Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

30 maja 2020 r.
11:33

Szkoła w Berezówce nie będzie zlikwidowana. Zostaje, na razie na rok. "Wiadomość szybko się rozeszła"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
196 1 A A
Dzieci z ośrodka dla cudzoziemców uczą się w szkole w Berezówce
Dzieci z ośrodka dla cudzoziemców uczą się w szkole w Berezówce (fot. Dzieci z Dworca Brześć Facebook )

Szkoła w Berezówce nie zostanie zlikwidowana. Taką decyzję podjęły władze gminy Zalesie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ale placówka dostała tylko rok czasu. – Marszałek województwa przedłużył termin rozpatrywania konkursu na utworzenie Domu Seniora w tym miejscu – tłumaczy Jan Sikora, wójt gminy Zalesie. – Obecnie nie mamy pieniędzy na podjęcie prac adaptacyjnych budynku, bo finansowo zżarła nas oświata i z trudem pokrywamy bieżące wydatki – przyznaje wójt.

Dlatego gmina zamierza przystąpić do konkursu za rok.

Przypomnijmy, że batalia o szkołę w Berezówce trwała od kilku miesięcy. Do tej wiejskiej placówki uczęszcza 70 dzieci. 21 z nich to polscy uczniowie, a 49 to dzieci i młodzież z ośrodka dla cudzoziemców w Horbowie. Mieszkają tam głównie Czeczeni, którzy ubiegają się o status uchodźcy.

Szkołę prowadzi stowarzyszenie "Za rzeką Krzną", które wynajmuje od gminy budynek. Ale w lutym radni przyjęli stanowisko o nieprzedłużeniu umowy dzierżawy tego obiektu. A w marcu zmienili uchwałę budżetową, aby zabezpieczyć środki na opracowanie wniosku aplikacyjnego na utworzenie klubu seniora w tym miejscu. Uczniowie z Berezówki mieli trafić do szkoły w Zalesiu.

– W piątek dowiedzieliśmy się o decyzji wójta z ogłoszenia na Facebooku. Wiadomość szybko się rozeszła. Przyjmujemy to z dobrodziejstwem inwentarza – podkreśla Barbara Protasiewicz, dyrektor placówki. – Rodzice są uradowani, zwłaszcza ci z ośrodka dla cudzoziemców – zaznacza Protasiewicz. – Przez rok może się jeszcze wiele wydarzyć, liczymy, że pozytywnie dla nas – nie ukrywa pani dyrektor.

W obronę szkoły włączył się m.in. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. "Zasoby materialne szkoły, jakkolwiek ważne, nie przesądzają o powodzeniu procesu nauczania, a w przypadku dzieci cudzoziemskich także procesu ich integracji. Zdecydowanie ważniejsze z perspektywy uczniów i uczennic, zwłaszcza tych z doświadczeniem migracyjnym, jest poczucie stałości i związanego z nim bezpieczeństwa" – napisał do władz gminy Bodnar i apelował o powtórne rozważenie kwestii likwidacji szkoły w Berezówce "z uwzględnieniem interesów i dobra uczących się w niej dzieci".

Z kolei, działaczka społeczna Marina Hulia przekazała placówce swoją Nagrodę im. Ireny Sendlerowej "Za naprawienie świata" oraz odznakę państwową Medal Korczakowski za Ochronę Praw Dziecka.

– To jest szkoła z duszą i miłością. Będę o nią walczyła do upadłego – stwierdziła w rozmowie z nami Hulia. Działaczka apelowała w internecie o wysyłanie listów sprzeciwu do władz gminy Zalesie.

– Nie brałem pod uwagę tych płynących apeli, bo nie może być tak, że im dalej od gminy, to inni wiedzą lepiej jaka jest sytuacja – przyznaje Sikora.

Jego zdaniem, budynek nie może stać przez rok pusty. – Ludzie mówiliby, że to nie po gospodarsku – stwierdza wójt.

W jego ocenie, gmina musi zmierzyć się z problemem zniżkującej demografii. – Pomoc seniorom to jest obecnie wyzwanie wielu samorządów i takie domy seniora w wielu gminach już powstały – zaznacza. Poza tym, wójt podpiera się statystykami. – Kiedyś w gminie było 100 urodzin rocznie, a teraz mniej niż połowa. Nie da się utrzymać 5 szkół w gminie, w której mieszka 4400 mieszkańców – uważa Sikora.

– Dzierżawimy ten budynek od gminy, płacimy za wszystko, gmina nie dokłada ani grosza – przypomina pani dyrektor. Szkoła utrzymuje się z subwencji oświatowej, a nauczyciele pracują w oparciu o Kodeks Pracy. Kilka razy udało się też sięgnąć po unijne dotacje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium