Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

24 maja 2016 r.
12:29

Po decyzji wojewody Rzewuscy będą mogli odzyskać pałac w Gardzienicach

0 18 A A
Fot. W. Goleman
Fot. W. Goleman

Zabytkowy zespół parkowo-pałacowy w Gardzienicach nie powinien po wojnie zostać przejęty przez Skarb Państwa – stwierdził wojewoda lubelski. Jego decyzja otwiera spadkobiercom rodziny Rzewuskich drogę do ubiegania się o ogromne odszkodowanie lub o zwrot pałacu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Działaniu dekretu PKWN z 1944 roku, na mocy którego prywatne majątki przejmował Skarb Państwa, podlegały wyłącznie nieruchomości rolne. Tymczasem właśnie stwierdzono, że pałac w Gardzienicach pełnił wyłącznie funkcję mieszkalno-reprezentacyjną.

– Służył zarówno właścicielowi, jego rodzinie, jak i ich gościom. Ponadto przynosił dochody jako dom letniskowo-wypoczynkowy – tłumaczy Radosław Brzózka, rzecznik wojewody lubelskiego. – Osoby, które pracowały w części gospodarczej nie mieszkały w pałacu, ani na terenie zespołu pałacowo-parkowego, tylko w części gospodarczej.

Po uprawomocnieniu się, decyzja wojewody otwiera więc możliwość dalszych działań ze strony spadkobierców rodziny Rzewuskich. Mogą starać się o odszkodowanie za bezprawnie utracony majątek.

– Może być podstawą dla zabiegów o zmianę wpisów w księgach wieczystych lub stać się podstawą dochodzenia przed sądami roszczeń o odszkodowanie za bezprawne pozbawienie majątku – tłumaczy Brzózka.

Jak informuje mec. Jerzy Karolewski, który reprezentuje spadkobierców rodziny Rzewuskich, sprawa o odzyskanie niesłusznie zabranego majątku ciągnie się już kilkanaście lat. O swoich dalszych krokach adwokat mówić na razie nie chce. – Nie dostaliśmy jeszcze decyzji wojewody. Kiedy otrzymamy dokument będziemy mogli mówić o dalszych działaniach w tej sprawie – stwierdza mec. Karolewski.

W pałacu działa obecnie Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Włodzimierz Staniewski, reżyser i założyciel „Gardzienic” nie chce jednak komentować sprawy. – Nie dostałem żadnego pisma w tej sprawie, więc nie mam się do czego odnosić – ucina Staniewski.

Od komentarza wstrzymuje się też urząd marszałkowski. – Czekamy na pismo z urzędu wojewódzkiego – mówi Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa lubelskiego.

Trzy lata temu zakończył się gruntowny remont pałacu. Prace pochłonęły prawie 20 mln zł (17 mln zł pochodziło ze środków unijnych). Powstała m.in. nowoczesna sala teatralna, koncertowa oraz miejsce na wystawy. Remont objął przede wszystkim spichlerz, zabytkowy pałac z małą oficyną oraz otoczenie całego kompleksu.

Dlaczego zdecydowano się na kosztowny remont mimo że spadkobiercy Rzewuskich już wcześniej upominali się o nieruchomość?

– To były środki unijne przyznane z Ministerstwa Kultury. Budynek był w fatalnym stanie technicznym, a przecież działał w nim teatr. Trudno się więc dziwić, że dyrektor złożył wniosek – komentuje Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego.

17 mln dla Zamoyskich

W 2009 roku zakończył się wieloletni spór o pałac w Kozłówce. Na mocy ugody potomkowie Aleksandra Zamoyskiego dostali 17 mln zł w zamian za zrzeczenie się roszczeń do majątku utraconego na mocy Dekretu o reformie rolnej z 1944 r. Jego właścicielem jest obecnie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 czerwca 2016 o 11:02
0
czarnek zabiera gardzienicom pałac... : ***s://***youtube.com/watch?v=3cyou6ykume
Avatar
xxx / 28 maja 2016 o 07:32
0
Sam jesteś debilem skoro ta się o innych wyrażasz... Wiesz coś o tym miejscu? O jego histori?
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 23:04
0
Koźmianowa z UK nie mogła.
Avatar
gs / 25 maja 2016 o 09:17
0
Niech fornale Rzewuskich zapłacą w ratach. A teatr niech zostanie. Fornale Rzewuskich mogą podać do sądu o dopłaty za zbyt niskie wynagrodzenia. Jak decyzje przed 70 lat się unieważnia to nie ma przedawnienia w sprawach płacowych.
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 23:59
0
Byłem w Gardzienicach, super i pięknie, ład i porządek tam nawet pracownicy sa aktorami o wiele lepszymi niż Ci z telewizji. Szkoda, ze trzeba będzie oddać szkoda, ale trzeba być sprawiedliwym.
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 21:36
0
kto dostał te 17 mln unijnych bo nie rozumiem?
Avatar
m38 / 24 maja 2016 o 21:11
0
Czy spadkobiercy to może z tych Rzewuskich od Targowicy? - tak modnej ostatnio w ustach nowej władzy :P Jakoś nie moge uwierzyć... i oni zostaną w ogóle uznani za godnych dziedziczenia? Czy jaśnie wojewoda skonsultował tą decyzję z kim trzeba, czy trochę się zapędził zapominając o historii ;)
Avatar
kozak / 24 maja 2016 o 20:30
0
jan napisał:
Ale ty człowieku jesteś wulgarny.kozak w Internecie dupa w świecie.po co ten wulgaryzm?jak komentujący mają racjie
Wybacz czerwony złodzieju o czerwonej mordzie. Czyżby twoje delikatne złodziejskie bolszewickie uczucia zostały urażone przez przytoczenie historycznych faktów i użycie logiki arystotelesowskiej? Czy to raczej uciekanie w urażoną niewinność jest jedyną formą obrony przed uświadomieniem sobie swojego debilizmu? Jakże mi przykro, że uraziłem deikatne uszka bolszewii.
Wybacz czerwony złodzieju o czerwonej mordzie. Czyżby twoje delikatne złodziejskie bolszewickie uczucia zostały urażone przez przytoczenie historycznych faktów i użycie logiki arystotelesowskiej? Czy to raczej uciekanie w urażoną niewinność jest jedyną formą obrony przed uświadomieniem sobie swojego debilizmu? Jakże mi przykro, że uraziłem deikatne uszka bolszewii. rozwiń
Avatar
gościówa / 24 maja 2016 o 20:27
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ciekaw jestem skąd się biorą tacy kretyni. Czy to wynik prl-owskiego modelu edukacji z jego pogardą wobec zdolności myślenia? Debilu jeden z drugim, gdyby im nie odebrano (czyt: nie ukradziono) rezydencji po 1944r to nie byłoby konieczne późniejsze ratowanie jej z rujnacji, bo właściciele zamieszkując w dalszym ciągu w swoim domu dbaliby o jego stan techniczny i dokonywali niezbędnych remontów na bieżąco. Trzeba być wyjątkowo bezczelnym złodziejem, żeby coś ukraść a potem obwiniać właściciela ukradzionej rzeczy o to, że samemu doprowadziło się ukradzioną rzecz to poziomu rujnacji i trzeba było ją remontować. To po co żeś sk...synu kradł? "Pomijam już fakt drodzy debile o perkatych nosach i pszenno-buraczanych twarzach, że dawne majątki powstawały nie jedynie drogą owego mitycznego "wyzysku" (notabene mniejszego niż obecne opodatkowanie), ale geneza była taka, że nadawano majątki osobom wybitnie zasłużonym dla królestwa/państwa - dzielnym, odznaczającym się odwagą w wojnach i wiernością państwu. Oczywiście nie zawsze się tak działo, a do majątków dochodzili także zdrajcy i faworyci, zwłaszcza w czasach rozbiorowych - tym niemniej prawidłowość była taka właśnie. Tak więc twierdzenie: "jak ktoś coś miał to na pewno to ukradł" to wynik zaawansowanego zidiocenia waszych postbolszewickich tępych łbów nie zdolnych do przyswojenia jakiejkolwiek bardziej złożonej wiedzy historycznej." Masz rację w 100%. Problem z komuszymi złodziejami jest taki, że oni kradną i krzyczą :"łapać złodzieja". Nieuki, których nawet władza ludowa zaganiająca na siłę do szkolnych ławek nie była w stanie zmusić do twórczego myślenia, nie potrafili ogarnąć nawet podstaw polszczyny, ale za to głośne toto, że hej!
rozwiń
Avatar
jan / 24 maja 2016 o 19:14
0
Ale ty człowieku jesteś wulgarny.kozak w Internecie dupa w świecie.po co ten wulgaryzm?jak komentujący mają racjie
Avatar
Gość / 3 czerwca 2016 o 11:02
0
czarnek zabiera gardzienicom pałac... : ***s://***youtube.com/watch?v=3cyou6ykume
Avatar
xxx / 28 maja 2016 o 07:32
0
Sam jesteś debilem skoro ta się o innych wyrażasz... Wiesz coś o tym miejscu? O jego histori?
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 23:04
0
Koźmianowa z UK nie mogła.
Avatar
gs / 25 maja 2016 o 09:17
0
Niech fornale Rzewuskich zapłacą w ratach. A teatr niech zostanie. Fornale Rzewuskich mogą podać do sądu o dopłaty za zbyt niskie wynagrodzenia. Jak decyzje przed 70 lat się unieważnia to nie ma przedawnienia w sprawach płacowych.
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 23:59
0
Byłem w Gardzienicach, super i pięknie, ład i porządek tam nawet pracownicy sa aktorami o wiele lepszymi niż Ci z telewizji. Szkoda, ze trzeba będzie oddać szkoda, ale trzeba być sprawiedliwym.
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 21:36
0
kto dostał te 17 mln unijnych bo nie rozumiem?
Avatar
m38 / 24 maja 2016 o 21:11
0
Czy spadkobiercy to może z tych Rzewuskich od Targowicy? - tak modnej ostatnio w ustach nowej władzy :P Jakoś nie moge uwierzyć... i oni zostaną w ogóle uznani za godnych dziedziczenia? Czy jaśnie wojewoda skonsultował tą decyzję z kim trzeba, czy trochę się zapędził zapominając o historii ;)
Avatar
kozak / 24 maja 2016 o 20:30
0
jan napisał:
Ale ty człowieku jesteś wulgarny.kozak w Internecie dupa w świecie.po co ten wulgaryzm?jak komentujący mają racjie
Wybacz czerwony złodzieju o czerwonej mordzie. Czyżby twoje delikatne złodziejskie bolszewickie uczucia zostały urażone przez przytoczenie historycznych faktów i użycie logiki arystotelesowskiej? Czy to raczej uciekanie w urażoną niewinność jest jedyną formą obrony przed uświadomieniem sobie swojego debilizmu? Jakże mi przykro, że uraziłem deikatne uszka bolszewii.
Wybacz czerwony złodzieju o czerwonej mordzie. Czyżby twoje delikatne złodziejskie bolszewickie uczucia zostały urażone przez przytoczenie historycznych faktów i użycie logiki arystotelesowskiej? Czy to raczej uciekanie w urażoną niewinność jest jedyną formą obrony przed uświadomieniem sobie swojego debilizmu? Jakże mi przykro, że uraziłem deikatne uszka bolszewii. rozwiń
Avatar
gościówa / 24 maja 2016 o 20:27
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ciekaw jestem skąd się biorą tacy kretyni. Czy to wynik prl-owskiego modelu edukacji z jego pogardą wobec zdolności myślenia? Debilu jeden z drugim, gdyby im nie odebrano (czyt: nie ukradziono) rezydencji po 1944r to nie byłoby konieczne późniejsze ratowanie jej z rujnacji, bo właściciele zamieszkując w dalszym ciągu w swoim domu dbaliby o jego stan techniczny i dokonywali niezbędnych remontów na bieżąco. Trzeba być wyjątkowo bezczelnym złodziejem, żeby coś ukraść a potem obwiniać właściciela ukradzionej rzeczy o to, że samemu doprowadziło się ukradzioną rzecz to poziomu rujnacji i trzeba było ją remontować. To po co żeś sk...synu kradł? "Pomijam już fakt drodzy debile o perkatych nosach i pszenno-buraczanych twarzach, że dawne majątki powstawały nie jedynie drogą owego mitycznego "wyzysku" (notabene mniejszego niż obecne opodatkowanie), ale geneza była taka, że nadawano majątki osobom wybitnie zasłużonym dla królestwa/państwa - dzielnym, odznaczającym się odwagą w wojnach i wiernością państwu. Oczywiście nie zawsze się tak działo, a do majątków dochodzili także zdrajcy i faworyci, zwłaszcza w czasach rozbiorowych - tym niemniej prawidłowość była taka właśnie. Tak więc twierdzenie: "jak ktoś coś miał to na pewno to ukradł" to wynik zaawansowanego zidiocenia waszych postbolszewickich tępych łbów nie zdolnych do przyswojenia jakiejkolwiek bardziej złożonej wiedzy historycznej." Masz rację w 100%. Problem z komuszymi złodziejami jest taki, że oni kradną i krzyczą :"łapać złodzieja". Nieuki, których nawet władza ludowa zaganiająca na siłę do szkolnych ławek nie była w stanie zmusić do twórczego myślenia, nie potrafili ogarnąć nawet podstaw polszczyny, ale za to głośne toto, że hej!
rozwiń
Avatar
jan / 24 maja 2016 o 19:14
0
Ale ty człowieku jesteś wulgarny.kozak w Internecie dupa w świecie.po co ten wulgaryzm?jak komentujący mają racjie
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Akcja charytatywna na leczenie Natalki. "Cieszymy się że ludzie się tak skrzyknęli"

Akcja charytatywna na leczenie Natalki. "Cieszymy się że ludzie się tak skrzyknęli" 0 0

Ponad 9 tys. zł udało się zebrać na rzecz 2-letniej Natalki Kowaluk. Dziewczynka urodziła się z rozszczepem kręgosłupa i wieloma innymi schorzeniami.

Ciężarówka w rowie. Utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów

Ciężarówka w rowie. Utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów 0 0

Kilka godzin mogą potrwać utrudnienia na drodze krajowej nr 19. Dzisiaj, po godz. 7 w Wandzinie samochód ciężarowy wjechał do rowu.

Premia 500 zł na święta? Związkowcy mówią o "próbie znieważenia pracowników"

Premia 500 zł na święta? Związkowcy mówią o "próbie znieważenia pracowników" 33 9

Decyzją zarządu Grupy Azoty "Puławy" pracownicy firmy w tym roku otrzymają niższe premie świąteczne. Ich wysokość ustalono na 500 zł brutto. Związkowcy z „Solidarności” nazywają to próbą znieważenia pracowników, żądają zmian i zapowiadają wejście w nowy spór zbiorowy.

Pewna wygrana lubelskich koszykarek z Widzewem Łódź [zdjęcia]
galeria

Pewna wygrana lubelskich koszykarek z Widzewem Łódź [zdjęcia] 2 5

Mecz zdecydowanie tłumów nie porwał, ale najważniejsze dla koszykarek Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin jest zwycięstwo. Akademiczki pokonały fatalnie spisujący się Widzew Łódź 64:38

Kobieta była widziana w ciąży, a potem już bez dziecka. Wstrząsające odkrycie
film

Kobieta była widziana w ciąży, a potem już bez dziecka. Wstrząsające odkrycie 38 0

27-letnia mieszkanka Ciecierzyna w woj. opolskim jest podejrzana o zabicie własnego dziecka.

Wielkość tych bombek robi wrażenie. Happening w Tarasach Zamkowych [zdjęcia]
galeria

Wielkość tych bombek robi wrażenie. Happening w Tarasach Zamkowych [zdjęcia] 4 0

W sobotę w Tarasach Zamkowych odbył się świąteczny happening artystyczny - malowanie Giga Bombek.

Biała Podlaska: Obrazy Bazylego Albiczuka po konserwacji. Już można je oglądać
galeria

Biała Podlaska: Obrazy Bazylego Albiczuka po konserwacji. Już można je oglądać 5 1

To największa w muzeum konserwacja dzieł Bazylego Albiczuka. Efekty można od piątku oglądać w Oficynie Zachodniej.

Duża fabryka powstanie pod Lublinem. Wyprodukuje dwa miliony lamp rocznie
Magazyn

Duża fabryka powstanie pod Lublinem. Wyprodukuje dwa miliony lamp rocznie 58 24

Ford Focus: najczęściej do tego właśnie modelu samochodu Forda, Varroc Lighting Systems produkuje oświetlenie zewnętrzne. Firma, która współpracuje też m.in. ze Skodą, Bentleyem i Fiatem, w przyszłym roku ma otworzyć zakład produkcyjny w podlubelskich Niemcach. Będzie to ich 12 fabryka na świecie.

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim. Najbliższe terminy

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim. Najbliższe terminy 2 0

Na Twoją krew i jej składniki czekają chorzy oraz poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Jest wiele chorób, które leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi – apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Puławy spłacą dług za 18 lat. Spór o obiekty sportowe dla SP nr 3

Puławy spłacą dług za 18 lat. Spór o obiekty sportowe dla SP nr 3 19 21

Miejscy radni przyjęli nową Wieloletnią Prognozę Finansową oraz zmiany w tegorocznym budżecie zmniejszające planowane wpływy i wydatki. Radny Janusz Grobel, wypomniał obecnemu prezydentowi miasta niekonsekwencję.

Sylwester 2018/2019 w Lublinie i regionie. Imprezy, wydarzenia

Sylwester 2018/2019 w Lublinie i regionie. Imprezy, wydarzenia 0 0

Koncert sylwestrowy "Czy można w taką noc... zakochać się?" w Teatrze Muzycznym
30 grudnia 2018, 17:00

Koncert sylwestrowy "Czy można w taką noc... zakochać się?" w Teatrze Muzycznym 0 0

Teatr Muzyczny w Lublinie zaprasza na pokazy barwnego muzycznego spektaklu "Czy można w taką noc... zakochać się?", który zobaczymy w sylwestrowy wieczór o godz. 17 i 21, a także dzień wcześniej, 30 grudnia o godz. 17.

PŚ w skokach narciarskich: Kolejne podium Piotra Żyły
film

PŚ w skokach narciarskich: Kolejne podium Piotra Żyły 0 0

Karl Geiger z pierwszą w karierze wygraną w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Niemiec okazał się najlepszy w sobotnim konkursie w szwajcarskim Engelbergu.

Wieczór Sylwestrowy w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu
31 grudnia 2018, 19:30

Wieczór Sylwestrowy w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu 0 2

Tych, którzy nie mają sylwestrowych planów, Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu zaprasza na noc pełną filmowych emocji. Sylwester w Kinie wystartuje o godz. 19.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!