum handlowe w Lublinie, gdzie otwiera się tego typu klub.

Ludzkie szczątki znaleziono na budowie drogi. Pochówek po 155 latach

Ludzkie szczątki znaleziono na budowie drogi. Pochówek po 155 latach 1 1

Jeszcze wiosną ubiegłego roku w rejonie Żyrzyna drogowcy modernizujący tamtejszy odcinek krajowej „siedemnastki” natknęli się na ludzkie szczątki. W związku z tym, że byli to carscy żołnierze, wojewoda lubelski podjął wstępną decyzję o pochowaniu ich na wojennym cmentarzu w Pokrówce pod Chełmem.

Feral Rite w Próba Cafe
17 sierpnia 2018, 22:00

Feral Rite w Próba Cafe 2 0

Co Gdzie Kiedy. Mieszcząca się w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) Próba Cafe zaprasza na koncert duety Feral Rite, który odbędzie się 17 sierpnia o godz. 22.

Dramat w Darłówku nad Bałtykiem. Fala porwała trójkę dzieci, znaleziono tylko chłopca [wideo]
film

Dramat w Darłówku nad Bałtykiem. Fala porwała trójkę dzieci, znaleziono tylko chłopca [wideo] 121 2

Dramatyczna akcja ratunkowa w Darłówku nad Bałtykiem. Fala morska porwała trójkę rodzeństwa.

Nadal nie znaleziono 49-latka z Lublina. ITAKA włącza się do poszukiwań

Nadal nie znaleziono 49-latka z Lublina. ITAKA włącza się do poszukiwań 143 1

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na prośbę rodziny i we współpracy z policją, prowadzi poszukiwania zaginionego Adama Zenona Łebkowskiego z Lublina.

W środę rusza nowy sezon IV ligi. Kto zagrozi Hetmanowi Zamość?

W środę rusza nowy sezon IV ligi. Kto zagrozi Hetmanowi Zamość? 9 1

Nietypowo, bo w środku tygodnia rozpocznie się sezon 2018/2019. Wielkim faworytem do wygrania ligi jest Hetman Zamość. Drużyna Jacka Ziarkowskiego dokonała solidnych wzmocnień, a na dodatek wydaje się, że nie ma tak mocnych rywali, jakimi w ostatnich latach były: Chełmianka i Stal Kraśnik

Agata Fisz po raz czwarty chce być prezydentem Chełma. W planach „miejski skuter elektryczny”

Agata Fisz po raz czwarty chce być prezydentem Chełma. W planach „miejski skuter elektryczny” 8 16

Kiedy politycy rekomendowali kolejnych kandydatów na stanowisko prezydenta Chełma, Agata Fisz, która sprawuje tę funkcję już trzecią kadencję, zachowywała milczenie. Przerwała je dopiero w ostatni piątek, kiedy znane były już nazwiska trzech jej rywali.

Warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów w DDK Węglin
1 września 2018, 0:00

Warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) ogłosił listę warsztatów i zajęć, które odbywać się będą w placówce w nowym sezonie kulturalnym od września. Każdy, bez względu na wiek, znajdzie w ofercie coś dla siebie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!